Πως να πείσω τους γονείς μου να με στείλουν σε ΤΕΙ

DruidAlex

Νεοφερμένος

Ο DruidAlex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Καταρχάς καλησπέρα.Φετος διαβάζω αρκετά και γράφω αρκετά καλά στο φροντιστήριο. Πιστεύω επίσης ότι στις πανελλαδικές θα τα πάω αρκετά καλά, μιας και δεν έχω κενά. Ωστόσο είμαι άνθρωπος που θέλω να είμαι 1000% σίγουρος ότι θα σπουδάσω. Να πω την αλήθεια δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση για τις σπουδές μου,εννοώ δεν με ενδιαφέρει κάτι πάρα πολύ και δεν θα είχα πρόβλημα να σπουδάσω οτιδήποτε. Είμαι 30% σίγουρος ότι θα περάσω μαθηματικός Θεσσαλονίκη, 80% σίγουρος ότι θα περάσω γεωπόνος /γεωλογία στην ίδια πόλη και 99% σίγουρος ότι θα περάσω ΤΕΙ πληροφορικής.Θα ήθελα να μου πείτε πράγματα να τους πω αν λογομαχησουν μαζί μου γιαυτό το θέμα... Επειδή παλαιότερα ήμουν αρκετά καλός μαθητής άρα τελευταία τα παράτησα και γενικώς στο λύκειο δεν διάβαζα πολύ, και καταλαβαινετε η μάνα μου έχει απαιτήσεις αλλά γενικώς είναι διαλλακτικη και δεν πιστεύω ότι θα με αφήσει ξεκτεμαστο.Είναι όμως ψωροπερηφανη και θέλει ο γιος της να γίνει κάτι "μεγάλο και τρανό " αλλά παιδιά συγχωρήστε με για την έκφραση να μου όμως να έχω κύρος και χρήμα. Ξέρω ότι αυτό το θέμα δεν έχει να κάνει άμεσα με τα μαθήματα αλλά χρειάζομαι την βοήθεια σας
Ευχαριστώ προκαταβολικα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Και οι 3 σχολές που σκέπτεσαι είναι εισιτήριο στην πείνα. Μια χαρά τα λέει η μαμά σου. Εσύ δεν έχεις αναλαβει οικονομικές ευθύνες για να τσούξει ο κώλος σου. Ως πότε θα παίρνεις λεφτά απ τους γονείς? Πάρτο αλλιώς λοιπόν. Τώρα αν είστε πλούσια οικογένεια εντάξει, σπούδασε οτι να ναι. Αυτοί θα τα βάλουν τα λεφτά, οπότε δε χρειάζεται να τους πείσεις για κατι. Αν σου κόψουν τη μάσα θα δεις τη γλύκα και θα πειστείς αυτόματα εσύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Και οι 3 σχολές που σκέπτεσαι είναι εισιτήριο στην πείνα.

Ποιος το λέει αυτό κ απο ποτε ισχύει κατι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Το μαθηματικο ειναι απο τα καλυτερα, αν οχι το καλυτερο πρωτο πτυχιο... Μπορεις να κανεις παρα πολλα πραγματα μετα και δινει κυρος... Αφου εισαι καλος μαθητης θα σου προτεινα να μην πας σε ΤΕΙ... Ειδικα αν μπορεις να πιασεις κατι καλυτερο. Οχι πως τα υποτιμω αλλα τα ΑΕΙ ειναι καλυτερα ασυζητητι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Τους είπες για το ΤΕΙ και είπαν όχι ή το υποθέτεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Και οι 3 σχολές που σκέπτεσαι είναι εισιτήριο στην πείνα. Μια χαρά τα λέει η μαμά σου. Εσύ δεν έχεις αναλαβει οικονομικές ευθύνες για να τσούξει ο κώλος σου. Ως πότε θα παίρνεις λεφτά απ τους γονείς? Πάρτο αλλιώς λοιπόν. Τώρα αν είστε πλούσια οικογένεια εντάξει, σπούδασε οτι να ναι. Αυτοί θα τα βάλουν τα λεφτά, οπότε δε χρειάζεται να τους πείσεις για κατι. Αν σου κόψουν τη μάσα θα δεις τη γλύκα και θα πειστείς αυτόματα εσύ!

Bρες μου μια επιστήμη που με την ορκομωσία βρίσκεις δουλειά, με ασφάλιση και μισθό, μεροκάματο βιώσιμο. Αν μου βρεις μια, πάω να τη σπουδάσω από αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Bρες μου μια επιστήμη που με την ορκομωσία βρίσκεις δουλειά, με ασφάλιση και μισθό, μεροκάματο βιώσιμο. Αν μου βρεις μια, πάω να τη σπουδάσω από αύριο.

ΟΔΕ & ΛΟΓΧΡΗ ΟΠΑ. Οκ πας να σπουδάσεις ; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top