Τι πιστοποιητικά έχετε στην Αγγλική γλώσσα;

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Από την άλλη, μπορείς να μένεις στο εξωτερικό 20 χρόνια και πάλι να κάνεις λάθη, να μην καταλαβαίνεις όλα όσα ακούς κλπ. Δες ας πούμε η πρώτη γενιά Ελλήνων που πήγαν στην Αμερική τι ωραία αγγλικά μιλάνε ;)

Τα πάντα είναι συνδιασμός ικανοτήτων, σπουδών και εξάσκησης. Αν υστερείς σε κάτι από αυτά, δε θα μπορέσεις να φτάσεις σε υψηλό επίπεδο γνώσης. Για τις ικανότητες δεν μπορείς να κάνεις κάτι, μπορείς όμως να αφιερώσεις χρόνο σε σπουδές και εξάσκηση. Ξέρω ανθρώπους που δεν έχουν βγει ποτέ από τα ελληνικά σύνορα αλλά μιλάνε πάρα πολύ καλά αγγλικά, ξέρω και άλλους που ζουν και εργάζονται χρόνια στην Αγγλία αλλά τα μιλάνε με άθλια προφορά και αρκετά λάθη.

Η γνώση σίγουρα δεν τελειώνει με τις σπουδές και τα πτυχία, όμως εκεί αρχίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Το οποιο βεβαια αν θες να το πας και ενα βημα παρακατω με σαφη κινδυνο να το παρακουρασουμε, μπορει να σκεφτεις οτι ενα παιδι προερχομενο απο μια τριτοσκοσμικη χωρα οπου θα αναγκαζεται να δουλευει πιθανοτατα απο μικρη ηλικια στις διαφορες φυτειες/καλλιεργειες και να πηγαινει παραλληλα οποτε το αφηνουν σχολειο, επιφυλασομαι για το ποσο καλα αγγλικα θα μαθει τελικα. Επισεις τα αγγλικα που θα ακουει γυρω του τι επιπεδου νομιζεις οτι ειναι? Χωρις καμια ρατσιτσικη διαθεση -να ειμαστε πραγματιστες- το μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου ειναι κτηνοτοφοι, μικροπωλητες η εργατες στις τοπικες φυτειες ναρκωτικων για να μην αναφερω την πορνεια που θεριζει.
Νομίζω ότι είναι προφανές πως το παιδί που δουλεύει στις φυτίες και πάει σχολείο όποτε το αφήνουν ή το παιδί-μικροπωλητής ή το παιδί-πόρνη δεν θα αποφασίσει ξαφνικά στα 22 του να πάει για μεταπτυχιακές σπουδές στην Αγγλία, άσε που μάλλον δεν θα πάρει ποτέ ούτε απολυτήριο Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apollo11

Νεοφερμένος

Ο apollo11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Νομίζω ότι είναι προφανές πως το παιδί που δουλεύει στις φυτίες και πάει σχολείο όποτε το αφήνουν ή το παιδί-μικροπωλητής ή το παιδί-πόρνη δεν θα αποφασίσει ξαφνικά στα 22 του να πάει για μεταπτυχιακές σπουδές στην Αγγλία, άσε που μάλλον δεν θα πάρει ποτέ ούτε απολυτήριο Λυκείου.
Εχεις δικιο αλλα συνεχιζεις να μην καταλαβαινεις τι λεω. Εστιαζεις διαρκως στο δεντρο και αδυνατεις να δεις το δασος. Ειναι καλο ειναι να μην αναλωνεσαι μονο στο πως θα αντιπαρατεθεις.
Νομιζω ειναι εξισου προφανης η ελλειψη εμπειριας. Μην το παρεις αρνητικα, το κακο της ειναι πως ερχεται με την ηλικια. : /
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Κι εσύ είναι καλό να μην κάνεις κήρυγμα, αν αυτό που θέλεις είναι να γίνει συζήτηση.

Αν βέβαια αυτό που επιδιώκεις είναι να φανείς για ξύπνιος μειώνοντας τον συνομιλητή σου, παρακαλώ συνέχισε να υποστηρίζεις το πόσο αναγνωρισμένο είναι το ECPE και το πόσο άδικο είναι που μαύροι από την Ουγκάντα γίνονται δεκτοί σε αγγλικά πανεπιστήμια χωρίς αυτό :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo Vat

Νεοφερμένος

Η Jo Vat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Από την άλλη, μπορείς να μένεις στο εξωτερικό 20 χρόνια και πάλι να κάνεις λάθη, να μην καταλαβαίνεις όλα όσα ακούς κλπ. Δες ας πούμε η πρώτη γενιά Ελλήνων που πήγαν στην Αμερική τι ωραία αγγλικά μιλάνε ;)
Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό που λες. Εγώ μίλησα για αγγλικά όχι για παραλλαγή της γλώσσσας διότι τα αμερικάνικα δεν είναι καθαρά αγγλικά άρα εκεί θέλω να καταλήξω ότι ένα πτυχίο δεν μπορεί να σου δώσει 100% τις γνώσεις μιας γλώσσας παρά τα βασικά γνωρίσματα της, το αν θα την εξελίξεις είναι στο χέρι σου. Ναι μεν οι σπουδές είναι απαραίτητες αλλά το κερασάκι στην τούρτα είναι το ατομικό σου ενδιαφέρον για την γλώσσα.

Για τις ικανότητες δεν μπορείς να κάνεις κάτι, μπορείς όμως να αφιερώσεις χρόνο σε σπουδές και εξάσκηση. Ξέρω ανθρώπους που δεν έχουν βγει ποτέ από τα ελληνικά σύνορα αλλά μιλάνε πάρα πολύ καλά αγγλικά, ξέρω και άλλους που ζουν και εργάζονται χρόνια στην Αγγλία αλλά τα μιλάνε με άθλια προφορά και αρκετά λάθη.
Τις ικανότητες τις αποκτάς διαβάζοντας άρθρα στα αγγλικά,ιστοσελίδες,βλέποντας ταινίες ,ντοκιμαντερ κτλ γιαυτό κάποια άτομα που ξέρεις δεν έχουν βγει εκτός Ελλάδας αλλά ξέρουν να τα μιλάνε άψογα. Από την άλλη επειδή σίγουρα η γλώσσα δεν είναι η μητρική μας εμείς πιστεύουμε πώς τα μιλάνε τέλεια ενω για έναν Άγγλο αν ακούσει κάποιο άτομο θα καταλαβαίνει ότι κάτι τρέχει. Πιστεύω για να μιλήσεις άψογα όπως ακριβώς τα μιλάνε στην Αγγλία θα πρέπει να ζεις για χρόνια εκεί.
Εδώ την Ελληνική δεν ξέρουμε σωστά ,πόσο μάλλον μία ξένη γλώσσα.

Η γνώση σίγουρα δεν τελειώνει με τις σπουδές και τα πτυχία, όμως εκεί αρχίζει.
Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

apollo11

Νεοφερμένος

Ο apollo11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Κι εσύ είναι καλό να μην κάνεις κήρυγμα, αν αυτό που θέλεις είναι να γίνει συζήτηση.

Αν βέβαια αυτό που επιδιώκεις είναι να φανείς για ξύπνιος μειώνοντας τον συνομιλητή σου, παρακαλώ συνέχισε να υποστηρίζεις το πόσο αναγνωρισμένο είναι το ECPE και το πόσο άδικο είναι που μαύροι από την Ουγκάντα γίνονται δεκτοί σε αγγλικά πανεπιστήμια χωρίς αυτό :rolleyes:
Δυστυχως με επιβεβαιωνεις. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό που λες. Εγώ μίλησα για αγγλικά όχι για παραλλαγή της γλώσσσας διότι τα αμερικάνικα δεν είναι καθαρά αγγλικά άρα εκεί θέλω να καταλήξω ότι ένα πτυχίο δεν μπορεί να σου δώσει 100% τις γνώσεις μιας γλώσσας παρά τα βασικά γνωρίσματα της, το αν θα την εξελίξεις είναι στο χέρι σου. Ναι μεν οι σπουδές είναι απαραίτητες αλλά το κερασάκι στην τούρτα είναι το ατομικό σου ενδιαφέρον για την γλώσσα.
Νομίζω ότι 300 εκατ. Αμερικάνοι (κι εγώ μαζί) θα διαφωνήσουν κάθετα με την άποψη ότι τα αμερικάνικα αγγλικά είναι "παραλλαγή" των αγγλικών - χώρια 30 εκατ. Καναδοί, 20 εκατ. Αυστραλοί και πόσοι ακόμα Ιρλανδοί, Νεοζηλανδοί, Νοτιοαφρικάνοι και λοιποί αγγλόφωνοι του πλανήτη.

Κατά τ' άλλα δεν έχω κάποια ιδιαίτερη διαφωνία για αυτά που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo Vat

Νεοφερμένος

Η Jo Vat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Νομίζω ότι 300 εκατ. Αμερικάνοι (κι εγώ μαζί) θα διαφωνήσουν κάθετα με την άποψη ότι τα αμερικάνικα αγγλικά είναι "παραλλαγή" των αγγλικών - χώρια 30 εκατ. Καναδοί, 20 εκατ. Αυστραλοί και πόσοι ακόμα Ιρλανδοί, Νεοζηλανδοί, Νοτιοαφρικάνοι και λοιποί αγγλόφωνοι του πλανήτη.
Nαι θέλω να πω ότι άλλο είναι τα καθαρά Αγγλικά που μιλάνε οι Άγγλοι στην Αγγλία και άλλο τα Αμερικάνικα Αγγλικά..
Είναι σαν να μου λες Κύπρος - Ελλάδα είναι το ίδιο,ενώ δεν είναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Ελλαδίτικα ελληνικά με κυπριακά ελληνικά είναι σαν να λες βρετανικά αγγλικά με σκωτσέζικα. Σαφώς είναι άλλα τα αγγλικά που μιλάνε οι Άγγλοι στην Αγγλία και άλλα τα αγγλικά που μιλάνε οι Αμερικάνοι στην Αμερική, οι Αυστραλοί στην Αυστραλία, οι Νεοζηλανδοί στη Νέα Ζηλανδία κ.ο.κ. αλλά δεν έχουν μεγαλύτερη αξία τα βρετανικά αγγλικά σε σύγκριση με τα αμερικάνικα παρά μόνο για όσους ζουν στην Ευρώπη και έχουν πιο στενή επαφή με τη Βρετανία.

Αν έχεις σκοπό να σπουδάσεις και να ζήσεις στην Αμερική, τα βρετανικά αγγλικά δεν σου χρειάζονται καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peter Kon

Νεοφερμένος

Ο Peter Kon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγω πήρα το CPE του Cambridge,και εχω να σας πω να το προτιμήσετε μόνο αν θέλετε να μάθετε πραγματικά Αγγλικά(και οχι ενα πτυχίο).Το έδωσα σε computer based μορφή,αν και αυτό δεν παίζει κανένα ρολο,παρά το να πληκτολογείς γρήγορα την έκθεση.Το αστείο είναι οτι κόπηκα στα Parts που νόμιζα οτι θα τα παω τέλεια,και πέρασα με High Pass αυτά που περίμενα οτι θα κοπώ.Παράλογο εεε?Απο το Group μου μόνο 2 απο τους 7 περάσαμε.Και ακριβώς επειδή η αγγλική με βοηθά πολύ στο να ενημερώνωμαι για θέματα,εργασίες,επιστήμες,βιβλία κτλπ,και επειδή το ψάχνω,διατηρώ ενα Α επίπεδο.Απο ἐκει και πέρα,παρα ολο το brainwashing που έχω υποστεί απο τον καθηγητή μου για το ποσο καλύτερο είναι το Cambridge,εξακολουθώ να πιστέυω οτι ως πτυχίο μου προσέφερε πολλά σχετικά με τον πολιτισμό,τις τέχνες,και σίγουρα την λογοτεχνία.Και με χαλαρό διάβασμα,αν είσαι καλός και σε ενδιαφέρει μπορείς να το πάρεις.Απο εκεί και πέρα εξαρτάται και το τι θα ήθελε και ο καθένας.Αυτά είναι μόδες,αφού πρίν 20-30 χρόνια η μητέρα μου αλλά και όλοι οι λίγοι που ήθελαν να μάθουν αγγλικά έδιναν το Oxford.Τι είναι αυτό? Ούτε που ξέρω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yellowsoldier

Νεοφερμένος

Ο yellowsoldier αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
MICHIGAN ECPE (C2) και MSU CELP (C2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
EDI B1, B2 και σε 2 μήνες δίνω C1...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Δίνω τον Μάη το PTE general level 3 και μάλλον θα δώσω και το ECCE τον Δεκέμβριο. Από κει και μετά, εάν τα περάσω, πάμε για ECPE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gpetrakis

Νεοφερμένος

Ο gpetrakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Michigan ECPE!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επιτέλους έδωσα το EDI C1 (Advanced) ! ! ! :blink: Σε 1 1/2 μήνα βγαίνουν τα αποτελέσματα!!! :eek: Πιστεύω ότι θα 'χω πάρει:

- Reading: 70-90
- Writing: 65-80
- Listening 70-85
- Speaking: PASS (Ναι έκανα και speaking :clapup:)

Δίναμε στο εξεταστικό κέντρο: GREE3001 στο 6ο δημοτικό σχολείο στην οδό Σολωμού στην Πάτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Cambridge!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Παιδια εχει δωσει κανεις τωρα τον Μαιο CPE; Εχω ενα προβλημα με την σελιδα των αποτελεσματων.

Βαζω κωδικο και ID Number, μου βγαζει τα αποτελεσματα (Result: Pass at Grade A, Overall score:221), αλλα οποτε κανω κλικ να δω το Statement of Results, μου βγαζει το ακολουθο μηνυμα: '' Candidate Statement of Results will be created. Please retry in 5 minutes to view / download Statement of Results''. Αυτο συμβαινει απο το πρωι και καθε φορα που αφηνω λιγο χρονο να περασει και ξαναπροσπαθω, απλως μου βγαζει το ιδιο μηνυμα.

Εχει κανεις το ιδιο προβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
FCE Cambridge με C
ECPE Michigan
IELTS 7.5/9.0
TOEFL 110/120
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Είναι αναγνωρίσιμο; Πρώτη φορά το ακούω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
FCE Cambridge
CPE Cambridge
ECPE Michigan (με είχε φάει το άγχος και το δωσα κι αυτό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top