Τα καινούρια λογοτεχνικά βιβλία που θα είναι στην ύλη του Sorbonne C1/C2 για το 2015-2016

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Πόσοι από εσάς θα δώσετε με την καινούρια ύλη και πως σας φαίνονται ;;
Sorbonne C1: Alexandre DUMAS Les frères corses ,Romain GARY La vie devant soi
Sorbonne C2: Marcel PROUST Un amour de Swann, Albert CAMUS La peste
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sorbonne 1

Νεοφερμένος

Ο Sorbonne 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλημερα εγω θα δώσω με. Την καινούρια ύλη για sorbonne c2 προς το παρών έχω διαβάσει το la peste στα. Ελληνικά ώστε να καταλάβω Πάνω κάτω γιατί μιλάει και σε λίγο θα διαβάσω και το γαλλικό. Μου φανεικε εύκολο σαν νόημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Κι εγώ που έχει τύχει να το διαβάσω στα γαλλικά το βρήκα αρκετά εύκολο στη ροή του μόνο το λεξιλόγιο ίσως να δυσκολέψει κάποιον ,
Bonne Chance εύχομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Θα δώσω και εγώ το Sorbonne C1 με την καινούρια ύλη τον Μάιο του 2015. Δυστυχώς, δεν έχω βρει ( ακόμα ) κανένα από τα δύο βιβλία στα Ελληνικά. Εσείς από που τα πήρατε; Αν υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή, θα μπορέσω να τα εκτυπώσω, αλλά προτιμώ να μου πείτε από που μπορώ να προμηθευτώ τα βιβλία.

Καλή μας επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μολις αποφασισα να δωσω sorbonne c2 αντί για DALF.8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Πως σας φαίνονται τα βιβλία του C1;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Πως σας φαίνονται τα βιβλία του C1;

Από θέμα ευκολίας προτιμώ τους Κορσικανούς Αδερφούς από θέμα περιεχομένου προτιμώ τον Émile Ajar που έχει γράψει και το άλλο φοβερό έργο του η Υπόσχεση της Αυγής (La Promesse de l'Aube) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εγώ κάνω μεχρι τωρα μονο τους Αδελφούς. Δεν εχω καν κοιτάξει την υπόθεση του άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Το La Vie Devant Soi φαίνεται πολύ πιο ενδιαφέρον από τους Les Frères Corses. Έχω διαβάσει μια περίληψη και η καθηγήτρια στο σχολείο μας μίλησε λίγο για το βιβλίο και το βρίσκω αρκετά ωραίο! Τουλάχιστον πιο ωραίο από του Dumas. Λατρεύω την αφήγηση των προκαταλήψεων που υπήρχαν ( και σίγουρα υπάρχουν και τώρα ) και την πλοκή.

Έχω μια ερώτηση όμως! Τη Madame Lola που είναι τραβεστί πως θα την γράφουμε? Il ή Elle?

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Το La Vie Devant Soi φαίνεται πολύ πιο ενδιαφέρον από τους Les Frères Corses. Έχω διαβάσει μια περίληψη και η καθηγήτρια στο σχολείο μας μίλησε λίγο για το βιβλίο και το βρίσκω αρκετά ωραίο! Τουλάχιστον πιο ωραίο από του Dumas. Λατρεύω την αφήγηση των προκαταλήψεων που υπήρχαν ( και σίγουρα υπάρχουν και τώρα ) και την πλοκή.

Έχω μια ερώτηση όμως! Τη Madame Lola που είναι τραβεστί πως θα την γράφουμε? Il ή Elle?

Ευχαριστώ!

Όταν θα αναφέρεσαι στον χαρακτήρα με την ιδιότητα της prostituée θα την αναφέρεις ως elle και όταν θα αναφέρεσαι στον συγκεκριμένο χαρακτήρα με την φύση του πριν από το επάγγελμα αυτό θα τον αναφέρεις ως il. Ουσιαστικά εγώ θα έκανα και εναλλαγή ανάλογα με το τι μου ζητείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
ΟΚ, ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Παιδιά ποιο θεωρείτε πιο πιθανό για να πέσει? Τους Les Freres Corses ή τη La vie Devant soi? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Καθε πόσα χρόνια αλλάζουν τα βιβλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Καθε πόσα χρόνια αλλάζουν τα βιβλία;

Τα βιβλία αλλάζουν κάθε δύο χρόνια (με τα τωρινά δεδομένα τουλάχιστον)


Σχετικά με το ποιο μπορεί να πέσει που ρώτησε ο PanosGR αυτό δεν μπορεί να το γνωρίζει κανείς μπορεί να ξεκινήσουν την εξεταστική είτε με τους Κορσικανούς που είναι πιο εύκολο σαν βιβλίο είτε με τον Gary αν θέλουν να δυσκολέψουν τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.


Τα βιβλία αλλάζουν κάθε δύο χρόνια (με τα τωρινά δεδομένα τουλάχιστον)


Σχετικά με το ποιο μπορεί να πέσει που ρώτησε ο PanosGR αυτό δεν μπορεί να το γνωρίζει κανείς μπορεί να ξεκινήσουν την εξεταστική είτε με τους Κορσικανούς που είναι πιο εύκολο σαν βιβλίο είτε με τον Gary αν θέλουν να δυσκολέψουν τα πράγματα.

Σε ευχαριστώ πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Πώς πάει η προετοιμασία για τον Μάιο;
Εγώ θα κάνω 8 Grammaires από παλιά θέματα και θα γράψω 10 ερωτήσεις ( 15 γραμμών ) για το La Vie Devant Soi.
Έχω ξεχάσει λίγο το Les Freres Corses, πρέπει να ξεκινήσω να διαβάζω τη μετάφραση του και καποια points.

Εσείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
3 μέρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Έπεσε το La Vie devant Soi και πιο συγκεκριμένα το πιο anti-sos κεφάλαιο με το σκύλο.
Η γραμματική ήταν εύκολη, απλώς δεν πρόσεξα πως σε μια άσκηση έλεγε simples temps de passé και έβαλα passé composé αντί για simple. Εκεί πρέπει να έχασα σίγουρα 5-7 μονάδες.
Η έκθεση μίλαγε για τα ζώα που ειναι υπό εξαφάνιση και τι πρέπει να κάνουμε, ενώ η κατανόηση κειμένου ήταν πιο εύκολη από αυτό που περίμενα.

Ελπίζω να περάσω! Έχουμε και τα προφορικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έπεσε το La Vie devant Soi και πιο συγκεκριμένα το πιο anti-sos κεφάλαιο με το σκύλο.
Η γραμματική ήταν εύκολη, απλώς δεν πρόσεξα πως σε μια άσκηση έλεγε simples temps de passé και έβαλα passé composé αντί για simple. Εκεί πρέπει να έχασα σίγουρα 5-7 μονάδες.
Η έκθεση μίλαγε για τα ζώα που ειναι υπό εξαφάνιση και τι πρέπει να κάνουμε, ενώ η κατανόηση κειμένου ήταν πιο εύκολη από αυτό που περίμενα.

Ελπίζω να περάσω! Έχουμε και τα προφορικά!
Μιλιέται στη Γαλλία ο passé simple;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top