Εξεταστική

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Σόρυ φίλε αλλά αυτά τα 2 είναι εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους.
Όταν χρειάζεσαι motivation (που ζήτησε η κοπέλα) χρειάζεται να είσαι υπερβολικός ως προς το τι στοχεύεις, για να πιάσεις έστω ένα 50-75% από αυτό :P

(Μην τα παίρνετε όλα τοις μετρητοίς και μην triggerίζεστε :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Όταν χρειάζεσαι motivation (που ζήτησε η κοπέλα) χρειάζεται να είσαι υπερβολικός ως προς το τι στοχεύεις, για να πιάσεις έστω ένα 50-75% από αυτό :P

(Μην τα παίρνετε όλα τοις μετρητοίς και μην triggerίζεστε :P)

Πώς θα σου δώσει motivation κάτι που ξέρεις ότι είναι υπερβολικό σαν στόχος; Δεν είναι πιο σκόπιμο να βάζεις ρεαλιστικούς στόχους και αν τα πηγαίνεις καλύτερα απ' ό,τι περίμενες να ανεβάζεις τον πήχη; :hmm:
Αλλιώς μπορεί και να απογοητευτείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Όταν χρειάζεσαι motivation (που ζήτησε η κοπέλα) χρειάζεται να είσαι υπερβολικός ως προς το τι στοχεύεις, για να πιάσεις έστω ένα 50-75% από αυτό :P

(Μην τα παίρνετε όλα τοις μετρητοίς και μην triggerίζεστε :P)
Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για τα υπόλοιπα παιδιά, αλλά μάλλον μόνο εσύ παίρνεις motivation σκεπτόμενος ότι αν δεν γράψεις καλά, το πτυχίο σου θα είναι κωλόχαρτο.

Και ναι, πιστεύω ότι κανείς δεν το παίρνει εντελώς στα σοβαρά, γιατί δεν παίρνονται εύκολα στα σοβαρά τέτοιες μπούρδες. Καλό είναι να μη λέγονται όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Καλά, ο καθένας πιέζει τον εαυτό του με όποιον τρόπο τον βοηθάει, χαζό ή έξυπνο, ακατόρθωτο ή ρεαλιστικό. Δε βρίσκω που είναι το πρόβλημα σε αυτό.
Μπορεί όντως ο φίλος να πιέζεται να διαβάσει για να αποφύγει την επαφή του πτυχίου του με τα προϊόντα του μεταβολισμού του.

Τώρα, το ότι το παρουσίασε σαν "τη πικρή αλήθεια" και μας έκανε όλους trigger είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εντάξει, προσωπικά πιο πολύ απογοητεύομαι όταν ξέρω ότι δεν προσπαθώ πολύ, γιατί θέτω "ρεαλιστικούς" στόχους για να πάρω κανένα 7 και μετά όταν έρχεται η εξεταστική λέω "ο μαλάκας... αν διάβαζα περισσότερο θα τα πήγαινα καλύτερα" :P

Για εμένα είναι καλύτερο να στοχεύεις στο απόλυτο, δίνοντας το 100% των δυνατοτήτων σου, παρά να συμβιβάζεσαι με κάτι λιγότερο. Καλώς ή κακώς, εγώ είμαι από τους ανθρώπους που δεν δίνουν το 100% και αυτό με απογοητεύει περισσότερο από το "ααα, στόχευσα στο 10 και πήρα 8, τι κρίμα!!". Ξέρετε τι είναι να περιμένεις να κοπείς σε μάθημα και να παίρνεις 7; :hehe:Εκεί απογοητεύεσαι πολύ περισσότερο, γιατί ξέρεις ότι ΑΝ διάβαζες όπως θα 'πρεπε, θα τα πήγαινες πολύ καλύτερα και θα μάθαινες το γνωστικό αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
14/6 Παιδιατρική γραπτά
19/6 Βιοχημεία Ι προφορικά (καλά να πάθω που έχω χρωστούμενο από το 1ο έτος)
20/6 Γυναικολογία Ι και προφορικά Παιδιατρικής

Και αν όλα πάνε καλά θα πέσει η αυλαία και δεν θα ξαναγράψω στο θέμα :) Ό,τι και να γίνει σε 2 εβδομάδες θα έχω ξεμπλέξει πάντως.

Και εγώ περίπου το ίδιο.
3 μαθήματα ακόμα και μετά τέλος.
Μόνο που θα ξέρω σε 1 μήνα ακριβώς αφού το τελευταίο μάθημα της εξεταστικής αυτής (και ελπίζω γενικά το τελευταίο μου μάθημα) το δίνω 7/7!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ δίνω 2 Ιουλίου τη θεματική ενότητα "Οικονομία του πολιτισμού". Στην εξεταστική του Ιουλίου τα αποτελέσματα βγαίνουν σε τρεις μέρες.:eek: Υπάρχει μεγάλη συνέπεια ως προς την τήρηση του χρονοδιαγράμματος, αναφορικά με την έκδοση των αποτελεσμάτων.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Κοιτάξτε νομίζω ότι τα όρια για τις υποτροφίες ποικίλλουν και λίγο ανάλογα με την σχολή. Οι μικτές του ΙΚΥ θέλουν το κλασσικό >8,5 και άλλωστε εκεί συνήθως παίζει μεγαλύτερο ρόλο το εισοδηματικό κριτήριο ή η καταγωγή. Ωστόσο νομίζω ότι στο εξωτερικό, για οτιδήποτε (μεταπτυχιακά, ειδικότητα, πρακτική, κλπ), υπάρχει ένα κατώτερο όριο που είναι κάπου στο λίαν καλώς, και από εκεί και πέρα κοιτάνε όλο σου τον φάκελο και όχι μόνο αν πήρες το πτυχίο με 7,5 ή 9. Ή μπορεί να κοιτάνε μεμονωμένα τις βαθμολογίες σε μαθήματα που έχουν συνάφεια με το μεταπτυχιακό για παράδειγμα.
Και καλά κάνουν, αυτός που πήρε πτυχίο με 7,2 δεν είναι σώνει και ντε πιο χαζός από αυτόν που πήρε πτυχίο με 8,7...Ούτε διάβασε απαραίτητα λιγότερο ούτε ξέρει λιγότερα πράγματα...Ο βαθμός είναι ένα νούμερο και σε πολλές περιπτώσεις δεν αντιπροσωπεύει την προσπάθεια που έκανες για 1 μάθημα...
Οπότε κοιτάξτε να έχετε έναν αξιοπρεπή -για τα δεδομένα της σχολής σας- βαθμό πτυχίου, και μην γίνεστε βαθμολάγνοι για το τίποτα...

Ας το βαλει καποιος στην κορυφη να το βλεπουν ολοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
12/6 Μακρο 2
23/6 Λογιστική 2
26/6 ΟΤΕ
30/6 ΙΟΘ
5/7 Μικρο 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Ποιος ήταν που με ρωτούσε γιατί δίνω Σάββατο?
Ε, βγήκαν καταστάσεις για τα προφορικά του Σαββάτου...επειδή δε χωρούσαν όλοι το Σάββατο, γύρω στα 30 άτομα θα εξεταστούμε την Κυριακή....όμορφα ε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Για όνομα του Θεού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ποιος ήταν που με ρωτούσε γιατί δίνω Σάββατο?
Ε, βγήκαν καταστάσεις για τα προφορικά του Σαββάτου...επειδή δε χωρούσαν όλοι το Σάββατο, γύρω στα 30 άτομα θα εξεταστούμε την Κυριακή....όμορφα ε? :P

Kυριακή; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Γιατί; Πάνε καλά; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Ρε παιδιά θέλω γνώμη..

πέρασα με βάση ένα δύσκολο μάθημα, με δύσκολο καθηγητή. Μπορούσα να τα πάω πολύ καλύτερα, είχα διαβάσει πολύ, ήξερα τις απαντήσεις και από το άγχος -ήταν προφορικό- ψέλλισα μισές τις απαντήσεις και φάνηκα ελλιπώς διαβασμένη.

Να το κόψω ή όχι?

Έχω ακούσει ότι στα γραπτά είναι πολύ δυσκολότερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Ρε παιδιά θέλω γνώμη..

πέρασα με βάση ένα δύσκολο μάθημα, με δύσκολο καθηγητή. Μπορούσα να τα πάω πολύ καλύτερα, είχα διαβάσει πολύ, ήξερα τις απαντήσεις και από το άγχος -ήταν προφορικό- ψέλλισα μισές τις απαντήσεις και φάνηκα ελλιπώς διαβασμένη.

Να το κόψω ή όχι?

Έχω ακούσει ότι στα γραπτά είναι πολύ δυσκολότερος.

Κόψτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
δυναμικα μαθηματηκα 12/6/2017
αγγλικα13/12/2017
μικροοικονομικη 1 19/6/2017
χρηματοοικονομικη διοικηση 21/6/2017
οργανωση iii 29/6/2017
αγορες χρηματος και κεφαλαιου 3/7/2017
μακροοικονομικη 1 5/7/2017
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top