Μαθητικές παρελάσεις: είστε υπέρ ή κατά;

Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 532)
  • Ναι, να καταργηθούν

  • Όχι, να παραμείνουν

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι όμως ακόμα και οι αμερικάνοι για τη χώρα τους πιστεύουν τα καλύτερα.
Δεν μπορούμε να δούμε αντικειμενικά τα πράγματα, πάρτε το απόφαση! Δεν γίνεται! Μόνο αν κάποιος το ψάξει πολύ το θέμα κάτι θα καταφέρει. Δεχόμαστε απο μικροί τόση προπαγάνδα για το πόσο "ανώτεροι" είμαστε που είναι αναμενόμενο να μην μπορούμε εύκολα να δούμε πέρα απο αυτο.
Just my 2 cents ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
Οι αρχαίοι Έλληνες έχουν κάνει τόσα πολλά γιατί το μόνο που έκαναν είναι να ξήνουν τα ..... πα.. πούτσια τους όλη την μέρα. Ήταν φραγκατοι καλοπαιρνούσαν και σκώτοναν την μέρα τους με αναζητήσεις.
Θα διαφωνησω καθετως με την αποψη σου,καθως κ εσυ γνωριζεις κατα βαθος οτι εχουμε προσφερει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ σαν λαος.

Για του λογου το αληθες,κατεβασε απο την σειρα των ντοκιμαντερ του BBC - What Ancient did for us - Greeks και διαπιστωσε απο μονο σου οτι ημασταν απο τους πιο εφευρετικους λαους του πλανητη και με διαφορα.

Μετα θα ηθελα να ξανασυζητησουμε το θεμα,καθως οι γνωσεις που θα σου αφησει το ντοκιμαντερ αφηνουν το εντελως αντιθετο συναισθημα απο οτι εχεις την δεδομενη στιγμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Θα διαφωνησω καθετως με την αποψη σου,καθως κ εσυ γνωριζεις κατα βαθος οτι εχουμε προσφερει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ σαν λαος.

Για του λογου το αληθες,κατεβασε απο την σειρα των ντοκιμαντερ του BBC - What Ancient did for us - Greeks και διαπιστωσε απο μονο σου οτι ημασταν απο τους πιο εφευρετικους λαους του πλανητη και με διαφορα.

Μετα θα ηθελα να ξανασυζητησουμε το θεμα,καθως οι γνωσεις που θα σου αφησει το ντοκιμαντερ αφηνουν το εντελως αντιθετο συναισθημα απο οτι εχεις την δεδομενη στιγμη.
Μα δεν διαφωνείτε. Ο Γιάννης δεν είπε οτι ΔΕΝ πρόσφεραν. Είπε οτι μπόρεσαν να προσφέρουν τόσο γιατι όλη μέρα κάθονταν και σκέφτονταν, και σε αυτό συμφωνώ κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Τοτε δικο μου λαθος καθως το "ξυναν τα παπουτσια τους" μπορει να σημαινει απο την σκληρη δουλεια ;)

Aν και ηταν σανδαλια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Τοτε δικο μου λαθος καθως το "ξυναν τα παπουτσια τους" μπορει να σημαινει απο την σκληρη δουλεια ;)

Aν και ηταν σανδαλια :P
Ναι βρε Covenant με παραξήγησες, φυσικά και έχουν προσφέρει πολλά (thanks michelle) απλά είχαν τον χρόνο να το κάνουν.
Και εσύ αν είχες όλη την μέρα ελευθερη χωρίς τόσες παρεμβολές γύρο σου (τηλεοράσεις, υπολογιστες κτλ) σίγουρα θα μπορούσες να ανακαλύψεις κάτι καινούργιο. Ίσως τα Covenantiκά, μείγμα άλγεβρας και μαθηματικών για τον σαφή υπολογισμό της ποσότητας ποσιμου νερού που χρειάζεται για να πλήνεις 3 ντομάτες στον Άρη η την διατήρηση σε τάπερ μουσακά στην αφροδίτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Συγνωμη για την παρεξηγηση,οντως ετσι ειναι.
Οχι βεβαια πως δεν ειχαν να σκεφτουν πολλα,σκεψου οτι εξαρτοντουσαν απο τον καιρο για το αν θα εχουν να φανε (σοδιες) και ετσι επρεπε να ξερουν οσα περισσοτερα γινεται.

Πολλα πραγματα που μας φαινονται δεδομενα τωρα,ξεκινησαν απο τα χειλη πολλων ανδρων που πηγαν το μυαλο τους "παραπερα".Αν παρακολουθησεις το ντοκιμαντερ θα καταλαβεις και σε πολλες φασεις θα τραβας τα μαλλια σου.

Λυπαμαι,αλλα δεν νομιζω να ειναι πολυ ικανοι,ακομα και τωρα,να κανουν τα μισα απο οσα ειχαν κανει αυτοι.

Δυστυχως λυπαμαι που το ελληνικο πνευμα ζει πλεον με μερικες αναλαμπες,τοτε ηταν οι ακραιοι.

Εδω ο αλλος μετρησε την περιμετρο της γης με ενα ξυλαρακι και επεσε εξω κατα ελαχιστα χιλιομετρα απο την πραγματικη τιμη...τι να πουμε τωρα....δεν νομιζω να υπαρχει κανεις που να μπορει να το κανει...λυπαμαι

Αν εχεις τον χρονο και ενδιαφερεσαι ,σου εγγυωμαι οτι θα ξοδεψεις υπεροχα τα 50 λεπτα που διαρκει το ντοκιμαντερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
@Exposed_bone
Aκριβως το ιδιο αναφερω στα λεγομενα μου,δεν εξεφρασα διαφορετικη αποψη.


Επιβεβαιωση οτι λεμε το ιδιο πραγμα την δεδομενη στιγμη.

Οσο αφορα αυτο που λετε οτι καμια χωρα δεν ειναι καλυτερη και ολες ειναι ισες δεν ισχυει και καθολου,καθως σε ολα στην ζωη μας υπαρχει το καλο,το μετριο,το κακο και το εντελως χαλια.
Απο το φαγητο,τα ρουχα,την εκπαιδευση,το κοριτσι μας,τον φιλο μας... ΟΛΑ,εννοωντας οτι εχουμε μαθει να ξεχωρισουμε με βαση την κριση μας,βιωματα και αντιληψη/ευφυια.

Και επειδη παντα μου αρεσε να ειμαι αντικειμενικος απο την πρωτη κιολας στιγμη που ηρθα Αγγλια,ειδα την τεραστια διαφορα μας σε οργανωση,ποιοτητα,ταχυτητα σαν κρατος,στο καθετι που μπορει καποιος να διακρινει την διαφορα.
Δυστυχως αυτο παραμενει αληθεια,καθως δεν εχουμε καμια σχεση με τις αλλες χωρες την δεδομενη στιγμη,το ξερω και μαλιστα απο πρωτο χερι.
Α οκ, απλώς νόμιζα ότι θεωρείς την ελλάδα αυτήν την στιγμή έναν πολύ αξιόλογο πολίτισμο...
Συμφωνώ κατα τα αλλά μαζί σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Λοιποοοον...
Διαβασα οτι γραψατε και ειναι αληθεια πως και οι δυο πλευρες εχουν καποια βαση.
Προσωπικα δεν με ενοχλουν οι Στρατιωτικες Παρελασεις.
Οι μαθητικες την σημερων ημερα με "ενοχλουν" αλλα γιατι:
Εχουν καταντησει απο εμας τους ιδιους "πασαρελα", και μεγαλη μεριδα του κοσμου την παρακολουθει να μην ξερει τι κανει εκει και γιατι ειναι.(Μιλαω για συμπεριφορες)
Ειναι ευκαιρια για κοπανα απο το μαθημα χωρις ομως τις απουσιες.
Εχει καταντησει το λαβαρο της χωρας-εθνους μας (και μιλαω για την σημαια,αυτο το κομματι πανι που ενω για πολλους δεν σημαινει τιποτα,αλλοι εδωσαν τα παντα για να το εχουμε και να το κοιταμε),εχει καταντησει λοιπον η σημαια μας βραβειο για τον καλλιτερο μαθητη.
Δεν με απασχολει να το κραταει ο καλλιτερος ή ο χειροτερος μαθητης, με ενοχλει η βαθμοθηρια που γινεται με βραβειο την σημαια στην παρελαση.
Αν ειναι να καταργηθουν οι μαθητικες παρελασεις ας καταργηθουν.
Ετσι κι αλλιως ελλαχιστα νεα παιδια ξερουν το βαθυτερο νοημα αυτου που κανουν εκεινη την μερα.
Κατι τελευταιο.
Δεν ειναι ολες οι χωρες ισα κι ομοιες!
Και για να μην παρεξηγηθω δεν μιλαω για τους πολιτες-ατομικα, αλλα σαν χωρα.
Ουτε εχουν ολες οι χωρες την ιδια ιστορια, ουτε εχουν προσφερει ολες το ιδιο.
Καλως ή κακως η Ελλαδα εχει μια καποια σημαντικη ιστορια.
Ειναι γνωστη γι'αυτο.
Δεν μπορουμε να το αρνηθουμε αυτο οσο και αν κλεισουμε τα ματια μας.
Ολες οι χωρες εχουν προσφερει λιγο πολυ στην συνολικη προοδο.
Το ιδιο και τωρα.Απλως αλλες λιγοτερο, αλλες περισσοτερο.

Σ'αυτο που ειπε η michelle.Eιναι λογικο οτι εαν ημουν Ιταλος θα περηφανευομουν για την ιστορια της Ιταλιας.
Ειμαι Ελληνας και περηφανευομαι για την ιστορια της Ελλαδας.
Λιγο περιεργο θα ηταν να περηφανευομουν για την ιστορια της Κινας.
Αλλα σαν Ελληνας, ναι μεν θα πω "ρε, τι μεγαλουργηματα κανανε οι αρχαιοι Ελληνες", αλλα σιγουρα θα πω, οτι "Και οι Γαλλοι ομως κανανε αυτο και αυτο και αυτο."
Ομως περηφανια θα αισθανθω για την Ελλαδα, οχι για την Γαλλια.

Οσο αυτο που ρωτανε τα νεα παιδια τι εγινε την 28η και την 25 και δεν ξερουν να απαντησουν, δεν τα πολυπιστευω, μιας και σε ξαδερφακι μου απο την Αθηνα οταν το ρωτησαν πριν απο μερικα χρονια, του εταζαν 5χιλιαρο οι "εμπιστοι δημοσιογραφοι" για να απαντησει αυτο που θα του ελεγαν.
Κατι ασχετο π.χ.
Ετσι μου ειπε το ιδιο και δεν νομιζω να ελεγε ψεματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Οσο αυτο που ρωτανε τα νεα παιδια τι εγινε την 28η και την 25 και δεν ξερουν να απαντησουν, δεν τα πολυπιστευω, μιας και σε ξαδερφακι μου απο την Αθηνα οταν το ρωτησαν πριν απο μερικα χρονια, του εταζαν 5χιλιαρο οι "εμπιστοι δημοσιογραφοι" για να απαντησει αυτο που θα του ελεγαν.
Κατι ασχετο π.χ.
Ετσι μου ειπε το ιδιο και δεν νομιζω να ελεγε ψεματα...
Kαι εμενα,επειδη εχω παρακολουθησει πολλα αναλογα ρεπορταζ,μου φαινεται λιγο ακραιο να μην ξερουν τι ειχε γινει σε 2 επαιτιους,για τον απλο λογο οτι ΚΑΘΕ χρονο υπηρχε σχολικη εορτη εκεινη την ημερα και θελωντας και ΜΗ θα σου μεινει στο μυαλο.

Δεν ζητησαν απο τα παιδια να μαθουν μαθηματικο ολοκληρωμα απ`εξω...το εχω πολυ πιθανο να καναν ετσι οι δημοσιογραφοι...στην Ελλαδα ζουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Ναι, κάνετε κύκλους και ενίοτε βγαίνετε εκτός θέματος. Παρακαλώ για το θέμα του "πεντοχίλιαρου" και για πολλά άλλα διαβάστε ξανά το πόστ υπ αριθμόν 46. Λαμογιές των ΜΜΕ είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Και κατι που βρηκα οτι μεχρι και ο Μεγας Αλεξανδρος δεν ζουσε με παρωπιδες,παρολο που θεωρηθηκε απο τα πιο σημαντικα ατομα στην ιστορια.

Κάθε χαρισματικός ξένος μπορεί να είναι όπως ένας σώφρον Έλληνας και κάθε μη συνετός Έλληνας χειρότερος και από έναν Βάρβαρο.
Μέγας Αλέξανδρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Κατά της κατάργησής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
αφήστε τα παιδιά να διασκεδάσουν, να δουν τους συμμαθητές τους εκτός σχολείου, να πουν τα νέα τους, να χάσουν καμιά ώρα μαθήματος με τις πρόβες, να πετάξουν στραγάλια (γίνεται ακόμα αυτό ή μόλις ομολόγησα ότι είμαι πουρό;)

πέρα από την πλάκα τώρα....βρίσκω την παρέλαση ανούσιο γεγονός, αλλά και να γίνεται πάλι δε με ενοχλεί.

να λέμε όμως ότι οι παρελάσεις είναι "τιμή και δόξα" της πατρίδας είναι πλέον τελείως ξεπερασμένο.....παντα κατά τη γνώμη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έγινε σχετικό split για τους αλλοδαπούς σημαιοφόρους εδώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niki

Νεοφερμένος

Η Niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Και τώρα ενόψει της 25ης Μαρτίου , θεωρώ ότι πρέπει να καταργηθούν για το λόγο ότι τα πράγματα έχουν ξεφύγει πια . Από άποψη ντυσίματος , νοοτροπίας , αντιμετώπισης της γιορτής σαν πάρτυ . Οκ το ντύσιμο . Λύνεται το θέμα . Οι μαθητές δεν γνωρίζουν και πολλές φορές μπερδεύουν τις εθνικές γιορτές . Οκ κι αυτό λύνεται ! Μπορούν να τα μάθουν στο σχολείο (με την προπαγάνδα βέβαια). Αλλά νομίζουν ειδικά τα κορίτσια ότι βρίσκινται στην πασαρέλα . Το έχουν πια καταντήσει ένα πάρτυ με εμβατήρια . Ένα πανηγυράκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Οι παρελάσεις πρέπει να παραμείνουν. Ο Μεταξάς καθιέρωσε και το ΙΚΑ, δεν σημαίνει ότι πρέπει να καταργηθεί και το ΙΚΑ επειδή δεν μας άρεσε ο κοντούλης.

Είμαι σαφώς κατά της ύπαρξης της παρέλασης... Δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης της παρέλασης! Δεν είμαστε σε εμπόλεμη κατάσταση να χρειαζόμαστε ενίσχυση του εθνικού μας φρονήματος!!!

Εθνικιστικότατο "έθιμο", θα τολμούσα να πω. Οι ξένοι μας βλέπουν και γελάνε! Δεν βαριέσαι... Έχουμε συνηθίσει να είμαστε "πρωτοπόροι" σε κάτι τέτοια!!! ;)

Δεν έχω ψηφίσει μια φορά στη ζωή μου την δεξιά ή την ακροδεξιά παράταξη, και δεν είμαι καθόλου εθνικιστής, και έχω ταξιδέψει αρκετά για την ηλικία μου και έχω αγαπήσει και τους γερμανούς και τους αμερικάνους και τους γάλλους χωρίς να τους θεωρώ κατώτερους ή ανώτερους από τους 'Ελληνες. Ακόμα και με Τούρκους είχα πολύ καλή επικοινωνία όταν τους συναντούσα στις ξένες μεγαλουπόλεις. Αλλά ρώτα τους 'Ελληνες που ζουν στην Αμερική πως νοιώθουν όταν κάνουν παρελάσεις στο Σικάγο για παράδειγμα οι συμπατριώτες τους, κι ύστερα βρες μερικούς 'Ελληνες που ζουν στο Τορόντο και ρώτα κι αυτούς. Δεν νοιώθουν καθόλου εθνικιστές, κάθε άλλο μάλιστα, νοιώθουν πολίτες του κόσμου και είναι πολύ πιο ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι από τους ντόπιους 'Ελληνες , αλλά χαίρονται να παρακολουθούν τις παρελάσεις των συμπατριωτών τους στις μεγάλες πόλεις του εξωτερικού. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν η παρέλαση είναι εθνικιστική επίδειξη ή έθιμο τώρα πια.
Στην Γαλλία δεν επιτρέπονται ξενόγλωσσες πινακίδες σε πολλές πόλεις κι εδώ μιλάμε και γράφουμε συχνά σαν τον θείο απ'την Αμερική. Το βλέπω ακόμα και σε αυτό το forum, όπου πολλά μέλη χρησιμοποιούν ακόμα και ολόκληρες φράσεις στα αγγλικά παρεμβολή μέσα στο ελληνικό κείμενο. Παιδιά σας διαβεβαιώ, μ'αυτά γελάνε πολύ περισσότερο οι ξένοι. Στα καλά καθούμενα διαβάζεις ένα ''i need that badly'' ή ''see you later'' ή ''yes baby''. Μην καταπίνετε το χάπι τόσο εύκολα. Μεταξύ εθνικισμού και ξενομανίας υπάρχουν και μέσοι δρόμοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν η παρέλαση είναι εθνικιστική επίδειξη ή έθιμο τώρα πια.
Ούτε κι εγώ. :|


Όσον αφορά τις μαθητικές παρελάσεις, εγώ βλέπω, στις περισσότερες περιπτώσεις γιατί υπάρχουν κι εξαιρέσεις, ότι αντιμετωπίζονται ως "χάσιμο μαθήματος" (οι πρόβες), ως ευκαιρία για καφεδάκι (μετά την παρέλαση) και ως επίδειξη των μίνι, των ψηλοτάκουνων και των λοιπών στυλιστικών επιλογών από μεριάς των κοπελιών. :worry: (Όχι ότι με χαλάει το τελευταίο, αλλά λέμε. :P)


Πάντως το πραγματικό νόημα, όποιο και να είναι, δεν είναι αυτό...

Έγινε σχετικό split για την ακροδεξιά στην Ελλάδα εδώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Δεν ξέρω, εμένα οι παρελάσεις δεν με χαλάνε ιδιαίτερα. Ίσως να είναι και μια αφορμή για να αναρωτηθούν οι νέοι τι έγινε εκείνη τη ρημάδα την εποχή. Τώρα βέβαια, το αν θα βρουν τις σωστές απαντήσεις στα βιβλία που τους παρέχει το κράτος στα σχολεία τους είναι ένα άλλο μεγάλο και πονεμένο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
εγώ παρήλαυνα 2 φορές το χρόνο από πρώτη δημοτικού μέχρι και 3η λυκείου.. μ'άρεσε απίστευτα και η αλήθεια είναι ότι μου ενίσχυε την περηφάνεια που ένοιωθα για τους προγόνους και τη χώρα μου..δεν βρίσκω κανένα λόγο,για τον οποίο θα ήταν προτιμότερο να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις.. :hmm:

όσο για το ότι,πλέον,έχει καταντήσει ένας διαγωνισμός της πιο κοντής φούστας,καλύτερης κόμμωσης,κλπ,κλπ,έχω να πω ότι αυτό γίνεται ούτως ή άλλως καθημερινά,σε κάθε είδους "εκδήλωση"..απ'το καθημερινό καφεδάκι,μέχρι δεν ξέρω κι εγώ πού...σίγουρα κάποιες κοπέλες της ηλικίας αυτής,δεν περιμένουν την παρέλαση για να επιδείξουν τα καλλίγραμμα (το σκότωσα..:redface:) πόδια τους και τα καλοχτενισμένα μαλλιά τους..! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
όσο για το ότι,πλέον,έχει καταντήσει ένας διαγωνισμός της πιο κοντής φούστας,καλύτερης κόμμωσης,κλπ,κλπ,έχω να πω ότι αυτό γίνεται ούτως ή άλλως καθημερινά,σε κάθε είδους "εκδήλωση"..απ'το καθημερινό καφεδάκι,μέχρι δεν ξέρω κι εγώ πού...σίγουρα κάποιες κοπέλες της ηλικίας αυτής,δεν περιμένουν την παρέλαση για να επιδείξουν τα καλλίγραμμα (το σκότωσα..:redface:) πόδια τους και τα καλοχτενισμένα μαλλιά τους..! :P
Έχεις απόλυτο δίκιο. Επίδειξη μόδας έχει γίνει πια. :down:


Αλλά ευτυχώς που δεν τη βλέπουν όλοι σαν επίδειξη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top