Τι είναι έρωτας;

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ίσως και να υπάρχει αντίστοιχο θέμα, δεν κατάφερα όμως να βρω αυτό που είχα ακριβώς στο μυαλό μου.:redface:


Συναίσθημα που το ακούμε συχνά, ο γιος του Πόρου και της Πενίας κατά τον Σωκράτη, πότε στα αλήθεια όμως γεννιέται;
"Έρωτας" και "θάνατος" πόσο κοντά είναι τελικά αυτά τα δύο;
Η "τρέλα" πόσο απέχει από αυτόν;

Με τι άλλο εσείς θα τον παρομοιάζατε;
Πότε ξέρουμε ότι είμαστε πραγματικά ερωτευμένοι και ποιοι είναι οι λόγοι που μας κάνουν να ερωτευτούμε κάποιον;

Ο Πλάτωνας ερμηνεύει χαρακτηριστικά:
Η επιθυμία που επικράτησε χωρίς το λόγο της εκτίμησης που ορμούσε προς το ορθό, όταν οδηγείται στην ηδονή που εκτιμά την ομορφιά και όταν από τις δικές της πάλι επιθυμίες ανδρώθηκε, κατευθύνεται προς την ηδονή της ομορφιάς επικρατώντας της αγωγής και παίρνοντας το όνομά της από τη ρώμη, ονομάστηκε έρωτας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Μια σύντομη παροδική αυτοϊάσιμη ψυχοσωματική ασθένεια, που συνδιάζει συμπτώματα διαφόρων άλλων ψυχικών ασθενειών. Οι φήμες λένε ότι, σε αντίθεση με όλες τις άλλες ψυχοσωματικές παθήσεις, είναι απαραίτητη για τον άνθρωπο, κάθε άνθρωπος πρέπει να την περάσει για να'ναι υγιής με την ευρύτερη έννοια, κάτι σαν τους μαγουλάδες ας πούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Θα επιχειρήσω έναν ορισμό.

Έρωτας ειναι όταν δεν ξέρεις τί σου γίνεται και φταίει μια γυναίκα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Είχα ακούσει σε ένα τραγούδι το στίχο "She left the room and took all the air with her"... :redface:
Νομίζω αυτό είναι έρωτας- να νιώθεις ότι δεν μπορείς να αντέξεις στιγμή μακριά από τον άλλο, ότι σε συμπληρώνει και δίνει νόημα στην ύπαρξή σου, να τον θεωρείς τέλειο -as in χωρίς ατέλειες- . Είναι ένα συναίσθημα που δεν συνοδεύεται από το παραμικρό ίχνος εγωισμού- είμαστε έτοιμοι να κάνουμε τα πάντα για τον άνθρωπο με τον οποίο είμαστε ερωτευμένοι, γι' αυτό και πολλές φορές λένε ότι δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε έναν τρελό και έναν ερωτευμένο... :D


[..]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Έρωτας είναι να θες να βγεις με μία γυναίκα και το στομάχι σου να έχει δεθεί κόμπος από το άγχος.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Διαπίστωσα ότι κάθε στιγμή στη ζωή μας Έρωτας είναι και κάτι διαφορετικό αλλά ένα πλούσιο συναίσθγημα που σε γεμίζει όσο τίποτα άλλο...

Όταν γνώρισα τον άντρα μου νόμιζα ότι έρωτας είναι το να μπορείς να αισθάνεσαι με κάποιον το ίδιο όλες τις στιγμές από το κόμπο στο στομάχι των πρώτων ραντεβού, την προσμονή να βρεθούμε, της λαχτάρας να είμαστε όλη την ώρα μαζί..Μετά ήρθε η διάσταση του μένουμε και μοιραζόμαστε την ζωή μας μαζί με όλες τις ωραίες και τις άσχημες στιγμές αλλά και παλί αύτη η μαγεία υπάρχει, αυτός ο ηλεκτρισμός στην ατμόσφαιρα όταν είμαστε στον ίδιο χώρο..Τον τελευταίο χρόνο ο Έρωτας έχει πάρει άλλη μορφή.....την μορφή του δίνω τα πάντα για ένα ευτυχισμένο προσωπάκι χωρίς να περιμένω τίποτα,του πεθαίνω για μια αγκαλίτσα από το μωρό μου,του ότι όταν με λέει μαμά αισθάνομαι η πιο τυχερή γυναίκα του κόσμου, που βλέπω τον αντράκο μας το βράδυ να κοιμάται και απλά λιώνω και συναισθήματα πολλά που δεν μπορώ καν να περιγράψω απλά τα αισθάνομαι και είναι τέλεια, μαγευτικά καλύτερα από ότι μέχρι σήμερα είχα αισθανθεί...Το μωρό μας είναι πια ο Έρωτας για εμάς...!
Και κάθε μέρα βλέποντας το μωρό μας είμαστε και πιο ερωτευμένοι και εμείς έτσι χωρίς γιατί η επειδή...!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
O έρωτας είναι η μεγαλύτερη
χαρά και η μεγαλύτερη
δυστυχία της ζωής.
Είναι η ίδια η ζωή.
Γαλλική παροιμία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Είχα ακούσει σε ένα τραγούδι το στίχο "She left the room and took all the air with her"... :redface:
Νομίζω αυτό είναι έρωτας- να νιώθεις ότι δεν μπορείς να αντέξεις στιγμή μακριά από τον άλλο, ότι σε συμπληρώνει και δίνει νόημα στην ύπαρξή σου, να τον θεωρείς τέλειο -as in χωρίς ατέλειες- . Είναι ένα συναίσθημα που δεν συνοδεύεται από το παραμικρό ίχνος εγωισμού- είμαστε έτοιμοι να κάνουμε τα πάντα για τον άνθρωπο με τον οποίο είμαστε ερωτευμένοι, γι' αυτό και πολλές φορές λένε ότι δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε έναν τρελό και έναν ερωτευμένο... :D

[..]
...και σε τελική ανάλυση: Έρωτας είναι η επιθυμία να γνωρίσει κανείς τις αφανείς πτυχές του ωραίου, πάσει θυσία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Είχα ακούσει σε ένα τραγούδι το στίχο "She left the room and took all the air with her"... :redface:
Νομίζω αυτό είναι έρωτας- να νιώθεις ότι δεν μπορείς να αντέξεις στιγμή μακριά από τον άλλο, ότι σε συμπληρώνει και δίνει νόημα στην ύπαρξή σου, να τον θεωρείς τέλειο -as in χωρίς ατέλειες- . Είναι ένα συναίσθημα που δεν συνοδεύεται από το παραμικρό ίχνος εγωισμού- είμαστε έτοιμοι να κάνουμε τα πάντα για τον άνθρωπο με τον οποίο είμαστε ερωτευμένοι, γι' αυτό και πολλές φορές λένε ότι δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε έναν τρελό και έναν ερωτευμένο... :D

[..]

Είναι πολύ ωραίο παράδειγμα. Στο μόνο σημείο που έχω ένσταση είναι στο θέμα του εγωϊσμού. Θεωρώ ότι το συναίσθημα που χαρακτηρίζεται από παντελή έλλειψη εγωϊσμού, είναι μόνο η αγάπη. Για μένα ο έρωτας έχει και λίγο εγωϊσμό.

...και σε τελική ανάλυση: Έρωτας είναι η επιθυμία να γνωρίσει κανείς τις αφανείς πτυχές του ωραίου, πάσει θυσία!
του ωραίου ή αυτού που θεωρεί ο ίδιος ωραίο;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...του ωραίου ή αυτού που θεωρεί ο ίδιος ωραίο;;;;

Το "αφανές" έχει την ίδια αξία και στις δύο περιπτώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Για μένα έρωτας είναι η φυσική και ερωτική έλξη του ανθρώπου για κάποιο άλλο άνθρωπο είδος ή ζώο που τον κάνει να δείνει πολλά χωρίς να ρωτάει ή να ζητάει αντάλλαγμα...

συνήθως η ερωτηκή ελξη καταλήγει σε αγάπη ή σε σταδιακή μείωση της έλξης λόγο κατακτησης του στόχου

ενώ φυσική έλξη είναι το ίδιο με την μόνη διαφορά ότι η φυσική μπορεί να κρατάει περισσότερο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ο έρωτας μιλάει
Λουδοβίκος των Ανωγείων


Ο έρωτας μιλάει
σε πρώτο ενικό
δεν ξέρει ορθογραφία
ούτε συντακτικό

Κοιμάται κι ονειρεύεται
με μάτια ανοιχτά
μα τις βαθιές του σκέψεις
τις κάνει φωναχτά

Στο κίτρινο διστάζει
στο κόκκινο περνά
το ʽχει το ριζικό του
ποτέ να μη γερνά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δείξε το δάκρυ σου, Οδυσσέα!


Όταν μου είπαν πως πέρναγες από τα μέρη μου
Κάτι βουνά, κάτι χωριά ασήμαντα
Θα πρέπει να ʽμουν πάλι στο χωράφι με τις αχλαδιές
Όλοι αλλού, όλοι κάπου, όλοι για κάτι
Εγώ στις αχλαδιές
Να δαγκώνω κάθε τόσο τον καρπό πʼ αργεί να ωριμάσει
Και να μαλώνω με τʼ αηδόνια που τους παίρνω το φαΐ
Σάμπως σπίτι να μην έχω, μάνα κι αδερφούς!
Πρώτα ήταν η αίσθηση,
Βαθιά φωνή επώδυνη όσο και πονεμένη
Μα ποιος την αίσθηση να αντέξει,
Ποιος τώρα να θυμάται τα παλιά
Εγώ εκεί, ο άνθρωπος της φωλιάς,
ο άνθρωπος της φωτιάς ;
Έπειτα ήταν άνεμος,
Κι έπειτα ακόμη το χορτάρι, σιγανό
Και τα πουλιά, ερωτευμένα
Άκουγα και δεν πρόσεχα
Αν από μέσα ήταν ή κι από παντού
Και χάθηκα…
Στα μέρη μου όσοι χάνονται είναι ευτυχισμένοι
Διασκορπισμένοι, αποκαμωμένοι και ισχυροί!
Θυμήθηκα…
Δύο χιλιάδες χρόνια ή μήπως τρεις;
Η Ιθάκη, μία φτωχιά,
πόλη να την πει κανείς;
Την ξέχασαν οι ελπίδες,
Των Ποιητών την εξουσία πήρε
Μήτε Καβάφης μήτε Όμηρος ασέβησαν τόσο πολύ
Σαν μάντεψαν να πουν στον Οδυσσέα,
Της Πηνελόπης τα καμώματα με τους Μνηστήρες.
Τέτοια θέλει ο νους για να σαλέψει
Νʼ αρνηθεί, να πεισμώσει, να οργιστεί
Μα μόνον ψυχούλα έμεινε,
Ιερή, ιεράπετρα,
Κίτρινες πλαγιές, κόκκινες ακρογιαλιές,
Στα σπίτια άρχισαν να βάζουν κεραμιδί,
Νέο υλικό, απόκτημα της γης
Κι άρχισαν πλοία στα νερά να ρίχνουν
Βαρκούλες κάποτε,
Τριήρεις με κενή την πρώτη θέση
Ακόμη πιο αρχαία, πιο παλιά κι ωραία,
Πάνω στα προβατάκια των κυμάτων περπατούσαμε
Βεβαιότητα!
Που χάθηκε….
Κι έγιναν ορατά τʼ αόρατα, σύμπαντα,
μόνον και μόνον γιατί χάθηκε η βεβαιότητα
Τώρα που το χώμα μας σκέπασε,
Τώρα σε πιάνω και με βλέπεις
Μα πάλι εγώ πονάω
Πονάει, μέσα μου πονάει
Τόσο χώμα, τόση σκόνη!
Άκουσα που έρχεσαι,
Που περνάς…
Μου το ʽπαν όλα
Θα έρθω σε σένα ανοιχτός, ζεστός
Με πήραν τα κλάματα
Που ξέρω τι έκανες στον αργαλειό
Όλʼ αυτά τα χρόνια!
Θα έρθεις μάλλον παγερός;
Πολεμικός και αδιάφορος;
Θα έρθω μʼ όλο μου το φως
Να σε παρηγορήσω,
Να σου εξηγήσω που κι εγώ,
Δύο, τρεις χιλιάδες…χρόνια
Έγινα του κόσμου παιδάκι
Στην τόση αντάρα,
Στη σκόνη που δεν λέει να φύγει!
Θα έρθω με όλο μου το φως,
Για μία αγκαλιά, μία εναρμόνιση έστω,
Και σίγουρα, ναι, βέβαια,
Το δάκρυ θα κυλήσειγια τον έρωτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Επειδή λοιπόν είναι του Πόρου και της Πενίας γιος ο Έρως, βρίσκεται σʼ αυτήν εδώ την κατάσταση.
Και πρώτα-πρώτα είναι πάντα φτωχός και κάθε άλλο παρά απαλός και όμορφος, όπως νομίζουν οι πολλοί, αλλά σκληρός και ακατάστατος και ανυπόδετος και άστεγος, πλαγιάζει πάντα χάμω και χωρίς στρώμα, κοιμάται στο ύπαιθρο, στις θύρες και στους δρόμους, έχοντας της μητέρας του τη φύση, πάντα με τη φτώχεια σύντροφος.
Και κατά τον πατέρα του πάλι είναι επίβουλος στους όμορφους και στους καλούς, όντας ανδρείος και φιλοκίνδυνος και ολόσφιχτος, κυνηγός δυνατός, πάντα πλέκοντας κάποια σχέδια, κι επιθυμητής της φρόνησης και είναι άξιος να την εύρει, φιλοσοφώντας σε όλη του τη ζωή, δυνατός γοητευτής και φαρμακευτής

Και πάλι είναι ανάμεσα στη σοφία και στην αμάθεια. Γιατί το πράγμα είναι τούτο: από τους θεούς κανένας δεν φιλοσοφεί, μήτε έχει τον πόθο να γίνει σοφός γιατί είναι. Μήτε κανείς άλλος, αν είναι σοφός δεν φιλοσοφεί. Μήτε πάλιν οι ανόητοι φιλοσοφούν, μήτε θέλουν να γενούν σοφοί γιατί αυτό δα είναι η αμάθεια, μη όντας μήτε όμορφος και καλός μήτε φρόνιμος, να νομίζεις, πως σου είναι αυτό αρκετό.
Δεν ποθεί λοιπόν εκείνος που δεν πιστεύει, πως του λείπει τίποτα, αυτό που δεν θα πίστευε, πως του λείπει.
Ποιοι λοιπόν, είναι εκείνοι που φιλοσοφούν, αφού δεν είναι μήτε οι σοφοί μήτε οι ανόητοι; Φανερό δα, είπε, είναι τούτο και σε ένα παιδί, πως εκείνοι που βρίσκονται ανάμεσα σʼ αυτούς τους δύο, κι απʼ αυτούς δα είναι και ο Έρως. Γιατί η σοφία είναι ένα από τα πιο όμορφα πράγματα, κι ο Έρως είναι Έρως για το όμορφο, ώστε είναι ανάγκη ο Έρως να είναι φιλόσοφος…


Συμπόσιον
Πλάτων



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Εάν ξεφύγουμε από την βαθύτερη έννοια του έρωτα στον Πλάτωνα και την περιορίσουμε στην καθιερωμένη της χρήση, τότε ο έρωτας είναι η έλξη ανάμεσα σε έναν άντρα και μία γυναίκα. Μία έλξη που για μένα είναι και σωματική και συναισθηματική. Τα βιώματα που συνθέτουν μια τέτοια έλξη συνοδεύονται και από την επιτακτική ανάγκη να εκφραστούν ή καλύτερα να εκτονωθούν. Αυτό ο κάθε άνθρωπος το κάνει με το δικό του τρόπο: μπορεί να μιλήσει για τα συναισθήματά του στο άτομο με το οποίο είναι ερωτευμένος, να γράψει ποιήματα, να θέλει να κάνει έρωτα μαζί του,...κτλ..κτλ… Δεν αποκλείονται και συνδυασμοί φυσικά...

Η έλξη αυτή οφείλεται σε διάφορους παράγοντες. Ένας από αυτούς είναι οπωσδήποτε οι αισθητικές μας προτιμήσεις. Τα μάτια, το πρόσωπο, η σωματική συμπεριφορά, η χροιά της φωνής και γενικότερα όλα αυτά τα στοιχεία που συνθέτουν την εξωτερική πραγματικότητα κάποιου ανθρώπου παίζουν το δικό τους καθοριστικό ρόλο. Το πόσο ελκυστικά η μη είναι αυτά είναι υποκειμενικό θέμα. Και αν βιαστούμε να αποκαλέσουμε επιφανειακή την έλξη που προκαλείται από τις αισθητικές μας προτιμήσεις, τότε θα αποκαλούσαμε επιφανειακό έναν άνθρωπο που θαυμάζει ένα άγαλμα;

Ένας άλλος σημαντικός παράγοντας είναι όταν τα χαρακτηριστικά ενός ανθρώπου που μας αρέσει τα περιβάλλουμε με επιπλέον ελκυστικά χαρακτηριστικά τα οποία δεν είναι σίγουρο αν του ανήκουν. Όσο περισσότερο πλησιάζουμε στα άκρα μιας τέτοιας κατάστασης, τόσο πιθανότερο γίνεται να μην είμαστε ερωτευμένοι με αυτόν, αλλά με τις προσδοκίες μας γιʼ αυτόν...

Επίσης ο βαθμός της σεξουαλικής και συναισθηματικής στέρησης ενός ατόμου επηρεάζει την αντίληψή του στον έρωτα. Εάν δηλαδή μας πνίγει η μοναξιά, μπορεί να γαντζωθούμε σε κάποιο άτομο το οποίο χρησιμοποιούμε απλώς ως σανίδα σωτηρίας. Σʼ αυτή την περίπτωση μπορεί κάλλιστα να έχουμε την ψευδαίσθηση ότι είμαστε ερωτευμένοι μαζί του...

Νομίζω ότι τα παραπάνω είναι λίγο πολύ γνωστά. Πάντως, ο πιο ενδιαφέρων παράγοντας που έχω ακούσει και δεν τον έχω προσεγγίσει πολύ μέσα απʼ τις δικές μου εμπειρίες είναι εκείνος της μεταβίβασης. Μπορεί δηλαδή να ερωτευτούμε έναν άνθρωπο κυρίως επειδή ορισμένα χαρακτηριστικά του (απʼ την εξωτερική του εμφάνιση έως και τον τρόπο που μιλάει, που σκέφτεται και συμπεριφέρεται) μοιάζουν με εκείνα ενός άλλου αγαπημένου μας προσώπου. Χαρακτηριστικά παραδείγματα τέτοιων προσώπων είναι ο πατέρας μας και η μητέρα μας. Το ενδιαφέρον είναι ότι αυτό δε συμβαίνει πάντα συνειδητά (όπως στο σουξέ του Κυριαζή: "μου θυμίζεις τη μάνα μου":)), αλλά και ασυνείδητα (να μας τρελαίνει και να μην ξέρουμε το γιατί…) Σε κάθε περίπτωση μπορεί τα ελκυστικά χαρακτηριστικά του να μη μοιάζουν με εκείνα ενός μονάχα αγαπημένου μας προσώπου, αλλά και άλλων…μέχρι και προσώπων που θαυμάζουμε από το χώρο της τέχνης και του θεάματος (αποκλείεται; )


Όλοι οι παραπάνω παράγοντες δεν είναι ανεξάρτητοι μεταξύ τους. Ίσως να έχουμε και συνδυασμούς, ίσως να υπερισχύει ο ένας έναντι του άλλου…ίσως…τρέχα γύρευε…
Γενικότερα, πάντως, ο έρωτας δεν είναι ένα στατικό και μονοσήμαντο φαινόμενο, αλλά δυναμικό και πολυσύνθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ο έρωτας είναι μία οδός, που ξεκινάει απ' τα χείλη σου, διανύει ένα τούνελ( σ' αυτά της "Αθηνών-Πατρών" ή της "Εγνατίας"), κάνει πρώτη στάση στην "καταβόθρα" κι από εκεί σφυροκοπάει παρακάτω, μέχρι να φθάσει ...στο τελευταίο πάρκινγκ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kratos.dog

Νεοφερμένος

Ο kratos.dog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Υπερισχύει χωρίς όμως να απολαμβάνει τα λάφυρα της νίκης του γιατί απλά … διαπιστώνει πως δεν υπήρχε σθεναρή αντίσταση , και σαν συνέπεια δεν υπήρχε καμία αναβάθμιση – εξέλιξη στην τακτική που ακολουθησε Έτσι λοιπόν ανακαλύπτει σύντομα πως η νίκη του ήταν αναμενόμενη . Η προσέγγιση της άποψης αυτής ίσως μας οδηγήσει σε απαντήσεις πολλών ερωτημάτων , αλλά και θα μας κάνει καλύτερους ατομικά , άρα και γενικότερα … θα μας προετοιμάσει καλύτερα στην επόμενη ερωτική μας μάχη , είτε έχουμε ενεργητική συμμετοχή και είμαστε νικητές είτε παθητική οπότε δεν θα είμαστε και τόσο εύκολα θύματα …
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Έρωτας ως πόλεμος συναισθημάτων


:worry:

Ομολογουμένως,
το να λες "σ'αγαπώ" αποτελεί σαφή παραβίαση των συνόρων του άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kratos.dog

Νεοφερμένος

Ο kratos.dog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Επίσης όταν σου λένε ότι σε αγαπούν , μόνο αυτοί ξέρουν το απόλυτο της έννοιας … όσο και καλή προσέγγιση να έχεις δεν πρόκειται ποτέ να ταυτιστείς , γιατί απλά δεν έχεις όλα τα δεδομένα που οδήγησαν στην εκφώνηση της ωραίας αυτής λέξης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X_tina

Νεοφερμένος

Η X_tina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Έρωτας είναι μια κατάσταση του μυαλού που δεν περιγράφεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top