Να τον συμβουλέψω για Ιατρική ή αλλού;

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Καλησπέρα παίδες :)

να και ένα νήμα από μένα

το λοιπόν έχω έναν συγγενή μου πιτσιρικά
σας τα λέω εν τάχει..

το παλικάρι αυτό θέλει να στραφεί στην ιατρική.αν το ερώτημα είναι αν θα τα καταφέρει,η απάντηση είναι ναι.διαβάζει πολύ,είναι αριστούχος ,γενικώς έχει πολλές πιθανότητες να τα καταφέρει.ΟΜΩΣ

έχει σοβαρά προβλήματα ακοής,δεν μπορεί να ξενυχτάει(στις 12,αντε μια υπνο)διαφορετικά αρρωσταίνει την επομένη.
το ιατρικό πρόβλημα που έχει θέλει να το μελετήσει,να το ερευνήσει ή τέλος πάντων να ασχοληθεί με έρευνα για αρρώστειες που ταλανίζουν τους ανθρώπους..τα αίτια,θεραπεία κ.λπ αυτό είναι το κίνητρό του..προφανώς επειδή το πρόβλημα που έχει δεν γνωρίζουν ποια αίτια έχει,ούτε και την θεραπεία του.

εγώ όμως αφού με ρώτησε έχω τις αμφιβολίες μου...καταρχήν τι έρευνα μπορεί να κάνει στην ελλάδα για αυτά τα ζητήματα;
δεύτερον απο όσο ξέρω έχουν κλινικές στην ιατρική σχολή..πως θα δουλέψει με το στηθοσκόπιο ; ξέρω γω θα πάρει ηλεκτρονικό ; θα απεικονιζει στο κινητο του τα κυματα; ή θα ενισχυεται ντουπερ ο ηχος με αυτο:
μετά από όσο ξέρω ξενυχτάνε στις εφημερίες οι γιατροί,τέτοιες δεν θα έχει βέβαια νομίζω στην σχολή αλλά μετά; π.χ αν πάρει ειδικότητα ωρυλάς; θα έχει και μπόλικες..πως θα ανταπεξέλθει;
βεβαιως μπορει να παρει μια ειδικοτητα εργαστηριακη
αλλα ποια; ποια απ ολες εχει να κανει με αυτο που επιθυμει να κανει επαγγελμα εν τελει;θα χρειαστει λογικα και μεταπτυχιακο.σωστα; απ´οσο ξέρω η Βιοιατρική θα ικανοποιούσε την φιλοδοξία του,αλλά δεν τα πηγαίνω καλά με τις επιστήμες της ζωής,πείτε εσείς.

μηπως να τονσ υμβουλευα για βιολογια ή κατι άλλο; αν και αυτος θελει ιατρικη..και ειναι λιγο κριμα να του κοψω τα φτερα με τοση προσπαθεια που κανει το παλικαρακι.

παρεπιπτοντως με το που τελειωσει την σχολη ειναι ιατρος; μπορει να ανοιξει γραφειο;ακομα και χωρις ειδικοτητα και να συνταγογραφει; ενω παραλληλα κανει μεταπτυχιακο ξερω γω;

παιδια σοβαρες συμβουλες απο γνωστες,μην τον χαντακωσουμε ..ειναι καλο παιδι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Θεωρώντας δεδομένο ότι μπαίνει στην Ιατρική χωρίς ζόρι (γιατί δεν είναι απαραίτητο να ξενυχτάς σε όλη την Γ' λυκείου για να πετύχεις στις Πανελλήνιες), θα πω τα εξής:

- Πρώτα απ' όλα, η σχολή θέλει πολύ διάβασμα. Δεν θα πιάσω το κομμάτι αποστήθιση/όχι αποστήθιση, παπαγαλία, θεωρητικά και λοιπές αρλούμπες, αλλά ο όγκος πληροφοριών που πρέπει να απομνημονεύσει κάποιος είναι τεράστιος (ιδίως όσο αυξάνονται τα έτη). Τι θέλω να πω. Ότι μπορεί στα πρώτα 1-2 χρόνια να κάνει τόσο καλή κατανομή χρόνου που δεν θα χρειάζεται να ξενυχτάει (να μας δώσει και μας καμιά συμβουλή :P ), αλλά από την στιγμή που θα μπει στις κλινικές τελείωσε, κουκουβάγια. :P (Για πρακτικούς λόγους, επειδή το μάθημα σου τρώει πολύ χρόνο, βάλε και την μετακίνηση αν δεν έχεις το νοσοκομείο στα πόδια σου κλπ).

- Τι πρόβλημα ακοής έχει? Αντιμετωπίζεται κάπως με φαρμακευτική αγωγή/με κάποιο εξάρτημα κλπ? Είναι σοβαρό, είναι και στα 2 αυτιά, σώζεται κάπως η κατάσταση? Επίσης το ότι δεν μπορεί να ξενυχτάει είναι απόρροια του προβλήματος ακοής, ή απλά δεν αντέχει να μένει ξύπνιος? Τα ρωτάω όλα αυτά για να ξέρω πώς θα κινηθώ σε επόμενο ποστ. (τότε θα απαντήσω και τα περί εφημεριών και πολλών ωρών και ειδικότητας. Σε κάθε περίπτωση να ξέρεις ότι υπάρχουν άπειρες ειδικότητες για όλα τα γούστα :P ).

- Σε κάθε περίπτωση να ξέρεις, ότι ως πτυχιούχος ιατρικής, δεν μπορείς να εργαστείς ως γιατρός, όμως μπορείς να συνεχίσεις την ακαδημαϊκή σου καριέρα. Δηλαδή με ένα πτυχίο ιατρικής, και ένα δυνατό master/PhD, μπορεί να ασχοληθεί το παιδί με την έρευνα σε ακαδημαϊκό επίπεδο, σεμινάρια, συνέδρια κλπ. Έτσι δεν παίζει και το θέμα ποια ειδικότητα θα πάρει που να του κάνει, πώς θα αντέξει τις εφημερίες, κλπ.

Γενικά η συμβουλή μου είναι πριν του κόψεις ή όχι τα φτερά, να τον περάσεις μια βόλτα από κάποιο μεγάλο νοσοκομείο να δει τις συνθήκες. Ακόμα και να μπει στην Ιατρική χωρίς διάθεση να ειδικευτεί μετά, θα πρέπει να ξέρει ότι επί 3 χρόνια θα γυροφέρνει σε διάφορες κλινικές και θα συμμετέχει σε ένα βαθμό. Ας κρίνει μόνος του αν το αντέχει ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Κάποια από αυτά που ρωτάς είναι ιατρικά θέματα, βρείτε έναν έμπιστό σας γιατρό για να του τις κάνετε, θα ξέρει καλύτερα απ΄τον καθένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Globalmind2

Νεοφερμένος

Ο Globalmind2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εσυ τι εισαι για να τον στειλεις ιατρικη;

Ο επισημος διεθνης μανατζερ των ιατρικων σχολων που χρονια τωρα προωθει παιδια σε αυτες; :P

Κορυφαιο σημειο: Συμβουλες απο γνωστες του θεματος.

iS it jUst me?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ευχαριστω παιδες για τις απαντησεις


εχει ενα θεμα μυστηριο..προβλημα ακοης εχει και στα δυοα υτια του...εχει ακουστικο βεβαια και μπορει και επικοινωνει με τον κοσμο σε ικανοποιητικο βαθμο (αν και δεν μπορει να συγκριθει με καποιον φυσιολογικο ανθρωπο,κυριως απ οσα ξερω βοηθιεται απο το ενα αυτι που εχει μετρια βαρηκοια,απο το αλλο δεν παιρνει βοηθεια) ,απλα δεν μπορει να ξερει κανεις στο μελλον τι θα συμβει.Θεου βοηθουντος πιστευω να παει καλα.
οταν ξενυχταει επηρεαζει την υγεια του σε σημαντικο βαθμοκ.λπ..θελει σταθερο ωραριο στον υπνο

ιδεα δεν εχω πως λενε την αρρωστεια του!εχει ενα περιεργο ονομα,αλλα τελος παντων δεν ειναι εκει το ζητημα του νηματος
τωρα για τα αλλα
κοιτα..το παιδι διαβαζει..μπορει και διαβαζει πολλες πολλες ωρες..δεν υπαρχει θεμα σε αυτο..τα παιρνει και ευκολα.πιστευω θα τα καταφερει στην σχολη αν περασει παρα τις υψηλες απαιτησεις που εχει η ιατρικη.
το ερωτημα ειναι με την επικοινωνια τι θα γινει με ασθενεις ,με το στηθοσκοπιο..και επισης με τα ξενυχτια στις εφημεριες
αυτα ειναι πολυ ζωτικα ζητηματα θεωρω για την περιπτωση του..
ενταξει με το στηθοσκοπιο ισως αυτα τα ηλεκτρικα ,μπορει να ενισχυουν και πολυ τον ηχο δεν εχω ιδεα..ξερω γω..

τελος παντων αυτα οπως ειπες καιε συ μπορει να τα προσπελασει με συγκεκριμενες ειδικευσεις κ.ο.κ


edit ηταν λιγο ακομψος ο τιτλος του νηματος συμφωνω..τον ηθελα λιγο πιασαρικο για να μπει κοσμος ;)
ειμαι ο αγαπημενος του(ελπιζω) θειος

σωστη η παρατηρηση παραπανω..καλο ειναι να ρωτησει και καποιον αξιολογο γιατρο...καποιον θα βρουμε...
αλλα εχει βαρυνουσα σημασια και η αποψη οσων σπουδαζουν στην σχολη ηδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ogame23

Νεοφερμένος

Ο ogame23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Θα έλεγα οτι είναι κάπως ουτοπικό να γίνεις ιατρός για να θεραπεύσεις τον εαυτό σου.Η ιατρική απαιτεί ξενύχτι,από τις σπουδές ακόμη.Θα βοηθούσε να ξέρουμε την πάθησή του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Globalmind2

Νεοφερμένος

Ο Globalmind2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλα το τι ειδημονες και μη εχει προσελκυσει το θεμα δεν περιγραφεται...

Η ιατρικη δεν απαιτει τιποτα.Ουτε ξενυχτι ουτε τιποτα.

Το ξενυχτι ειναι απορροια οτι καποιοι δεν στρωνουν τον κωλαρακο τους μες στο εξαμηνο οποτε μες στην εξεταστικη βαρανε 14ωρα.Και γω μεσα σε αυτους ημουνα.

Το τι προγραμμα θα ακολουθησει ο καθενας επαφιεται αποκλειστικα στον ιδιο.Αν δεν μπορει να ξενυχτα,θα διαβαζει καθημερινα και καμποσο μες στο εξαμηνο,ωστε στην εξεταστικη να μην χρειαζεται να ξενυχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλα το τι ειδημονες και μη εχει προσελκυσει το θεμα δεν περιγραφεται...

Η ιατρικη δεν απαιτει τιποτα.Ουτε ξενυχτι ουτε τιποτα.

Το ξενυχτι ειναι απορροια οτι καποιοι δεν στρωνουν τον κωλαρακο τους μες στο εξαμηνο οποτε μες στην εξεταστικη βαρανε 14ωρα.Και γω μεσα σε αυτους ημουνα.

Το τι προγραμμα θα ακολουθησει ο καθενας επαφιεται αποκλειστικα στον ιδιο.Αν δεν μπορει να ξενυχτα,θα διαβαζει καθημερινα και καμποσο μες στο εξαμηνο,ωστε στην εξεταστικη να μην χρειαζεται να ξενυχτα.
Το παλικάρι έχει πρόβλημα και με την ακοή του, δεν είναι μόνο το ξενύχτι το θέμα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλα το τι ειδημονες και μη εχει προσελκυσει το θεμα δεν περιγραφεται...

Η ιατρικη δεν απαιτει τιποτα.Ουτε ξενυχτι ουτε τιποτα.

Το ξενυχτι ειναι απορροια οτι καποιοι δεν στρωνουν τον κωλαρακο τους μες στο εξαμηνο οποτε μες στην εξεταστικη βαρανε 14ωρα.Και γω μεσα σε αυτους ημουνα.

Το τι προγραμμα θα ακολουθησει ο καθενας επαφιεται αποκλειστικα στον ιδιο.Αν δεν μπορει να ξενυχτα,θα διαβαζει καθημερινα και καμποσο μες στο εξαμηνο,ωστε στην εξεταστικη να μην χρειαζεται να ξενυχτα.

Εδώ σου λέει ότι μια μέρα να ξενυχτήσει θα αρρωστήσει.
Εγώ δεν λέω ότι θα χρειαστεί να γίνεται σε τακτική βάση αν βάλει πρόγραμμα, αλλά τι σκατά, ποτέ των ποτών δεν θα πιεστεί για να ξενυχτήσει με διάβασμα? Αυτό θέλει προγραμματισμό εκατομμυριοστού του δευτερολέπτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δεν θέλω να το παίξω κάτι, αλλά κανείς δεν είναι ειδήμονας περί του θέματος. Εκτός αν βρείτε έναν φοιτητή/απόφοιτο ιατρικής με πρόβλημα ακοής και θέμα ύπνου. Από'κει και πέρα σε πάμπολλες σχολές θα μπορούσε να αντιμετωπίζει πρόβλημα λόγω αυτού και λόγω διαβάσματος συν ότι δεν θα μπορούσε να παρακολουθεί με μεγάλη ευκολία διαλέξεις ή δεν ξέρω τι άλλο.

Δεν ξέρω, ίσως λέω βλακείες, αλλά γνωρίζω ακτινολόγο γιατρό με κάποια μορφή αναπηρίας που δεχόταν άλλου είδους μεταχείρηση. Παίζει να μην δούλευε νυχτερινά, να είχε μειωμένο ωράριο και τέτοια. Αλλά φυσικά, τα κρατούσε όλα αυτά στα χαρτιά. Και ο ανιψιός σου, αν έχει χαρτιά από γιατρούς για "δυσλειτουργία" νυχτερινού ωραρίου (σκατά το εξέφρασα, δεν μου έρχεται σωστή λέξη), θεωρώ ότι θα μπορέσει να κάνει χρήση αυτών προς όφελός του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Να πω ότι δεν είμαι φοιτητής, αλλά μαθητής Γ' Λυκείου. Έχω όμως να σας πω τα εξής:

1. Η απόφαση για την σχολή που πρόκειται να δηλώσει ο ανιψιός σας ως α' επιλογή του ή έπρεπε να έχει ήδη παρθεί πριν καν αρχίσει το διάβασμα των Πανελλαδικών και να πήγαινε προσηλωμένος σε συγκεκριμένο στόχο στις εξετάσεις (ειδικά μάλιστα όταν μιλάμε για τα πανύψηλα μόρια της Ιατρικής) ή θα πρέπει πλέον να παρθεί μετά τις εξετάσεις. Αυτή τη στιγμή είναι εντελώς άκαιρο να μπαίνουν σε οποιονδήποτε υποψήφιο τέτοιου είδους ερωτήσεις, αναζητήσεις ή διλήμματα. Αυτό που προέχει τώρα είναι να διαβάσει πολύ και κυρίως χωρίς αντιπερισπασμούς.
2. Το κριτήριο βάσει του οποίου λαμβάνεται μια απόφαση τέτοιου βεληνεκούς δεν θα έπρεπε να είναι το προσωπικό απωθημένο. Με όλο τον σεβασμό στο πρόβλημα υγείας του, τι θα πει όμως είναι άρρωστος και θέλει να θεραπεύσει την ασθένειά του. Η απόφαση αυτή θα έχει τεράστιες επιπτώσεις στη μετέπειτα ζωή του, καθώς θα κρίνει τα χρόνια σπουδών του, το εύρος του κοινωνικού του κύκλου, τον γενικό τρόπο ζωής του και πολλά ακόμα, εξίσου σημαντικά. Εσάς, που είστε η οικογένειά του, το ζήτημά σας είναι απλώς το αν θα καταφέρει να ανταπεξέλθει στα ιατρικά ωράρια? Δεν σας προβληματίζει ο τρόπος σκέψης που διαφαίνεται μέσα από τις αιτιάσεις του? Είναι προφανές ότι η ασθένειά του τον βαραίνει ψυχολογικά και επηρεάζει εξαιρετικά τις αποφάσεις του. Με όλο το θάρρος, ίσως θα ήταν προτιμότερο να ασχοληθείτε πρωτίστως με αυτό. Λυπάμαι αν γίνομαι δυσάρεστος, δεχτείτε όμως ότι μιλάω με καλή πρόθεση.
3. Σε κάθε περίπτωση, δεν αντιλαμβάνομαι πώς και γιατί ένας θείος, όσο καλοπροαίρετος ή αγαπητός και αν είναι, εμπλέκεται στην απόφαση αυτή και μάλιστα σε μια τόσο καίρια χρονική στιγμή. Προσωπικά, δεν θεωρώ ότι σε βάζει κανένας συγγενής σε καμία σχολή - μόνος σου δίνεις και μόνος σου μπαίνεις, εφόσον βέβαια διάβασες πρώτα όσο απαιτούνταν.
4. Πληροφοριακά να ενημερώσω ότι, όταν ήταν να αποφασίσω ποια κατεύθυνση να δηλώσω, πήγα κι εγώ σε δύο γιατρούς για συμβουλή ως προς το επάγγελμά τους και μπορώ να πω ότι, όπως και πολλοί άλλοι ενήλικοι, ήταν ανεπιφύλακτα ΕΝΑΝΤΙΟΝ του επαγγέλματός τους. Είχαν μάλιστα να πουν τα απολύτως χειρότερα, τόσο για τις ατελείωτες ώρες και τις απελπιστικές συνθήκες, όσο και για τον χαμηλό μισθό και την κοινωνική απαξίωση που υποστήριζαν ότι βιώνουν. Έτσι λοιπόν, θα πρότεινα, αν σκοπεύετε να συμβουλευτείτε κάποιον, τουλάχιστον να βολιδοσκοπήσετε πρώτα ο ίδιος ποια θέση σκοπεύει να κρατήσει.

Καλή επιτυχία εύχομαι σε ό,τι κι αν επιλέξει:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Globalmind2

Νεοφερμένος

Ο Globalmind2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εδώ σου λέει ότι μια μέρα να ξενυχτήσει θα αρρωστήσει.
Εγώ δεν λέω ότι θα χρειαστεί να γίνεται σε τακτική βάση αν βάλει πρόγραμμα, αλλά τι σκατά, ποτέ των ποτών δεν θα πιεστεί για να ξενυχτήσει με διάβασμα? Αυτό θέλει προγραμματισμό εκατομμυριοστού του δευτερολέπτου.

Νομιζω το γραφω ξεκαθαρα.Η πιεση δεν εχει σχεση με το αν πρεπει να ξενυχτησεις ή οχι.

Τις ωρες που θα ξενυχτησει μπορει να τις χρησιμοποιησει ξυπνωντας το πρωι.Οι ιδιες ωρες δεν θα ειναι εν τελει;Οπως ειπα,ειναι θεμα προγραμματος και μοιρασματος του χρονου σε καθημερινη βαση.

Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω.Πολλοι απο μας ξενυχτουσαμε διοτι λεγαμε ''α δεν βαριεσαι θα λιωσω το βραδυ'' :Ρ Και οσο να ναι επεφτε κωλοβαρεμα κατα τη διαρκεια της ημερας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
καταρχην σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.Το λοιπον,ο μικρος απλα συμβουλη ζητησε.οπως καναμε και κανουμε ολοι μας..παιρνει γνωμες απο παντου...ο τιτλος του νηματος ηδη ειπα μπηκε προκειμενου να παρακινησει το ενδιαφερον,ζητησα μαλιστα την αλλαγη του,αλλα δεν εισακουστηκα :)
μολονοτι πραγματι αναμενει την συμβουλη μου(οχι μονο την δικη μου),εν τουτοις δνε θεωρω πως θα εχει τοσο καταλυτικη επιρροη ωστε να τον οδηγησει να επιλεξει ιατρικη μονο απο αυτην(επομενως αυτο το να τον στειλω στην ιατρικη ειναι σχημα λογου )
θα ηθελε πραγματι να ασχοληθει με την παθηση του...να κανει ερευνα σε αυτην...δεν το βρισκω κακο αυτο..αλλα δεν εχει προβλημα οπως τον ρωτησα να ασχοληθει και με αλλες ειδικοτητες,αν δει πως του αρεσουν περισσοτερο..ηδη η παθολογια π.χ θα τον ενδιεφερε...αλλα και καποιες εργαστηριακες οπως το συζητουσαμε(π.χ μικροβιολογος,μολονοτι δεν ξερω τι μελλον εχει αυτη η ειδικοτητα)...
γενικα βρισκεται σε αναζητηση,χωρις να παραμελει ωστοσο τα μαθηματα του.Ειναι τακτικοτατος και συστηματικος,δεν αποπροσανατολιζεται

εγω παλι θεωρω πως ειναιε φικτο να σπουδασει ιατρικη και να γινει γιατρος,αλλα θα εχει ντισαβανταζ συγκριτικα με τους αλλους γιατρους.θα πρεπει να κοψει ειδικοτητες που μπορει να τον ενδιεφεραν,θα πρεπει να προσπαθει πολλαπλασια των αλλων ωστε να υπερκερασει το μειονεκτημα...σωστα δεν λεω;
επομενως γιατι να μην επιλεξει π.χ βιολογια που το παιχνιδι θα παιζεται επι ισοις οροις;

βεβαιως η ιατρικη υπερκαλυπτει τους στοχους της βιολογιας,αφου απο αυτην και με ερευνα μπορεις να ασχοληθεις(περιλαμβανομενων ολων των μεταπτυχιακων του βιολογικου) και με καποια εργαστηριακη εξειδικευση και πιθανον και καποιες κλινικες ειδικοτητες
ετσι οπως εχει το πραγμα στην ελλαδα η ιατρικη ειναι το ολον και η βιολογια το μερικο(εκτος και αν μιλαμε για ερευνα πανω σε ζωα,φυτα κ.λπ)
μπορει να κανω και λαθος

τωρα για τα ξενυχτια,θεωρω τελικα πως δεν πρεπει να εστιασουμε εκει..και λιγα ξενυχτια στον χρονο να εχει δεν θα τον διαλυσουν,θα τα βγαλει περα.

επισης θα ηταν προτιμοτερο να ακουσουμε την γνωμη και την εμπειρια τους απο παιδια που ηδη σπουδαζουν ιατρικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
τελος παντων εδω που τα λεμε οτι ηταν να ειπωθει ειπωθηκε εχω την αισθηση..δεν υπαρχει λογος να μενει ενεργο αυτο το νημα

να στε καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top