Ιατρική στη Ρουμανία

Jeator

Νεοφερμένος

Ο Jeator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλημέρα. Πέρασα Φυσικό αλλά το όνειρό ου είναι να γίνω γιατρός και για αυτό σκέφτομαι την Ιατρική στην Κωνστάντζα στη Ρουμανία. Το ξέρω πως δεν προλαβαίνω να γραφτώ φέτος αλλά θέλω πληροφορίες για του χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αφου ενδιαφερεσαι για του χρονου γιατι δεν ξαναδινεις??? Εγω ξαναεδωσα φετος και δεν το μετανιωσα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Οσες φορες και να ξαναδωσει καποιος δεν παυει η Ιαρικη να ειναι ενας στοχος πολυ δυσκολος.Δε λεω οτι δεν μπορει το παιδι να τη φτασει απλα μπορει απο κακη και μονο τυχη να μη γραψει καλα στα μαθηματα στα οποια εγραψε φετος.Και αν ενδιαφερεται κανεις για Ιατρικη δεν υπαρχουν περιθωρια για χαμηλες βαθμολογιες(ενοω κατω απο16 στην εκθεση και κατω απο 18.6 στα αλλα).Ειναι διαφορετικο να ξαναδινεις εχοντας αυτο στο μυαλο σου και σε γεμιζει αγχος.Και μπορει να φτασει παλι το τελος της χρονιας να εχεις ξεσκιστει στο διαβασμα και απο εναν κακο βαθμο στη εκθεση ή σε οποιο αλλο μαθημα να εισαι στην ιδια θεση ή σε λιγο καλυτερη αφου μπορει μεν να αυξησεις τα μορια σου αλλα να μη φτασεις το στοχο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Εγω το μονο που ξερω ειναι οτι αν δεν θελει καποιος δεν προσπαθει. Τα υπολοιπα ειναι δικαιολογιες. Αν ηθελε τοσο πολυ να γινει γιατρος δεν θα απερριπτε αυτη την δευτερη προσπαθεια αμεσως, αλλα θα ηταν η πρωτη του επιλογη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Kαλά δεν έχουν όλοι τις ίδιες αντοχές και το ίδιο κουράγιο, αλλά το παιδί μπήκε να ρωτήσει για πληροφορίες, όχι να κρίνουμε την επιλογή του. Εξάλλου δεν χρωστάει σε κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katsiferis

Νεοφερμένος

Ο Katsiferis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
γεια σας παιδια θα μπορουσα να μαθω σχετικα με το επιπεδο σπουδων στην ιατρικη για αυτο το πανεπιστημιο?Θανκς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πιστεύω ότι στην ιατρική μεγαλύτερο ρόλο παίζει το προσωπικό διάβασμα και ο χώρος ειδικότητας παρά στο που θα κάνεις το προπτυχιακό. Παρόλα αυτά εξαιτίας των πολλών χωρίς γνώσεις αποφοίτων που βγάζουν αυτές οι δύο χώρες έχει στιγματίσει όλους τους απόφοιτους των ιατρικών σχολών της βουλγαρορουμανίας. Εφόσον κάνεις ειδικότητα στην Ελλάδα η αντιμετώπιση από τους άλλους συναδέλφους δε θα είναι και η καλύτερη (μπορεί και από τον διευθυντή σου). Ο στιγματισμός αυτό μπορεί να ακολουθήσει και στην επαγγελματική σου ζωή στην συνέχεια (πολλοί κοιτάνε όταν πάνε σε έναν ιατρό που τελείωσε το πανεπιστήμιο και είναι πολύ επιφυλαχτικοί στα παιδιά που τέλειωσαν Ρουμανοβουλγαρία (ακόμα και αν έχουνε γνώσεις). φυσικά αν αξίζεις με κόπο μπορείς να αποδείξεις τι αξίζεις.


Αν θέλει να αποφασίσει κάποιος να κάνει ιατρική στο εξωτερικό προτείνω........
1) Τσεχία (βελτιωμένο επίπεδο σε σχέση με παλαιότερα)
2) Γερμανία (δυνατό χαρτί)
(Σουηδία είναι κορυφή αλλά λίγοι έχουν τα λεφτά για σπουδές εκεί αφού είναι μια πολύ δύσκολη σχολή).
Αγγλία είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα... (πολύ δύσκολη είσοδος).
3) Ιταλία εξαρτάται από το πανεπιστήμιο (το κακό είναι ότι τα μαθήματα εκεί εξετάζονται στην Ιταλική προφορικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
οι γονεις μου σπουδασαν στο Ιασιο
εχω συγγενεις εκει
καλη η πολυ αλλα ενταξει...δεν συγκρινεται με Αθηνα π.χ
λοιπον μπαινεις ευκολα (αλλα νομιζω πρεπει να πληρωσεις κατι)
και η γλωσσα ...σε 1 χρονο την εμαθες....δεν ειναι πολυ δυσκολη
καλη τυχη και επιτυχια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katsiferis

Νεοφερμένος

Ο Katsiferis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Φκαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Have a nice day

Νεοφερμένος

Ο Have a nice day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Αν δεν περάσω στην Ελλάδα,θα είμαστε συμφοιτητές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katsiferis

Νεοφερμένος

Ο Katsiferis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Θα τα πουμε στο ιασιο φιλαρακο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μακριά από Βούλγαρο Ρουμανία Σλοβακία.για ιατρική. (δεν ξέρω αν είναι καλύτερο ή όχι από το πανεπιστήμιο της Αθήνας και δεν με ενδιαφέρει) αλλά υπάρχει μια στιγματοποίηση στην μετέπειτα επαγγελματική ζωή σας καλύτερα δώστε λίγα παραπάνω λεφτά και πηγαίνετε Τσεχία (δε θα μετάνιωσετε σε καμιά περίπτωση τα επιπλέον λεφτά που θα δώσετε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katsiferis

Νεοφερμένος

Ο Katsiferis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
εγω ξερω οτι οποιος πραγματικα ενδιαφερεται για την σχολη δεν εχει λογο να φοβαται κατι!Αποδυκνυει στον κοσμο τι αξιζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Έχεις δίκιο αλλά ο στιγματισμός στις μέρες μας είναι πολύ έντονος. Δεν λέω στιγματισμό από ανθρώπους της διπλανής πόρτας αλλά από ανθρώπους της ιατρικής κοινότητας. Θέση στο Ε.Σ.Υ. αν δεν έχεις μέσο κανέναν διευθυντή σε νοσοκομείο απλά ξέχασε την (οι προσλήψεις των ιατρών γίνονται εκτός Α.Σ.Ε.Π. Στην ειδικότητα εφόσον αποφασίσεις να την κάνεις Ελλάδα κατά πάσα πιθανότητα δε θα σου δίνουν ιδιαίτερη σημασία (την ειδικότητα θα την πάρεις αλλά θα έχεις πρόβλημα στο μετά). Αν αποφασίσεις να κάνεις δικό σου ιατρείο θα δυσκολευτείς (πάρα πολύ κόσμος που ακούει Ρουμανία και φεύγει).

Αυτό συμβαίνει επειδή οι διευθυντές και οι καθηγητές στα νοσοκομεία προωθούν τους απόφοιτους των σχολών τους παραπάνω από τους άλλους αλλά και ότι υπάρχει κάποιο ποσοστό αποφοίτων ιατρικής Ρουμανίας δεν έχουν βασικές γνώσεις ανατομίας (με αποτέλεσμα να τους παίρνει όλους η μπάλα παρόλο που υπάρχουν και απόφοιτοι με καλές γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katsiferis

Νεοφερμένος

Ο Katsiferis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κριμα παντως..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Έχεις δίκιο αλλά ο στιγματισμός στις μέρες μας είναι πολύ έντονος. Δεν λέω στιγματισμό από ανθρώπους της διπλανής πόρτας αλλά από ανθρώπους της ιατρικής κοινότητας. Θέση στο Ε.Σ.Υ. αν δεν έχεις μέσο κανέναν διευθυντή σε νοσοκομείο απλά ξέχασε την (οι προσλήψεις των ιατρών γίνονται εκτός Α.Σ.Ε.Π. Στην ειδικότητα εφόσον αποφασίσεις να την κάνεις Ελλάδα κατά πάσα πιθανότητα δε θα σου δίνουν ιδιαίτερη σημασία (την ειδικότητα θα την πάρεις αλλά θα έχεις πρόβλημα στο μετά). Αν αποφασίσεις να κάνεις δικό σου ιατρείο θα δυσκολευτείς (πάρα πολύ κόσμος που ακούει Ρουμανία και φεύγει).

Αυτό συμβαίνει επειδή οι διευθυντές και οι καθηγητές στα νοσοκομεία προωθούν τους απόφοιτους των σχολών τους παραπάνω από τους άλλους αλλά και ότι υπάρχει κάποιο ποσοστό αποφοίτων ιατρικής Ρουμανίας δεν έχουν βασικές γνώσεις ανατομίας (με αποτέλεσμα να τους παίρνει όλους η μπάλα παρόλο που υπάρχουν και απόφοιτοι με καλές γνώσεις.


+1
βεβαια εμενα οι γονεις μου μια χαρα δουλευουν και εχουν σχεδον ολη την πελατεια απο γυρω περιοχεσ(αλλα ειμαστε επαρχια)
αν προσπαθησεις να δουλεψεις Αθηνα καλυτερα να εχεις πτυχιο απο Ελλαδα γιατι ο κοσμος δυσκολα αλλαζει γιατρο...
Εκτος κι αν μεινεις Ρουμανια...

ΥΓ:Πηγα Ιασιο στις διακοπες.Γαματα ηταν τα χιονια....
Κι εγω για εκει λεω(εχω συγγενεις , σπιτι κτλ...)
Αντε οτι αλλη πληροφορια θελετε εδω ειμαι εγω!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παλιά η ιατρική ήταν χρυσοχοείο στην Ελλάδα δυστυχώς όμως τώρα δεν είναι επειδή υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός (οι παλιοί καλοί ιατροί βγάζουν λεφτά γιατί κρατάνε σταθερή πελατεία ή σταθερά αυξανόμενη). Η μεγάλη πελατεία των γονιών σου αποδεικνύει ότι είναι καλοί ιατροί (παλιά επειδή ήταν λίγοι οι ιατροί γενικά δεν υπήρχε αυτός ο στιγματισμός και ο καλός ξεχώριζε ανεξάρτητα από την σχολή αποφοίτηση τους).

Αυτό είναι ένα θετικό για σένα διότι ο κόσμος στην περιοχή σου έχει συνδέσει το επίθετο σου με τον καλό ιατρό (συνεπώς για σένα τα πράγματα για σένα είναι πολύ πιο εύκολα). Είμαι σίγουρος ότι όπου και να βγάλεις την ιατρική θα γίνεις καλός ιατρός (γιατί έχεις καλούς καθοδηγητές) και ξεκινάς με μια καλή βάση (φυσικά πρέπει να το θέλεις και εσύ --είμαι σίγουρος ότι το θέλεις :) ---

Για τους ιατρούς που ξεκινάνε με μηδενική βάση (χωρίς συγγενείς ιατρούς) ανεξάρτητα από την σχολή που έχουν βγάλει (Ελλάδα ή εξωτερικό) είναι πολύ δύσκολα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Παλιά η ιατρική ήταν χρυσοχοείο στην Ελλάδα δυστυχώς όμως τώρα δεν είναι επειδή υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός (οι παλιοί καλοί ιατροί βγάζουν λεφτά γιατί κρατάνε σταθερή πελατεία ή σταθερά αυξανόμενη). Η μεγάλη πελατεία των γονιών σου αποδεικνύει ότι είναι καλοί ιατροί (παλιά επειδή ήταν λίγοι οι ιατροί γενικά δεν υπήρχε αυτός ο στιγματισμός και ο καλός ξεχώριζε ανεξάρτητα από την σχολή αποφοίτηση τους).

Αυτό είναι ένα θετικό για σένα διότι ο κόσμος στην περιοχή σου έχει συνδέσει το επίθετο σου με τον καλό ιατρό (συνεπώς για σένα τα πράγματα για σένα είναι πολύ πιο εύκολα). Είμαι σίγουρος ότι όπου και να βγάλεις την ιατρική θα γίνεις καλός ιατρός (γιατί έχεις καλούς καθοδηγητές) και ξεκινάς με μια καλή βάση (φυσικά πρέπει να το θέλεις και εσύ --είμαι σίγουρος ότι το θέλεις :) ---

Για τους ιατρούς που ξεκινάνε με μηδενική βάση (χωρίς συγγενείς ιατρούς) ανεξάρτητα από την σχολή που έχουν βγάλει (Ελλάδα ή εξωτερικό) είναι πολύ δύσκολα πράγματα.

βασικα εγω το θελω...
εκεινοι γενικα μου λενε οτι θα ειναι πολυ δυσκολα και οτι θελει σκληρο διαβασμα....
εγω βεβαια δεν θελω να δουλεψω εδω και εξαλλου στοχευω χειρουργικη....
btw συγχαρητηρια που περασες...(Δεν ησουν νοσηλευτικη?):clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ponokos

Νεοφερμένος

Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
γεια σας ποσα ειναι τα μορια της ιατρικης στην ρουμανια ? σας ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Καλημέρα. Πέρασα Φυσικό αλλά το όνειρό ου είναι να γίνω γιατρός και για αυτό σκέφτομαι την Ιατρική στην Κωνστάντζα στη Ρουμανία. Το ξέρω πως δεν προλαβαίνω να γραφτώ φέτος αλλά θέλω πληροφορίες για του χρόνου.

Το Αγγλόφωνο τμήμα ιατρικής της Κωνστάντζας έχει δίδακτρα 4.200 ευρώ/χρόνο και χρειάζεται να περάσεις ένα εισαγωγικό τέστ στην Αγγλική γλώσσα.

γεια σας παιδια θα μπορουσα να μαθω σχετικα με το επιπεδο σπουδων στην ιατρικη για αυτο το πανεπιστημιο?Θανκς!

Το επίπεδο σπουδών των Ιατρικών σχολών στα Πανεπιστήμια της Ρουμανίας είναι αρκετά υψηλό τα τελευταία χρόνια συνδυάζοντας χαμηλά δίδακτρα και κόστος διαβίωσης, είναι από τους καλύτερους προορισμούς των ευρωπαίων φοιτητών εν μέσω κρίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top