Μελομακάρονα Vs Κουραμπιέδες

Μελομακάρονα Vs Κουραμπιέδες
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 201)
  • Μελομακάρονα

  • Κουραμπιέδες

  • Και τα δύο!

  • Τίποτα από τα δύο!

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Μόνο του Παρλιάρου τα μελομακάρονα μην κάνεις,που είναι με μέλι. Είχα φτιάξει,και το μέλι είχε παγώσει και τα μελομακάρονα έγιναν πέτρες (χωρίς υπερβολές :P) Θα γράψω την συνταγή,που χρησιμοποιώ,μόλις βρω χρόνο. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Τα μελομακαρονα γενικα δεν ειναι με μελι??

Αχχχ να θες να φας μελομακαρονα εδω στη ξενιτια και να μη μπορεις :P (τώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσα να φτιάξω μελομακάρονα και μόνος :D)

Ον τοπικ ναου.... Μελομακαρονα φορ δε βιν... ειδικα τα επικαλυμμενα με σοκολατα γαλακτος :clapup: :clapup:

Ψηφίζω μελομακάρονα δαγκωτό! (μεταφορικά και κυριολεκτικά)


Αιτιολόγηση ψήφου:
Μελομακάρονα:
Νόστιμα, ζουμερά, μαλακά και τραγανά συγχρόνως, σούπερ γευστικά, μυρίζουν τέλεια, έχουν αυτόνομη γεύση, σιροπιαστά, μπορεί να έχουν γέμιση δαμάσκηνο, δεν είναι απαραίτητο το πιάτο, χωράνε ολόκληρα στο στόμα, τρως πολλά χωρίς να βαραίνεις, όταν τα κλέβεις από το σαλόνι δεν αφήνεις ίχνη.
Κουραμπιέδες: Όχι τόσο νόστιμοι, κάπως σκληροί, θυμίζουν μπισκότα, χρειάζονται απαραίτητα πιάτο, κολλάνε στα ούλα, η μυρωδιά τους θυμίζει κουρείο, γεμίζεις παντού ζάχαρη και η μάνα φωνάζει, αν κλέψεις έναν αφήνεις ίχνη ζάχαρης, με δύο φουσκώνεις, σου κάνουν το μούσι σαν του Αη Βασίλη, αν βάλεις έναν ολόκληρο στο στόμα θα πνιγείς.
χαχα ποσο δικιο εχεις αναφορικα με το κλεψιμο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Πωπω πεθαίνω για ζουμερά μελομακάρονα, ειδικά για αυτά με τη σοκολατένια επικάλυψη. Μπορώ να φάω και 10 μονοκοπανιά χωρίς πλάκα :D
ΘΑΝΑΤΟΣ στους κουραμπιέδες. Μου κάθονται στο λαιμό οι άθλιοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Τι είναι άσπρο και πετάει;
-Ένας ιπτάμενος κουραμπιές.

Δεν είναι η μαλακία που πέταξες; :|

luv u fast
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
κουραμπιες φυσικα με φρεσκο βουτυρο...το απολυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
απαιτώ να μπουν στο poll και οι δίπλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
απαιτώ να μπουν στο poll και οι δίπλες

Χαχαχαχα πολυ σωστοοοοος:P Μιας και το θεμα ειναι ομως μονομαχια λεω φυσικα μελομακαρονα *.* Αν και νταξ και με τους κουραμπιεδες δεν εχω προβλημα αλλα καμια σχεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
στην βορεια Ελλαδα δε γνωριζουμε τι ειναι οι διπλες... επομενως ακυρο το ποστ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
στην βορεια Ελλαδα δε γνωριζουμε τι ειναι οι διπλες... επομενως ακυρο το ποστ...

Πωω δεν ξερεις τι χανετε:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
τι εκανε λεει; δεν τις γνωριζουμε; διπλες εχουν απαντες..μαλλον εσυ δεν τις γνωριζεις

καλες ειναι,αλλα οχι και τιποτα το φοβερο...

βεβαια εμενα δεν μου αρεσουν ουτε τα μελομακαρονα..οι διπλες μου αρεσουν πιο πολυ συγκριτικα


αυτες εννοουν τα παιδια..δεν μπορει να μην τις εχει δει σε ζαχαροπλαστειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Μελομακάρονα γιατί έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Οκ ποιο πολύ μελομακάρονα γιατί στους κουραμπιέδες η ζάχαρη πάει όπου να ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Ό,τι και να ψηφίσατε...όλοι ξέρει βαθιά μέσα σας ότι τα μελομακάρονα υπερέχουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.

καλές γιορτεεεές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Μελομακάρονα!
Κουραμπιέδες, έχω να φάω χρόνια, δε μ' αρέσουν καθόλου.
Μελοκάρονα έφτιαχνα μέχρι πέρυσι, φέτος δε θα φτιάξω, δεν έχω χρόνο. :(

Πρέπει να είχα ανεβάσει συνταγή στο ε-στεκι και φωτό.

Α ΝΑ ΤΟ. ΘΑΥΜΑΣΤΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
μελομακαρονα με μπολικο σιροπι και καρυδι απο πανω κολαση λεμε οσο για τους κουραμπιεδες:whistle::whistle::whistle:αθλιοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
παιδια στειλτε καμια ευκολη συνταγη για μελομακαρονα (για ανδρες δηλαδη :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
τι εκανε λεει; δεν τις γνωριζουμε; διπλες εχουν απαντες..μαλλον εσυ δεν τις γνωριζεις

καλες ειναι,αλλα οχι και τιποτα το φοβερο...

βεβαια εμενα δεν μου αρεσουν ουτε τα μελομακαρονα..οι διπλες μου αρεσουν πιο πολυ συγκριτικα


αυτες εννοουν τα παιδια..δεν μπορει να μην τις εχει δει σε ζαχαροπλαστειο

Ανθρωπε μου πηγαινε ρωτησε στον Εβρο αν φτιαχνουν διπλες και ελα πες μου μετα τι θα σου απαντησουν.
Σε εμας τυπικα χριστουγεννιατικα ειναι οι μπακλαβαδες και τα μελομακαρονα. Δεν ειπα οτι δεν μπορεις να τις βρεις σε ζαχαροπλαστειο, απλα δε συνηθιζεται να τις φτιαχνουν νοικοκυρες της Β. Ελλαδος. Δεν εχω φαει ποτε μου, δε γνωριζω τι γευση εχουν, οπως και πολλοι φιλοι μου που δεν εχουν καν ακουστα τη λεξη "διπλα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
στον εβρο δεν ξερω,την θεσσαλονικη ειχα στο μυαλο μου..και εκει και γνωστες ειναι και αρκετοι τις κανουν και στα σπιτια τους...
οποτε ηταν λιγο υπερβολη το "Στην βορεια ελλαδα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top