Πρωτοετής Ιατρικής συγκλονίζει: Τι μου συνέβη όταν έφτασα στη Σχολή μου

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Η ματιά μιας πρωτοετούς φοιτήτριας της Ιατρικής στην απεργία και στο κλίμα που επικρατεί στη σχολή. Νομίζω ότι αυτό εκφράζει γενικότερα τις σχολές, και τη δική μας.

Όλα ξεκίνησαν με τη χαρά των αποτελεσμάτων την ημέρα της εισαγωγής στην Ιατρική Σχολή της Αθήνας. Οι γονείς μου χαρούμενοι, περήφανοι, έχοντας δώσει κόπους και χρήματα σε όλο αυτό το σύστημα της παραπαιδείας ένιωθαν και τη δική τους προσπάθεια, την παράλληλη στη δική μου να δικαιώνεται. Όσο για εμένα; Στα σύννεφα!
Και μετά το χάος. Αρχίζει η χρονιά και παρουσιάζεται η απεργία των διοικητικών. Από τις 11 Σεπτεμβρίου κάθομαι ως τώρα, 11 Νοεμβρίου, να περιμένω πότε θα ανοίξει αυτή η σχολή, πότε θα πάω κι εγώ στο πολυπόθητο αμφιθέατρο να αρχίσω να περπατάω τον μακρύ δρόμο των έξι χρόνων προς το πτυχίο. Νόμιζα πως το πανεπιστήμιο ήταν πολύ διαφορετικό. Το είχα στο μυαλό μου σαν κάτι καθαρό, ιερό, που αγκαλιάζει τους φοιτητές του, που μεριμνά γι αυτούς... Ώσπου έγινε η κατάληψη των χώρων των σχολών ή περιφρούρηση της απεργίας – όπως επιμένουν όλοι. Περνάνε μια, δύο εβδομάδες. Τι στο καλό; Από Δευτέρα σε Δευτέρα περιμένουμε να ανοίξει. Κάπως έτσι αρχίζουμε μέσα από το internet να γνωριζόμαστε τα παιδιά, να κανονίζουμε εξόδους, να μοιραζόμαστε προβληματισμούς και όνειρα.
Και κάποια στιγμή βαριέσαι. Συνειδητοποιείς πως το καλοκαίρι έχει τελειώσει και πως δεν είσαι κάποιος επειδή τα κατάφερες, τόσοι τα κατάφεραν, το θέμα είναι και να βγεις και να βγεις σωστός, με τις σωστές γνώσεις, τις σωστές αρχές και έχοντας προσπαθήσει μόνος σου, χωρίς βοήθειες και μέσα ώστε να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου πρώτα-πρώτα. Όμως η σχολή δεν ανοίγει για να ξεκινήσεις από κάπου. Αρχίζει η απόγνωση μετά και η απογοήτευση. Και μετά αρχίζουν τα νεύρα. Ποιος είναι αυτός που μου κλείνει τη σχολή; Ποιος είναι για να καταπατά τα δικά μου δικαιώματα; Θέλω να ανοίξουμε όπως έγινε και στα άλλα πανεπιστήμια, θέλω να μπω επιτέλους σε αυτό το πολυπόθητο αμφιθέατρο!
Ανοίγεις τηλεοράσεις, εφημερίδες, μπαίνεις κάθε μέρα στο internet αλλά τίποτα. Χρυσή Aυγή και οικονομικά. Και ούτε λέξη για τα κλειστά πανεπιστήμια! Σκέφτεσαι: ας κάνω τουλάχιστον κάτι εποικοδομητικό. Μάθαμε με τους υπόλοιπους για κάτι δωρεάν συνέδρια και πήγαμε. Όσο όμως μαθαίναμε περισσότερα τόσο θέλαμε να μπούμε στην σχολή να τα μάθουμε και κανονικά, να νιώσουμε περισσότερο κομμάτι της σχολής.
Και μετά έγινε η πρώτη συνέλευση φοιτητών και ήρθε η πλήρης απογοήτευση. (Σκέφτεσαι: Τέλεια, θα μπω τουλάχιστον σε αμφιθέατρο!) Μα τι ήταν αυτό; Αμφιθέατρο ή κανένα κακόγουστο κακόφημο μπαρ; Οι χώροι βανδαλισμένοι, σπασμένα τζάμια, χυδαία συνθήματα σε τοίχους που ως επί το πλείστον ήταν καλυμμένοι από φυλλάδια παρατάξεων. Μέσα στο αμφιθέατρο τσιγαρίλα, καφέδες και ένα σωρό κόσμος που μίλαγε, χαχάνιζε και συζήταγε αγνοώντας πλήρως τον εκάστοτε ομιλητή. Μίλησαν φοιτητές από παρατάξεις, οι οποίοι σαν καλοκουρδισμένες μηχανές μετέφεραν τις ιδέες που τους είχαν μπήξει μέσα στον εγκέφαλο οι «γραμμές» των αντίστοιχων κομμάτων. Άτομα που νομίζουν ότι έτσι μπορούν να αλλάξουν τον κόσμο, χωρίς να καταλαβαίνουν ότι το μόνο που κάνουν είναι να αναπαράγουν όσα πολύ έντεχνα τους έχουν κάνει να πιστεύουν οι «επάνω». Η συνέλευση κράτησε έξι ώρες... Έξι ώρες το απόλυτο θέατρο του παραλόγου και αυτό για να ψηφιστεί με 20 περίπου ψήφους διαφορά ότι θα κάνουν ΚΑΙ οι φοιτητές κατάληψη. Άλλο αυτό... Από πότε κλείνουν οι φοιτητές το σπίτι τους; Εκείνη την ώρα καταλάβαινα για ποιο λόγο βρίσκονται τόσοι Έλληνες στο εξωτερικό αυτήν τη στιγμή εκείνη την ώρα βούρκωσα γιατί είδα ότι κι εμένα μάλλον αυτό θα ήταν το μέλλον μου.
Ξέρετε τι γίνεται; Εγώ αγαπάω τη χώρα μου και θέλω να μείνω εδώ. Είμαι ιδεαλίστρια, αισιόδοξη, καλοπροαίρετη και όπως το βλέπω είμαι εξαιρετικά αφελής μάλλον. Θα ήθελα λοιπόν να καταθέσω δημόσια πλέον την αφελή μου άποψη:
Η Παιδεία υποβαθμίζεται όταν τα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα είναι κλειστά και όταν πιστεύουμε ότι μια κοινωνία μπορεί να σταθεί με κλειστά πανεπιστήμια για καιρό ακόμα. Όταν πιστεύουμε ότι δεν τρέχει τίποτα και να χαθεί το εξάμηνο, αν τελικά το πανεπιστήμιο ανοίξει και έχει όλους τους διοικητικούς. Όχι, δεν θέλω να χάσει κανείς τη δουλειά του αν την κάνει καλά και την έχει κερδίσει τίμια. Αλλά πρέπει να μπουν κάποιες προτεραιότητες. Δεν μας νοιάζει η εγγραφή. Ας συνεχιστεί όσο πάρει η απεργία και είμαι σίγουρη πως αν είναι για το καλό όλης της κοινωνίας θα πετύχει. Όμως, με σχολή υπό κατάληψη, γεγονός που μου δείχνει ότι ο άλλος για να πιέσει καταπατά τα δικά μου δικαιώματα, δεν θα στηρίξω κανέναν. Πρέπει να ανοίξει το πανεπιστήμιο γιατί η παιδεία και τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ υποβαθμίζονται. Υποβαθμίζονται από την ευνοιοκρατία, την οικογενειοκρατία, την κομματικοποίηση και γιατί δεν αναγνωρίζεται ότι είναι ιδρύματα που πρέπει να λειτουργούν στοχεύοντας στη συνολική καλλιέργεια των φοιτητών.
Τίποτα άλλο εκτός από μάθημα και κόμματα δεν υπάρχει σε αυτό το πανεπιστήμιο; Τι σόι ακαδημαϊκοί πολίτες, τι σόι άνθρωποι θέλουμε να βγούνε από αυτό το πανεπιστήμιο;
Αυτά είναι τα προβλήματα που πρόλαβα να γνωρίσω. Σίγουρα υπάρχουν και άλλα που ακόμη δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω.
Σας παρακαλώ μη μου στερείτε το δικαίωμα στο όνειρο και την ελπίδα, γιατί εγώ δεν είμαι «βολεμένη». Ανοίξτε μου τις πόρτες για μάθημα, για πρόοδο, να γίνω μια καλή γιατρός, να προσπαθήσω για μια καλύτερη κοινωνία.

Έχει απόλυτο δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Δεν ειπε κατι που δεν ξεραμε η που δεν το χαμε ξανακουσει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gretsi

Νεοφερμένος

Ο gretsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πρωτοετής κι εγω, στα ΕΜΜΕ.
Στις 2.30 εχουμε Γενικη Συνελευση του Φ.Σ. των ΕΜΜΕ και λεω να παω να δω κι απο κοντα τι συμβαινει. Οχι πως δεν τα ξερω, ή οτι το μήνυμά σου ειναι εκτος πραγματικοτητας αλλα παντα σκεφτομαι μεσα μου οτι "δεν μπορει, καποιος με κοροιδευει, καποιος μου λεει ψεμματα. Αποκλειεται να γινονται ολα αυτα" θελοντας να πιστευω -αφελως φυσικα- οτι ολα αυτα ειναι ενα κακογουστο αστειο κι οτι οταν παω θα τα βρω ολα στην εντελεια: Καθαροί χωροι, σεβασμος στη γνωμη του αλλου, διαλογος, δημοκρατικες διαδικασιες blah,blah,blah...
Γι' αυτο αλλωστε δεν πατανε παρα ελαχιστοι στις Γ.Σ και τους καταλαβαινω μιας και μιλαμε για εναν θεσμο ακρως σημαντικο, πλην ομως εκφυλισμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Στέκομαι στο κομμάτι που μιλάει για την απεργία και τα κλειστά πανεπιστήμια και την...βαρεμάρα και τα άλλα αρνητικά της συναισθήματα, και αναρωτιέμαι: Αν ήταν κόρη διοικητικών πανεπιστημιακών υπαλλήλων, θα έγραφε τα ίδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hliass_1989

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hliass_1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
ολοι εχουν δικιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Στέκομαι στο κομμάτι που μιλάει για την απεργία και τα κλειστά πανεπιστήμια και την...βαρεμάρα και τα άλλα αρνητικά της συναισθήματα, και αναρωτιέμαι: Αν ήταν κόρη διοικητικών πανεπιστημιακών υπαλλήλων, θα έγραφε τα ίδια?
υποθέτω πως όχι...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Αμα ειναι Αθηναια που περασε Αθηνα, ψιλοαστειο να γραψει ολο αυτο, για να πει οτι νιωθει "βαρεμαρα", απογνωση κτλ. , ουτε ενοικιο πληρωνει ουτε επιβαρυνεται οικονομικα.
Αμα ειναι απο την αλλη ακρη της Ελλαδας, πολυ σωστο το αρθρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Αμα ειναι Αθηναια που περασε Αθηνα, ψιλοαστειο να γραψει ολο αυτο, για να πει οτι νιωθει "βαρεμαρα", απογνωση κτλ. , ουτε ενοικιο πληρωνει ουτε επιβαρυνεται οικονομικα.
Αμα ειναι απο την αλλη ακρη της Ελλαδας, πολυ σωστο το αρθρο.

Ως ένα σημείο έχεις δίκιο , αλλά η κοπέλα θέλει να σπουδάσει , είτε είναι από Αθήνα είτε όχι .το οικονομικό δυστυχώς είναι ένας σημαντικό ζήτημα σ' αυτήν την κατάσταση , αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι όλοι οι φοιτητές (θέλω να ελπίζω) έχουν ένα κοινό : θέλουν να μάθουν . Για μένα λοιπόν , απ' όπου κι αν είναι έχει δίκιο και την καταλαβαίνω απόλυτα (κι ας μην είμαι ακόμα φοιτήτρια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Από το κείμενο κατάλαβα ότι πρόκειται για την κλασική φοιτήτρια που νομίζει ότι επειδή πέρασε στο Πανεπιστήμιο (και πόσο μάλλον στο Ελληνικό) έπιασε τον πάπα από τους όρχεις. Ότι πρέπει να τις κάνουν τεμενάδες. Ότι θα πρέπει να μάθει την τοπ επιστήμη επειδή πέρασε στην τοπ σχολή (από άποψη μορίων). Μάλιστα αυτό που καταντάει γελοίο είναι ότι φανταζόταν αλλιώς το Πανεπιστήμιο ...στην Ελλάδα, όταν καθημερινά βλέπει και ακούει τα κοινωνικά αδιέξοδα. Το φανταζόταν με ροζ βαμμένους τοίχους, με αρκουδάκια, με ελεονώρα ζουγανέλη, με ζεστή σοκολάτα, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
το μονο συγκλονιστικό ήταν το πόσο εκτός πραγματικότητας ήταν αυτή πριν δει τις απεργίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CollegeLife

Νεοφερμένος

Η CollegeLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Παω στοιχημα οτι αν δεν μιλουσε ετσι για την Ιατρικη αθηνων, αλλα για καποιο χαμηλοβαθμο ΤΕΙ αθηνας ή επαρχιας, ολοι ή θα την βριζανε ή θα την ειχανε γραμμενη. Γιατι μονο οι μουρατες σχολες πρεπει να ειναι ανοιχτες, κατα τον μεσο Ελληνα(ρα).

Ποιος είναι αυτός που μου κλείνει τη σχολή

Καιιιι αυτο εδω ειναι το σημειο που αρχισα να συμφωνω με τον Npb.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Παω στοιχημα οτι αν δεν μιλουσε ετσι για την Ιατρικη αθηνων, αλλα για καποιο χαμηλοβαθμο ΤΕΙ αθηνας ή επαρχιας, ολοι ή θα την βριζανε ή θα την ειχανε γραμμενη. Γιατι μονο οι μουρατες σχολες πρεπει να ειναι ανοιχτες, κατα τον μεσο Ελληνα(ρα).

Καιιιι αυτο εδω ειναι το σημειο που αρχισα να συμφωνω με τον Npb.

Το πρόβλημα όπως βλέπεις είναι πολύ βαθύτερο. Μακάρι να ήταν η οικονομική εξαθλίωση του πληθυσμού μόνο. Αλλά εδώ βλέπεις πόσο προκλητικά ορισμένοι φέρονται με υφάκι "Αντουανέτας" που ζουν στο ανάκτορό τους και έξω ο κόσμος δεν έχει να φάει. Κανείς δεν είπε να μην σπουδάσει ή ότι να μην χαρεί την επιτυχία της. Μέχρι εκεί όμως. Αν αυτή αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημα (που εν τέλει δεν είναι πρόβλημα), άλλοι άνθρωποι χάνουν το σπίτι τους, αυτό τότε τι είναι; :hmm: Ξέρω παιδιά που επιθυμούν να κάνουν μεταπτυχιακές σπουδές στο ΕΚΠΑ, ή στο ΕΜΠ (σε αξιόλογα προγράμματα σπουδών) και επειδή κάποια προγράμματα διενεργούν γραπτές εξετάσεις εισαγωγής λόγω της απεργίας των διοικητικών υπαλλήλων δεν μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή. Όμως δεν το βάζουν κάτω. Κάνουν υπομονή. Δυστυχώς ζούμε σε μια εποχή, όπου όλα κρίνονται πολύ χλιαρά και όλα πρέπει να γίνονται "ρομποτικά" από άλλους (πάντα οι άλλοι και όχι εμείς ;)), λες και οι άλλοι είναι υπηρέτες του καθενός. Η επιδερμική κριτική (επειδή αυτό μας βολεύει γιατί θίγονται ατομικά συμφέροντα) δείχνει ότι αρκετοί συμπολίτες μας πάσχουν από κοινωνική παιδεία.

Παω στοιχημα οτι αν δεν μιλουσε ετσι για την Ιατρικη αθηνων, αλλα για καποιο χαμηλοβαθμο ΤΕΙ αθηνας ή επαρχιας, ολοι ή θα την βριζανε ή θα την ειχανε γραμμενη. Γιατι μονο οι μουρατες σχολες πρεπει να ειναι ανοιχτες, κατα τον μεσο Ελληνα(ρα).

Αυτό νομίζω τα λέει όλα...:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Παω στοιχημα οτι αν δεν μιλουσε ετσι για την Ιατρικη αθηνων, αλλα για καποιο χαμηλοβαθμο ΤΕΙ αθηνας ή επαρχιας, ολοι ή θα την βριζανε ή θα την ειχανε γραμμενη. Γιατι μονο οι μουρατες σχολες πρεπει να ειναι ανοιχτες, κατα τον μεσο Ελληνα(ρα).



Καιιιι αυτο εδω ειναι το σημειο που αρχισα να συμφωνω με τον Npb.

Ποιος νοιάζεται για μια σχόλη για την οποία δεν νοιάζονται και οι ίδιοι οι φοιτητές του; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ούτε λίγη δόση υπερβολής δεν έχει το κείμενο της κοπελιάς...Εύγε!
Και μετά έγινε η πρώτη συνέλευση φοιτητών και ήρθε η πλήρης απογοήτευση. (Σκέφτεσαι: Τέλεια, θα μπω τουλάχιστον σε αμφιθέατρο!) Μα τι ήταν αυτό; Αμφιθέατρο ή κανένα κακόγουστο κακόφημο μπαρ; Οι χώροι βανδαλισμένοι, σπασμένα τζάμια, χυδαία συνθήματα σε τοίχους που ως επί το πλείστον ήταν καλυμμένοι από φυλλάδια παρατάξεων. Μέσα στο αμφιθέατρο τσιγαρίλα, καφέδες και ένα σωρό κόσμος που μίλαγε, χαχάνιζε και συζήταγε αγνοώντας πλήρως τον εκάστοτε ομιλητή. Μίλησαν φοιτητές από παρατάξεις, οι οποίοι σαν καλοκουρδισμένες μηχανές μετέφεραν τις ιδέες που τους είχαν μπήξει μέσα στον εγκέφαλο οι «γραμμές» των αντίστοιχων κομμάτων.
Έπεσε απ'τα σύννεφα μάλλον το αμερικανάκι επειδή άλλα έμαθε στην χώρα της!:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Από το κείμενο κατάλαβα ότι πρόκειται για την κλασική φοιτήτρια που νομίζει ότι επειδή πέρασε στο Πανεπιστήμιο (και πόσο μάλλον στο Ελληνικό) έπιασε τον πάπα από τους όρχεις. Ότι πρέπει να τις κάνουν τεμενάδες. Ότι θα πρέπει να μάθει την τοπ επιστήμη επειδή πέρασε στην τοπ σχολή (από άποψη μορίων). Μάλιστα αυτό που καταντάει γελοίο είναι ότι φανταζόταν αλλιώς το Πανεπιστήμιο ...στην Ελλάδα, όταν καθημερινά βλέπει και ακούει τα κοινωνικά αδιέξοδα. Το φανταζόταν με ροζ βαμμένους τοίχους, με αρκουδάκια, με ελεονώρα ζουγανέλη, με ζεστή σοκολάτα, ε;

Μην τα λες αυτα γιατι θα πεσουν κι αλλοι απ το συννεφο τους:P Περα απο την πλακα ομως, ο τιτλος του θεματος ειναι υπερβολικος. Ολοι γνωριζουμε ποια ειναι η κατασταση, οχι μονο στα πανεπιστημια αλλα και στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση της χωρας. Οσοι δεν τη γωριζουν ειναι απλα αφελεις. Αν δεν αποδεχτουμε το πως εχουν τα πραγματα δεν μπορουμε να τα αλλαξουμε. Το πρωτο βημα και σημαντικοτερο ειναι η πληρης αποκοπη των πανεπιστημιων απο καθε μορφη κομματικων συμφεροντων. Αν θελουμε να εχουμε ποιοτικη εκπαιδευση, πρεπει να αρχισουμε απο εκει, αλλιως το προβλημα θα διαιωνιζεται ενω θα συνεχιζουμε να αναρωτιομαστε τι μας φταιει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Νόμιζα πως το πανεπιστήμιο ήταν πολύ διαφορετικό. Το είχα στο μυαλό μου σαν κάτι καθαρό, ιερό, που αγκαλιάζει τους φοιτητές του, που μεριμνά γι αυτούς... Ώσπου έγινε η κατάληψη των χώρων των σχολών ή περιφρούρηση της απεργίας – όπως επιμένουν όλοι.

ΩΩΩΩΩ ΛΙΩΝΩ :rofl: :rofl:

Δεν πειράζει, κατάλαβε πως λύκειο>πανεπιστήμιο σε οργάνωση και υποδομές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Εγώ ,με τη σειρά μου, νομίζω πως το όλο 'σύστημα' σε συνδυασμό με παραδοσιακά στερεότυπα που έχουν ριζώσει στην ελληνική συνείδηση έχουν οδηγήσει στην ταμπελοποίηση σχετικά με 'ανώτερο' και 'κατώτερο' επάγγελμα.
Σημασία έχει να σπουδάσεις αυτό που σου ταιριάζει και όχι αυτό που είναι top σε μόρια ή της μόδας. Εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω. Και το λυπηρό της υπόθεσης είναι ότι δεσπόζει η αντίληψη πως για μερικές (όχι λίγες) σχολές η φοίτηση είναι ανούσια. Ρωτάει κανείς όμως τον φοιτητή ή μένει στις αναχρονιστικές απόψεις που επικρατούν;
Άρα ,για μένα, δεν παίζει καθόλου ρόλο που η κοπέλα που διαμαρτύρεται εγγράφως προέρχεται από την ιατρική. Παίζει για την κοινωνία όμως καθώς άλλες σχολές του 3ου πεδίου πλην από τις 'γνωστές' σε όλους μας 'συνεπάγονται' ατομική αποτυχία και συμβιβασμό. Τι να πεις μετά στα κολλημένα μυαλά; Απλά αδιαφορείς.
* Επίσης θέλω να τονίσω πως μας έχουν ΠΕΙΣΕΙ από το λύκειο οι καθηγητάδες με την ακατάσχετη φλυαρία τους πως το πανεπιστήμιο (και συγκεκριμένες σχολές μάλιστα) είναι κάτι το ΙΕΡΟ και ΑΝΩΤΕΡΟ. Λέει ο μαθηματικός: Τί θα γίνεις; Υδραυλικός ή κομμώτρια; Και του λέω εγώ μετά: Γιατί όχι κύριε; Ρωτήσατε τα παιδιά; Πανζουρλισμός δηλαδή σε όλο του το μεγαλείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Ποιος νοιάζεται για μια σχόλη για την οποία δεν νοιάζονται και οι ίδιοι οι φοιτητές του;
Ας αφησουμε λοιπον μια ΗΜΜΥ,μια Ιατρικη,μια Νομικη και ας πανε ολοι οι αλλοι στον διαολο.
Δεν εχετε βαρεθει να λετε τετοιες μαλακιες!
Πιστευω οτι και οι συνθηκες το εχουν κανει ετσι ωστε πλεον ενα παιδι στα 18 του να ειναι ακρετα ωριμο να καταλαβει οτι παει σε μια σχολη με οχι τοσο τρανταχτο ονομα η σε μια σχολη της επαρχιας για να σπουδασει,να βγει σοβαρος επαγγελματιας και επιστημονας.
Δεν πιστευω οτι πλεον απλα πηγαινουμε σε μια σχολη για να βολευτουμε και να ξυνουμε την πετσα μας μεχρι τα 25.
Αυτες οι ισοπεδωσεις και οι γενικευσεις ειναι απαραδεκτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Αχ ειλικρινά προσπάθησα να εντοπίσω σε αυτό το κείμενο την απόγνωση μιας νέας φοιτήτριας γεμάτη όρεξη για μάθηση, αλλά δεν τα κατάφερα.
Γιατί αν την ενδιέφερε το πανεπιστήμιο θα ήταν υπέρ των απεργιών. Υπάρχουν λόγοι που γίνονται απεργίες. Οι καθηγητές και οι διοικητικοί υπάλληλοι μειώνονται, άρα μειώνονται και τα μαθήματα, επομένως υποβαθμίζεται και το ίδιο το πτυχίο που θα πάρει σε μερικά χρόνια (αν το πάρει).
Επίσης, κάθε μέρα απεργίας είναι για τον υπάλληλο χαμένο κέρδος, όμως κάνει έναν αγώνα για να διεκδικήσει τα δικαιώματα του. Και εμείς οι φοιτητές πρέπει να το στηρίξουμε αυτό.

Είμαι ιδεαλίστρια
Σύμφωνα με την διαλεκτική θεωρία του Χέγκελ, από την οποία "παράγεται" ο ιδεαλισμός, υπάρχει στην φύση και τις ανθρώπινες (κοινωνικές και πολιτικές) σχέσεις το σχήμα: θέση-αντίθεση-σύνθεση στο οποίο στηρίχθηκε αργότερα και ο Μαρξ για να καταλήξει στην ιδέα της ταξικής πάλης κλπ.

Δεν νομίζω ότι η στάση σου είναι ιδεαλιστική.
Φάσκεις και αντιφάσκεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ειναι αμφιβολο,το αν γραφτηκε καν απο φοιτητη αυτο το κειμενο.

Γενικα,στο πλαισιο της πειθους,οταν δεν μπορεις να πεισεις καποιον με λογικα επιχειρηματα και τεκμηρια,που πας μετα?Στο συναισθημα,με το οποιο εχεις τεραστιο ευρος επιτυχιας,απο το να ριξεις μια γκομενα,μεχρι να πεισεις καποιον να κανει μια γιγαντιαια δωρεα.
Αμα εξετασουμε το θεμα των πανεπιστημιων,λογικα,θα δουμε οτι οποιος γνωριζει προσθαφαιρεση,κατανοει οτι το Πανεπ με μισους υπαλληλους δεν μπορει να λειτουργησει,ετσι,ειναι δυσκολο να πεισεις καποιον.

Αμα ομως το πας στο συναισθημα,πχ ''αχ,πανε τα ονειρα μου,εγω θελω να βοηθαω ανθρωπους στα νοσοκομεια και το πανεπιστημιο ειναι κλειστο'',ο αλλος πειθεται σε χρονο dt .Και προσωπικη μου αποψη,ειναι οτι παρομοιες ''εκθεσεις'' δημοτικου,που κυκλοφορουν στο ιντερνετ,στοχευουν σε αυτο ακριβως.


* Επίσης θέλω να τονίσω πως μας έχουν ΠΕΙΣΕΙ από το λύκειο οι καθηγητάδες με την ακατάσχετη φλυαρία τους πως το πανεπιστήμιο (και συγκεκριμένες σχολές μάλιστα) είναι κάτι το ΙΕΡΟ και ΑΝΩΤΕΡΟ.

Το Πανεπιστημιο,ως θεσμος και οργανο,θα πρεπει να θεωρειται ''ιερο'',διοτι αποτελει το εργοστασιο παραγωγης της γνωσης.Και χωρις την γνωση,την επιστημη,και την λογικη,ο κοσμος και η ανθρωποτητα δεν προχωρανε.Το προβλημα,αποτελουν,αυτοι που επιθυμουν να δωσουν στο Πανεπιστημιο μια ακρως τεχνοκρατικη συμπεριφορα,γονατιζοντας το,στο επιπεδο των ΤΕΙ και των ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top