Εξωσχολική ενασχόληση με Θετικές επιστήμες

antoni4040

Νεοφερμένος

Ο antoni4040 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αυτό είναι το πρώτο μου post οπότε ελπίζω να μην κάνω καμιά βλακεία και το βάζω σε λάθος κατηγορία ή κάτι τέτοιο...
Τέλος πάντων, πηγαίνω πρώτη Λυκείου και απ' το καλοκαίρι έχω πάθει κάτι παράξενο: μανία με τα Μαθηματικά!
Διαβάζω το βιβλίο του Στεργίου για τους μαθηματικούς διαγωνισμούς, λύνω προβλήματα(ο τρελός, μια φορά προσπαθούσα ένα πρόβλημα μέχρι της μια, πάλι καλά που είχαμε Θρησκευτικά πρώτη ώρα την επόμενη μέρα :D) και για ξεκούραση λογοτεχνία μαθηματικών, προγραμματισμός σε C++ και Doctor Who(άσχετο). Δυστυχώς, δεν τα πήγα καλά στον Θαλή (ήμουνα λίγο άρρωστος, δεν είχα κοιμηθεί καλά, ένα Β το διάβασα Δ και άλλαξα όλη την άσκηση...) αλλά δεν πειράζει και τόσο, αρκεί να έχω κάτι να ασχολούμαι.
Και εδώ φτάνουμε στο πρόβλημά μου: τι να διαβάσω?
Τα βιβλία που μ' αρέσουν περισσότερο είναι αυτά που ασχολούνται με μαθηματικούς διαγωνισμούς, αλλά δεν ξέρω ποια είναι καλά, ποια πρέπει να αγοράσω(ή να κατεβάσω δωρεάν αν γίνεται). Τα βιβλία του Στεργίου μ' αρέσουν πολύ και σίγουρα θα πάρω και τα επόμενα, αλλά τι άλλο υπάρχει? Μήπως να καταφύγω σε ξενόγλωσσα? Έχω δει ένα, το Art of Problem Solving, αξίζει?
Ποιος είναι ο σωστός τρόπος να μάθει κανείς μαθηματικά(σίγουρα όχι το σχολείο...)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf616

Νεοφερμένος

Ο Ραφαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Και εγώ κάτι παρόμοιο έχω πάθει με σένα... Θα σου πρότεινα να τελειώσεις την ύλη μέχρι τη Β' Λυκείου('Αλγεβρα - Γεωμετρία) και μετά να ασχοληθείς με βιβλία αποκλειστικά για διαγωνισμούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Στους Μαθηματικούς Διαγωνισμούς Δευτεροβάθμιας εξετάζεσαι σε Άλγεβρα - Γεωμετρία - Θεωρία Αριθμών - Συνδυαστική.
Πρώτα βγες μπροστά στη σχολική ύλη, όπως σωστά είπε ο Ραφαήλ.
Μπαίνε mathematica και aops για να κόβεις κίνηση. Μάθε Latex το συντομότερο.
Ως προς την ερώτησή σου: Προτεινόμενα Βιβλία και Σημειώσεις για προετοιμασία.
Καλό διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antoni4040

Νεοφερμένος

Ο antoni4040 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
WOW! Και γ*** τα link, χίλια ευχαριστώ!!!
Επίσης, θα ήθελα να ήξερα αν έχει διαβάσει κανένας κανα βιβλίο απ'το the Art of Problem Solving (μιας και στα foroum τους έγινε η συζήτηση), γενικώς ακούω ότι είναι κορυφαία αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να τα αγοράσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Και για εξωσχολική ενασχόληση με την φυσική τι προτείνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
ψάξε στη google στα αγγλικά όμως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Και για εξωσχολική ενασχόληση με την φυσική τι προτείνεται;
Khan Academy, και διάφορα online courses του coursera,edx κτλ.
ψάξε στη google στα αγγλικά όμως

Λολ...τι απάντηση είναι αυτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top