Ελβετία: Ψήφισαν υπέρ της διατήρησης της στρατιωτικής θητείας

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
«Ναι» από το 73% σε δημοψήφισμα της Κυριακής

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 16:34


(REUTERS)

Υπέρ της διατήρησης της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας ψήφισαν με μεγάλη διαφορά οι Ελβετοί στο δημοψήφισμα της Κυριακής, σύμφωνα τουλάχιστον με εκτίμηση του ινστιτούτου δημοσκοπήσεων GFS της Βέρνης για λογαριασμό του δημόσιου τηλεοπτικού δικτύου RTS.

Σύμφωνα με την προβολή των αποτελεσμάτων, το 73% των ψηφισάντων είπαν «Όχι» στην πρόταση της Ομάδας για μια Ελβετία Χωρίς Στρατό (GSsA), η οποία σχηματίσθηκε κυρίως από σοσιαλιστές, Πράσινους και φεμινίστριες.

ΠΗΓΗ:ΤΟ ΒΗΜΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μένεις Ελβετία, ανάβεις στις 2:00 το μεσημέρι το ντους και σου χτυπάνε την πόρτα ζητώντας σου όχι και τόσο ευγενικά να κλείσεις τη βρύση. Κάνεις το ίδιο το βράδυ και υπάρχει η περίπτωση να σου κάνουν μήνυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Που κολλαει αυτο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο ότι κουβαλάν γενικότερη τρέλα επομένως το γεγονός ότι είναι φασίστες δεν είναι παρά λογικό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Εγώ γτ νόμιζα ότι η Ελβετία δεν έχει στρατό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Εγώ γτ νόμιζα ότι η Ελβετία δεν έχει στρατό;

Νομίζω ότι ο Ευαγ.Παπανούτσος είχε διερωτηθεί για το αν ο Ελβετός νιώθει το βάρος του πολιτισμού του και της σημαίας του, όπως ο Έλληνας. Προφανώς δεν αναφερόταν στον Έλληνα του 1980-2013.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο Ευαγ.Παπανούτσος είχε διερωτηθεί για το αν ο Ελβετός νιώθει το βάρος του πολιτισμού του και της σημαίας του, όπως ο Έλληνας. Προφανώς δεν αναφερόταν στον Έλληνα του 1980-2013.

Δεν πιάνω την απάντησή σου στην απορία μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
αυτά να τα βλέπουν μερικοί υπερκουλτουριαριδες που θέλουν κατάργηση θητείας στην Ελλάδα,
η οποία και καμία σχέση με την ιστορικα ουδέτερη ελβετια δν εχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δεν πιάνω την απάντησή σου στην απορία μου. :P

Mε αυτό θέλω να πω ότι και στρατό να έχουν, δεν έχουν φυσικούς εχθρούς. Δεν βρέθηκαν στη θέση των παππούδων μας. Δεν γνωρίζουν το γνήσιο συναίσθημα του πατριώτη (όχι αυτό που εκφύλισε η Χ.Α. μαζί με την ενδοκοινοβουλευτική μεταπολίτευση). Ήταν πάντα στο απυρόβλητο. Σήμερα η Ελβετία αποτελεί το "πλυντήριο" για το μαύρο χρήμα των άλλων χωρών, διαφόρων μεγιστάνων του χρήματος, ρώσων ολιγαρχών, πριγκίπων και γαλαζοαίματων, ...και λοιπής διεθνούς νομενκλατούρας του πολιτικού συστήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ασυμβιβαστος119

Νεοφερμένος

Ο Ασυμβιβαστος119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Στο ότι κουβαλάν γενικότερη τρέλα επομένως το γεγονός ότι είναι φασίστες δεν είναι παρά λογικό.:P

Μπράβο ρε φίλε το βρήκες,οι ελβετοι ειναι φασίστες...το σκεφτόσουν πολλή ωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πάντως διακρίνω πολύ καλό στρατιωτικό εξοπλισμό στη φωτογραφία. Όχι σαν τον δικό μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπράβο ρε φίλε το βρήκες,οι ελβετοι ειναι φασίστες...το σκεφτόσουν πολλή ωρα?

Δεν το σκέφτηκα καθόλου, άπαξ και είσαι υπέρ του στρατού είσαι φασίστας και γιαυτό και μόνο γιαυτό το λόγο είναι φασίστες ή τουλάχιστον είναι φασίστες σε κάποια θέματα. Βέβαια σαφές συμπέρασμα γι'αυτούς δεν μπορούμε να βγάλουμε καθώς οι ελβετοί είναι άνθρωποι από διαφορετικά έθνη απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση τα νούμερα μιλάνε από μόνα τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Να υπογραμμιστεί ότι στην Ελβετία το 20% βγαίνει το αντίστοιχο του Ι5 και ότι όποιος θέλει μπορεί να κάνει εναλλακτική θητεία χωρίς κρίσεις και συνεντεύξεις από επιτροπές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν το σκέφτηκα καθόλου, άπαξ και είσαι υπέρ του στρατού είσαι φασίστας και γιαυτό και μόνο γιαυτό το λόγο είναι φασίστες ή τουλάχιστον είναι φασίστες σε κάποια θέματα. Βέβαια σαφές συμπέρασμα γι'αυτούς δεν μπορούμε να βγάλουμε καθώς οι ελβετοί είναι άνθρωποι από διαφορετικά έθνη απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση τα νούμερα μιλάνε από μόνα τους...

Εννοεις στρατιωτικη θητεια ή γενικοτερα στρατευμα??? :hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Mε αυτό θέλω να πω ότι και στρατό να έχουν, δεν έχουν φυσικούς εχθρούς. Δεν βρέθηκαν στη θέση των παππούδων μας. Δεν γνωρίζουν το γνήσιο συναίσθημα του πατριώτη (όχι αυτό που εκφύλισε η Χ.Α. μαζί με την ενδοκοινοβουλευτική μεταπολίτευση). Ήταν πάντα στο απυρόβλητο. Σήμερα η Ελβετία αποτελεί το "πλυντήριο" για το μαύρο χρήμα των άλλων χωρών, διαφόρων μεγιστάνων του χρήματος, ρώσων ολιγαρχών, πριγκίπων και γαλαζοαίματων, ...και λοιπής διεθνούς νομενκλατούρας του πολιτικού συστήματος.

Πες το έτσι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Στο στράτευμα αναφέρομαι.

Μα υπερ της στρατιωτικης θητειας ψηφισαν, οχι υπερ του στρατου...Γιατι να ειναι φασιστες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα υπερ της στρατιωτικης θητειας ψηφισαν, οχι υπερ του στρατου...Γιατι να ειναι φασιστες;;

Όχι αυτό νομίζω είναι μονόδρομος. Αν είσαι υπέρ της στρατιωτικής θητείας τότε πως γίνεται να μην είσαι υπέρ του στρατού; Το αντίθετο μόνο μπορώ να φανταστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Όχι αυτό νομίζω είναι μονόδρομος. Αν είσαι υπέρ της στρατιωτικής θητείας τότε πως γίνεται να μην είσαι υπέρ του στρατού; Το αντίθετο μόνο μπορώ να φανταστώ...

Γινεται....Εγω πιστευω πως πρεπει να υπαρχει η στρατιωτικη θητεια στην Ελλαδα, γιατι σε περιπτωση πολεμου (που υπαρχει 0.0000001% πιθανοτητα,γιατι δε γινονται για την πλακα πολεμοι, αλλα οκ) πρεπει να ημαστε εκπαιδευμενοι, μιας και δεν εχουμε λεφτα για μισθοφορικο στρατο.... Αλλα γενικοτερα δεν ειμαι υπερ του στρατου και της στρατιωτικης λογικης.... Ειμαι φασιστας η οχι;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γινεται....Εγω πιστευω πως πρεπει να υπαρχει η στρατιωτικη θητεια στην Ελλαδα, γιατι σε περιπτωση πολεμου (που υπαρχει 0.0000001% πιθανοτητα,γιατι δε γινονται για την πλακα πολεμοι, αλλα οκ) πρεπει να ημαστε εκπαιδευμενοι, μιας και δεν εχουμε λεφτα για μισθοφορικο στρατο.... Αλλα γενικοτερα δεν ειμαι υπερ του στρατου και της στρατιωτικης λογικης.... Ειμαι φασιστας η οχι;;;

Από αυτή την άποψη ίσως όντως να έχεις δίκιο. Αλλά έστω ότι γίνεται πόλεμος θα μας σώσει η θητεία; Όχι. Δεν πιστεύω πως γι'αυτό το λόγο πρέπει να κλέβεται τόσος χρόνος από την ζωή του. Μου ακούγεται λίγο ανούσιο ανούσιο αλλά οκ you have a point.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top