Γιατί αγαπάτε τη Φυσική;

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Μπορείς να συνδυάσεις τη Φυσική και με το σεξ. Σκέψου πόσα κεφάλαια ανακατεύονται: Τριβή, άντληση αερίου, οπτική, διαστολή, σκληρότητα υλικών, ακουστική, θερμότητα, συσσωμάτωμα, αρμονική ταλάντωση, ροή ρευστών, αντοχή υλικών.



Εξαναγκασμένη ταλάντωση, φθίνουσα, Συστήματα Ν βαθμών ελευθερίας (όπου Ν=1,2,3...), κύματα στα κορμιά, ακόμη και doppler μην σου πω...

μαλιστα:hmm::hmm::hmm:
βρήκα θέμα για τη πτυχιακή μου. Δε γα****αι ο ηλεκτρομαγνητισμός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Λετρευω τη φυσικη γιατι σου απανταει στο "γιατι". Σου δινει την ευκαιρια να γνωρισεις το "σπιτι" στο οποιο μενεις. Προσωπικα μου φαινεται αδιανοητο να μην γνωριζω πως δουλευει ο κοσμος στον οποιο ζω. Επιπλεον , σε κανει να συνειδητοποιησεις το μεγαλειο του συμπαντος και γενικα το μεγαλειο της φυσης . Εμενα παντως με ενθουσιαζει!

Ρε παιδια πως ειστε τοσο σιγουροι οτι ολα οσα μαθαινετε στη φυσικη ειναι οντως ετσι; Δηλαδη δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα καποια απ αυτα που εχουμε μαθει να ειναι μλκιες ;:P Το ξερω ακυρη ερωτηση αλλα το εχω παντα απορια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδια πως ειστε τοσο σιγουροι οτι ολα οσα μαθαινετε στη φυσικη ειναι οντως ετσι; Δηλαδη δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα καποια απ αυτα που εχουμε μαθει να ειναι μλκιες ;:P Το ξερω ακυρη ερωτηση αλλα το εχω παντα απορια...
Ίσως να μην είμαι ο κατάλληλος για να σου απαντήσω αλλά μπορώ να πω ότι δεν μπορείς να βρεις το σωστό με την πρώτη. Βρίσκεις κάτι. Μετά βρίσκεις κάτι άλλο και αλλάζεις αυτό που είχες βρει πριν, το τροποποιείς, το συμπληρώνεις ή το πετάς στα σκουπίδια. Έτσι σιγά σιγά φτάνεις σε κάτι που είναι όλο και πιο κοντά στο πραγματικό, στο σωστό.
Είναι σαν τις "τέλειες συνθήκες"(κάπως αλλιώς τις λένε- ιδανικές νομίζω). Ασχολήσαι με κάτι και θεωρείς κάποιους παράγοντες ως μηδαμινούς("για τη λύση της άσκησης να μην λάβετε υπόψην ..."). Αλλά ποτέ δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Κάνεις προσεγγίσεις σε διάφορες σταθερές. Φτάνεις σ' ένα αποτέλεσμα που μπορεί να μην είναι 100% πραγματικό αλλά τι άλλο να κάνεις; Προσεγγίζεις κάπως καλύτερα τα πράγματα. Ελπίζω ο παραλληλισμός να μην ήταν τελείως άκυρος.
Ας πούμε πριν λίγες μέρες διάβαζα ότι κάποιοι γιατροί ανακάλυψαν μία επιπλέον στοιβάδα στο "κάτι"(μάλλον στον αμφιβληστρειδή) του ματιού. Αυτό θα φέρει τα πάνω κάτω. Και που δεν ήξεραν οι γιατροί μέχρι τώρα την ύπαρξή της, τα κατάφερναν αρκετά καλά με ασθένειες του οφθαλμού και τώρα που γνωρίζουν περισσότερα, θα μπορέσουν να κάνουν ακόμα πιο πολλά. Οπότε λίγο πολύ, παντού συμβαίνει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Ενδιαφέροντα ντοκιμαντέρ σχετικά με φυσική:




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ρε παιδια πως ειστε τοσο σιγουροι οτι ολα οσα μαθαινετε στη φυσικη ειναι οντως ετσι; Δηλαδη δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα καποια απ αυτα που εχουμε μαθει να ειναι μλκιες ;:P Το ξερω ακυρη ερωτηση αλλα το εχω παντα απορια...
Από μία άποψη, όλη η Νευτώνια φυσική που μαθαίνουμε είναι "μαλακίες". Είναι μια προσέγγιση στη μελέτη της φύσης, διότι, αν θέλουμε να είμαστε απόλυτα ακριβείς, πρέπει να εφαρμόζουμε τη θεωρία της σχετικότητας.
Έτσι είναι η φυσική.
Μια θεωρία έρχεται να συμπληρώσει και να επεκτείνει, να αναδιατυπώσει μια προηγούμενη θεωρία.
Η γενική θεωρία της σχετικότητας δεν συμβιβάζεται με τίποτα με την άλλη μεγάλη θεωρία του εικοστού αιώνα, την κβαντική θεωρία. Έχουν τελείως διαφορετικές αρχές.
Προσπαθούν λοιπόν οι επιστήμονες να διατυπώσουν μια κβαντική θεωρία της βαρύτητας, ούτως ώστε να χωρέσει και αυτή σε μια ενοποιημένη θεωρία, τη λεγόμενη θεωρία του παντός (Ίσως η θεωρία χορδών ή η θεωρία Μ).
Ακόμα και η κβαντική θεωρία μέχρι τώρα έχει καταλήξει στο καθιερωμένο πρότυπο, που δεν είναι και η πιο λογική και καλοδιατυπωμένη θεωρία, παρόλο που τα πειραματικά δεδομένα μας λένε ότι ισχύει με εκπληκτική ακρίβεια.
Καταλήγω λέγοντας ότι η φυσική προχωρά σύμφωνα με τα παραπάνω. Περιγράφοντας με όλο και μεγαλύτερη ακρίβεια τη φύση, με ανατροπές, με καλύτερες προσεγγίσεις κ.λ.π.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Τα ίδια έλεγα και εγω κάποτε και η φυσική ήταν το όνειρο μου. Δεν μετάνοιωσα που έγινα φυσικός. Αν σας αρέσει διαλέξτε το φυσικό. Μόνο σκεφτείτε ότι η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το πολύωρο διάβασμα που είχα ρίξει στην 3η Λυκείου, αλλά σε κάποιο σημείο είχα φθάσει να μην αρκούμαι σε τύπους βιβλίων, μού άρεσε να τους γενικεύω, να βρίσκω την μαθηματική τους προέλευση και να τους εφαρμόζω ευρύτερα. Και όταν έβλεπα ότι πετύχαινε, αισθανόμουν μεγάλη ικανοποίηση. Μάλλον έτσι άρχισα να την αγαπώ την φυσική. Και κάποια στιγμή που είδα ότι το βιβλίο του οργανισμού είχε την εξίσωση του Schrodinger, είπα ότι θα την μελετήσω μόλις δώσω πανελλήνιες, διότι μού είχε κινήσει το ενδιαφέρον από την Χημεία. Κι έτσι έκανα, ξεκίνησα από τα πολύ βασικά και προσπαθώ σιγά σιγά (χωρίς το μαθηματικό υπόβαθρο, το οποίο προσπαθώ να αποκτήσω όμως) να κατανοήσω την κβαντομηχανική. Σήμερα ήρθε και το δεύτερο σχετικό βιβλίο που παραγγέλνω, το Quantum Chemistry του Donald A. McQuarrie :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Κι εγώ πάντως έχω υπάρξει τσιμπημένη με έναν καθηγητή φυσικής. Δύο χρόνια μου έκανε μάθημα, 10 χρόνια με περνούσε, δεν έγραφα ποτέ κάτω από 90% από εγωισμό. Έτσι έγινα η αγαπημένη του. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Καλημέρα,
Εγώ λατρεύω την φυσική για 2 λόγους:
1. Λόγω των πανέμορφων μαθηματικών της που περιγράφουν με ωραίο και ενδιαφέρον τρόπο το σύμπαν μας και ίσως και τον αχανές κόσμο που βρίσκεται εκτός τον ορίων του.
2. Θα έδινα τα πάντα για να ανακάλυπτα όλα τα μυστικά της φύσης από το αχανές πολυσύμπαν ως τις μικροσκοπικές χορδές καθώς θα ήθελα να εφευρέσω μια χρονομηχανή για να δω το μέλλον και τον παρελθόν του σύμπαντος, καθώς και, αν γίνεται, να μάθω τι υπήρχε πριν την μεγάλη έκρηξη.

(Μπορεί ο 2ος λόγος να φαίνεται παράλογος, ωστόσο δεν είναι κακό να γίνονται όνειρα, διότι αν κάποιος θέλει ΠΆΡΑ ΠΟΛΥ, μα πάρα πολύ να κάνει κάτι, η πιθανότητα να μην συμβεί, είναι μηδαμινή. Όλα, όλα, μπορούν να γίνουν με θέληση. Ακόμη, κάποιος αν δεν γνωρίζει φυσική και μαθηματικά και είναι σε μεγάλη ηλικία, και έχει ως όνειρο το παραπάνω με πάρα πολύ θέληση, οι πιθανότητες είναι μηδαμινές. Μόνο να μην τα παρατήσει.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
... να μάθω τι υπήρχε πριν την μεγάλη έκρηξη.
Νομίζω ότι εδώ η απάντηση είναι εύκολη.
Και ο χώρος και ο χρόνος δημιουργήθηκαν με τη μεγάλη έκρηξη. Άρα πριν υπήρχε το ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Νομίζω ότι εδώ η απάντηση είναι εύκολη.
Και ο χώρος και ο χρόνος δημιουργήθηκαν με τη μεγάλη έκρηξη. Άρα πριν υπήρχε το ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.



Επίσης διάβασα πως δεν είναι λογικό να μιλάμε ούτε για τα "πέρατα" του Σύμπαντος μιας και δεν υπάρχουν "όρια" όπως τα εννοούμε εμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαθητης 1995

Νεοφερμένος

Ο Μαθητης 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Νομίζω ότι εδώ η απάντηση είναι εύκολη.
Και ο χώρος και ο χρόνος δημιουργήθηκαν με τη μεγάλη έκρηξη. Άρα πριν υπήρχε το ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.




Ο χρονος και ο χωρος οπως τους γνωριζουμε.Δεν εχει αποδειχθει οτι υπηρχε το απολυτο τιποτα καθως το συμπανμας μπορει να ειναι το τελος ενος αλλου συμπαντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλές θεωρίες για την δημιουργία του σύμπαντος, ωστόσο, για να προχωρήσει η επιστήμη, πρέπει να γνωρίζουμε τι ακριβώς έγινε, δίχως αμφιβολίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Κι εγώ πάντως έχω υπάρξει τσιμπημένη με έναν καθηγητή φυσικής. Δύο χρόνια μου έκανε μάθημα, 10 χρόνια με περνούσε, δεν έγραφα ποτέ κάτω από 90% από εγωισμό. Έτσι έγινα η αγαπημένη του. :D
Κι εμένα πέρυσι με ερωτεύτηκε μια μαθήτριά μου που πήγαινε Α λυκείου. Την περνούσα 4 χρόνια. Δεν τα κατάφερα όμως να την κάνω να αγαπήσει (και) τη Φυσική. Τελικά πήγε στη θεωρητική κατεύθυνση...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Νομίζω ότι εδώ η απάντηση είναι εύκολη.
Και ο χώρος και ο χρόνος δημιουργήθηκαν με τη μεγάλη έκρηξη. Άρα πριν υπήρχε το ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.



Μια ενδιαφέρουσα παραλλαγή του Big Bang, που αποφεύγει το πώς και το γιατί του πληθωρισμού, είναι η θεωρία του κυκλικού σύμπαντος, των Στάϊνχαρντ-Τούροκ, που προτάθηκε την τελευταία δεκαετία.
Χρησιμοποιεί τη θεωρία χορδών και δίνει την εικόνα δύο επίπεδων και παράλληλων συμπάντων (βρανών), που έλκονται και συγκρούονται κατά μήκος μιας τέταρτης διάστασης, αναπηδούν, διαστέλλονται και μετά από τρισεκατομμύρια έτη επανασυγκρούονται.
Μια αέναη διαδικασία, πιθανόν χωρίς αρχή και τέλος. Αυτή είναι και η πιο σημαντική διαφορά της θεωρίας από το πληθωριστικό σύμπαν, που μιλά για μια αρχή του χώρου και του χρόνου, το Big Bang.
Κυκλοφόρησε στα Ελληνικά ένα εκλαϊκευμένο βιβλίο τους, όπου αναπτύσσουν τη θεωρία αυτή. Ονομάζεται "Αέναο σύμπαν", στις εκδόσεις ΑΒΓΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Είμαι αρκετά σίγουρος πως πέρασα τη φυσική χθες, ελπίζω να μη τη ξαναδώ στα μάτια μου.
Ερώτηση: Μπορεί κάποιος να μου πει με απλά λόγια τι είναι το Εκκρεμές του Φουκώ που έκανε doodle η google και γιατί είναι σημαντικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Είμαι αρκετά σίγουρος πως πέρασα τη φυσική χθες, ελπίζω να μη τη ξαναδώ στα μάτια μου.
Ερώτηση: Μπορεί κάποιος να μου πει με απλά λόγια τι είναι το Εκκρεμές του Φουκώ που έκανε doodle η google και γιατί είναι σημαντικό;
Για το πρώτο: ουδέν σχόλιον.
Για το δεύτερο: Με το εκκρεμές του Φουκώ, επιβεβαιώθηκε ότι η Γη στρέφεται γύρω από τον άξονά της.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ερώτηση: Μπορεί κάποιος να μου πει με απλά λόγια τι είναι το Εκκρεμές του Φουκώ που έκανε doodle η google και γιατί είναι σημαντικό;

Αυτό που είπε ο Δίας, πλας ένα πολύ καλό βιντεάκι, που το εξηγεί καλά, θαρρώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
έμαθα καλά διαφορική γεωμετρία και διανυσματικό λογισμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
γιατί είναι η μόνη επιστήμη που με βοηθά να γνωρίζω τι πρόκειται να συμβεί πρίν συμβεί..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top