Γιατί αγαπάτε τη Φυσική;

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Είναι υπέρτατη όπως και να το κάνουμε!! 2 χρόνια έμειναν να τελειώσει το Λύκειο και βουυυρ στη Μαγεία! :')
Η Φυσική είναι Μαγεία, Φιλοσοφία, Δημιουργικότητα, Φαντασία, Ευαισθησία, Ελευθερία...! :redface:

Διαβάζοντας το Universe in a nutshell συγκινήθηκα 2-3 φορές κανονικά.Χαχαχαχα...βούρκωσα και ανατίχιαζα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Διαβάζοντας το Universe in a nutshell συγκινήθηκα 2-3 φορές κανονικά.Χαχαχαχα...βούρκωσα και ανατίχιαζα :clapup:
Αγαπημένο βιβλίο, αυτό ακολούθησε μετά την Κόμη της Βερενίκης του δρ. Γραμματικάκη...!
Κανένα άλλο να μου προτείνετε για το επίπεδό μου όχι και τίποτε πολύ επιστημονικό... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
doppler??? Πως θα γίνει αυτό; Να αφήσω τη φαντασία να οργιάσει τόσο πολυ;;;; :confused::confused::worry::worry:
Moυ ήρθε περίεργη σκηνή για να υπάρχει doppler effect :hmm:

Μα στην φυσική πρέπει να οργιάζει η φαντασία. Είναι επιστήμη με πολλά όργια και οργασμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
...θα έβαζα link από το τι φαντάστηκα άλλα πάω για ban και αφορισμό οπότε άστο.Χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ρεεε παιδιά, εξηγήστε και σ'εμάς πώς συνδέετε σεξ και doppler!
Εντάξει, κάτι σκέφτηκα κιεγώ, αλλά μου φαίνεται πως δε δημιουργεί παρά ελάχιστη διαφορά αντιλαμβανόμενων συχνοτήτων... :whistle:
(Dr.Quantum, τι συγκινητικό ποστ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george91095

Νεοφερμένος

Ο george91095 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Η Φυσική είναι απ' τις αγαπημένες μου επιστήμες. Δεν είχα καταλάβει την χρησιμότητα της μέχρι πέρσι. Φέτος στην Γ' Λυκείου που ασχολήθηκα λίγο παραπάνω συνειδητοποίησα πόσο σπουδαία επιστήμη είναι, μέσω της οποίας προσπαθούμε να εξηγήσουμε οποιοδήποτε φυσικό φαινόμενο, από το εγκάρσιο κύμα που δημιουργεί μια σταγόνα νερό μέχρι την κίνηση των πλανητών στο ηλιακό σύστημα. Συγκεκριμένα, μου αρέσει πιο πολύ η Μηχανική Φυσική παρά ο Ηλεκτρομαγνητισμός και άλλοι κλάδοι -χωρίς να υποτιμώ την χρησιμότητα τους βέβαια-, καθώς είναι πιο εύκολο να καταλάβεις φαινόμενα που έρχεσαι σε συχνή οπτική επαφή με αυτά, παρά άλλα όπως ο ηλεκτρισμός και ο μαγνητισμός που είναι ''αόρατα''. Ίσως να φταίει κι ότι δεν ασχολήθηκα και πολύ με την περσινή φυσική (κατεύθυνσης και γενικής παιδείας) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
τη φυσικη την αγαπαω γιατι.... .για να πω την αληθεια δεν ξερω γιατι την αγαπαω και δεν μπορω να το αιτιολογησω.η φυσικη ειναι το αλλο μου μισο ,δινει νοημα στη ζωη μου:).δε θα μπορουσα να σκεφτω τον εαυτο μου χωρις να καταπαινομαι με τη φυσικη.προσωπικα προτιμω τη θεωρητικη και τη μαθηματικη φυσικη και οι τομεις που μου αρεσουν περισσοτερο ειναι τα στοιχειωδη σωματια και οι ενοποιημενες θεωριες,η πυρηνικη φυσικη,η αστροφυσικη και η κοσμολογια αλλα και η φυσικη συμπυκνωμενης υλης , η φυσικη πλασματος και η ρευστοδυναμικη και η μηχανικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Χμμμ:hmm:
Όπως και για τους καλούς φίλους, που πρέπει να περάσουν χρόνια ώστε να τους μάθεις, να κατανοήσεις τον τρόπο σκέψης τους, να καταλάβεις το χαρακτήρα τους και τελικά να τους αγαπάς για αυτό που είναι, έτσι και για τη φυσική, θα ξέρω να απαντήσω σίγουρα σε αυτό το ερώτημα μετά από πολλά χρόνια...όταν θα την έχω πια κατανοήσει σε βάθος (ελπίζω γιατί αυτή η φίλη μου είναι και πολυδιάστατος χαρακτήρας:P)....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Λετρευω τη φυσικη γιατι σου απανταει στο "γιατι". Σου δινει την ευκαιρια να γνωρισεις το "σπιτι" στο οποιο μενεις. Προσωπικα μου φαινεται αδιανοητο να μην γνωριζω πως δουλευει ο κοσμος στον οποιο ζω. Επιπλεον , σε κανει να συνειδητοποιησεις το μεγαλειο του συμπαντος και γενικα το μεγαλειο της φυσης . Εμενα παντως με ενθουσιαζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,048 μηνύματα.
Δεν είμαστε οι μόνοι στο Σύμπαν που αγαπάμε τη Φυσική. Έκανα μια μικρή έρευνα με το φίλο μου το Γκούγκλη και βρήκα κι άλλους πολλούς (τρελούς) σαν κι εμάς.
Αναδημοσιεύω εδώ μια άποψη που μου φάνηκε ενδιαφέρουσα (και ...διαφορετική) :
ΠΗΓΗ : https://elsoni.pblogs.gr/2010/03/giati-agaphsa-th-fysikh.html

ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΗ ΦΥΣΙΚΗ
Μη φοβάστε δεν πρόκειται να κάνω καμία επιστημονική ανάλυση, ούτε να παραθέσω κάποιο κείμενο με νεότερες επιστημονικές εξελίξεις και ανακαλύψεις. Απλά, αυτό το κυριακάτικο απόγευμα, στιγμιαία ένιωσα το σχολικό σύνδρομο "δε θέλω να πάω σχολείο αύριο". Έτσι λοιπόν καθώς σκεφτόμουνα τα σχολικά μου χρόνια, θυμήθηκα πόσο ντουβάρι ήμουν στη φυσική και στα μαθηματικά.
Από τότε που πήγαινα στο Γυμνάσιο, το μίσος μου για τα θετικά μαθήματα ήταν τεράστιο.Ποτέ δε διάβαζα, ποτέ δεν ασχολιόμουνα και όλο τα υποτιμούσα. Βλέπετε,το ΄χα ρίξει στην κουλτούρα και στα ποιήματα.Οι αριθμοί με μπλόκαραν και με αποσυντόνιζαν.Και πέρναγαν τα χρόνια και εγώ συνέχιζα από ντουβάρι να εξελίσσομαι σε οικοδόμημα μαθηματικής και φυσικής ασχετοσύνης.Όσοι θυμούνται το σύστημα των δεσμών στο Λύκειο μπορεί και να με καταλάβουν. Προχώρησα σε θεωρητικές σπουδές (τι άλλο θα μπορούσε).Θεωρίες, αναλύσεις, βαθυστόχαστα νοήματα, βαριά κουλτούρα.Καλά όλα αυτά και ίσως σε αυτά χρωστάω μια παραπάνω ευαισθησία που μπορεί να διαθέτω.
Αφού λοιπόν πέρασα μεγάλο μέρος της ζωής μου μέσα σ' ένα νεφέλωμα στίχων,φιλοσοφιών και τσιτάτων(δεν έχω απαλλαγεί πλήρως), η ζωή με οδήγησε σε δεύτερες σπουδές. Εκεί θα ερχόμουν αντιμέτωπη με το χειρότερο εφιάλτη μου.......εργαστήριο φυσικής, μαθηματική λογική, θεωρία συνόλων, γραμμική άλγεβρα, μικρόκοσμος, νόμοι Νεύτωνα, διάδοση του ήχου,ροπή, ισχύς,θερμοδυναμική, αρχή απροσδιοριστίας....Δεν ήμουν προετοιμασμένη και σκιάχτηκα. Δεν θα ξεχάσω ποτέ τα πικρά δάκρυα που έριξα τότε. Όμως έπρεπε να ορθώσω το ανάστημά μου απέναντι στον εχθρό.Και το έκανα.
Η είσοδός μου στο εργαστήριο φυσικής ήταν το βήμα για τον κάτω κόσμο στην ψυχολογία μου. Απόλυτο κενό, ούγκ.Τσάμπα τα ποιήματα, τσάμπα οι κουλτούρες.Τι να μου κάνουν αυτά για να κατανοήσω τα κβάντα; Μου έλεγαν "πακέτα ενέργειας" και εγώ φανταζόμουν πακέτα αιωρούμενα.Μου λέγαν σωματίδια και εγώ φανταζόμουν μαύρες μύγες να ζουζουνίζουν γύρω γύρω. Μου λέγανε τη θεωρία της σχετικότητας και εγώ σκεφτόμουνα τη γλώσσα του Αϊνστάιν στο γνωστό πόστερ. Μαύρα μεσάνυχτα! Όμως το κίνητρο για να ξεφύγω από την τύφλα μου δεν άργησε να φανεί. Ταπεινό και ίσως λιγάκι ρηχό, όμως κίνητρο αδιαμφισβήτητο....
Τον λέγαν Σπύρο. Φυσικός, υποψήφιος διδάκτορας σε θέμα θεωρητικής φυσικής.Αυτό ήταν! Το ντουβάρι επειδή ήθελε να κάνει στο Σπύρο καλή εντύπωση, άρχισε να ξεσκίζεται στο διάβασμα. Οι ώρες που αφιέρωσα για δύο χρόνια στη μελέτη της φυσικής, όχι απλά κάλυψαν τα χαμένα χρόνια του σχολείου, αλλά και τα ξεπέρασαν.Επιστράτευσα τη βοήθεια συγγενών και φίλων για να μπορέσω να καταλάβω και να μάθω.Σιγά σιγά έπαιρνα και τα πάνω μου.Το μπράβο του Σπύρου ήταν η μεγαλύτερη ανταμοιβή.
Έτσι μαζί με τον Σπύρο που μπήκε στην καρδιά μου, άνοιξε και μια μεγάλη θέση για τον παιδικό μου εφιάλτη που τελικά έγινε και η μεγάλη μου αγάπη. Ο Σπύρος δεν έμαθε ποτέ το ταπεινό μου κίνητρο. Πως δηλαδή για χάρη του ανέβασα δυο βαθμούς τη μυωπία μου. Απλά θεώρησε πως είχε μια πολύ καλή φοιτήτρια στο μάθημά του.Και εγώ, αφού ξεπέρασα τον ανεκπλήρωτο έρωτά μου, κατάλαβα πόσο μεγάλη κλήση είχα σε αυτό το αντικείμενο.Έφτασα στα 28 για να αντιληφθώ τη μαγεία, την ποίηση και το νόημα των πραγμάτων μέσα από τη φυσική θεώρηση. Από τότε όμως, ίσως και να ΄βαλα μια μικρή τάξη στο θεωρητικό μυαλό μου, ίσως και όχι. Αρχή της εντροπίας.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Δεν είμαστε οι μόνοι στο Σύμπαν που αγαπάμε τη Φυσική. Έκανα μια μικρή έρευνα με το φίλο μου το Γκούγκλη και βρήκα κι άλλους πολλούς (τρελούς) σαν κι εμάς.
Αναδημοσιεύω εδώ μια άποψη που μου φάνηκε ενδιαφέρουσα (και ...διαφορετική) :
ΠΗΓΗ : https://elsoni.pblogs.gr/2010/03/giati-agaphsa-th-fysikh.html



Πωπω τι υπέροχο... Εντάξει ποιος θα ασχοληθεί σοβαρά με τη Φυσικάρα και τελικά δεν θα τον κερδίσει; χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ολοι λενε οτι για να καταλαβεις την μαγεια της φυσικης δεν σου φτανει ουτε καν το λυκειο, πρεπει να ασχοληθεις σοβαρα για να το καταλαβεις κλπ, και αρχιζω να νιωθω καπως περιεργα που ειμαι ξετρελαμενη με την φυσικη απο την Γ' γυμνασιου.. :worry:
I mean, what's wrong with me?? :worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,048 μηνύματα.
Ρεεε παιδιά, εξηγήστε και σ'εμάς πώς συνδέετε σεξ και doppler!
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι να κυνηγάει αυτός αυτήν και οι δυο μαζί να φωνάζουν.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Ολοι λενε οτι για να καταλαβεις την μαγεια της φυσικης δεν σου φτανει ουτε καν το λυκειο, πρεπει να ασχοληθεις σοβαρα για να το καταλαβεις κλπ, και αρχιζω να νιωθω καπως περιεργα που ειμαι ξετρελαμενη με την φυσικη απο την Γ' γυμνασιου.. :worry:
I mean, what's wrong with me?? :worry::worry::worry:
Εντάξει ακόμα και από το Λύκειο δεν καταλαβαίνεις και πολλά από Φυσική, αλλά όπως και εγώ με προσωπική σου ενασχόληση,, όχι βέβαια με ανώτερη μαθηματική Φυσική κτλ, αλλά διαβάζοντας βιβλία μπορείς να πάρεις μία δόση της υπέρτατης Μαγείας της!

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι να κυνηγάει αυτός αυτήν και οι δυο μαζί να φωνάζουν.


χαχαχαχαχαχα!!!! άπειρα λικε λικε λικε!!! Στάσου μύγδαλα χαχα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαθητης 1995

Νεοφερμένος

Ο Μαθητης 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Τι ερωτηση ειναι αυτη;Γιατι ειναι η φυσικη!Γιατι αλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Για τους μεχρι αηδίας science addicts τσεκάρετε:
  • Symphony of Science
  • Through the wormhole
  • και σελίδες στο facebook: I fucking love science , From Quarks to Quasars , Physics Page.Aνεβάζουν συνέχεια science related posts με έρευνες,ανακαλύψεις,καινοτομίες και γενικά σε κρατάνε ενήμερο για τη πορεία της επιστήμης.
  • Cosmos greek documentaries για ντοκιμαντερ γενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Είμαι 8ο εξάμηνο και δίνω αύριο φυσική του 1ου εξαμήνου. Τη λατρεύω τόσο πολύ που θέλω να τη δίνω ξανά και ξανά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,048 μηνύματα.
Για τους μεχρι αηδίας science addicts ......
Θα προσθέσω ότι στο youtube υπάρχουν όλα τα επεισόδια της σειράς:
"Το Σύμπαν που αγάπησα"
των αστροφυσικών Θεοδοσίου και Δανέζη.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
A, για το doppler πάλι εγώ έχω να σας δώσω αυτό:

Καληνύχτα φίλοι μου φυσικούληδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι να κυνηγάει αυτός αυτήν και οι δυο μαζί να φωνάζουν.



Χαχαχα, γαμάτο!
Αυτό που σκέφτηκα εγώ πάλι, πάει για αναφορά...
Οπότε δεν...!

A, για το doppler πάλι εγώ έχω να σας δώσω αυτό:

Καληνύχτα φίλοι μου φυσικούληδες!

Πόσο τραγικός να νιώσω που δεν έχω δει TBBT;!;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top