Γιατί αγαπάτε τη Φυσική;

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Hey! :)
Έφτιαξα αυτό το θέμα για εμάς που αγαπάμε τη Φυσική (οποιοσδήποτε τομέας της Φυσικής μας ενδιαφέρει).
Προσωπικά στη Φυσική μου αρέσει η έλλειψη περιορισμού που σου προσφέρει, σου μαθαίνει να αναλύεις και να κατανοείς τα πράγματα από το μικρότερο (το υποατομικό σωματίδιο) μέχρι το μεγαλύτερο (το Σύμπαν). Σου δίνει αίσθηση ελευθερίας, φιλοσοφικής σκέψης, ευαισθητοποίησης για τον κόσμο γύρω σου. Προσωπικά θεωρώ τη Φυσική σαν ένα πέρασμα προς τη μαγεία των Πάντων!
Αυτά από εμένα, για πείτε κι εσείς...! :D

]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Προτιμώ τη φυσική του Σύμπαντος :P Είναι πολύ ωραία! Γενικά, η φυσική με βοηθά και στην καθημερινοτητα στο να εξηγω διαφορα πραγματα. Αγαπαμε Φυσικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Προτιμώ τη φυσική του Σύμπαντος :P Είναι πολύ ωραία! Γενικά, η φυσική με βοηθά και στην καθημερινοτητα στο να εξηγω διαφορα πραγματα. Αγαπαμε Φυσικη
Αγαπάμε - αγαπάμε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Θα ήθελα πολύ να μάθω τη φυσική του Αϊνστάιν , θεωρία της Σχετικότητας κλπ, αλλά από τη Φυσική που κάνουμε , λατρεύω την μηχανική :) Γενικά η Φυσική σε βοηθά να εξηγήσεις διάφορα φαινόμενα και να τα αναλύσεις με έναν σωστό και επιστημονικό τρόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Γιατί είναι ωραίο μωράκι, καταξιωμένο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Πότε θα φτιαχτεί topic ''Γιατί μισείτε τη Φυσική;'', για μας τους πιο ιατρικούς; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
"Γιατί μισείτε τη Φυσική;" :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Γιατί μισείτε τη Φυσική;" :confused:
Δεν είναι ότι σιχαίχομαι τη φυσική, απλά έκανα πάρτυ όταν ξεμπέρδεψα στις πανελλήνιες από τη φυσική και στη σχολή αποφεύγω κάθε μάθημα επιλογής που σχετίζεται με τη φυσική και απλά δεν θέλω να έρθει η ώρα να κάνω φυσική Ι ... Ιχχχχ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Δεν είναι ότι σιχαίχομαι τη φυσική, απλά έκανα πάρτυ όταν ξεμπέρδεψα στις πανελλήνιες από τη φυσική και στη σχολή αποφεύγω κάθε μάθημα επιλογής που σχετίζεται με τη φυσική και απλά δεν θέλω να έρθει η ώρα να κάνω φυσική Ι ... Ιχχχχ...
Κοιτά και εγώ μόλις ξεκίνησα τη Β Λυκείου και σίγουρα από τη Φυσική του σχολείου δεν γνωρίζω και πολλά, εκτός από κάποια στοιχεία Μηχανικής.
Το θέμα είναι να νιώσεις τη Μαγεία της εκτός βιβλίου, δυστυχώς τα ωραία μαθήματα χάνουν την ομορφιά τους όταν γίνονται απλώς σχολικές αγγαρείες...
Το θέμα είναι να προσπαθήσεις μόνος σου (γενικά μιλώντας), αν θες, να προσπαθήσεις να καταλάβεις έστω θεωρητικά ακόμα τι εστί ΦΥΣΙΚΉ! :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
εμενα μου αρεσει πολυ η φυσικη γιατι ασχολειται με πρακτικα πραγματα,μας βοηθα να καταλαβουμε τον κοσμο γυρω μας και ταυτοχρονα νιωθω οτι "ακονιζει" το μυαλο μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Δε θα πω πόσο μου αρέσει η φυσική.Θα δώσω παράδειγμα από τη καθημερινότητα για να καταλάβει κανείς.

Είμαι σε καφετέρια.Ως συνήθως βαριέμαι,είμαι στη κοσμάρα μου.Παρ' όλα αυτά είμαι σε normal φάση ακόμα.Kσάποια στιγμή...oh shit!
Μπαίνω σε "Disconnect mode".Τώρα δεν είμαι απλά στη κοσμάρα μου,έχω χάσει επαφή με τη πραγματικότητα.Παρατηρώ ένα φίλο μου.Κρατάει ένα περιτύλιγμα από καλαμάκι.Το τεντώνει συνέχεια.
Μέσα στο κεφάλι μου:
Γιατί δε σχίζεται η ζελατίνα;Από τι εξαρτάται;Είναι η δύναμη.Από τι εξαρτάται η δύναμη,πόση δύναμη πρέπει να ασκηθεί στα 2 άκρα ώστε να σχιστεί;
Ποιοί είναι οι παράγοντες;Και αρχίζω να σχιματίζω την εξίσωση της δύναμης σχισήματος της ζελατίνας,πολλαπλασιάζοντας τους παράγοντες από τους οποίους εξαρτάται το φαινόμενο.Υλικό ζελατίνας,μάζα υλικού ανά ένα καθορισμένο μήκος,μήκος ζελατίνας και όλο και προκύπτουν προβλήματα,μιας και το φαινόμενο δεν είναι ιδανικό.Το αφήνω απογοητευμένος...μόνο προσεγγιστικά θα μπορούσα να το βρω.

Άλλη μέρα,πάλι σε καφετέρια.Πίνω νερό από μπουκάλι.Τελειώνει το νερό.Είμαισ τη κοσμάρα μου,ως συνήθως.Ρουφάω το μπουκάλι,και βλέπω ότι μυκραίνει ο όγκος του.WTF!? Ωραίο...γιατί δε το είχα παρατηρήσει με τέτοιο μαγικό τρόπο τόσα χρόνια;
"Disconnect mode".
Γιατί όταν ρουφάω αέρα το μπουκάλι τείνει να συρρικνωθεί;Αφού υπάρχει μεταβολή,ασκείται κάποια δύναμη.Από που ασκείται η δύναμη;Εγώ απλά αφαιρώ μόρια από το μπουκάλι ρουφώντας.Σκέφτομαι...σκέφτομαι και ξανασκέφτομαι.Έχω το βλέμμα του σαστισμένου ιπποπόταμου.Κάποια στιγμή...να το.Βλέπω ένα υποβρύχιο.Όλο και κατεβαίνει πιο βαθιά στον ωκεανό.Κατεβαίνει,μέχρι που αρχίζουν τα τοιχώματα να συμπιέζονται προς τα μέσα.Αρχίζει να μυκραίνει ο όγκος του υποβυχίου.Χμμμ...αυτό συμβαίνει επειδή λόγω βάθους η εξωτερική πίεση του νερού ξεπερνά αυτή του αέρα μέσα στο υποβρύχιο και έτσι ασκείεται δύναμη λόγω διαφοράς πίεσης,που τείνει να συμπιέσει τον αέρα μέσα στο υποβρύχιο ώστε να υπάρξει ισσοροπία,δηλαδή ΣF= 0.
Να το! Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει τελικά και με το μπουκάλι.Εγώ ρουφάω αέρα,δηλαδή μειώνω την πίεση.Έτσι,η διαφορά πίεσης από το εσωτερικό του μπουκαλιού και της εξωτερικής ατμόσφαιρας αναγκάζει τον όγκο του μπουκαλιού να συρρικνωθεί ώστε να έρθει το σύστημα σε ισσοροπία.Κοίτα να δεις...

Περιστατικό 3.Είμαι στο σπίτι.Μπροστά στον υπολογιστή.Καλοκαίρι...κάνει ζέστη.Βάζω ανεμιστήρα.Κάθομαι λίγο και χαλαρώνω.
"Disconnect mode".
...μα τι ωραίος που είναι ο ανεμιστήρας.Δεν τον είχα δει ποτέ τόσο μαγικά 17 χρόνια.Χμμμ...και πως μπορούν 3 επιφάνειες,να καταλήγουν να μειώνουν τη θερμοκρασία του σώματός μου;
Αρχίζω να σκέφτομαι..παίρνω τα πράγματα με τη σειρά.Οι λεπίδες γυρνάνε,και τα μόρια του αέρα κουτουλάνε πάνω..και λόγω της κινητικής ενέργειας που έχουν οι λεπίδες,ωθούν τα μόρια κατά πάνω μου προσφέροντάς τους ενέργεια.Μα...τι συμβαίνει και η θερμοκρασία μου κατεβαίνει ενώ είμαι υδρωμένος;
Χμμμ...Ααα...μήπως...
Τα μόρια του αέρα...έχουν ενέργεια.Κουτουλάνε τα μόρια του νερού του ιδρώτα πάνω μου.Τι ξέρω εγώ; Ότι κουτουλώντας τα,τους μεταφέρουν ενέργεια.Και τι ξέρω για τη κατάσταση των μορίων;Ένα υγρό,όταν προσφερθεί ενέργεια,τότε αυτό αλλάζει την εσωτερική κινητική του κατάσταση,και έτσι το υγρό αρχίζει να γίνεται αέριο.Χμμμ...τι ξέρω όμως;Ξέρω ότι η διαδικασία εξάτμισης είναι ενδόθερμη διαδικασία.Σκέφτομαι ότι απορωφόντας ενέργεια από τις κουτουλιές,με κάποιο τρόπο ενεργοποιείται ο μηχανισμός εξάτμισης,και το σύστημα απορροφά ενέργεια από κουτουλιές και από τη θερμοκρασία του σώματος,και η εξάτμιση επιταχύνεται,και άρα επιταχύνεται και η απορόφηση θερμότητας από το σώμα.Φαίνεται λογικό...λογικά κάπως έτσι θα λειτουργεί.

Άπειρα τέτοια περιστατικά...που συμβαίνουν πραγματικά όποτε να ναι,χωρίς προειδοποίηση και αιτία.Στο μάθημα,ενώ τρώω,ενώ χαλαρώνω,ενώ διαβάζω...

Πέρα απ αυτά...λατρεύω τη μαγεία και τη φαντασία που προσφέρει η φυσική.Είναι ο τρόπος μου να ταξιδεύω και να ξεφεύγω στη πραγματικότητα.Το διάστημα,η φύσης του σύμπαντος.Τόσο περίεργα..τόσο όμορφα.Τόσο μυστήρια...με πιάνει μια εμμονή.Θέλω να κατανοήσω τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimitra9.4

Νεοφερμένος

Η dimitra9.4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
μαλλον αυτη μας αγαπαει γιαυτο παιδευει ολα τα παιδακια στο λυκειο (συγκεκριμενα 3η λυκειου :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...λατρεύω τη μαγεία και τη φαντασία που προσφέρει η φυσική.Είναι ο τρόπος μου να ταξιδεύω και να ξεφεύγω στη πραγματικότητα.Το διάστημα,η φύσης του σύμπαντος.Τόσο περίεργα..τόσο όμορφα.Τόσο μυστήρια...με πιάνει μια εμμονή.Θέλω να κατανοήσω τα πάντα.
Μπορείς να συνδυάσεις τη Φυσική και με το σεξ. Σκέψου πόσα κεφάλαια ανακατεύονται: Τριβή, άντληση αερίου, οπτική, διαστολή, σκληρότητα υλικών, ακουστική, θερμότητα, συσσωμάτωμα, αρμονική ταλάντωση, ροή ρευστών, αντοχή υλικών.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Μπορείς να συνδυάσεις τη Φυσική και με το σεξ. Σκέψου πόσα κεφάλαια ανακατεύονται: Τριβή, άντληση αερίου, οπτική, διαστολή, σκληρότητα υλικών, ακουστική, θερμότητα, συσσωμάτωμα, αρμονική ταλάντωση, ροή ρευστών, αντοχή υλικών.

Εξαναγκασμένη ταλάντωση, φθίνουσα, Συστήματα Ν βαθμών ελευθερίας (όπου Ν=1,2,3...), κύματα στα κορμιά, ακόμη και doppler μην σου πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
...είπα να μη το γυρίσω πάλι στο σεξ,θα με πουν διαστροφικό.Χαχαχα :P

Εξαναγκασμένη ταλάντωση, φθίνουσα, Συστήματα Ν βαθμών ελευθερίας (όπου Ν=1,2,3...), κύματα στα κορμιά, ακόμη και doppler μην σου πω...

doppler??? Πως θα γίνει αυτό; Να αφήσω τη φαντασία να οργιάσει τόσο πολυ;;;; :confused::confused::worry::worry:
Moυ ήρθε περίεργη σκηνή για να υπάρχει doppler effect :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Πέρα απ αυτά...λατρεύω τη μαγεία και τη φαντασία που προσφέρει η φυσική.Είναι ο τρόπος μου να ταξιδεύω και να ξεφεύγω στη πραγματικότητα.Το διάστημα,η φύσης του σύμπαντος.Τόσο περίεργα..τόσο όμορφα.Τόσο μυστήρια...με πιάνει μια εμμονή.Θέλω να κατανοήσω τα πάντα.

Είναι υπέρτατη όπως και να το κάνουμε!! 2 χρόνια έμειναν να τελειώσει το Λύκειο και βουυυρ στη Μαγεία! :')
Η Φυσική είναι Μαγεία, Φιλοσοφία, Δημιουργικότητα, Φαντασία, Ευαισθησία, Ελευθερία...! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top