Φοιτητικό κίνημα Σεπτέμβρίος 2013-

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:clapup: Το φοιτητικό κίνημα ανθίζει σίγα σιγά σαν τις φράουλες και φέτος και πρέπει όλοι οι φοιτητές να στο στηρίξουμε.

Εδώ θα γράψουμε καταλώψεις την σχολών ή σχολών που ξέρουμε ώστε να κάνουμε μια συγκεντρωτική λίστα του κινήματος.

αρχίζω

ΗΜΜΥ ΕΜΠ
πλαίσιο αναφη/ασυμμετρια με 112/215 που πρότεινε κατάληψη μέχρι την άλλη Δευτέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι θα γινουν καταληψεις σε πολλες σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Τι καταλήψεις ρε σεις?Πόσα παιδιά που τα βγάζουν με το ζόρι πέρα θέλουν να τελειώνουν και να γυρίσουν σπίτια τους.Ας κάνουν καταλήψεις μετά τις εξετάσεις.
Οι περισσότεροι που τις υποκινούν βαριούνται να διαβάσουν στην εξεταστική,δεν είναι ιδεολόγοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τι καταλήψεις ρε σεις?Πόσα παιδιά που τα βγάζουν με το ζόρι πέρα θέλουν να τελειώνουν και να γυρίσουν σπίτια τους.Ας κάνουν καταλήψεις μετά τις εξετάσεις.
Οι περισσότεροι που τις υποκινούν βαριούνται να διαβάσουν στην εξεταστική,δεν είναι ιδεολόγοι.

:P εμείς στην ιατρική δε κάνουμε κατάληψη και δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε οπότε διαβάζω κανονονικά για την εξεταστική μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
:clapup: Το φοιτητικό κίνημα ανθίζει σίγα σιγά σαν τις φράουλες
εχω λιωσει....
και καπως ετσι μπαινουμε στον χειμωνα
καλο ανθισμα φοιτητικο κινημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo1230

Νεοφερμένος

Ο geo1230 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
για ποιο λόγο να κάνεις καταλήψεις? τον ρωτάς τον άλλον που θέλει να τελειώσει τη σχολή του γρήγορα αν γουστάρει? αφού ποτέ δεν βγαίνει τπτ... τι ειναι κάνα έθιμο που πρέπει να το τηρούμε κάθε χρόνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
για ποιο λόγο να κάνεις καταλήψεις? τον ρωτάς τον άλλον που θέλει να τελειώσει τη σχολή του γρήγορα αν γουστάρει? αφού ποτέ δεν βγαίνει τπτ... τι ειναι κάνα έθιμο που πρέπει να το τηρούμε κάθε χρόνο?

Εάν όταν τελειώσεις δε μπορείς να βρεις δουλειά στην Ελλάδα θα καταργιεσαι που σνομπάρεις το φοιτητικό κίνημα τώρα,

Δεν έχω λόγο να κάνω κατάληψη.... αν ήμουν σε άλλη Σχολη θα έκανα
Εγώ προσωπικά δε συμμετέχω στην κατάληψη ούτε στο κίνημα γιατί θέλω να πάρω γρήγορα πτυχίο έχοντας δεδομένο ότι θα βρω δουλειά χωρίς κόπο.



Και η σεμφε στο κίνημα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Καταληψη παντου,ας αφησει την γνωριμη αναλγησια του το φοιτητικο κινημα και ας αγωνιστουμε ολοι μαζι για ενα καλυτερο μελλον που μονο εμεις για εμας μπορουμε να το δημιουργησουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Καταληψη παντου,ας αφησει την γνωριμη αναλγησια του το φοιτητικο κινημα και ας αγωνιστουμε ολοι μαζι για ενα καλυτερο μελλον που μονο εμεις για εμας μπορουμε να το δημιουργησουμε

Το οποίο φαντάζομαι θα μοιράζει αδιακρίτως μεταπτυχιακά, διδακτορικά, θέσεις στο δημόσιο..ε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φώκο τα πράγματα για έναν νέο γιατρό δεν είναι τόσο εύκολα. Κράτα μικρό καλάθι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Δεν έχω λόγο να κάνω κατάληψη.... αν ήμουν σε άλλη Σχολη θα έκανα
Εγώ προσωπικά δε συμμετέχω στην κατάληψη ούτε στο κίνημα γιατί θέλω να πάρω γρήγορα πτυχίο έχοντας δεδομένο ότι θα βρω δουλειά χωρίς κόπο.

εμετός!!! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φώκο τα πράγματα για έναν νέο γιατρό δεν είναι τόσο εύκολα. Κράτα μικρό καλάθι.


Δεν είμαι τόσο εύκολα το δέχομαι αλλα σε καμία περίπτωση ένας ιατρος δε μένει χωρίς δουλειά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Μιας και πρωτοετής, θα ήθελα να σας ρωτήσω:

Το σύνηθες είναι να ξεκινούν καταλήψεις από τμήματα των Αθηναϊκών Πανεπιστημίων και η "γραμμή" να δίνεται και στα περιφερειακά;

Η λογική προστάζει πως τα πράγματα πυροδοτούνται στην Αθήνα, με την προοπτική της μαζικότερης κινητοποίησης, αλλά και πάλι αυτό είναι δική μου εικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Τέτοια να λέτε και να ξεφτυλίζετε την επιστήμη της ιατρικής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Το φοιτητικό κίνημα ανθίζει σίγα σιγά σαν τις φράουλες

^ Ελπίζω μόνο να μην καταλήξουμε σαν τις φράουλες της Μανωλάδας.
Γεια σου βρε Φώκο τρέλα ! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μιας και πρωτοετής, θα ήθελα να σας ρωτήσω:

Το σύνηθες είναι να ξεκινούν καταλήψεις από τμήματα των Αθηναϊκών Πανεπιστημίων και η "γραμμή" να δίνεται και στα περιφερειακά;

Η λογική προστάζει πως τα πράγματα πυροδοτούνται στην Αθήνα, με την προοπτική της μαζικότερης κινητοποίησης, αλλά και πάλι αυτό είναι δική μου εικασία.

Υπάρχουν κάστρα που αυτά ειναι κυρίως σχολές Αθήνας που δίνουν εντολές σε σπιτάκια μικρότερες σχολές αλλα υπάρχουν και σχολές που,δρουν αυτοβούλως



Δε συνεχίζω γιατί με έχετε παρεξηγήσει

Ένας φυσικός που δεν έχει στόχο έρευνα , ακαδημαϊκή καριέρα , του αρέσει η εκπαίδευση. Αναγκαστικά θα δουλέψει μέ ιδιαίτερα η σε ένα περιφερική φροντιστήριο περνώντας ψυχούλα αλλα αυτό για να το κάνεις δε χρειάζεται να έχεις πτυχίο. Ένας τέτοιος τύπος θεωρώ κουτο να μην συμμετέχει στο κίνημα με δικαιολογία να πάρει το πτυχίο του γρήγορα .


Εγώ για να δουλέψω ως νοσηλεύτης και μετά εώς ιατρος πρεπει να πάρω το πτυχίο μου. Για αυτό τον λόγο δε συμμετέχω στο κίνημα.
Άλλος λόγος που δε συμμετέχω ειναι ότι τα κόμματα με εκνευριζουν και θα ήθελα να φύγουν απο τα πανεπιστήμια και να έχουμε αδελφοτητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Τέτοια να λέτε και να ξεφτυλίζετε την επιστήμη της ιατρικής!

Η επιστήμη της ιατρικής έχει ξεφτυλιστεί προ πολλού με τα φακελάκια από την πιο απλή επίσκεψη στο πιο δύσκολο χειρουργείο, τις παράνομες συνταγογραφήσεις, τα τραγικά λάθη λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος για τον ασθενή και τις συμφωνίες κάτω απτο τραπέζι με τις φαρμακευτικές.

Και ένας γιατρός που δεν κάνει τα παραπάνω είναι η εξαίρεση και κατά κανόνα δεν μπορεί να ζήσει με τον μισθό του δημοσίου.

(το σχόλιο δεν είναι προσωπικό, φυσικά.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Τέτοια να λέτε και να ξεφτυλίζετε την επιστήμη της ιατρικής!

nPb, δεν κατάλαβα αν απευθύνεσαι σ'εμένα ή στο μέλλοντα συνάδελφο Φώκο... :P

Φώκο, ευχαριστώ για την ενημέρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Καταληψη παντου,ας αφησει την γνωριμη αναλγησια του το φοιτητικο κινημα και ας αγωνιστουμε ολοι μαζι για ενα καλυτερο μελλον που μονο εμεις για εμας μπορουμε να το δημιουργησουμε

Το μονο που θα καταφερεις με το να κλεισεις την σχολη ειναι να χασεις μαθημα .Αν και πονταρω οτι δε σε κοφτει και τοσο.Κανεις δεν θα νοιαστει για το αν εσυ θα χασεις μαθημα η οχι(δηλαδη να κανεις καταληψη) και τιποτα δεν θα καταφερεις.Καμια καταληψη στα γραφεια των υπουργων απο την αλλη ισως τους εκανε να ακουσουν κατι.Τωρα δηλαδη σοβαρα περιμενετε με το να κλεισετε τις σχολες μερικες βδομαδες (ή και μηνες) να πουν οι υπουργοι: Ω τα κακοκοιρα τα παιδια χανουν μαθημα πως θα μπορεσω να κοιμηθω το βραδυ...καλα ας μην απολυσω τους αχρηστους που την παιζουν ολη μερα και εχω υπογραψει διεθνης συμφωνιες οτι θα το κανω, για να μην χανουν το μαθημα τους τα παιδια :whatever::whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
παίδες απευθύνομαι στον focko, τέως νοσηλευτή ΑΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top