Αλλαγές στο Ενιαίο Λύκειο 2013 - 2016

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Αν και οι γνώσεις Πληροφορικής του Γυμνασίου είναι στη γενική τους μορφή εισαγωγικές, είναι απαραίτητες αργότερα, ειδικά αν ασχοληθείς και με ανάλογο αντικείμενο. Όπως και να το κάνουμε οι Η/Υ έχουν θέση στο μέλλον.
Όπως το΄πες.
ΑΝ ασχοληθώ. Δεν έχω κάποιο τέτοιο σκοπό.

2) Δε διαφωνώ στο ότι δε διδάσκεται σωστά τις περισσότερες φορές. Μάλιστα το ανέφερα κιόλας ως αναγκαία προϋπόθεση για ορθή λειτουργία του μαθήματος. Όμως, ανεξάρτητα από το πως θα διδαχθεί το μάθημα, σαν κίνηση διορθωτική είναι θεμιτή η επαναφορά του. Γίνεται το πρώτο βήμα. Τώρα αν θα ακολουθήσουν και τα επόμενα, με τα οποία θα εξασφαλιστεί η σωστή διδασκαλία ,είναι αλλουνού παπά Ευαγγέλιο. Πάντως ,σαν αρχή δε μπορούμε να καταδικάζουμε τα πάντα. Μπορεί να μη λειτουργήσει ( ίσως το πιο πιθανό ), αλλά η προσπάθεια έστω για αλλαγή είναι δόκιμη και αξιόλογη.
Όσο για το ότι "δεν περιμένεις το σχολείο να σου τη διδάξει γιατί πολύ απλά θα είναι ένα ακόμη μάθημα που δεν γίνεται με το σωστό τρόπο", με την ίδια λογική σχεδόν κανένα μάθημα δε θα έπρεπε να διδάσκεται, εφόσον σχεδόν κανένα δεν ανταποκρίνεται στης προσδοκίες μας και δε γίνεται καθολικά αποδεκτός ο τρόπος παράδοσης του. Δηλαδή σύμφωνα με το σκεπτικό σου, δεν καταργούμε και το σχολείο εφόσον τα περισσότερα τα μαθαίνουμε εκτός των πλαισίων του, μιας και δε περιμένουμε από αυτό να μας διαφωτίσει; :hmm:
Παρερμήνευσες τα λεγόμενά μου.
Δεν εννοούσα ότι δεν είναι ενδιαφέρον ή κάτι τέτοιο. Απλώς η τεχνολογία είναι ένας τομέας ο οποίος εξελίσσεται συνέχεια και με ραγδαίους ρυθμούς.Πράγμα που σημαίνει ότι κάποια πράγματα αλλάζουν. Επομένως,θα χρειάζεται συχνή "ανανέωση" το βιβλίο προκειμένου να είναι εντός πραγματικότητας καθώς αν κρίνω από αυτό του Γυμνασίου σώθηκες.

Ναι,αλλά άλλο το επίπεδο μαθήματος και μαθητών στο γυμνάσιο και άλλο στο λύκειο.Επίσης,σύμφωνα με το σχέδιο του νέου λυκείου μιλάμε για τον απαράδεκτο παραγκωνισμό και υποβιβασμό της πληροφορικής και της τεχνολογίας γενικότερα.Φυσικά με το να προστεθούν ώρες πληροφορικής μόνο ΓΕΝΙΚΗΣ παιδείας σε όλες τις τάξεις του λυκείου ουσιαστικά δεν προβάλλεται το μάθημα, αφού δεν αποτελεί πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα και όλοι ξέρουμε τι προσοχή δίνεται σε μαθήματα γενικής παιδείας(νοοτροπία που δε θα αλλάξει εύκολα επειδή θα συμβάλλει στον τελικό βαθμό πρόσβασης μέσω ενδοσχολικών).Θα έπρεπε σαφώς να υπάρχει δυνατότητα επιλογής μεταξύ πληροφορικής ή χημείας,γιατί είναι παράλογο κάποιος που θα πάει σε Σχολή πληροφορικής(ή ελάχιστα αν όχι καθόλου σχετική με χημεία)να εξεταστεί σε χημεία και να μην κατέχει βασικές γνώσεις πληροφορικής και προγραμματισμού.Όλοι παγκοσμίως προωθούν την τεχνολογία και εμείς εδώ την εξοβελίζουμε από την εκπαίδευση...Και μάλιστα σε μια εποχή που η τεχνολογία κυριαρχεί και θα θεριεύσει στο μέλλον.Και μάλιστα δεν πρόκειται για εισαγωγή της πληροφορικής που αναφέρεις αλλά για ουσιαστική εξάλειψή της από την παιδεία,ενώ το λογικό είναι να υπάρχει η δυνατότητα επιλογής από το μαθητή ή καθορισμού του κατάλληλου μαθήματος(πληροφορική/χημεία) από τη σχολή.Είναι πάντως απίστευτο να υποβαθμίζεται έτσι το μάθημα αυτό και η τεχνολογία δίχως αντίσταση από τον κόσμο και αυτός να υποστηρίζει εντονότερα τα θρησκευτικά και τα αρχαία ελληνικά...(μια απλή παρατήρηση είναι αυτή χωρίς να υπονοώ σε καμία περίπτωση την κατάργηση αυτών)
Ο υποβιβασμός της Πληροφορικής ως μάθημα νομίζω κατορθώθηκε με τον τρόπο (για μένα βαρετός,καταναγκαστικός και πολλά άλλα) που διδασκόταν.Σοβαρά τώρα,δες το βιβλίο και το πώς γινόταν το μάθημα και θα δεις ότι έχω δίκιο.
Επίσης αν ο άλλος θέλει να πάει Νομική την Πληροφορική ως πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα να την κάνει τι;:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Όπως το΄πες.
ΑΝ ασχοληθώ. Δεν έχω κάποιο τέτοιο σκοπό.


Παρερμήνευσες τα λεγόμενά μου.
Δεν εννοούσα ότι δεν είναι ενδιαφέρον ή κάτι τέτοιο. Απλώς η τεχνολογία είναι ένας τομέας ο οποίος εξελίσσεται συνέχεια και με ραγδαίους ρυθμούς.Πράγμα που σημαίνει ότι κάποια πράγματα αλλάζουν. Επομένως,θα χρειάζεται συχνή "ανανέωση" το βιβλίο προκειμένου να είναι εντός πραγματικότητας καθώς αν κρίνω από αυτό του Γυμνασίου σώθηκες.

Ο υποβιβασμός της Πληροφορικής ως μάθημα νομίζω κατορθώθηκε με τον τρόπο (για μένα βαρετός,καταναγκαστικός και πολλά άλλα) που διδασκόταν.Σοβαρά τώρα,δες το βιβλίο και το πώς γινόταν το μάθημα και θα δεις ότι έχω δίκιο.
Επίσης αν ο άλλος θέλει να πάει Νομική την Πληροφορική ως πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα να την κάνει τι;:|
Πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα για τους μαθητες του 2ου ΕΠ προφανώς με επιλογή πληροφορική αντι για χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,487 μηνύματα.
Όπως το΄πες.
ΑΝ ασχοληθώ. Δεν έχω κάποιο τέτοιο σκοπό.


Παρερμήνευσες τα λεγόμενά μου.
Δεν εννοούσα ότι δεν είναι ενδιαφέρον ή κάτι τέτοιο. Απλώς η τεχνολογία είναι ένας τομέας ο οποίος εξελίσσεται συνέχεια και με ραγδαίους ρυθμούς.Πράγμα που σημαίνει ότι κάποια πράγματα αλλάζουν. Επομένως,θα χρειάζεται συχνή "ανανέωση" το βιβλίο προκειμένου να είναι εντός πραγματικότητας καθώς αν κρίνω από αυτό του Γυμνασίου σώθηκες.

Ο υποβιβασμός της Πληροφορικής ως μάθημα νομίζω κατορθώθηκε με τον τρόπο (για μένα βαρετός,καταναγκαστικός και πολλά άλλα) που διδασκόταν.Σοβαρά τώρα,δες το βιβλίο και το πώς γινόταν το μάθημα και θα δεις ότι έχω δίκιο.
Επίσης αν ο άλλος θέλει να πάει Νομική την Πληροφορική ως πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα να την κάνει τι;:|
Το ζήτημα της πληροφορικής τίθεται μόνο για το 2ο πεδίο
των θετικών και τεχνολογικών επιστημών.Δε λέω ότι διδάσκεται υποδειγματικά αλλά το μάθημα αυτό είναι η μόνη δίοδος προς τους υπολογιστές και την τεχνολογία,τα οποία τα απορρίπτουμε με την κατάργησή του.Η μόνη λύση είναι η δυνατότητα επιλογής πληροφορικής ή χημείας.Δυστυχώς όμως μέσα στη μέρα το νομοσχέδιο για ένα λύκειο δίχως πληροφορική τελικά υπερψηφίστηκε.Τελικά ήταν τελείως υποκριτική εκείνη η επιδότηση εκατομμυρίων για λάπτοπ στα πρωτάκια του γυμνασίου πριν μερικά χρόνια,καθώς και το όνειρο για ένα ψηφιακό σχολείο που έχει υλοποιηθεί στις ΗΠΑ και Ευρώπη...
ΥΓ.:Ο υπολογιστής παντού χρειάζεται ακόμα και στους θεωρητικούς btw.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
ΥΓ.:Ο υπολογιστής παντού χρειάζεται ακόμα και στους θεωρητικούς btw.
Δεν αντιλέγω ότι χρειάζεται.Απλώς,νομίζω ότι θα χρειαστεί με πιο γενικές γνώσεις που πάνω κάτω όλοι κάποια στιγμή τις μαθαίνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,487 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω ότι χρειάζεται.Απλώς,νομίζω ότι θα χρειαστεί με πιο γενικές γνώσεις που πάνω κάτω όλοι κάποια στιγμή τις μαθαίνουμε.
Ναι αλλά όταν υποβιβάζεται και δεν του δίνεται η απαραίτητη προσοχή του μαθήματος τότε πώς ο μαθητής θα αποκτήσει τις γνώσεις αυτές?Αντιθέτως αδιαφορεί και στρέφεται μόνο σε παιχνίδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ναι αλλά όταν υποβιβάζεται και δεν του δίνεται η απαραίτητη προσοχή του μαθήματος τότε πώς ο μαθητής θα αποκτήσει τις γνώσεις αυτές?Αντιθέτως αδιαφορεί και στρέφεται μόνο σε παιχνίδια...
Ένα Power Point,ένα Excel και ένα Word όλοι ξέρουμε να χρησιμοποιούμε λίγο πολύ..:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,487 μηνύματα.
Ένα Power Point,ένα Excel και ένα Word όλοι ξέρουμε να χρησιμοποιούμε λίγο πολύ..:|
Δε νομίζω...Ελάχιστοι που δεν έχουν διδαχθεί και ασχοληθεί με αυτά ξέρουν να κάνουν καλές παρουσιάσεις με εφέ,να εισάγουν πίνακες και να κάνουν μορφοποιήσεις σε κείμενο και να αξιοποιούν συναρτήσεις.Το πολύ να γράφουν απλό κείμενο και να ξέρουν τα βασικά οι περισσότεροι.Εξάλλου ο υπολογιστής και η πληροφορική δεν είναι αυτά τα τρία προγράμματα και χωρίς το μάθημα αυτό από την εκπαίδευση ο μαθητής δεν καθοδηγείται και δεν αποκτά σωστή γνώση της τεχνολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ένα Power Point,ένα Excel και ένα Word όλοι ξέρουμε να χρησιμοποιούμε λίγο πολύ..:|
Ναι, φυσικά. Κάνουμε copy-paste:P

Στο τσακίρ κέφι βάζουμε κι έναν πίνακα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Στην αμερικη προταθηκε να κανουν προγραμματισμο απο το γυμνασιο και μου λες για τα αχρηστα word, excel, pp;;; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέμε αυτό έχω να πω,προσπαθούν να κάνουν το λύκειο ένα εξεταστικό κέντρο στο οποίο αργότερα θα πηγαίνουν λιγότεροι,με αποτέλεσμα να υπάρχουν λιγότεροι μορφωμένοι,έτσι ώστε να μπορούν να μας εκμεταλλεύονται με μισθούς των 200 ευρώ.Ένας μπορεί να εκμεταλλευτεί πολύ πιο εύκολα έναν αμόρφωτο από έναν μορφωμένο,προσπαθούν εδώ και χρόνια να μας καταστρέψουν και το καταφέρνουν μια χαρά,αλλά όταν θα αντιδράσει ο Έλληνας θα είναι πια αργά.Τελικά ο μεγαλύτερος εχθρός του Έλληνα είναι ο ίδιος του ο εαυτός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ναι, φυσικά. Κάνουμε copy-paste:P
Στο τσακίρ κέφι βάζουμε κι έναν πίνακα...
Να μου κάνεις τη χάρη ολόκληρη παρουσίαση είχα κάνει πέρυσι στα Γερμανικά και όχι μόνο με πίνακα.
Συν τοις άλλοις εγώ ό,τι έμαθα πατώντας διάφορα το΄μαθα δε μου το΄δειξε κανείς.

Στην αμερικη προταθηκε να κανουν προγραμματισμο απο το γυμνασιο και μου λες για τα αχρηστα word, excel, pp;;; :hehe:
Το εκπαιδευτικό σύστημα της Αμερικής έχεις μερικές (λέμε τώρα μερικές) διαφορές από αυτές του συστήματος της Ελλάδος.
Επίσης έχουνε υπολογιστές και όχι κάτι σακαράκες που για να πας στην επιφάνεια εργασίας θέλεις 7 λεπτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέμε αυτό έχω να πω,προσπαθούν να κάνουν το λύκειο ένα εξεταστικό κέντρο στο οποίο αργότερα θα πηγαίνουν λιγότεροι,με αποτέλεσμα να υπάρχουν λιγότεροι μορφωμένοι,έτσι ώστε να μπορούν να μας εκμεταλλεύονται με μισθούς των 200 ευρώ.Ένας μπορεί να εκμεταλλευτεί πολύ πιο εύκολα έναν αμόρφωτο από έναν μορφωμένο,προσπαθούν εδώ και χρόνια να μας καταστρέψουν και το καταφέρνουν μια χαρά,αλλά όταν θα αντιδράσει ο Έλληνας θα είναι πια αργά.Τελικά ο μεγαλύτερος εχθρός του Έλληνα είναι ο ίδιος του ο εαυτός
Ναι, φυσικά. Όλοι πρέπει να σπουδάσουν και να βγαίνουν άνεργοι στην κοινωνία...:P
Τι λες μωρέ; Δηλαδή εσύ τι θα ήθελες; Αυτό που γίνεται τώρα;
Τα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ είναι μπάτε σκύλοι αλέστε. Όλα τα τμήματα έχουν minimum 100-200 φοιτητές σε κάθε έτος. Δεν είναι λίγα τα τμήματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα. Δηλαδή οκ, ακόμη έχουμε όλοι την εντύπωση ότι θα πιάσουμε μια θεσούλα στο δημόσιο (τριτογενής, κυρίως, τομέας), χωρίς να γνωρίζουμε ότι υπάρχουν κι άλλοι τομείς παραγωγής (aka, πρωτογενής και δευτερογενής).

Έως τώρα το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα χάιδευε πολλά αυτάκια (πχ. ο τελευταίος εισαχθείς της Ιταλικής φιλολογίας της Αθήνας μπήκε με 0,9 ΒΠ:|:confused::confused:). Τώρα που επιτέλους θα αλλάξει το σύστημα, το οποίο θα αποτρέψει πολλούς από το να μπαίνουν σε πανεπιστήμια/ΤΕΙ, ενώ δεν ξέρουν να γράφουν το όνομά τους, όλοι έχουν αρχίσει να κάνουν παράπονα για τη μεγάλη δυσκολία (πράγμα που κανείς δεν ξέρει, αφού δεν έχουμε δει το σύστημα στην πράξη). Οκ, η ανέχεια έχει και τα όριά της. Συγγνώμη που το σύστημα δυσκολεύει και δε θα μπορείτε να πουλήσετε μούρη λέγοντας "πέρασα νομική/ιατρική/ΗΜΜΥ":P

Ίσως ο Έλληνας πρέπει να σταματήσει να σνομπάρει τον πρωτογενή και δευτερογενή τομέα. Πλέον όλοι θέλουν να σπουδάσουν, ενώ οι περισσότεροι από αυτούς δεν αξίζουν καν να σπουδάσουν.

Σκεφτείτε το λίγο, μην σκέφτεστε μόνο την πάρτη σας, αλλά και το κοινό καλό:P
Να μου κάνεις τη χάρη ολόκληρη παρουσίαση είχα κάνει πέρυσι στα Γερμανικά και όχι μόνο με πίνακα.
Συν τοις άλλοις εγώ ό,τι έμαθα πατώντας διάφορα το΄μαθα δε μου το΄δειξε κανείς.
Με έτοιμα templates στο powerpoint κάνει και η κουτσή Μαρία μία παρουσίαση (όπου κι εκεί κάνει copy-paste). Δε χρειάζονται γνώσεις πανεπιστημίου για αυτό. Κανείς, όμως, δεν ξέρει πώς να πάει one step further (προσθέτοντας δικά του templates, βάζοντας video, ήχο, διαδραστικά στοιχεία). Το να έχεις 10 σειρές κείμενο σε κάθε διαφάνεια (άντε και μία εικόνα) και να πατάς αριστερό κλικ δε σε κάνει εξπέρ στην τεχνολογία:P
Το εκπαιδευτικό σύστημα της Αμερικής έχεις μερικές (λέμε τώρα μερικές) διαφορές από αυτές του συστήματος της Ελλάδος.
Επίσης έχουνε υπολογιστές και όχι κάτι σακαράκες που για να πας στην επιφάνεια εργασίας θέλεις 7 λεπτά.
Το εκπαιδευτικό σύστημα της Αμερικής είναι ΧΑΛΙΑ και οι εγκαταστάσεις επίσης χάλια:P Μη βλέπεις πώς το παρουσιάζουν στις σειρές:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flumen

Νεοφερμένος

Η Flumen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Προφανώς εσύ που μιλάς με τόση απαξίωση για τους συμμαθητές σου που αντιδρούν στο νέο λύκειο, είσαι έτοιμος να ξεχυθείς στον πρωτογενή και δευτερογενή τομέα, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Ναι, φυσικά. Όλοι πρέπει να σπουδάσουν και να βγαίνουν άνεργοι στην κοινωνία...:P
Τι λες μωρέ; Δηλαδή εσύ τι θα ήθελες; Αυτό που γίνεται τώρα;
Τα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ είναι μπάτε σκύλοι αλέστε. Όλα τα τμήματα έχουν minimum 100-200 φοιτητές σε κάθε έτος. Δεν είναι λίγα τα τμήματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα. Δηλαδή οκ, ακόμη έχουμε όλοι την εντύπωση ότι θα πιάσουμε μια θεσούλα στο δημόσιο (τριτογενής, κυρίως, τομέας), χωρίς να γνωρίζουμε ότι υπάρχουν κι άλλοι τομείς παραγωγής (aka, πρωτογενής και δευτερογενής).

Έως τώρα το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα χάιδευε πολλά αυτάκια (πχ. ο τελευταίος εισαχθείς της Ιταλικής φιλολογίας της Αθήνας μπήκε με 0,9 ΒΠ:|:confused::confused:). Τώρα που επιτέλους θα αλλάξει το σύστημα, το οποίο θα αποτρέψει πολλούς από το να μπαίνουν σε πανεπιστήμια/ΤΕΙ, ενώ δεν ξέρουν να γράφουν το όνομά τους, όλοι έχουν αρχίσει να κάνουν παράπονα για τη μεγάλη δυσκολία (πράγμα που κανείς δεν ξέρει, αφού δεν έχουμε δει το σύστημα στην πράξη). Οκ, η ανέχεια έχει και τα όριά της. Συγγνώμη που το σύστημα δυσκολεύει και δε θα μπορείτε να πουλήσετε μούρη λέγοντας "πέρασα νομική/ιατρική/ΗΜΜΥ":P

+1 . Ενα παραδειγμα που εχω εγω ειναι οτι φετος ειλικρινα ολοι οι γνωστοι μου περασαν πανεπιστήμια και ΤΕΙ και σκοπευουν να πανε.

Ειναι ωραιο να ειμαστε χαρουμενοι ολοι που περασαμε, αλλα λειτουργει το συστημα ετσι με το 80% των παιδιων να πηγαινει 3ο βαθμια? Ολη η Ελλαδα επιστημονες θα γινουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Προφανώς εσύ που μιλάς με τόση απαξίωση για τους συμμαθητές σου που αντιδρούν στο νέο λύκειο, είσαι έτοιμος να ξεχυθείς στον πρωτογενή και δευτερογενή τομέα, έτσι;
Φυσικά.
Δεν έχω ταμπού να δουλέψω σε εργοστάσιο/αγρόκτημα:P Ίσα-ίσα, βλέπω πολλά θετικά.
_____________________________________________________________________
Το point μου είναι άλλο. Καλώς ή κακώς, δεν αξίζουν όλοι οι μαθητές να μπουν στην τριτοβάθμια. Αυτό είναι ευρέως γνωστό.

+Κατά τη γνώμη μου, κακώς απαξιώνεται τόσο η τεχνική εκπαίδευση (ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ) από τους Έλληνες μαθητές. Τα ΕΠΑΛ είναι καταπληκτικά σχολεία, τόσο σε υποδομές, όσο και σε ποιότητα μαθήματος (ασχέτως αν οι μαθητές είναι ζώα και ξεχνούν ότι βρίσκονται σε τάξη). Το ελληνόπουλο σκέφτεται ως εξής: "Οι φίλοι μου πηγαίνουν στο ΓΕΛ, οπότε θα πάω και εγώ στο ΓΕΛ". Δεν σκέφτεται ότι το ΕΠΑΛ τού προσφέρει περισσότερη και ειδικότερη (ανάλογα τα ενδιαφέροντα του καθενός) γνώση +Πτυχίο τρίτου επιπέδου + (με το νέο τεχνολογικό λύκειο) πρακτική εξάσκηση πάνω στην ειδικότητα που επέλεξε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,487 μηνύματα.
Φυσικά.
Δεν έχω ταμπού να δουλέψω σε εργοστάσιο/αγρόκτημα:P Ίσα-ίσα, βλέπω πολλά θετικά.
_____________________________________________________________________
Το point μου είναι άλλο. Καλώς ή κακώς, δεν αξίζουν όλοι οι μαθητές να μπουν στην τριτοβάθμια. Αυτό είναι ευρέως γνωστό.

+Κατά τη γνώμη μου, κακώς απαξιώνεται τόσο η τεχνική εκπαίδευση (ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ) από τους Έλληνες μαθητές. Τα ΕΠΑΛ είναι καταπληκτικά σχολεία, τόσο σε υποδομές, όσο και σε ποιότητα μαθήματος (ασχέτως αν οι μαθητές είναι ζώα και ξεχνούν ότι βρίσκονται σε τάξη). Το ελληνόπουλο σκέφτεται ως εξής: "Οι φίλοι μου πηγαίνουν στο ΓΕΛ, οπότε θα πάω και εώ στο ΓΕΛ". Δεν σκέφτεται ότι το ΕΠΑΛ τού προσφέρει περισσότερη και ειδικότερη (ανάλογα ενδιαφέροντα του καθενός) γνώση +Πτυχίο τρίτου επιπέδου + (με το νέο τεχνολογικό λύκειο) πρακτική εξάσκηση πάνω στην ειδικότητα που επέλεξε.
What the...??? I hope you're just trolling in the deep,γιατί αυτό με την ποιότητα μαθήματος ισχύει όση είναι και η πιθανότητα ένας άνθρωπος να στέκεται στο κέντρο μιας μαύρης τρύπας με ένα φακό και να προσπαθεί να τον ανάψει (που λέει και ο Sheldon!)και πιστεύω να ξέρεις ότι η υπερεξειδίκευση δρα αρκετά αρνητικά σε επίπεδο λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
What the...??? I hope you're just trolling in the deep,γιατί αυτό με την ποιότητα μαθήματος ισχύει όση είναι και η πιθανότητα ένας άνθρωπος να στέκεται στο κέντρο μιας μαύρης τρύπας με ένα φακό και να προσπαθεί να τον ανάψει (που λέει και ο Sheldon!)και πιστεύω να ξέρεις ότι η υπερεξειδίκευση δρα αρκετά αρνητικά σε επίπεδο λυκείου.
Ναι, οκ.

Επειδή πολλοί μαθητές συμμερίζονται την άποψή σου για τα ΕΠΑΛ, τα εν λόγω σχολεία έχουν φτάσει στα τάρταρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,487 μηνύματα.
Ναι, οκ.

Επειδή πολλοί μαθητές συμμερίζονται την άποψή σου για τα ΕΠΑΛ, τα εν λόγω σχολεία έχουν φτάσει στα τάρταρα.
Ναι,αλλά αυτό για την ποιότητά τους ισχύει ανεξάρτητα το τι πιστεύεται και τι λέμε εμείς,άρα δεν είναι αυτός ο λόγος που είναι υποβαθμισμένα.Πώς αντικρούεις λοιπόν το επιχείρημα για την ποιότητά τους?Άλλωστε για κάποιο λόγο έχουν αυτήν τη φήμη,η οποία όταν πρωτοδιαμορφώθηκε ήταν και η αλήθεια,αφού τότε.κανείς δεν είχε λόγο να ψεύδεται.Άρα τα ΓΕΛ κυριάρχησαν για αληθινούς και όχι πλασματικούς λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ναι,αλλά αυτό για την ποιότητά τους ισχύει ανεξάρτητα το τι πιστεύεται και τι λέμε εμείς,άρα δεν είναι αυτός ο λόγος που είναι υποβαθμισμένα.Πώς αντικρούεις λοιπόν το επιχείρημα για την ποιότητά τους?Άλλωστε για κάποιο λόγο έχουν αυτήν τη φήμη,η οποία όταν πρωτοδιαμορφώθηκε ήταν και η αλήθεια,αφού τότε.κανείς δεν είχε λόγο να ψεύδεται.Άρα τα ΓΕΛ κυριάρχησαν για αληθινούς και όχι πλασματικούς λόγους.
Τώρα αρχίζει να γίνει μία στροφή στην τεχνική εκπαίδευση (καλώς, κατ' εμέ). Πολλοί συμμαθητές μου από το γυμνάσιο (του 16-18 στη βαθμολογική κλίμακα, για να μη λες:P όχι ότι λέει κάτι αυτό:hehe:), είπαν ότι κάνουν τα περισσότερα μαθήματά τους στα εργαστήρια, τη στιγμή που εμείς των ΓΕΛ έχουμε για ομορφιά τις αντίστοιχες αίθουσες.

Στο κάτω-κάτω, σε τι υπερτερεί το ΓΕΛ έναντι του ΕΠΑΛ; Στους καλύτερους καθηγητές; Στις λιγότερες ώρες διδασκαλίας; Στο καλύτερο και καλά επίπεδο; Στις καλύτερες κτηριακές εγκαταστάσεις; Σε τι;

Μία "βόλτα" να κάνεις στο φορουμ, θα δεις ότι οι περισσότεροι μαθητές των ΓΕΛ κράζουν τους καθηγητές τους.
Τα ΕΠΑΛ έχουν σε κάθε τάξη 35 ώρες διδασκαλίας, ενώ στα ΓΕΛ οι ώρες ανέρχονται στις 33 για την Α', στις 34/35 για τη Β' και στις 31 για τη Γ'.
Το επίπεδο των μαθητών δε θα πρέπει να αποτελεί μέτρο σύγκρισης. Κάθε μαθητής έχεις τις ιδιατερότητές τους και τις κλίσεις του.
Τα ΕΠΑΛ έχουν καλύτερες κτηριακές εγκαταστάσεις, διότι τα περισσότερα μαθήματά τους είναι εργαστηριακά.

Εσύ τι πιστεύεις; Να καταργηθούν τα ΕΠΑΛ, ώστε όλοι μας να πηγαίνουμε στα ΓΕΛ; Αφού τα ΓΕΛ είναι "κυρίαρχα" πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Τώρα αρχίζει να γίνει μία στροφή στην τεχνική εκπαίδευση (καλώς, κατ' εμέ). Πολλοί συμμαθητές μου από το γυμνάσιο (του 16-18 στη βαθμολογική κλίμακα, για να μη λες:P όχι ότι λέει κάτι αυτό:hehe:), είπαν ότι κάνουν τα περισσότερα μαθήματά τους στα εργαστήρια, τη στιγμή που εμείς των ΓΕΛ έχουμε για ομορφιά τις αντίστοιχες αίθουσες.

Στο κάτω-κάτω, σε τι υπερτερεί το ΓΕΛ έναντι του ΕΠΑΛ; Στους καλύτερους καθηγητές; Στις λιγότερες ώρες διδασκαλίας; Στο καλύτερο και καλά επίπεδο; Στις καλύτερες κτηριακές εγκαταστάσεις; Σε τι;

Μία "βόλτα" να κάνεις στο φορουμ, θα δεις ότι οι περισσότεροι μαθητές των ΓΕΛ κράζουν τους καθηγητές τους.
Τα ΕΠΑΛ έχουν σε κάθε τάξη 35 ώρες διδασκαλίας, ενώ στα ΓΕΛ οι ώρες ανέρχονται στις 33 για την Α', στις 34/35 για τη Β' και στις 31 για τη Γ'.
Το επίπεδο των μαθητών δε θα πρέπει να αποτελεί μέτρο σύγκρισης. Κάθε μαθητής έχεις τις ιδιατερότητές τους και τις κλίσεις του.
Τα ΕΠΑΛ έχουν καλύτερες κτηριακές εγκαταστάσεις, διότι τα περισσότερα μαθήματά τους είναι εργαστηριακά.

Εσύ τι πιστεύεις; Να καταργηθούν τα ΕΠΑΛ, ώστε όλοι μας να πηγαίνουμε στα ΓΕΛ; Αφού τα ΓΕΛ είναι "κυρίαρχα" πια.

Δεν λέω όντος το ΕΠΑΛ έχει καλύτερες εγκαταστάσεις και εργαστήρια ,αλλά μέχρι εκεί μην τα ισοπεδώνουμε όλα το ΓΕΛ δίνει μόρφωση το ΕΠΑΛ δίνει παραπάνω εξειδίκευση,από το ΓΕΛ βγαίνουν επιστήμονες (λίγοι μεν αλλά βγαίνουν) ενώ από το ΕΠΑΛ δεν περνάς στο πανεπιστήμιο.Τα ΕΠΑΛ είναι καλά αλλά δεν συγκρίνονται με τα ΓΕΛ,πρώτον το βλέπουμε από τα βιβλία και από την ώρα που διαβάζουν τα παιδιά από το ΓΕΛ και τα παιδιά από το ΕΠΑΛ.Αλλά ναι τα ΕΠΑΛ πρέπει συνεχίσουν να υπάρχουν για αυτούς που δεν μπορούν το ΓΕΛ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top