[Πανελλήνιες] Πάλεψέ το αδερφέ, αξίζει ο κόπος!

sein1

Νεοφερμένος

Ο sein1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Καλησπερα απο ενα κοπροσκυλο. Ηθελα απλα να πω στα παιδια που δινουν ή δεν δινουν φετος καλα θα κανουν να αγωνιστουν σκληρα... Δεν εδωσα και τωρα που ολοι οι φιλοι μου και οι γνωστοι μου, ακομα και αυτοι που δεν συμπαθουσα ιδιαιτερα, πανε στις πολεις που περασαν και γιορταζουν κτλ κτλ κτλ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ. Μου τα'λεγε η μανα μου αλλα δεν το ειχα φανταστει. Ημουν παντα αδιαφορος με τα τα παντα αλλα αυτο με καιει ασχημα. Δεν θα σας πω τα γνωστα, διαβασε να μορφωθεις και να γινεις καποιος κτλ κτλ, αυτα θα τα εχετε ακουσει χιλιαδες φορες. Αλλα το αισθημα οτι οι αλλοι προχωρανε και εσυ μενεις τοσο πισω σε τρωει ασχημα. Ελπιζω να μην το σκεφτομαι ολη την χρονια ετσι και να το δω σαν κινητρο να διαβασω πιο σκληρα και να περασω καπου και εγω...


Τον πονο μου ηθελα να πω κυριως, αλλα παρτε το και σαν συμβουλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καταρχάς, μην αποκαλείς έτσι τον εαυτό σου.
Δεν είσαι κοπρόσκυλο επειδή δεν διάβασες.
Δεν απέχουν και πολύ τα άτομα που διάβασαν μια-δυο χρονιές και πέρασαν κάπου.

Είναι ωραίο το συναίσθημα ότι πέρασες σε μια σχολή της προτίμησής σου..σίγουρα!

ΑΛΛΑ....

Πόσοι όμως από αυτούς φίλους & γνωστούς θα πάνε να σπουδάσουν αυτό που πραγματικά τους αρέσει!?
Το ότι πέρασες κάπου είναι απλά ένα μικρό βήμα.

Για μένα κίνητρο δεν πρέπει να είναι τι κάνουν οι γύρω σου.
Αλλά το τι ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ να κάνεις :)

Αν ξέρεις τι θέλεις, τι αγαπάς..... ΚΥΝΗΓΗΣΕ ΤΟ!

Καλή επιτυχία!
Και ότι χρειαστείς, είμαστε εδώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Μην αγχωνεσαι φιλε!!!! Δεν εισαι ο πρωτος ουτε ο τελευταιος που εχασε ενα χρονο για να ξαναδωσει!!! Παρτο πιο σοβαρα φετος, και θα περασεις εκει που θελεις.... Αλλα και να μην τα καταφερεις δεν εγινε τιποτα.... Δεν πετυχε κανενας τιποτα, ουτε εξασφαλισε το μελλον του, με το που περασε στη σχολη!!! Σημασια εχει να κανεις αυτο που θες εσυ.... Ενας φιλος μου δεν εδωσε πανελληνιες για να παει σε ΙΕΚ μαγειρικης, που το ειχε παντα ονειρο....Ειναι το ιδιο χαρουμενος με μενα, που περασα και ετοιμαζομαι να φυγω..... Σημασια εχει να κανεις οτι αγαπας!!!!
Καλη επιτυχια, σε οτι και αν κανεις φιλε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλησπερα απο ενα κοπροσκυλο. Ηθελα απλα να πω στα παιδια που δινουν ή δεν δινουν φετος καλα θα κανουν να αγωνιστουν σκληρα... Δεν εδωσα και τωρα που ολοι οι φιλοι μου και οι γνωστοι μου, ακομα και αυτοι που δεν συμπαθουσα ιδιαιτερα, πανε στις πολεις που περασαν και γιορταζουν κτλ κτλ κτλ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ. Μου τα'λεγε η μανα μου αλλα δεν το ειχα φανταστει. Ημουν παντα αδιαφορος με τα τα παντα αλλα αυτο με καιει ασχημα. Δεν θα σας πω τα γνωστα, διαβασε να μορφωθεις και να γινεις καποιος κτλ κτλ, αυτα θα τα εχετε ακουσει χιλιαδες φορες. Αλλα το αισθημα οτι οι αλλοι προχωρανε και εσυ μενεις τοσο πισω σε τρωει ασχημα. Ελπιζω να μην το σκεφτομαι ολη την χρονια ετσι και να το δω σαν κινητρο να διαβασω πιο σκληρα και να περασω καπου και εγω...


Τον πονο μου ηθελα να πω κυριως, αλλα παρτε το και σαν συμβουλη

Η πραγματική ευτυχία και ευφορία είναι γι' αυτούς που πέρασαν κάπου που γούσταραν και όχι στην 500η επιλογή του μηχανογραφικού τους απλά για να λένε ότι πέρασαν κάπου. Οπότε εσύ που δεν πολυενδιαφερόσουν ούτως ή άλλως, κακώς σκας. Και αν θες και την γνώμη μου, από την στιγμή που δεν σου τραβάει το ενδιαφέρον κάποιο τμήμα, μην σώσεις να φας το αγγούρι των Πανελληνίων απλά για να περάσεις κάπου. Υπάρχουν και δημόσια ΙΕΚ με ενδιαφέρουσες ειδικότητες, διάφορα σεμινάρια τα οποία είναι δωρεάν για ανέργους κλπ.
Δεν περνάνε όλα τα ενδιαφέροντα που μπορούν να εξελιχθούν σε επαγγέλματα από ένα ΑΕΙ που βρέθηκες από σπόντα.

p.s. Αυτό το κλισέ ότι αν δεν πας στο Πανεπιστήμιο μένεις πίσω, μεγάλη πίπα. Για κοίτα γύρω σου να δεις πόσους άνεργους πτυχιούχους (και με μάστερ και PhD μάλιστα) θα βρεις. Και μετά ψάξε τεχνίτες που δεν πέρασαν από Πανεπιστήμιο να δεις αν τους μαστίζει όντως η ανεργία όσο τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Δεν νομιζω να υπαρχει αλλη χωρα που τοσο μεγαλο ποσοστο των παιδιων "θελει" να σπουδασει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Καλησπερα απο ενα κοπροσκυλο. Ηθελα απλα να πω στα παιδια που δινουν ή δεν δινουν φετος καλα θα κανουν να αγωνιστουν σκληρα... Δεν εδωσα και τωρα που ολοι οι φιλοι μου και οι γνωστοι μου, ακομα και αυτοι που δεν συμπαθουσα ιδιαιτερα, πανε στις πολεις που περασαν και γιορταζουν κτλ κτλ κτλ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ. Μου τα'λεγε η μανα μου αλλα δεν το ειχα φανταστει. Ημουν παντα αδιαφορος με τα τα παντα αλλα αυτο με καιει ασχημα. Δεν θα σας πω τα γνωστα, διαβασε να μορφωθεις και να γινεις καποιος κτλ κτλ, αυτα θα τα εχετε ακουσει χιλιαδες φορες. Αλλα το αισθημα οτι οι αλλοι προχωρανε και εσυ μενεις τοσο πισω σε τρωει ασχημα. Ελπιζω να μην το σκεφτομαι ολη την χρονια ετσι και να το δω σαν κινητρο να διαβασω πιο σκληρα και να περασω καπου και εγω...


Τον πονο μου ηθελα να πω κυριως, αλλα παρτε το και σαν συμβουλη

κοιτα να κανεις αυτο που σου αρεσει στην ζωη σου και να ειχες περασει σ ενα τμημα που δεν γουσταρες τσαμπα θα σπαταλουσες 4-5 χρονια απο την ζωη σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Καλησπερα απο ενα κοπροσκυλο. Ηθελα απλα να πω στα παιδια που δινουν ή δεν δινουν φετος καλα θα κανουν να αγωνιστουν σκληρα... Δεν εδωσα και τωρα που ολοι οι φιλοι μου και οι γνωστοι μου, ακομα και αυτοι που δεν συμπαθουσα ιδιαιτερα, πανε στις πολεις που περασαν και γιορταζουν κτλ κτλ κτλ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ. Μου τα'λεγε η μανα μου αλλα δεν το ειχα φανταστει. Ημουν παντα αδιαφορος με τα τα παντα αλλα αυτο με καιει ασχημα. Δεν θα σας πω τα γνωστα, διαβασε να μορφωθεις και να γινεις καποιος κτλ κτλ, αυτα θα τα εχετε ακουσει χιλιαδες φορες. Αλλα το αισθημα οτι οι αλλοι προχωρανε και εσυ μενεις τοσο πισω σε τρωει ασχημα. Ελπιζω να μην το σκεφτομαι ολη την χρονια ετσι και να το δω σαν κινητρο να διαβασω πιο σκληρα και να περασω καπου και εγω...


Τον πονο μου ηθελα να πω κυριως, αλλα παρτε το και σαν συμβουλη

Αντί να κάθεσαι να σε "τρώει" και να λυπάσαι, δες το ως μια ευκαιρία να αλλάξεις 180 μοίρες. Όλοι έχουμε φάει την αποτυχία με το κουτάλι και δεν μας πήρε από κάτω. Εντάξει εκείνο το χρονικό διάστημα της αποτυχίας, ναι, αλλά σιγά-σιγά ανασυνταχθήκαμε. Μέσα στη ζωή είναι όλα. Διαφωνώ λίγο με τα παιδιά από πάνω, γιατί ναι μεν οι πανελλήνιες είναι ένας μικρός σταθμός στη ζωή ενός νέου ανθρώπου αλλά καθορίζουν πολλά στην χώρα μας που για «σκουπιδιάρης να πας πρέπει να έχεις τελειώσει ΕΜΠ» (μεταφορικά). Με αυτό δεν θέλω να σε αποτελειώσω ψυχολογικά, αλλά να σε "ταρακουνήσω" τελείως φιλικά, να κάνεις την αλλαγή. Δεν σε πήραν τα χρόνια. Το ΙΕΚ δεν είναι λύση. Όπως επίσης και το "παρκάρισμα" σε μια σχολή Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ δεν είναι λύση.

Πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις ακριβώς να κάνεις στη ζωή σου. Μην κοιτάς τι κάνουν οι άλλοι. Κοίτα τι μπορείς και θέλεις εσύ. Ο κάθε άνθρωπος έχει μέσα του αστείρευτες ψυχικές δυνάμεις αρκεί να τις ανακαλύψει. Ο καθένας βράζει στο ζουμί του, όσο και αν αυτή την περίοδο ζουν μια "ευκαιριακή" χαρά λόγω της επιτυχίας τους, μέχρι να έρθει η πρώτη εξεταστική και προσγειωθούν ανώμαλα. Κοντός ψαλμός και οι σπουδές θα γίνουν μια ρουτίνα σχολικού επιπέδου. Σημασία δεν έχουν οι βραχυπρόσθεσμοι στόχοι διότι χρειάζονται σκέψη στο γόνατο. Άρα δεν είναι σημαντικοί. Σημασία έχουν οι μακροπρόθεσμοι στόχοι, που πρέπει να τους σκεφτείς σοβαρά: π.χ. τι θα ήθελες να είσαι μετά από 5 χρόνια.

Έτσι πίστευα και εγώ στα 18: ότι όλα αρχίζουν και τελειώνουν με τις πανελλήνιες, ενώ δεν είναι έτσι. Μπορεί να μην πέρασα στο Τμήμα της 1ης επιλογής μου και να ένιωθα άσχημα λόγω του "βαλτωμένου" κοινωνικού περίγυρου που κρίνει με ανεδαφικά επιχειρήματα (το κατάλαβα εκ των υστέρων και γελάω), όμως με τα χρόνια διαπιστώνω ότι εκείνοι που επιδείκνυαν την επιτυχία τους στην πρώτη τους επιλογή με "υπερθεάματα", ακόμη χρωστάνε έναν μονοψήφιο αριθμό μαθημάτων που κατά ένα περίεργο τρόπο δεν μειώνεται μπας και πάρουν το πτυχίο τους. Συν ότι έχουν κουραστεί και έχουν βαρεθεί να σπουδάζουν, να δίνουν μαθήματα και να ξανακόβονται (λέγοντας και ψέμματα στους γονείς). Με τα χρόνια διαπίστωσα ότι κάτι που κάνεις ασχέτως αν το επέλεξες ή όχι, πρέπει να το κάνεις καλά. Μόνο τότε αποδίδεις. Και πόσο μάλλον οι σπουδές που το αντικείμενό τους δεν είναι από το σχολείο, γνώριμο. Δεν υπάρχουν σωστές ή λάθος επιλογές. Υπάρχει το ρίσκο και η αποφασιστικότητα.

Όλα έχουν μια θετική οπτική γωνία. Εξάλλου αυτή είναι και η μαγεία της διαδρομής. Το απρόσμενο. Δεν μπορώ να με φανταστώ σε κάτι άλλο, αν δεν είχαν γίνει κάποια περιστατικά εκείνη την χρονική περίοδο. Ίσως για καλό να έγιναν. Δεν είμαι ικανός να κάνω αποτίμηση της ζωής μου γιατί καθημερινά μαθαίνω και εξελίσσομαι. Αν προσθέσω τα "αν ήμουν", "αν είχα" ειλικρινά δεν θα ήμουν αυτό που πέτυχα τώρα. Καταλαβαίνεις. Πλέον βλέπω με άλλο μάτι τις σπουδές και τις επιστήμες, πιο ρεαλιστικά. Μου αρέσει αυτό που κάνω, που θα κάνω στη ζωή μου. Ζω το πάθος από αυτό. Δυστυχώς ελάχιστοι άνθρωποι ζουν το πάθος από αυτό που κάνουν, σε κάθε επίπεδο (γι' αυτό πάμε κατά διαόλου). Πλέον δεν τα βλέπω με το ροζ συννεφάκι που βλέπουν οι περισσότεροι μαθητές ως μια ευκαιρία, να ξημεροβραδιάζονται στο Γκάζι με μια φιάλη και για να λένε ότι σπουδάζουν κάτι επειδή τελείωσαν την 3η λυκείου.

Στη ζωή όλα είναι σχετικά. Δεν υπάρχουν επιτυχημένοι και αποτυχημένοι ειδικά από έναν "προπληρωμένο" διαγωνισμό εισαγωγής, που είναι οι πανελλήνιες. Στις πανελλήνιες απλά ο κάθε μαθητής συναγωνίζεται το καλύτερο φροντιστήριο του άλλου συμμαθητή. Γι' αυτό και τις ονομάζω "προπληρωμένο" διαγωνισμό. Θα ήθελα να δω πανελλήνιες πραγματικής αξιοκρατίας χωρίς φροντιστήρια. Εκεί να δεις το 14άρι να πηγαίνει σύννεφο. :)

Καλή επιτυχία σε ό,τι και αν κάνεις. :clapup: Η προσωπική επιτυχία και ευτυχία στη ζωή ξεκινάει όταν μας αρέσουν οι άνθρωποι (ως μέσο κοινωνικοποίησης) και ζούμε καλά με αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
p.s. Αυτό το κλισέ ότι αν δεν πας στο Πανεπιστήμιο μένεις πίσω, μεγάλη πίπα. Για κοίτα γύρω σου να δεις πόσους άνεργους πτυχιούχους (και με μάστερ και PhD μάλιστα) θα βρεις. Και μετά ψάξε τεχνίτες που δεν πέρασαν από Πανεπιστήμιο να δεις αν τους μαστίζει όντως η ανεργία όσο τους άλλους.
Πιστεύω ότι το p.s. σου το προσέγγισες λάθος.
Δεν νομίζω να αναφέρετε ότι θα μείνει πίσω επειδή οι άλλοι πέρασαν στο πανεπιστήμιο, θα προκόψουν και θα βρουν δουλειά αλλά ότι θα ανοιχτεί ένας νέος κόσμος μπροστά τους...
Καινούριες γνωριμίες, παρέες, άλλος τόπος, μαγαζιά κ.λ.π.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Αντί να κάθεσαι να σε "τρώει" και να λυπάσαι, δες το ως μια ευκαιρία να αλλάξεις 180 μοίρες. Όλοι έχουμε φάει την αποτυχία με το κουτάλι και δεν μας πήρε από κάτω. Εντάξει εκείνο το χρονικό διάστημα της αποτυχίας, ναι, αλλά σιγά-σιγά ανασυνταχθήκαμε. Μέσα στη ζωή είναι όλα. Διαφωνώ λίγο με τα παιδιά από πάνω, γιατί ναι μεν οι πανελλήνιες είναι ένας μικρός σταθμός στη ζωή ενός νέου ανθρώπου αλλά καθορίζουν πολλά στην χώρα μας που για «σκουπιδιάρης να πα...

πως φαινετε ο ανθρωποσ που σπουδαζει μαθηματικα εεεε.180 μοιρεσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
πως φαινετε ο ανθρωποσ που σπουδαζει μαθηματικα εεεε.180 μοιρεσ

και οι τοπογράφοι ασχολούνται με ...μοίρες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Παιδιά έχω δει μια ιστορία στο κοντινό μου περιβάλλον που δείχνει πραγματικά ότι αξίζει να μην τα παρατάει κανείς.
Σήμερα αυτός ο κύριος είναι τραπεζικός υπάλληλος εδώ και πολλά χρόνια(είναι περίπου 55 χρονών).Μου την έχει διηγηθεί ο ίδιος.
Όταν ήταν 15 χρονών τσακώθηκε με τον πατέρα του και έφυγε από το σπίτι και πήγε να δουλέψει στα καράβια.Πήγε αυστραλία όπου δούλεψε σε εργοστάσιο εργάτης,μετά πήγε αμερική(πάλι στα καράβια).
Όσο δούλευε σε τέτοιες δύσκολες δουλειές σκέφτηκε ότι με αυτά που βγάζει δε του φτάνουν ούτε τον εαυτό του να ζήσει.Πώς θα κάνει οικογένεια στο μέλλον και τέτοια.Είδε πως μια ζωή θα ήταν εργάτης και ξαφνικά του ήρθε στο μυαλό πως στο σχολείο τα κατάφερνε αρκετά καλά.Και ήταν ο μόνος τρόπος να ξεφύγει.
Για να μην τα πολυλογώ γύρισε πίσω στο χωριό του 18 χρονών και είπε στον πατέρα του να τον αφήσει να ξαναπάει στο σχολείο και ας έθετε όποιους όρους ήθελε.(τον έβαζε να δουλεύει κάθε μέρα σε αγροτικές-κτηνοτροφικές δουλειές)
Πήγε 18 χρονών 1η λυκείου και στα 21 έδωσε εξετάσεις.Στα μαθηματικά γράφει χάλια και δεν περνάει.Μετά πήγε στρατό.(Ήταν 2 χρόνια τότε)Τον πρώτο χρόνο ξαναδίνει χωρίς να διαβάσει για να δει απλώς τα θέματα.Τον 2ο χρόνο διαβάζει κατά τη διάρκεια της θυτίας του(ξενυχτούσε την ώρα που κοιμόταν οι άλλοι) και δίνει ξανά και περνάει τελευταίος στην ΑΣΣΟΕ.Ήταν 23 χρονών όταν πέρασε.Ο στρατηγός του δίνει τιμητική μετάθεση στην Αθήνα και καλεί όλους τους φαντάρους να τους πει για το κατόρθωμά του.
Μόλις τελειώνει τη σχολή δίνει αμέσως διαγωνισμό στην τράπεζα και περνάει.27 χρονών ήταν μόνιμος υπάλληλος σε τράπεζα και πολλοί που τον κορόιδευαν για το ότι ξαναπήγε τόσο μεγάλος πάλι σχολείο ψαχνόταν για καμιά δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το p.s. σου το προσέγγισες λάθος.
Δεν νομίζω να αναφέρετε ότι θα μείνει πίσω επειδή οι άλλοι πέρασαν στο πανεπιστήμιο, θα προκόψουν και θα βρουν δουλειά αλλά ότι θα ανοιχτεί ένας νέος κόσμος μπροστά τους...
Καινούριες γνωριμίες, παρέες, άλλος τόπος, μαγαζιά κ.λ.π.

Πολύ πιθανόν να ήταν λάθος προσέγγιση.
Εγώ κατάλαβα ότι θα μείνει πίσω επειδή έμεινε εκτός Γ'Βάθμιας και γι' αυτό έκανα αυτό το σχόλιο. Ας μας πει ο ίδιος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simply the best

Νεοφερμένος

Η simply the best αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
καταρχήν αποτυχίες έχουμε όλοι, ειδικά στην περίπτωση των πανελληνίων.. το γεγονός ότι δεν τα έδωσες όλα την προηγούμενη χρονιά πρέπει να γίνει το κίνητρο σου για να διαβάσεις όσο περισσότερο μπορείς και να περάσεις κάπου.. δεν θέλει άγχος, απλά προσπάθησε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Διαβασε, οπως σου ειπαν τα παιδια και δωσε φετος! Οταν βαλεις ενα στοχο. μπορεις να. καταφερεις ο,τι θελεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαντάμ_Σουσού

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαντάμ_Σουσού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Το έχω περάσει κ εγω αυτο το συναίσθημα...Διάβασε και σε καμιά περίπτωση δεν θα βγεις χαμένος, δώσε το 100% του εαυτού σου και αν πάλι ( που δεν το ευχομαι) δεν εχεις το επιθυμητό αποτελεσμα, θα τα εχεις καλα με τον εαυτο σου.
Γιατι αυτην την στιγμή αυτό ειναι το πρόβλημα, δεν ειναι οι φίλοι και οι γνωστοί που προχωράνε και πάνε φοιτητές, είναι ο εαυτός σου που δεν προσπάθησε όσο αυτοί και νιώθεις στάσιμος.
Καν'το αυτη την χρόνια και δεν θα χάσεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toro el rabiar

Νεοφερμένος

Ο toro el rabiar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Γεια σε όλους, ελπίζω αυτό το τόπικ να ανταπολρίνεται στο πρόβλημά μου.
Θα δώσω πανελλήνιες το 2015. Τελίωσα το λύκειο και έδωσα πρώτη φορά πανελλήνιες το 2012.Γεννήθηκα το '94.
θα δώσω εξετάσεις με το νέο σύστημα ή με αυτό που έδινα και το '12 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kabamaru Hayate

Νεοφερμένος

Ο Kabamaru Hayate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλησπερα απο ενα κοπροσκυλο. Ηθελα απλα να πω στα παιδια που δινουν ή δεν δινουν φετος καλα θα κανουν να αγωνιστουν σκληρα... Δεν εδωσα και τωρα που ολοι οι φιλοι μου και οι γνωστοι μου, ακομα και αυτοι που δεν συμπαθουσα ιδιαιτερα, πανε στις πολεις που περασαν και γιορταζουν κτλ κτλ κτλ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ. Μου τα'λεγε η μανα μου αλλα δεν το ειχα φανταστει. Ημουν παντα αδιαφορος με τα τα παντα αλλα αυτο με καιει ασχημα. Δεν θα σας πω τα γνωστα, διαβασε να μορφωθεις και να γινεις καποιος κτλ κτλ, αυτα θα τα εχετε ακουσει χιλιαδες φορες. Αλλα το αισθημα οτι οι αλλοι προχωρανε και εσυ μενεις τοσο πισω σε τρωει ασχημα. Ελπιζω να μην το σκεφτομαι ολη την χρονια ετσι και να το δω σαν κινητρο να διαβασω πιο σκληρα και να περασω καπου και εγω...


Τον πονο μου ηθελα να πω κυριως, αλλα παρτε το και σαν συμβουλη

Ελα ρε αλανι κερκυραιε...λοιπον φιλαρακο μην μασας μια!!!!!Εγω ζουσα και δουλευα στο νησι 7 χρονια!!Τι να σου λεωω...τι ω μπαρ..τι κοχλιες..τι τα παντα...παρτυ για παρτυ δεν ειχα αφησει....οι κερκυραιεςφιλες μου ολες μια και μια...ζουσα μια τελεια ζωη...ολοι μου οι φιλοι πετυχημενοι σε δουλειες..γιατροι μηχανικοι δικηγοροι λογιστες...οτι μπορεις να φανταστεις!!!ωστοσο εμενα μεσα μου με ετρωγε γιατι ηθελα να εξελιχθω στη δουλεια μου και να μπορω να συνεργαζομαι και νομιμα με τους φιλους μου/γνωστους μου!!!Και ετσι πηρα την μεγαλη αποφαση...οκτωβρη την εκανα απο το νησι και γυρισα στη πολη μου,κλειστηκα μεσα για εξι μηνες και διαβαζα μερα νυχτα για να περασω στη σχολη που ηθελα...το αποτελεσμα???περασα αθηνα στη σχολη πολιτικων μηχανικων στο τει αθηνας που ηθελα!!!!Ειχα να πιασω βιβλια απο τα 21 μου...δεν θυμομουν ουτε τι ειναι η 3η ριζα...καλα απο φυσικη ποτε μου δεν ειχα ανοιξει βιβλιο!!!....αλλα δε μασησα...συγκεντρωσα 12314 χωρις το μαξιλαρακι των μοριων που περνετε εσεις απο τους βαθμους...και οριστε τα καταφεραααααααααα... :clapup: :yahoo: :yahoo: :yahoo: τα λεω ολα αυτα για να σου αποδειξω οτι ολα ειναι θεμα αποφασης και στοχου....προχωρααααα και περνα στη σχολη των ονειρων σου!!!!!!!!! μαζι σου ολο το i school!!!!!! :hump: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleven thirty

Νεοφερμένος

Ο eleven thirty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα everybody. Φετος τελειωνω τη σχολη μου (διοίκηση επιχειρήσεων) και θέλω να ξαναδώσω για περαιτέρω αναβολή στον στρατό, ενώ μια πιθανή επιτυχία θα σημαίνει και δεύτερο πτυχίο. Ρεαλιστικά δεν πάω για πάνω απο 15.000 για πέμπτο πεδίο και 13.000 δεύτερο-τέταρτο maximum. Έδωσα εξετάσεις το 2009 οπότε είναι λίγο σκονισμένα τα πράγματα ΑΛΛΑ σε ΑΟΘ και πιθανότητες-στατιστική δε θα έχω τόσο θέμα γιατί και λόγω της σχολής που τελειώνω κράτησα επαφή με τις έννοιες και την όλη φιλοσοφία, οπότε η επανάληψη θα είναι πιο ομαλή. Έκθεση ήμουν πάντα καλός και ΑΟΔΕ αν πάρεις κάτω απο 18 απλά δεν ασχολήθηκες σοβαρά. ΟΠΟΤΕ πιστεύετε πως αρκούν 4 μήνες που μένουν για μια επαρκή επανάληψη σε ΑΕΠΠ ώστε να είναι εφικτό ενα 15, όπως επίσης και στα μαθηματικά γενικής? Για φυσική κατεύθυνσης παω για ό,τι πιάσω και μαθηματικά κατεύθυνσης θα ασχοληθώ μόνο με μιγαδικούς. Ρεαλιστικά μιλώντας πάντα.

Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Καλησπερα απο ενα κοπροσκυλο. Ηθελα απλα να πω στα παιδια που δινουν ή δεν δινουν φετος καλα θα κανουν να αγωνιστουν σκληρα... Δεν εδωσα και τωρα που ολοι οι φιλοι μου και οι γνωστοι μου, ακομα και αυτοι που δεν συμπαθουσα ιδιαιτερα, πανε στις πολεις που περασαν και γιορταζουν κτλ κτλ κτλ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ. Μου τα'λεγε η μανα μου αλλα δεν το ειχα φανταστει. Ημουν παντα αδιαφορος με τα τα παντα αλλα αυτο με καιει ασχημα. Δεν θα σας πω τα γνωστα, διαβασε να μορφωθεις και να γινεις καποιος κτλ κτλ, αυτα θα τα εχετε ακουσει χιλιαδες φορες. Αλλα το αισθημα οτι οι αλλοι προχωρανε και εσυ μενεις τοσο πισω σε τρωει ασχημα. Ελπιζω να μην το σκεφτομαι ολη την χρονια ετσι και να το δω σαν κινητρο να διαβασω πιο σκληρα και να περασω καπου και εγω...
Και μονο το γεγονος οτι αποφασισες να ξαναδωσεις μονο κοπροσκυλο δεν σε κανει!!
Στρωσου στο διαβασμα Κερκυραιε(μου κολλησε απο εναν φιλο πανω) και το καλοκαιρι περιμενω να ακουσω ευχαριστα νεα απο σενα.Καλυ δυναμη και καλη τυχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ComUsr

Νεοφερμένος

Ο ComUsr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Στρώσου για διάβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top