Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

alvertos

Νεοφερμένος

Ο alvertos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
παιδια θελω μια βοηθεια. θελω αν μπορει καποιος να μου γραψει αναλυτικα τη λυση των προβληματων 5.43 και 5.47 του σχολικου βιβλιου στις σελιδες 180 και 181
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Να ριξουμε κληρο μεταξυ μας;
Σπυρο θα τα κανεις εσυ;(γιατι σε βλεπω μεσα στο thread ηδη :p)
Αν ειναι γραψε εσυ τη μια να γραψω εγω την αλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyros2309

Νεοφερμένος

Ο Ποιο να 'ναι.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Μπα... Ηλεκτρομαγνητικά κύματα είμαι... :/
Εδώ και μια βδομάδα λέω να πάρω το επόμενο βοήθημα και το ξεχνάω..ε, και έτσι έμεινα εκεί :D

Άρα κάν'τες εσύ.. Έλα έλα εξάσκηση, μην ακούω παράπονα ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Α ακυρο, δεν ηξερα τι εχει στη σελιδα 180.
Στροφορμη ειμαι ακομα, οποτε no exercises from me.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyros2309

Νεοφερμένος

Ο Ποιο να 'ναι.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Βρήκα pdf βοήθημα για κρούσεις.. λέω να τη προσπαθήσω ^^



--
Άκυρο. Δε καταλαβαίνω τίποτα -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αν θέλετε βοήθεια, καλό θα είναι να γράφετε και τις εκφωνήσεις. Δεν έχουn όλοι το βιβλίο!
Εν πάσει περιπτώσει, έψαξα και βρήκα στο internet τις εκφωνήσεις:

5.43)
ΑΔΕ 1/2(m+M)u_s^2=(m+M)gl(1-cosθ)
Βρίσκεις το u_s.

ΑΔΟ mu=(m+M)u_s
Βρίσκεις το u

Earx=1/2mu1^2
Etel=(m+M)gl(1-cosθ)
ΔΕ=Etel-E-arx

5.47)
a)1/2m1u1'^2=μm1gx
βρίσκεις u'1

Από τους γνωστούς τύπους της ελαστικής κρούσης βρίσκεις: u=-3u'

1/2m1u^2-1/2m1u0^2=-μgxm1
βρίσκεις το u0
b)Από τους γνωστούς τύπους της ελαστικής κρούσης βρίσκεις την u2'

1/2m2u2'^2=μm2gd και βρίσκεις το d
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
παιδια θελω μια βοηθεια. θελω αν μπορει καποιος να μου γραψει αναλυτικα τη λυση των προβληματων 5.43 και 5.47 του σχολικου βιβλιου στις σελιδες 180 και 181
H 5.43 *** 5.47
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • kroysi.jpg
    kroysi.jpg
    778.9 KB · Εμφανίσεις: 138

Secragr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Για να δούμε..
Κατασκευάζουμε πρακτικά, όχι στο χαρτί, ένα κύκλωμα και βάζουμε στη θέση της πηγής μια μπαταρία και καταναλωτή ένα λαμπάκι. Τα συνδέουμε ξέρω γω με αγωγούς και ανάβει το λαμπάκι.. Αυτό που θέλω να μάθω είναι για πόσο θα ανάβει το λαμπάκι; Μέχρι να τελειώσει η μπαταρία; Για πάντα; Για πόσο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Μέχρι να τελειώσει η μπαταρία βέβαια! Θέλει και ρώτημα? Το κύκλωμά σου είναι ένας φακός. Μέχρι πότε ανάβει? Η μπαταρία δίνει ενέργεια κια κινούνται τα ηλεκτρόνια και έχουμε ρεύμα και ανάβει η λάμπα. Αμα η μπαταρία τελειώσει ...πάπαλα!!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Secragr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ήξερα ότι θα πάρω μια τέτοια απάντηση.. Αλλά όταν λέμε ότι η μπαταρία τελειώνει τι εννοούμε; Ότι σταματά να δίνει ενέργεια στα ηλεκτρόνια;

ΕΔΙΤ: Και πως γίνεται να σταματά να δίνει ενέργεια, αφού αυτή δε γίνεται να χαθεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Ήξερα ότι θα πάρω μια τέτοια απάντηση.. Αλλά όταν λέμε ότι η μπαταρία τελειώνει τι εννοούμε; Ότι σταματά να δίνει ενέργεια στα ηλεκτρόνια; Και πως γίνεται να σταματά να δίνει ενέργεια, αφού αυτή δε γίνεται να χαθεί;

Η μπαταρία έχει αποθηκευμένη χημική ενέργεια που τη δίνει στα ηλεκτρόνια να κινηθούν δηλαδή τη μετατρέπει σε ηλεκτρική. Όταν η χημική ενέργεια της μπαταρίας τελείώσει δεν έχει τίποτα να δώσει στα ηλεκτρόνια και αυτά σταματούν. Η ενέργεια της μπαταρίας δεν χάθηκε αλλά μετατράπηκε σε ηλεκτρική που στη λάμπα τελικά έγινε θερμότητα. Δηλαδή η μπαταρία την έχασε αλλά άλλαξε μορφή και πήγε σε μας που μας ζέστανε η λάμπα. Κάτι τέτοιο γλινεται και στη μπαταρία του κινητού σου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos1310

Νεοφερμένος

Ο manos1310 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έχω 2 ασκήσεις που έχω πρόβλημα και χρειάζομαι τη βοήθεια σας

1η Άσκηση

Εγκάρσιο αρμονικό κύμα ξεκινά τη χρονική στιγμή t=0 από το σημείο Ο, αρχή των αξόνων χωρίς αρχική φάση και διαδίδεται στον θετικό ημιάξονα χ'χ. Συναντά πρώτα το σημείο Κ και μετά το σημείο Λ με χρονική διαφορά Δt=0,25s. Όταν το Κ φτάνει για πρώτη φορά στη θέση μέγιστης απομάκρυνσης τότε το Λ αρχίζει να ταλαντώνεται. Η οριζόντια απόσταση ΚΛ δίνεται d=0,5m. Μετρήθηκε η μέγιστη ταχύτητα ταλάντωσης της αρχής Ο και βρέθηκε Umax=0,4π m/s.

a) να γράψεται την εξίσωση του κύματος
β) Αν τη χρονική στιγμή t1=4s η φάση του Κ είνα Φκ=4π να βρεθεί τότε η φάση του Λ
γ) Τη χρονική στιγμή t1=4s να δωθεί το διάγραμμα Φ-χ στο οποίο να φαίνονται και τα σημεία Κ,Λμε τις αντίστοιχες φάσεις τουσ.
δ) επίσης την ίδια χρονική στιγμή t1=4s να σχεδιαστεί το στιγμιότυπο ψ-χ με σημειωμένες τις θέσεις των Κ και Λ
ε) Τη χρονική στιγμή t2=4,25s να βρείτε:
1)Πόσα σημεία του υλικού μέσου έχουν τότε απομάκρυνση ψ=0,1m
2)Ποιά η θέση (χ) του πλησιέστερου στην αρχή Ο σημείου και ποιά η θέση του πιο απομακρυσμένου σημείου;

2η Άσκηση

Δύο πηγές αρμονικών κυμάτων Π1,Π2 βρίσκονται τα σημεία Κ και Λ αντίστοιχα της επιφάνειας υγρού και ταλαντώνεται με εξίσωση της μορφής ψ=Αημωt. Η μεταξύ τους απόσταση είναι ΚΛ=d=0,4m. Βρέθηκε ότι τα κύματα της κάθε πηγής φτάνουν σε χρόνο t=0,8s έχοντας συμπληρώσει το καθένα απο 4 μήκη κύματος. Αν το πλάτος α.α.τ κάθε πηγής είναι το μισό από το μήκος κύματος να βρεθούν.

α) Η εξίσωση ταλάντωσης των πηγών
β) Οι εξισώσεις των κυμάτων που οι πηγές διαδίδουν στην επιφάνεια του υγρού.

Σε σημείο Δ της επιφάνειας τα κύματα από τις 2 πηγές φτάνουν με διαφορά φάσης ΔΦ=6π ενώ για τις αποστάσεις r1, r2 του σημείου Δ από τις πηγές είναι r2>r1.

γ) Να αποδείξετε ότι το Δ είναι σημείο που ανήκει σε υπερβολή ενίσχυσης.
δ) Η υπερβολή ενίσχυσης του σημείου Δ τέμνει το ευθύγραμμο τμήμα ΚΛ στο σημείο Γ. Να βρείτε την απόσταση του σημείου Γ από το μέσο Μ του ευθυγράμμου τμήματος ΚΛ.
ε) Να γράψετε την εξίσωση απομάκρυνσης με το χρόνο του σημείου Γ.
στ) Να βρείοτε ποιά χρονική στιγμή το μέσο Μ θα φτάσει για πρώτη φορά σε απομάκρυνση ψ=0,05s

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοηθεία σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.

Σωστή είναι η λύση γιατί θυμαάμαι ότι και εγώ τα ίδια αποτελέσματα είχα βρει όταν την είχα κάνει... πριν από 4 μήνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Η ενέργεια όντως δεν χάνεται, αυτό όμως δε σημαίνει ότι επιστρέφει όλο ξανά στην μπαταρία (πχ. στο λαμπάκι γίνεται από χημική σε ηλεκτρική και σε φωτεινή - θερμική). Αλλιώς η μπαταρία θα λειτουργούσε για πάντα, όμως η χημική της ενέργεια είναι πεπερασμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Secragr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ας χρησιμοποιήσουμε λοιπόν το φακό. Στο φακό όταν λέμε ότι τέλειωσε η μπαταρία εννοούμε ότι σταδιακά όλη η χημική ενέργεια των μπαταριών μετατράπηκε έμμεσα σε θερμότητα.. Σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyros2309

Νεοφερμένος

Ο Ποιο να 'ναι.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εγκάρσιο αρμονικό κύμα ξεκινά τη χρονική στιγμή t=0 από το σημείο Ο, αρχή των αξόνων χωρίς αρχική φάση και διαδίδεται στον θετικό ημιάξονα χ'χ. Συναντά πρώτα το σημείο Κ και μετά το σημείο Λ με χρονική διαφορά Δt=0,25s. Όταν το Κ φτάνει για πρώτη φορά στη θέση μέγιστης απομάκρυνσης τότε το Λ αρχίζει να ταλαντώνεται. Η οριζόντια απόσταση ΚΛ δίνεται d=0,5m. Μετρήθηκε η μέγιστη ταχύτητα ταλάντωσης της αρχής Ο και βρέθηκε Umax=0,4π m/s.

a) να γράψεται την εξίσωση του κύματος
β) Αν τη χρονική στιγμή t1=4s η φάση του Κ είνα Φκ=4π να βρεθεί τότε η φάση του Λ
γ) Τη χρονική στιγμή t1=4s να δωθεί το διάγραμμα Φ-χ στο οποίο να φαίνονται και τα σημεία Κ,Λμε τις αντίστοιχες φάσεις τουσ.
δ) επίσης την ίδια χρονική στιγμή t1=4s να σχεδιαστεί το στιγμιότυπο ψ-χ με σημειωμένες τις θέσεις των Κ και Λ
ε) Τη χρονική στιγμή t2=4,25s να βρείτε:
1)Πόσα σημεία του υλικού μέσου έχουν τότε απομάκρυνση ψ=0,1m
2)Ποιά η θέση (χ) του πλησιέστερου στην αρχή Ο σημείου και ποιά η θέση του πιο απομακρυσμένου σημείου;
α)για τ=0.25ς το σημείο Κ έφτασε πρώτη φορά στην ΘΜΑ του. Δηλαδή Τ/4 = τ <=> Τ=1ς
Επίσης σε χρόνο τ(=Τ/4) διανύει 0.5μ
υ=(ΚΛ)/τ <=> υ = 2Τ = 2 μ/ς
υ=λ/Τ <=> 2 = λ/1 <=> λ=2μ/ς
Umax = 0.4π μ/ς <=> ωΑ = 0.4π <=> (2π/Τ)*Α = 0.4π <=> Α = 0.2μ
είναι ψ=Αημ2π(τ/Τ - χ/λ) <=> ψ = 0.2ημ2π(τ - χ/2)

β)Φκ = 2πτ - πΧκ <=> 4π = 2πτ - πΧκ <=> Χκ = 2τ - 4 <=(τ1=4ς)=> Χκ=4μ
Είναι Χλ - Χκ = 0.5 <=> Χλ = 4.5μ
Φλ = 2πτ - πΧλ <=(τ1=4ς)κ(Χλ=4.5μ)=> Φλ = 2π*4 - π*4.5 <=> Φλ = 7π/2 rad

γ) Το κύμα τη στιγμή τ1=4ς έχει φτάσει στο σημείο χ=υ*τ1 = 8μ
η φάση της πηγής είναι: Φπ = 2π*τ/Τ = 8π rad
To διάγραμμα θα πηγαίνει κάπως έτσι: (λογικά θα έχεις ξαναδεί διάγραμμα Φ-τ)
|\
|.\
|..\
|...\
(ναι, χωρίς τις τελείες..)

δ) Στιγμιότυπο που σταματάει στο χ=8μ (αφού ως εκεί έχει φτάσει το κύμα τη χρονική στιγμή τ1=4ς) και η πηγή βρίσκεται στη ΘΙ πηγαίνοντας προς τα κάτω(αδού 8μ=4λ και στο σημείο χ=8μ φτάνει από πάνω.)

ε)
1)τη στιγμή τ2=4.25 το κύμα έχει φτάσει εώς το σημείο χ=8.5μ
ψ=0.2ημ2π(τ - χ/2) }
ψ = 0.1μ , τ2=4.25ς }
άρα 0.1 = 0.2ημ2π(4.25-χ/2)
=> 2π(4.25 - χ/2) = 2κπ + π/6 <=> 4.25 - χ/2 = κ +1/12 <=> χ = 50/6 - 2κ
ή 2π(4.25 - χ/2) = 2κπ + 5π/6 <=> 4.25 - χ/2 = κ + 5/12 <=> χ = 46/6 - 2κ
όπου κ φυσικός αριθμός
για κ = 0 έχω χ1=50/6, δεκτό και χ2=46/6, δεκτό
για κ = 1 έχω χ3 = 38/6, δεκτό και χ4= 34/6, δεκτό
για κ = 2 έχω χ5 = 26/6, δεκτό και χ6= 22/6, δεκτό
για κ = 3 έχω χ7 = 14/6, δεκτό και χ8= 10/6, δεκτό
για κ = 4 έχω χ9 = 1/3, δεκτό και χ10 = -1/3, απορρίπτεται.
Άρα συνολικά 9 σημεία έχουν ψ=0.1μ τη στιγμή τ2=4.25ς

2)
Το σημείο που βρίσκεται μακρύτερα της πηγής είναι το χ1 = 50/6μ
Το σημείο που βρίσκεται πιο κοντά της πηγής είναι το χ9 = 1/3μ



Ξεκόλλησα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

franklinxxx

Νεοφερμένος

Η franklinxxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα!Θα ηθελα μια μικρη βοηθεια απο καποιον καθηγητη φυσικης!Στις τριγωνομετρικες εξισωσεις που χρησιμοποιουμε στις ταλαντωσεις και στα κυματα βλεπω σε διαφορα βοηθηματα την (π.χ) συνφ=1/2 να την λυνουν με τρεις διαφορετικους τροπους:
1)φ=2κπ+π/3 ή φ=2κπ-π/3
2)φ=κπ+π/3 (σκετο)
3)φ=κπ+π/3 και φ=κπ-π/3και κατι παρομοια για το ημιτονο.Αλλα οι τρεις αυτοι διαφορετικοι τροποι δινουν και διαφορετικα αποτελεσματα!Υπαρχει κατι που δεν εχω καταλαβει ή εχω μπερδεψει!Θα με βοηθουσε παρα πολυ μια απαντηση.Σας ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Καλησπερα!Θα ηθελα μια μικρη βοηθεια απο καποιον καθηγητη φυσικης!Στις τριγωνομετρικες εξισωσεις που χρησιμοποιουμε στις ταλαντωσεις και στα κυματα βλεπω σε διαφορα βοηθηματα την (π.χ) συνφ=1/2 να την λυνουν με τρεις διαφορετικους τροπους:
1)φ=2κπ+π/3 ή φ=2κπ-π/3
2)φ=κπ+π/3 (σκετο)
3)φ=κπ+π/3 και φ=κπ-π/3και κατι παρομοια για το ημιτονο.Αλλα οι τρεις αυτοι διαφορετικοι τροποι δινουν και διαφορετικα αποτελεσματα!Υπαρχει κατι που δεν εχω καταλαβει ή εχω μπερδεψει!Θα με βοηθουσε παρα πολυ μια απαντηση.Σας ευχαριστω!

ανάλογα με την τριγωνομετρική εξίσωση που έχεις να λύσεις υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις:
i)ημx=ημθ => x=2κπ+θ ή x=2κπ+π-θ με κ ακέραιο
ii)συνx=συνθ => x=2κπ+θ ή x=2κπ+θ με κ ακέραιο
π.χ συνφ=1/2 => συνφ=συν(π/3) και προχωράς ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

franklinxxx

Νεοφερμένος

Η franklinxxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Aπλα ειναι καποια βοηθηματα που γραφουν και αυτες τις λυσεις που εγραψα εκτος απο την πρωτη (για την οποια ξερω οτι ειναι σωστη )δηλαδη για το συνημιτονο π.χ φ=κπ+π/3 και εκει εχω μπερδευτει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyros2309

Νεοφερμένος

Ο Ποιο να &#039;ναι.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Για το συνημίτονο οι 2 τελευταίοι τύποι είναι λάθος, όπως και να το κάνεις. Σε όποιο βοήθημα το είδες έχει το βοήθημα λάθος. Για εφαπτομένη και συνεφαπτομένη είναι κπ + θ, όπου θ η γωνία. Το 2ο είναι τελείως λάθος.. Το τρίτο θα μπορούσε να ισχύει αν υπήρχε απλοποίηση με το 2 και δε τη πρόσεξες.. Αλλιώς.. Μόνο το πρώτο.
Ο Βαγγέλης σου είπε και τον τρόπο.. Αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top