Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
οι περισσοτεροι δεν εχουν μπει καν στο στερεο οποτε δεν νομιζω πως υπαρχουν δυσκολες ασκησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Εγω οταν λέω "δυσκολη" ασκηση στην φυσικη δεν εννοω κατι το τρομερα εξειδικευμενο αλλά να κρυβονται εντεχνως στην εκφωνηση στοιχεια που θα χρησιμευσουν στη λύση... Αν καταφερει κανεις και αποκωδικοποιησει τι του λεει η εκφωνηση τότε με λιγη προσοχη δεν θα υπάρξει προβλημα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Αρμονικο γραμμικο κυμα διαδιδεται κατα την θετικη διαυθυνση το αξονα Οχ με ταχυτητα διαδοσης u=1 m/s.Η εξισωση ταλαντωσης της πηγης ειναι y=Aημωt.Τη χρονικη στιγμη t1=0.625 sec το σημειο Μ πανω στον αξονα χ,με μαζα μ=1gr που απεχει Ο αποσταση χ=0.5m ,βρισκεται για πρωτη φορα στην θεση της μεγιστης θετικης απομακρυνσης απο τη ΘΙ.Στη θεση αυτη εχει δυναμικη ενεργεια U=

Α)να γραψετε την εξισωση του κυμματος
Β)να σχεδιασετε το στιγμιοτυπο το κυμματος τη στιγμη t2=0.75
Γ)Να κανετε τη γραφικη παραστση της φασης φ των διαφορων σημειων του αξονα σε συναρτηση με την αποσταση την χρονικη στιγμη t1=0.625?
Δ)να βρειτε πια χρονικη στιγμη η κινητικη ενεργεια του σημειου Μ με χ=0.5 m ειναι τριπλασια της δυναμικη

Απ:Α)y=0.1ημ4π(t-x) Δ)t=13/24


χιλια χιλια συγνωμη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Αρμονικο γραμμικο κυμα διαδιδεται κατα την θετικη διαυθυνση το αξονα Οχ με ταχυτητα διαδοσης u=1 m/s.Η εξισωση ταλαντωσης της πηγης ειναι y=Aημωt.Τη χρονικη στιγμη t1=0.625 sec το σημειο Μ πανω στον αξονα χ=0.5m ,βρισκεται για πρωτη φορα στην θεση της μεγιστης θετικης απομακρυνσης απο τη ΘΙ.Στη θεση αυτη εχει δυναμικη ενεργεια U=8

Α)να γραψετε την εξισωση του κυμματος
Β)να σχεδιασετε το στιγμιοτυπο το κυμματος τη στιγμη t2=0.75
Γ)Να κανετε τη γραφικη παραστση της φασης φ των διαφορων σημειων του αξονα σε συναρτηση με την αποσταση την χρονικη στιγμη t1=0.625?
Δ)να βρειτε πια χρονικη στιγμη η κινητικη ενεργεια του σημειου Μ με χ=0.5 m ειναι τριπλασια της δυναμικη

Απ:Α)y=0.1ημ4π(t-x) Δ)t=13/24

που δυσκολευεσαι ? μην γραφω τζαμπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Παιδια μην φωναξετε :P αλλα νομιζω πως κατι λειπει απο την εκφωνηση... Δεν μπορουμε να αξιοποιησουμε την μεγιστη δυναμικη γιατί λειπει η μαζα του υλικου σημειου... Το ω το βρηκα , το λ οκ αλλα λειπει το Α το οποιο θα προκυψει απο την τιμη αυτή... Αλλα λειπει η μαζα για να βρω το D.. Μια προχειρη ματια εριξα.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
που δυσκολευεσαι ? μην γραφω τζαμπα

α οχι.εγω για εσας την εβαλα...νομιζα αυτο κανουμε!!την εχω λυσει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Α ωραια! Βγαινει τωρα... ! Σε ευχαριστουμε :D Αυριο θα ποσταρω και εγω 2 καλες...! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Παιδια μην φωναξετε :P αλλα νομιζω πως κατι λειπει απο την εκφωνηση... Δεν μπορουμε να αξιοποιησουμε την μεγιστη δυναμικη γιατί λειπει η μαζα του υλικου σημειου... Το ω το βρηκα , το λ οκ αλλα λειπει το Α το οποιο θα προκυψει απο την τιμη αυτή... Αλλα λειπει η μαζα για να βρω το D.. Μια προχειρη ματια εριξα.. :P


βασικα το χ=0.5 ειναι το Α,αν προσεξεις στη εκφωνηση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
To 0,5 δεν ειναι η αποσταση του Μ απο το Ο..? Με την διορθωση το Α=0,1m οπως αλλωστε εχεις βάλει και στις απαντησεις...! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Το λεπτό σημείο της ασκησης είναι το x=υ(t-T/4)=> 0,5=1(0,625-T/4)=> T=0,5s Από αυτό βρίσκεις το D=16π.10στην(-3) και από την ενέργεια το Α=0,1m
Φάση=4π(0,625-χ) που σε άξονες φ-χ είναι ευθεία που σχηματίζει με τους άξονες τρίγωνο με συντεταγμένες επί την αρχή (0, 0,625) και (2,5π ,0)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Aσκηση!
Σε γραμμικο ελαστικο μεσο που ταυτιζεται με τον αξονα χ'Οχ διαδιδεται προς τη θετικη κατευθυνση του αξονα αρμονικό κύμα εξαναγκαζοντας το υλικό σημειο Ο(χ=0) να εκτελει ταλάντωση της μορφής y=Aημωt. Yλικο σημειο Δ ,με θετικη τετμημενη, του μεσου εχει μαζα m και ταλαντωνεται με εξισωση απομακρυνσης y=0,2ημ(5πt-2π) (S.I) ,ενώ ενα αλλο σημειο Ζ,με θετικη τετμημενη, του μεσου ιδιας μαζας m που η θεση ισορροπιας του απεχει αποσταση d=0,35m απο τη θεση ισορροπιας του σημειου Δ , ταλαντωνεται με εξισωση απομακρυνσης y=0,2ημ(5πt-13π/3 ) (S.I)
α) Να εξετασετε αν το κυμα διαδιδεται απο το Ζ προς το Δ ή αντιστροφα
β) Να βρειτε τις θεσεις των σημειων Ζ και Δ πανω στν αξονα χ'Οχ
γ)Να υπολογισετε ποσα υλικά σημεια του ελαστικου μεσου στον ημιαξονα χ'Οχ βρισκονται στη Θ.Ι της ταλαντωσης τους κινουμενα με θετικη ταχυτητα τη χρονικη στιγμή που το σημειο Δ φτανει για τριτη φορα σε ακραια θεση της ταλαντωσης του.
δ)Να υπολογισετε το πηλικο των δυναμικων ενεργειων ταλαντωσης των υλικών σημείων Ζ και Δ τη χρονικη στιγμη που το σημειο Ζ βρισκεται στην ακραια θετικη θεση της ταλαντωσης του.

Ειναι ένα καλο και εξυπνο θεματακι... Οποιος θελησει βοηθεια / διευκρινιση εδω ειμαστε! :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Aσκηση!
Σε γραμμικο ελαστικο μεσο που ταυτιζεται με τον αξονα χ'Οχ διαδιδεται προς τη θετικη κατευθυνση του αξονα αρμονικό κύμα εξαναγκαζοντας το υλικό σημειο Ο(χ=0) να εκτελει ταλάντωση της μορφής y=Aημωt. Yλικο σημειο Δ ,με θετικη τετμημενη, του μεσου εχει μαζα m και ταλαντωνεται με εξισωση απομακρυνσης y=0,2ημ(5πt-2π) (S.I) ,ενώ ενα αλλο σημειο Ζ,με θετικη τετμημενη, του μεσου ιδιας μαζας m που η θεση ισορροπιας του απεχει αποσταση d=0,35m απο τη θεση ισορροπιας του σημειου Δ , ταλαντωνεται με εξισωση απομακρυνσης y=0,2ημ(5πt-13π/3 ) (S.I)
α) Να εξετασετε αν το κυμα διαδιδεται απο το Ζ προς το Δ ή αντιστροφα
β) Να βρειτε τις θεσεις των σημειων Ζ και Δ πανω στν αξονα χ'Οχ
γ)Να υπολογισετε ποσα υλικά σημεια του ελαστικου μεσου στον ημιαξονα χ'Οχ βρισκονται στη Θ.Ι της ταλαντωσης τους κινουμενα με θετικη ταχυτητα τη χρονικη στιγμή που το σημειο Δ φτανει για τριτη φορα σε ακραια θεση της ταλαντωσης του.
δ)Να υπολογισετε το πηλικο των δυναμικων ενεργειων ταλαντωσης των υλικών σημείων Ζ και Δ τη χρονικη στιγμη που το σημειο Ζ βρισκεται στην ακραια θετικη θεση της ταλαντωσης του.

Ειναι ένα καλο και εξυπνο θεματακι... Οποιος θελησει βοηθεια / διευκρινιση εδω ειμαστε! :):)

Θα γραψω επιγραμματικα τι εβγαλα και πες μου αν ειναι σωστα:

α) H φαση του Δ ειναι καθε χρονικη στιγμη μεγαλυτερη απο την φαση του Ζ, επομένως κυμα απο Δ προς Ζ
β) ,
γ) Απο στιγμιοτυπο και διολησθηση κυματος, 3 σημεια
δ) Εβγαλα τον λογο 4 αλλα δεν παιζει να ειναι σωστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickyna

Νεοφερμένος

Η vickyna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Να σας ρωτησω κατι; Πως θα πουμε στα αγγλικα: πηγαινω 2α γυμνασιου;;;συγγνωμη που ειμαι εκτος θεματος αλλα με επηγει αυτην την στιγμη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Θα γραψω επιγραμματικα τι εβγαλα και πες μου αν ειναι σωστα:

α) H φαση του Δ ειναι καθε χρονικη στιγμη μεγαλυτερη απο την φαση του Ζ, επομένως κυμα απο Δ προς Ζ
β) ,
γ) Απο στιγμιοτυπο και διολησθηση κυματος, 3 σημεια
δ) Εβγαλα τον λογο 4 αλλα δεν παιζει να ειναι σωστο

τι είναι η διολήσθηση κύματος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
τι είναι η διολήσθηση κύματος??
Ειναι στην ουσια το στιγμιοτυπο μετα απο μηδαμινο χρονο απο το ηδη σχεδιασμενο στιγμιοτυπο ωστε να βλεπεις προς τα που θα κινηθει καθε υλικο σημειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Θα γραψω επιγραμματικα τι εβγαλα και πες μου αν ειναι σωστα:

α) H φαση του Δ ειναι καθε χρονικη στιγμη μεγαλυτερη απο την φαση του Ζ, επομένως κυμα απο Δ προς Ζ
β) ,
γ) Απο στιγμιοτυπο και διολησθηση κυματος, 3 σημεια
δ) Εβγαλα τον λογο 4 αλλα δεν παιζει να ειναι σωστο

Σωστος! Το Δ πως δούλεψες πες μου ... Εγω εχω βγαλει 4/3 αλλα δεν το εχει ελέγξει κανεις...! Ο τροπος ειναι αυτος! Στανταρ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Σωστος! Το Δ πως δούλεψες πες μου ... Εγω εχω βγαλει 4/3 αλλα δεν το εχει ελέγξει κανεις...! Ο τροπος ειναι αυτος! Στανταρ!
στην αρχη πηγα να το δουλεψω με διαφορα φασης των Δ,Ζ αλλα δεν εβγαινε γιατι αυτη ειναι 7π/3 οποτε δεν βοηθαει...Πες μου εσυ τι εκανες και εβγαλες 4/3..στα 3 πρωτα ερωτήματα ταιριαζουν οι απαντησεις μας? Απο ποιο βοηθημα ειναι η ασκηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To τέσσερα είναι σωστό λέει ο g!orgos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Σωστος! Το Δ πως δούλεψες πες μου ... Εγω εχω βγαλει 4/3 αλλα δεν το εχει ελέγξει κανεις...! Ο τροπος ειναι αυτος! Στανταρ!

στην αρχη πηγα να το δουλεψω με διαφορα φασης των Δ,Ζ αλλα δεν εβγαινε γιατι αυτη ειναι 7π/3 οποτε δεν βοηθαει...Πες μου εσυ τι εκανες και εβγαλες 4/3..στα 3 πρωτα ερωτήματα ταιριαζουν οι απαντησεις μας? Απο ποιο βοηθημα ειναι η ασκηση?

Σορρυ φίλε.. Εκανε λάθος εγώ και εβγαλα το ημιτονο των 30 ριζα τρια δευτερα :P Η σωστή απαντηση ειναι 4 οπως είπες! :D Το ξανακοιταξα και ηταν σωστο το 4! Ναι σε ολα τα αλλα συμφωνουμε!! Μπραβο ρε μεγαλε!
Εγω δουλεψα ως εξης¨:
Για ο σημειο Ζ: y=+A ή 0,2 ημ ( 5πt-13π/3)=0,2 ή ημ(5πt-13π/3)=ημπ/2 ή 5πt-13π/3=2κπ+π/2 ή 5πt=2κπ + 29π/6 , κ ε Ζ
Το πακετακι 5πt=2κπ + 29π/6 το βάζω στην εξισωση απομακρυνσης του σημειου Δ , δηλ y=0,2ημ(5πt-2π)=0,2ημ(2κπ+29π/6) οποτε μετα απο πραξεις προκυπτει ότι η απομακρυνση του Δ ειναι 0,1m
Mετα ειναι απλά... Α και επειδη εχουν την ιδια μαζα το D τους ειναι ιδιο...!

Την ασκηση μας την εδωσε στο σχολειο.. Μαλλον ειναι απο τα επαναληπτικα του Παναγιωτακοπουλου αλλα δεν ειμαι σιγουρος...!!! :D
Ποσταρε και εσυ καμια ενδιαφερουσα ασκηση...! :)

Υ.Γ Τι κατευθυνση εισαι?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Παρτε και μια απο εμενα :

Ενα ελαστικο κυμα περιγραφεται απο την εξισωση (x,y σε cm , t σε sec)
Να υπολογιστουν :
α)Η χρονικη στιγμη στην οποια θα αρχισει να ταλαντωνεται ενα σημειο Μ του μεσου διαδοσης που απεχει x=0,8m απο την πηγη
β) η απομακρυνση του σημειου απο την θεση ισορροπιας του μετα την εναρξη των ταλαντωσεων του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top