Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Στις κρούσεις λέει πως απο τις σχέσεις:
1) m1 (υ1 – υ1 ΄) = m2 (υ2΄- υ2) και
2) υ1 + υ1 ΄ = υ2 ΄+ υ2
φτάνει να βρίσκει τις ταχύτητες υ1 και υ2

υ1 ΄= 2m2 / m1 + m2υ2 ΄ + m1 – m2 / m1 + m2 ∙ υ1
υ2 ΄= 2m1 / m1 + m2υ1 ΄ + m2 – m1 / m1 + m2 ∙ υ2
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως απο τις 1 και 2 φτάνει στις υ1 και υ2; Ευχαριστώ


Λύνεις σύστημα με αντικατάσταση και βγήκε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Στις κρούσεις λέει πως απο τις σχέσεις:
1) m1 (υ1 – υ1 ΄) = m2 (υ2΄- υ2) και
2) υ1 + υ1 ΄ = υ2 ΄+ υ2
φτάνει να βρίσκει τις ταχύτητες υ1 και υ2

υ1 ΄= 2m2 / m1 + m2υ2 ΄ + m1 – m2 / m1 + m2 ∙ υ1
υ2 ΄= 2m1 / m1 + m2υ1 ΄ + m2 – m1 / m1 + m2 ∙ υ2
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως απο τις 1 και 2 φτάνει στις υ1 και υ2; Ευχαριστώ

Κάνει τους πολλαπλασιασμούς στην εξίσωση (1), πολλαπλασίασε με m1 την εξίσωση (2) και πρόσθεσέ τις κατά μέλη. Θα βρεις την υ2'
Παρατήρηση: Στα αποτελέσματα που δίνεις να αφαιρέσεις τους τόνους από τις ταχύτητες του δευτέρου μέρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Αυτόν τον τρόπο τον γνωρίζω με το ctr prtsc. Εγώ θέλω όμως να μπορώ να επεξεργαστώ το κείμενο. Να βάζω τις ασκήσεις με την σειρά που θέλω κλπ... Για να το κάνω αυτό χρείαζομαι το word αλλα αντιμετωπίζω το πρόβλημα που ανεφέρα σε προηγούμενη δημοσίευση (σύμβολα αντί για γράμματα).
Για να σε καταλάβω.
Εγραψα (πληκτρολόγησα) μία σελίδα στο Word δέκα ασκήσεις. θέλω την 5η άσκηση να την πάω στη δεύτερη θέση. Την κάνω αντιγραφή και πηγαίνω στο τέλος της πρώτης άσκησης, την κάνω επικόλληση και δεν εμφανίζεται ακριβώς η 5η άσκηση? Αυτό μου λες?
Μήπως η αντιγραφή σου περιλαμβάνει διαγράμματα ή εικόνες ή αντιγράφηκαν από σελίδες άλλου προγράμματος? Οπότε δεν συμπίπτουν οι γραμματοσειρές των δύο προγραμμάτων? Μάλλον αυτό θα ισχύει. Οπότε!!!!!!!:(
Κάτι τελευταίο που μου ήρθε διαβάζοντας το πρώτο σου κείμενο. Αν σκανάρεις σελίδες βιβλίων με ασκήσεις και θέλεις αυτές να τις επεξεργαστείς στο word, πρέπει να χρησιμοποιήσεις το FineReader αγοράζοντας το ή αν το βρεις κάπου free.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doctorg

Νεοφερμένος

Ο Doctorg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ jimmy007 και vimaproto :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riraki

Νεοφερμένος

Η riraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Λοιπον... αυτο που θελω να κανω ειναι να παρω ενα κομματι απο pdf αρχειο και να το μεταφερω (αντιγραψω) σε αρχειο του word ωστε να το επεξεργασθω οπως θελω εγω. Απο ορισμενα αρχεια pdf μπορω να το κανω αυτο. Απο αλλα οχι, διοτι το κειμενο που περναει στο word ειναι με περιεργους χαρακτηρες και συμβολα. Ελπιζω να ειμαι πιο σαφης τωρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Λοιπον... αυτο που θελω να κανω ειναι να παρω ενα κομματι απο pdf αρχειο και να το μεταφερω (αντιγραψω) σε αρχειο του word ωστε να το επεξεργασθω οπως θελω εγω. Απο ορισμενα αρχεια pdf μπορω να το κανω αυτο. Απο αλλα οχι, διοτι το κειμενο που περναει στο word ειναι με περιεργους χαρακτηρες και συμβολα. Ελπιζω να ειμαι πιο σαφης τωρα ;)
Το κατάλαβα . Τώρα πως καταφέρνεις άλλα να τα αντιγράφεις και άλλα όχι, δεν το ξέρω. Δεν μπορώ να βοηθήσω. Ισως κάποια έχουν κλείδωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DGHFG

Νεοφερμένος

Η DGHFG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Στο πρόχειρο μας έβαλε την εξής άσκηση:
Έχουμε 2 φορτισμένα σώματα
q1= 25*10-6
q2= 9*10-6
Πού πρέπει να τοποθετήσουμε φορτίο 1 μC στε να ισορροπει;
Βρίσκονται σε απόσταση 3m
Πείτε μου λύση γιατί αγχώθηκα πολύ
Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι στις δυο πρώτες σχέσεις εννοείς σε C.

Λύση δεν θα βάλω, απλά επειδή κάπου είχα δει μια παρόμοια άσκηση, λογικά για να 'ισορροπεί' το σώμα με το φορτίο 1μC πρέπει οι ηλεκτρικές δυνάμεις (Coulomb) που αναπτύσσονται μεταξύ να είναι ίσες (όπου .

Αντικαθιστάς σύμφωνα με το νόμο του Coulomb, δηλαδή και τα υπόλοιπα τα βρίσκεις.

Εγώ αυτό το σκεπτικό θα ακολουθούσα, τώρα ίσως κάνω λάθος από τη διατύπωση της ισορροπίας, αλλιώς αν είμαι σωστός δεν παίζει ρόλο το φορτίο που τοποθετείς ενδιάμεσα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι στις δυο πρώτες σχέσεις εννοείς σε C.

Λύση δεν θα βάλω, απλά επειδή κάπου είχα δει μια παρόμοια άσκηση, λογικά για να 'ισορροπεί' το σώμα με το φορτίο 1μC πρέπει οι ηλεκτρικές δυνάμεις (Coulomb) που αναπτύσσονται μεταξύ να είναι ίσες (όπου .

Αντικαθιστάς σύμφωνα με το νόμο του Coulomb, δηλαδή και τα υπόλοιπα τα βρίσκεις.

Εγώ αυτό το σκεπτικό θα ακολουθούσα, τώρα ίσως κάνω λάθος από τη διατύπωση της ισορροπίας, αλλιώς αν είμαι σωστός δεν παίζει ρόλο το φορτίο που τοποθετείς ενδιάμεσα...:hmm:

Σωστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Είναι όντως σωστή η παραπάνω λύση, απλώς να διευκρινήσω ότι όταν βρίσκουμε μη πραγματικά r αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να επιτευχθεί ισορροπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis41

Νεοφερμένος

Ο antonis41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
--λάθως ποστ, σβήστε το--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Λοιπων, αυριο εχω διαγωνισμα τριμηνου στη φυσικη ΟΚ?
Αρχιζω να διαβαζω, και ολα ηταν μια χαρα. ΜΕΧΡΙ που εφτασα στο μαθημα 1.5. Το νομο του κουλομπ. Εκει δεινει την μαθηματικη πραξη Κ=9 επι 10στην 9η και Ν επι μ στη δευτερα δια C στη δευτερα. Λοιπον, το προβλημα μου ειναι, πως δεν εχω ΙΔΕΑ πως το λυνεις. Το F = K κιου1 κ κιου2 κτλ το καταλαβαινω κ μας το εδειξε στη ταξη, ομος το Κ ΠΩΣ ΣΤΟ ΔΙΑΛΟ ΤΟ ΒΡΗΣΚΕΙΣ?

ΠΑΡΑΚΑΛΩ απαντηστε μη πατωσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Είναι σταθερά (αλλά αλλάζει). Δεν μπορείς να την κατασκευάσεις ή υπολογίσεις μόνος σου στην τάξη, αρκεί να ξέρεις ότι η σταθερά σε ατμοσφαιρική πίεση 1 atm (25 βαθμούς Κελσίου κ.ο.κ.) ισούται με

(και στο νερό νομίζω είναι όπου Κ ό,τι έγραψα παραπάνω, αλλά δεν παίρνω κι όρκο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
το K ειναι σταθερα και θα σου την δινει η θα καλεισαι να την βρεις εσυ,εχοντας ως μονο αγνωστο το Κ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
αμα εχω μονο αγνωστο το Κ, πως θα το βρω ομως? Ελειπα απο τη ταξη κ δεν ειχα ευκαιρια να τον ακουσω να το εξηγει, και ειμαι μπερδεμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Συνήθως, όταν δεν σου δίνει τη σταθερά

(α) Κάνεις τους υπολογισμούς και αφήνεις τη σταθερά στο τέλος
(β) απαλείφεται
(γ) τη βρίσκεις λύνοντας ως προς Κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αυτο ρωτω. ΠΩΣ λυνεις πρως το Κ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia_sd

Νεοφερμένος

Η sofia_sd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
δεν ξερω αν εγραψεσ αλλα τα πραγματα ειναι απλα !κυριωσ ειναι αντικαταστασεισ αντικαθηστας τα γραμματα νε τουσ αριθμουσ που σου δινει !δεν μπορω να καταλαβω ακριβωσ σε ποιο πραγμα δυσκολεβεσε αλλα ελπιζωω ν α σε βοηθησα εστω και λιγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Ξεθάβω αυτο το thread για να βαζουμε ασκησεις απο διαγωνισματα/εξυπνα θεματα απο την Φυσική ! :D Και φυσικα τυχον αποριες... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top