Ιδιωτικές σχολές Πληροφορικής

santaclaus

Νεοφερμένος

Ο santaclaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους..θα ηθελα να ρωτησω κατι για τις ιδιωτικες σχολες σχετικα με την πληροφορικη..βασικα θα ηθελα να με ενημωσετε τι υπαρχει απο θεμα ποιοτητας αλλα και ποσοτητας για αυτες τις σχολες,ειτε αυτες ειναι ιεκ,ειτε κολλεγια...απλα ονοματα θελω,αλλα αν καποιος μπορει να αναλυσει κατι παραπανω θα ηταν τελεια..οποιος ξερει ας βοηθησει..ευχαριστω πολυ εκ των προτερων !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Φιλε απο κολλεγγια και ιεκ μην εχεις ελπιδες... το μονο τμημα που θα σε βοηθησει ειναι ισως του deree διοτι εχει διασυνδεσεις με την αγορα και φυσικα και εχει και ενα ονομα στην αγορα.. το αρνητικο ειναι τα ακριβα διδακτρα που σε κανουν να σκεφτεις γιατι να μην παω σε καποιο αλλο ευρωπαικο πανεπιστημιο (οχι κολεγιο) να τα δωσω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Απο το ΙΕΚ παίρνεις μια πιστοποίηση.
Απο το κολέγιο παίρνεις πτυχίο bachelor.
Καλύτερα να πας σε κολέγιο στην Ελλάδα, σε ενα απ' τα γνωστά (deree, μητροπολιτικό...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santaclaus

Νεοφερμένος

Ο santaclaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα εννοείς?

Φιλε chaos αν ξέρεις, μπορείς να φτιάξεις μια λίστα με τα καλύτερα κολλέγια στον τομέα της Πληροφορικής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου το μητροπολιτικό δεν αξίζει. Το deree δεν το βρίσκω. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santaclaus

Νεοφερμένος

Ο santaclaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

antonis18

Νεοφερμένος

Ο antonis18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
η πληροφορικη ειναι δυσκολος για να βρεις δουλεια κλαδος απο επαλ μετα αν πας σε ιεκ για ενα χρονο κατι παραπανω θα μαθεις. φυσικα το τει ειναι πολυ καλυτερο αλλα σε τετοια εποχη με το τει το πολυ να σε παρουν σε εστιατοριο για ταμεια. πλεον τα πανεπιστημια ειναι δυστηχως ανικανα να σε βοηθησουν.
και εγω θελω να σπουδασω σε καποιο ιεκ ξερετε να μου συστησετε καποιο; για τον κλαδο του τουρισμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nopestar

Νεοφερμένος

Ο Nopestar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σε όλλους τους φίλους!! :)
Παιδιά τον τελευταίο καιρό ψάχνω στο google μαθαίνω και ακούω διάφορα και πραγματικά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ.. Λοιπόν ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.. Είμαι κοντά στο τέλος για την τρίτη λυκείου και απο ότι βλέπω δεν νομίζω να καταφέρω να περάσω εκεί που θέλω στις πανελλήνιες σε ΤΕΙ.(Άν και θα προσπαθήσω!) σκέφτηκα απο τώρα οτι θα πρέπει να έχω μια εναλλακτική λύση.. Γιαυτό άρχισα να ψάχνω για ΙΕΚ. Πιό συγκεκριμένα πήγα στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ και ρώτησα για το τμήμα πληροφορικής. Φέτος μου είπε ότι θα υπάρξουν μερικές αλλαγές. Δηλαδή Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής (Πολυμέσα/ Web Designer - Developer /Video games) απο 4 διαφορετικά τμήματα θα γίνει 1.
Και οι ειδικότητες θα ειναι:

1) Τεχνικός Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών
2) Τεχνικός Η/Υ
3) Τεχνικός Λογισμικού Η/Υ
4) Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής (Πολυμέσα/ Web Designer - Developer /Video Games)


Ξέρω οτι δεν τίθεται θέμα σύγκρισεις ΤΕΙ με ΙΕΚ καθώς γνωρίζω οτι το χαρτί του ΤΕΙ ειναι επιπέδου 6 και του ΙΕΚ 4. Και γι αυτό πιστέυω τόσο καιρό οτι ακούω αρκετά αρνητικά πράγματα για το ΙΕΚ. Όμως μου είπε οτι αν θέλω μπορώ να πάω για Bachelor κάτι το οποίο σημαίνει σύμφωνα με τα λεγόμενα του ότι από επιπέδου 4 παίρνει μια σημαντίκη αξία και πάει στο επίπεδο 5 με 6. Δηλαδή κοντά σε αυτό του ΤΕΙ και Κολλέγιου. Επίσης μου είπε οτι θα φροντίσουν το ίδιο το ΙΕΚ να μου βρεί να κάνω κάπου πρακτική για 6 μήνες. Και στο τέλος του 2ου 6μήνου λένε πως επειδή πήρε μια βράβευση για το 1 απο τα 5 καλύτερα σε ευρώπη θα έχουμε 800€ απο αυτούς. Εγώ θέλω να ρωτήσω απο άτομα που τελείωσαν το ΙΕΚ σε μία απο τις ειδικότητες της Πληροφορικής η ειναι ακόμα εκεί αν όντως ειναι αλήθεια ολα αυτά που μου είπαν και αν θα είμαι κάπως ισάξιος με τους άλλους υποψήφιους στην αγωρά εργασίας με το Bachelor και αν όντως είναι αναγνωρισμένο και σε Ευρώπη αλλα και εκτός Ευρώπης (Μιλάμε πάντα με Bachelor γιατι χωρίς αυτό δεν νομίζω να καταφέρω και πολλά)

Σας ευχαριστώ πολύ όλους εκ των προτέρων! :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroweby

Νεοφερμένος

Ο spyroweby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,

Θα ηθελα μια μικρή βοήθεια, ονομάζομαι Σπύρος, ειμαι 19 χρονών και εχω περάσει στο Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ στο ΤΕΙ Θεσσαλίας, θα ηθελα να βρω ενα αντίστοιχο τμήμα στην Αθήνα σε κάποιο ΙΕΚ ή Κολλέγιο, εαν είναι να δίνω 500-600€ το μήνα για να μείνω στην Λάρισα για να σπουδάσω θα προτειμούσα να τα δώσω σε κάποιο ΙΕΚ ή Κολλέγιο για να παρω το πτυχίο μου εδω, ο βασικός λόγος που το ζητάω παιδιά ειναι επειδή εχω βρει μια πολύ καλη δουλειά στην Αθήνα και πραγματικά δεν θελω να παραιτηθώ για να παω στην Λάρισα καθως στην εταιρεία που δουλευω μόλις παρω το πτυχίο μου στην Πληροφορική θα εχω πολλές προοπτικές εξέλιξεις, οποτε θα ηθελα να μου προτείνεται Κολλέγια ή ΙΕΚ στην Αθήνα τα οποία να εχουν ενα πολυ καλο επιπεδο μόρφωσης, ο κύριος τομέας που θελω να ασχοληθώ ειναι ο Προγραμματισμός (Java, C, C++, Objective C, κοκ)

Οπότε παιδιά εαν εχετε κατι υποψην σας, θα σας παρακαλούσα πολύ να μου το πείτε !

Ευχαριστω ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,

Θα ηθελα μια μικρή βοήθεια, ονομάζομαι Σπύρος, ειμαι 19 χρονών και εχω περάσει στο Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ στο ΤΕΙ Θεσσαλίας, θα ηθελα να βρω ενα αντίστοιχο τμήμα στην Αθήνα σε κάποιο ΙΕΚ ή Κολλέγιο, εαν είναι να δίνω 500-600€ το μήνα για να μείνω στην Λάρισα για να σπουδάσω θα προτειμούσα να τα δώσω σε κάποιο ΙΕΚ ή Κολλέγιο για να παρω το πτυχίο μου εδω, ο βασικός λόγος που το ζητάω παιδιά ειναι επειδή εχω βρει μια πολύ καλη δουλειά στην Αθήνα και πραγματικά δεν θελω να παραιτηθώ για να παω στην Λάρισα καθως στην εταιρεία που δουλευω μόλις παρω το πτυχίο μου στην Πληροφορική θα εχω πολλές προοπτικές εξέλιξεις, οποτε θα ηθελα να μου προτείνεται Κολλέγια ή ΙΕΚ στην Αθήνα τα οποία να εχουν ενα πολυ καλο επιπεδο μόρφωσης, ο κύριος τομέας που θελω να ασχοληθώ ειναι ο Προγραμματισμός (Java, C, C++, Objective C, κοκ)

Οπότε παιδιά εαν εχετε κατι υποψην σας, θα σας παρακαλούσα πολύ να μου το πείτε !

Ευχαριστω ! :)


Μακρυα απο Ελληνοβρετανικο. Για τα αλλα δε ξερω τι επιπεδο εχουν, αλλα σιγουρα το προγραμμα σπουδων τους ειναι πιο γεματο.
ΙΕΚ μη το σκεφτεσαι καν, ειναι ακομα χαμηλοτερο επιπεδο απο ΤΕΙ, θα ειναι κριμα να δωσεις εκει τα λεφτα σου.
Το να δωσεις ξανα πανελληνιες για να περασεις Αθηνα σε ΑΕΙ το σκεφτηκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroweby

Νεοφερμένος

Ο spyroweby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μακρυα απο Ελληνοβρετανικο. Για τα αλλα δε ξερω τι επιπεδο εχουν, αλλα σιγουρα το προγραμμα σπουδων τους ειναι πιο γεματο.
ΙΕΚ μη το σκεφτεσαι καν, ειναι ακομα χαμηλοτερο επιπεδο απο ΤΕΙ, θα ειναι κριμα να δωσεις εκει τα λεφτα σου.
Το να δωσεις ξανα πανελληνιες για να περασεις Αθηνα σε ΑΕΙ το σκεφτηκες;

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου φίλε μου, οχι απλα το σκέφτηκα το επραξα κιολας, εδωσα Πανελλήνιες 2 συνεχόμενες χρονιές, ομως η σχολή που πέρασα στην Αθήνα δεν μου άρεσε καθως δεν ηταν αυτο που πραγματικά ηθελα να κανω οποτε έμεινα στην Λάρισα, ομως οπως εγραψα και πριν τα πραγματα εχουν αλλαξει πλεον, οποτε θα πρεπει να μείνω στην Αθήνα, είχα ακουσει καλα λόγια για το Ελληνοβρετανικό ; Τι άλλαξε ;

Επίσης μου πρότειναν και αυτό εδω

https://www.ait.gr/ait_web_site/index.jsp

Το έχει κανεις σας ακουστά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου φίλε μου, οχι απλα το σκέφτηκα το επραξα κιολας, εδωσα Πανελλήνιες 2 συνεχόμενες χρονιές, ομως η σχολή που πέρασα στην Αθήνα δεν μου άρεσε καθως δεν ηταν αυτο που πραγματικά ηθελα να κανω οποτε έμεινα στην Λάρισα, ομως οπως εγραψα και πριν τα πραγματα εχουν αλλαξει πλεον, οποτε θα πρεπει να μείνω στην Αθήνα, είχα ακουσει καλα λόγια για το Ελληνοβρετανικό ; Τι άλλαξε ;

Επίσης μου πρότειναν και αυτό εδω

https://www.ait.gr/ait_web_site/index.jsp

Το έχει κανεις σας ακουστά ;

Δε ξερω τι αλλαξε απο τοτε που ειχες ακουσει εσυ, παντως τωρα το προγραμμα σπουδων τους δεν ειναι καθαρη πληροφορικη καθως εχει διαφορα στοιχεια business μεσα με την ευρυτερη εννοια και κανουν ελαχιστα πραγματα απο πραγματικη πληροφορικη, ελαχιστο προγραμματισμο γενικως και σε χαμηλο επιπεδο γνωσεων. Επισης δεν εχουν καλους καθηγητες αυτη τη στιγμη και γενικα ειναι λιγο υπο διαλυση (οχι οτι θα κλεισει, δε γνωριζω κατι τετοιο, αλλα γενικα δε παει καλα). Επισης ειναι 4 ετη στο ελληνοβρετανικο αλλα αμα μετρησεις τα μαθηματα ειναι πολυ λιγα και απλα εχουν βαλει 1 παραπανω χρονο σαν foundation.
Για το σαιτ που λες δε γνωριζω τιποτα.
Απ'οτι εχω δει, το Mediterranean, το IST και το Metropolitan εχουν καλο προγραμμα αλλα δε γνωριζω τι γινεται μεσα οπως στο ελληνοβρετανικο (εχω φιλο που ψαχνει να φυγει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroweby

Νεοφερμένος

Ο spyroweby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δε ξερω τι αλλαξε απο τοτε που ειχες ακουσει εσυ, παντως τωρα το προγραμμα σπουδων τους δεν ειναι καθαρη πληροφορικη καθως εχει διαφορα στοιχεια business μεσα με την ευρυτερη εννοια και κανουν ελαχιστα πραγματα απο πραγματικη πληροφορικη, ελαχιστο προγραμματισμο γενικως και σε χαμηλο επιπεδο γνωσεων. Επισης δεν εχουν καλους καθηγητες αυτη τη στιγμη και γενικα ειναι λιγο υπο διαλυση (οχι οτι θα κλεισει, δε γνωριζω κατι τετοιο, αλλα γενικα δε παει καλα). Επισης ειναι 4 ετη στο ελληνοβρετανικο αλλα αμα μετρησεις τα μαθηματα ειναι πολυ λιγα και απλα εχουν βαλει 1 παραπανω χρονο σαν foundation.
Για το σαιτ που λες δε γνωριζω τιποτα.
Απ'οτι εχω δει, το Mediterranean, το IST και το Metropolitan εχουν καλο προγραμμα αλλα δε γνωριζω τι γινεται μεσα οπως στο ελληνοβρετανικο (εχω φιλο που ψαχνει να φυγει).

Βλέπω καλό προγραμμα σπουδών και καλά μαθηματα, το θέμα ειναι σε αυτον τον τομέα της πληροφορικής (κυρίως για software development) τι ευκαιρείες υπάρχουν ; Το πτυχίο απο το κολλέγιο με τι ειναι ίσο ; Με ΤΕΙ ; Εννοώ τα εργατικά δικαιώματα μετα θα είναι ίσα με ΤΕΙ/Πανεπιστήμιο με ΙΕΚ με τι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Βλέπω καλό προγραμμα σπουδών και καλά μαθηματα, το θέμα ειναι σε αυτον τον τομέα της πληροφορικής (κυρίως για software development) τι ευκαιρείες υπάρχουν ; Το πτυχίο απο το κολλέγιο με τι ειναι ίσο ; Με ΤΕΙ ; Εννοώ τα εργατικά δικαιώματα μετα θα είναι ίσα με ΤΕΙ/Πανεπιστήμιο με ΙΕΚ με τι ;

Για να δουλεψεις με το πτυχιο απο κολλεγιο, παιρνεις επαγγελματικα δικαιωματα στη Βρετανια και μετα τα μεταφερεις εδω και ειναι ισοτιμα με ΑΕΙ, αφου το πτυχιο σου ειναι απο βρετανικο πανεπιστημιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Βλέπω καλό προγραμμα σπουδών και καλά μαθηματα, το θέμα ειναι σε αυτον τον τομέα της πληροφορικής (κυρίως για software development) τι ευκαιρείες υπάρχουν ; Το πτυχίο απο το κολλέγιο με τι ειναι ίσο ; Με ΤΕΙ ; Εννοώ τα εργατικά δικαιώματα μετα θα είναι ίσα με ΤΕΙ/Πανεπιστήμιο με ΙΕΚ με τι ;

Το πτυχίο απ' το κολέγιο είναι ισάξιο με αυτό ενός ελληνικού πανεπιστημίου, μιας και το πτυχίο που θα πάρεις απ' το κολέγιο προέρχεται απο βρετανικό πανεπιστήμιο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroweby

Νεοφερμένος

Ο spyroweby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα περάσω αυριο απο το IST αλλα μαλλον για εκει με βλεπω εαν βεβαια μου τα πουν και καλα αυριο για το προγραμμα σπουδών ηθελα να ρωτήσω κατι θα ακολουθησω το BSc (Honours) Computer Science (Software Engineering) απο το University of Hertfordshire, το πτυχίο στο τελος θα ειναι απο το University of Hertfordshire ή απο το IST ; Θα είναι δηλαδη σαν το παρακάτω ;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Δε ξερω τι αλλαξε απο τοτε που ειχες ακουσει εσυ, παντως τωρα το προγραμμα σπουδων τους δεν ειναι καθαρη πληροφορικη καθως εχει διαφορα στοιχεια business μεσα με την ευρυτερη εννοια και κανουν ελαχιστα πραγματα απο πραγματικη πληροφορικη, ελαχιστο προγραμματισμο γενικως και σε χαμηλο επιπεδο γνωσεων. Επισης δεν εχουν καλους καθηγητες αυτη τη στιγμη και γενικα ειναι λιγο υπο διαλυση (οχι οτι θα κλεισει, δε γνωριζω κατι τετοιο, αλλα γενικα δε παει καλα). Επισης ειναι 4 ετη στο ελληνοβρετανικο αλλα αμα μετρησεις τα μαθηματα ειναι πολυ λιγα και απλα εχουν βαλει 1 παραπανω χρονο σαν foundation.
Για το σαιτ που λες δε γνωριζω τιποτα.
Απ'οτι εχω δει, το Mediterranean, το IST και το Metropolitan εχουν καλο προγραμμα αλλα δε γνωριζω τι γινεται μεσα οπως στο ελληνοβρετανικο (εχω φιλο που ψαχνει να φυγει).

Τι παίζει με το ελληνοβρετανικό? Και μένα μια γνωστή μου το παράτησε και πήγε στο ιεκ ιπποκρατειος :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά,

Θα ηθελα μια μικρή βοήθεια, ονομάζομαι Σπύρος, ειμαι 19 χρονών και εχω περάσει στο Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ στο ΤΕΙ Θεσσαλίας, θα ηθελα να βρω ενα αντίστοιχο τμήμα στην Αθήνα σε κάποιο ΙΕΚ ή Κολλέγιο, εαν είναι να δίνω 500-600€ το μήνα για να μείνω στην Λάρισα για να σπουδάσω θα προτειμούσα να τα δώσω σε κάποιο ΙΕΚ ή Κολλέγιο για να παρω το πτυχίο μου εδω, ο βασικός λόγος που το ζητάω παιδιά ειναι επειδή εχω βρει μια πολύ καλη δουλειά στην Αθήνα και πραγματικά δεν θελω να παραιτηθώ για να παω στην Λάρισα καθως στην εταιρεία που δουλευω μόλις παρω το πτυχίο μου στην Πληροφορική θα εχω πολλές προοπτικές εξέλιξεις, οποτε θα ηθελα να μου προτείνεται Κολλέγια ή ΙΕΚ στην Αθήνα τα οποία να εχουν ενα πολυ καλο επιπεδο μόρφωσης, ο κύριος τομέας που θελω να ασχοληθώ ειναι ο Προγραμματισμός (Java, C, C++, Objective C, κοκ)

Οπότε παιδιά εαν εχετε κατι υποψην σας, θα σας παρακαλούσα πολύ να μου το πείτε !

Ευχαριστω ! :)

Μπες στο eduadvisor.gr θα βρεις όλα τα κολλέγια και θα τα συγκρίνεις μεταξύ τους. Αφού καταλήξεις σε αυτά που πληρούν τις απαιτήσεις σου κλείσε ραντεβού να τα δεις από κοντά. Πολλές φορές αλλιώς φαίνονται στις καταχωρήσεις και αλλιώς είναι στην πραγματικότητα. Το καλύτερο είναι αν μπορείς να πάρεις γνώμες από αυτούς που φοιτούν εκεί ή από τους απόφοιτους . Για το μόνο που έχω ακούσει πολύ καλά λόγια είναι το Derree. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τι παίζει με το ελληνοβρετανικό? Και μένα μια γνωστή μου το παράτησε και πήγε στο ιεκ ιπποκρατειος :worry:

Δε ξερω γιατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AkriPro

Νεοφερμένος

Ο AkriPro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα, το ότι θα πάω σε Ιδιωτικό ΙΕΚ το έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου!
Το θέμα μου είναι ότι ξεκίνησα ως Τεχνικός Η/Υ και έχω μπερδευτεί!
Επισκέφθηκα 3 σχολές και μου είπαν τρία διαφορετικά πράγματα...
Βασικά όπου είπα για τεχνικός Η/Υ μου είπαν πως η δουλειά δεν έχει μέλλον και πως πλέον όλα τα χαλασμένα τα πετάμε και δεν τα επιδιορθώνουμε!
Δεν είναι ότι δεν συμφωνώ με κάτι τέτοιο...την δουλειά του τεχνικού πλέον την μαθαίνει κανείς και με προσωπική αναζήτηση και ψάξιμο!
Από εκεί και πέρα στην μία σχολή μου πρότειναν τον τομέα τεχνικός δικτύων και τηλεπικοινωνιών, γιατί λέει πλέον όλα λειτουργούν μέσω δικτύων, τα tablets & smartphones τείνουν να εξαφανίσουν και τα PC έτσι είναι μια καλή επιλογή για δουλειά!
Σε άλλο ΙΕΚ μου είπαν για τεχνικός εφαρμογών πληροφορικής (Web Designer / Developer & Video Games & Multimedia) ώστε να μάθω τα βασικά ενός υπολογιστή που θα μάθαινε και ένας τεχνικός αλλά να μάθω και προγραμματισμό που είναι το σημαντικότερο πλέον σήμερα!
Εσείς τι θα μου προτείνατε;
Και αν δεν θεωρείτε διαφήμιση, να μου πείτε αν γνωρίζεται κάτι συγκεκριμένο για κάποιο ΙΕΚ!
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top