Οι πρώτοι των πρώτων μιλούν στο vima.gr για την επιτυχία τους

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
ΠΗΓΗ:Οι πρώτοι των πρώτων μιλούν στο vima.gr για την επιτυχία τουςΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 29/08/2013 | 23:10 Κωνσταντάτου Ελένη

Οι κόποι τους ευοδώθηκαν παρά την δυσκολία των εφετινών θεμάτων



Μπορεί οι πανελλαδικές εξετάσεις να ολοκληρώθηκαν στις αρχές Ιουνίου και τα αποτελέσματα να ανακοινώθηκαν στα τέλη του ίδιου μήνα, το άγχος και η αγωνία των υποψηφίων και των οικογενειών τους δεν σταματά εκεί, αλλά με την ανακοίνωση των βάσεων.

Τι και αν εφέτος οι βάσεις καθυστέρησαν λόγω των εσωτερικών διεργασιών στο υπουργείο Παιδείας, τελικά ανακοινώθηκαν το πρωί της Πέμπτης γεμίζοντας με χαμόγελα τα πρόσωπα των αριστούχων που διέπρεψαν στην ανώτερη εκπαίδευση. Αν και πολλοί χαρακτηρίζουν τα εφετινά θέματα εξέτασης ως τα δυσκολότερα και πιο απαιτητικά των τελευταίων ετών, με αποτέλεσμα να παρατηρείται αξιοσημείωτη πτώση των βάσεων στις περιζήτητες σχολές, φαίνεται ότι οι καλά προετοιμασμένοι μαθητές κατάφεραν να επιτύχουν τον στόχο τους.

Γεωργία Τσατσάνη: «Οι εξετάσεις χρειάζονται ηρεμία»

Πρώτη των πρώτων εισήχθη στην Ιατρική Πατρών η Γεωργία Τσατσάνη αν και στην ειδική κατηγορία των πολύτεκνων, συγκεντρώνοντας 18177 μόρια. «Με ενδιέφερε από μικρή ο χώρος της Ιατρικής και της έρευνας, οπότε η εισαγωγή μου στην σχολή των Πατρών ήταν ένα όνειρο ζωής. Ακόμα δηλαδή δεν το έχω πιστέψει, αλλά νομίζω ότι με τον καιρό θα το συνειδητοποιήσω». Μπορεί βέβαια ως πρώτη επιλογή στο μηχανογραφικό δελτίο να είχε δηλώσει το αντίστοιχο τμήμα των Αθηνών, όμως η Γεωργία δεν θα είναι μόνη της στην Πάτρα. «Ευτυχώς στην Πάτρα σπουδάζει και η αδερφή μου, η οποία θα με βοηθήσει να εγκλιματισθώ γρήγορα στο νέο περιβάλλον». Στο ερώτημα για το εάν υπάρχει «μυστικό επιτυχίας» στις εξετάσεις η Γεωργία απαντά πως «εκτός από συστηματικό διάβασμα, οι εξετάσεις χρειάζονται και ξεκούραση, πίστη στις δυνατότητες σου και ηρεμία».

Φώτης Σιούταρης: «Με ενδιέφερε πολύ ο προγραμματισμός»

«Είμαι πολύ χαρούμενος για τα τελικά αποτελέσματα, θεωρώ ότι η προσπάθεια μου απέδωσε τα μέγιστα» δηλώνει περήφανος στο «Βήμα» ο Φώτης Σιούταρης, ο οποίος αρίστευσε από το 5ο λύκειο Γλυφάδας, συγκεντρώνοντας 19642 μόρια μπαίνοντας 2ος στο τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ στο Μετσόβιο Πολυτεχνείο. «Το συγκεκριμένο τμήμα ήταν η πρώτη μου επιλογή. Με ενδιέφερε πολύ ο προγραμματισμός και θεωρώ ότι ακόμα υπάρχει δυνατότητα επαγγελματικής αποκατάστασης στο συγκεκριμένο επαγγελματικό χώρο». Όπως εξηγεί ο Φώτης, τα εφετινά θέματα ήταν ιδιαίτερα δύσκολα και έπρεπε να είσαι αρκετά προετοιμασμένος για να τα λύσεις. «Πριν την ανακοίνωση των βαθμολογιών δεν περίμενα ότι θα πετύχω τον στόχο μου, να μπω δηλαδή στο Πολυτεχνείο, αλλά έπειτα συνειδητοποίησα την επιτυχία μου αυτή» σημειώνει. Όσον αφορά το θέμα της επιλογής συγκεκριμένης πόλης φοίτησης, ο Φώτης Σιούταρης δηλώνει «Το σκεφτόμουν μόνος μου, να δηλώσω σχολές εντός Αθηνών, για να μην επιβαρύνω οικονομικά την οικογένεια μου, όμως οι γονείς μου με προέτρεψαν να δηλώσω σχολή σε όποια πόλη θέλω. Η τελική επιλογή ήταν όμως δική μου».

Τζανακάκης Γιάννης: «Ηξερα ότι έχω γράψει αρκετά καλά»

Δεύτερος σε σειρά κατάταξης μπήκε και ο Τζανακάκης Γιάννης στο τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών Υπολογιστών στα Χανιά. Συγκεντρώνοντας 18.380 μόρια ο μαθητής της τεχνολογικής κατεύθυνσης του 1ο γενικού λυκείου στο Ελληνικό αισθάνεται πλέον ανακουφισμένος από το βάρος των εξετάσεων, παραμένοντας ταυτόχρονα αισιόδοξος για το μέλλον του, όσον αφορά την επαγγελματική του αποκατάσταση. «Πρόκειται για μια σχολή, η οποία καλύπτει μεγάλο φάσμα ειδικοτήτων, παρέχοντας ταυτόχρονα στους αποφοίτους της ευκαιρίες και διεξόδους» δηλώνει συμπληρώνοντας πως «παρόλο που εφετινές εξετάσεις ήταν ιδιαίτερα απαιτητικές, ήξερα ότι έχω γράψει αρκετά καλά, άλλα όχι τόσο ώστε να μπω δεύτερος στο τμήμα μου». Βέβαια ο Γιάννης θα πρέπει να ταξιδέψει μέχρι τα Χανιά για να παρακολουθήσει τα μαθήματα, γεγονός που δεν τον προβληματίζει μιας και κατάγεται από εκεί. «Αρχικά είχα δηλώσει το αντίστοιχο τμήμα στην Αθήνα, για να είμαι κοντά στην οικογένεια μου, όμως δεν τα κατάφερα. Βέβαια δεν στεναχωριέμαι γιατί πέρασα στο τμήμα της Κρήτης, εκεί απ' όπου κατάγομαι. Οπότε θα είμαι και κοντά σε συγγενείς» καταλήγει.

Ζέρβας Ηλίας: «Εβρισκα χρόνο να ασχοληθώ και με τον στίβο»

Από τους πρώτους εισήχθη στο τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Υπολογιστών του Μετσόβιου Πολυτεχνείου και ο Ζέρβας Ηλίας με αριθμό μορίων 19235. «Οι κόποι μου ανταμείφθηκαν παρά τα δύσκολα εφετινά θέματα και πέτυχα την πρώτη μου επιλογή. Πριν την ανακοίνωση των βάσεων είχα εξετάσει και το ενδεχόμενο του να φύγω για σπουδές στην Αμερική, με υποτροφία» δηλώνει συμπληρώνοντας «βέβαια, είχα κερδίσει και υποτροφίες για δύο αμερικανικά πανεπιστήμια, οι οποίες όμως δεν κάλυπταν το 100% των διδάκτρων». Με την ανακοίνωση των βάσεων όμως ο Ηλίας αποφάσισε να επιλέξει το τμήμα του Πολυτεχνείου τελικά. Όσον αφορά το αν τελικά υπάρχει μυστικό επιτυχίας για τις πανελλαδικές ο Ηλίας εξηγεί πως «Δεν αρκεί κανείς να είναι κλεισμένος μέσα στο σπίτι και να διαβάζει συνεχώς, θα πρέπει να ξεκουράζεται και να ανακτά τις δυνάμεις τους ώστε να ανταποκριθεί τελικά στις εξετάσεις». Στάση την οποία υιοθέτησε και ο ίδιος, ο οποίος έβρισκε σχεδόν καθημερινά χρόνο ώστε να μπορεί να ασχολείται με τον στίβο και να εκτονώνει την πίεση και το άγχος στο τερέν του σταδίου.

Πέτρος Ηλιάδης: «Ιδιαίτερα δύσκολη η εφετινή χρονιά»

Την δεκάδα στο τμήμα Φυσικής του ΕΚΠΑ συμπληρώνει ο Πέτρος Ηλιάδης, μαθητής της θετικής κατεύθυνσης στο 5ο λύκειο Γλυφάδας. «Συγκέντρωσα 18408 μόρια και είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος. Γιατί κατά την διάρκεια των εξετάσεων αγχώθηκα στα μαθήματα κατεύθυνσης. Είχα προετοιμαστεί πολύ και όταν είδα τα θέματα δεν τα περίμενα» δηλώνει ο Πέτρος, εξηγώντας πως η εφετινή χρονιά ήταν ιδιαίτερα δύσκολη με θέματα που δεν άφηναν περιθώριο στους υποψήφιους να συγκεντρωθούν και να λύσουν τα θέματα.

Λυδία Πετροπούλου: «Όταν σπουδάζεις στην πόλη σου είναι πολύ πιο εύκολο»

Σε αρκετή καλή θέση βρέθηκε και η Λυδία Πετροπούλου, η οποία εισήχθη 24η στο τμήμα Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. «Δούλεψα πάρα πολύ όλη την χρονιά και κατά την διάρκεια της Β' λυκείου και τελικά τα κατάφερα με πολύ υπομονή, ελπίδα, πίστη και δύναμη για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα», δηλώνει η Λυδία, «από μικρή με ενδιέφεραν τα πιο θεωρητικά μαθήματα και ήθελά να σπουδάσω στο τμήμα αυτό». Τα τελευταία χρόνια της οικονομικής ύφεσης παρατηρείται μια τάση των υποψηφίων να επιλέγουν σχολές στην πόλη στην οποία μένουν ή σε κοντινές αποστάσεις από το πατρικό τους. Το φαινόμενο αυτό συναντάται περισσότερο σε μαθητές της Αθήνας, όπου και εδρεύουν τα περισσότερα ακαδημαϊκά τμήματα. «Όλες οι επιλογές μου στο μηχανογραφικό ήταν στην Αθήνα, για αυτό κουράστηκα πολύ, ώστε να καταφέρω να "μαζέψω" όσο το δυνατόν περισσότερα μόρια» δηλώνει η Λυδία. «Όταν σπουδάζεις στην πόλη σου είναι πολύ πιο εύκολο, γιατί εξοικονομείς χρήματα, τα οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις για προσωπικής σου χρήση, χωρίς να επιβαρύνεις τον οικογενειακό προϋπολογισμό» καταλήγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δούλεψα πάρα πολύ όλη την χρονιά και κατά την διάρκεια της Β' λυκείου και τελικά τα κατάφερα με πολύ υπομονή, ελπίδα, πίστη και δύναμη για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα

Επιτέλους ξεφύγαμε από το "έγραψα 19.999 αλλά μη φανταστείτε, δε θέλει και πολύ διάβασμα, μόνο καλή οργάνωση.."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Οι φοιτητές που μπήκαν δεύτεροι, τρίτοι, τέταρτοι,... στο Τμήμα δεν αξίζουν ειδική αφιέρωση στην εφημερίδα; Δεν διάβασαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Συγχαρητήρια σ' όλα τα παιδιά, να έχουν πάντα επιτυχίες στη ζωή τους.

Σε ενα σημείο θα σταθώ όμως, και μη με πείτε κακό
Γεωργία Τσατσάνη: «Οι εξετάσεις χρειάζονται ηρεμία»

Πρώτη των πρώτων εισήχθη στην Ιατρική Πατρών η Γεωργία Τσατσάνη αν και στην ειδική κατηγορία των πολύτεκνων, συγκεντρώνοντας 18177 μόρια.

Καταρχήν συγχαρητήρια στην κοπέλα. Μήπως όμως είναι απο κανένα κολέγιο και θέλουν να διαφημίσουν τις επιτυχίες; Γιατί ξέρω αρκετά άτομα με 19.000+ και δεν τους είδα σ' αυτό το άρθρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Eκτος απ τον δευτερο ρε παιδια οι αλλοι απο που κι ως που ειναι πρωτοι των πρωτων? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εντάξει το εμπεδώσαμε. Κάθε χρόνο βγαίνουν στα ΜΜΕ οι πρωττεύσαντες και μας λένε τα ίδια. Εμείς όμως έχουμε το δικαίωμα να μεταφράζουμε.

ΛΕΞΙΚΟ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ
Δεν πήγαινα φροντιστήριο = Ξεσκίστηκα στο ιδιαίτερο
Δεν ξεπέρασα τις 2 ώρες διάβασμα τη μέρα = Διάβαζα και άλλες 12 ώρες τη νύχτα
Δεν αισθάνομαι ότι κουράστηκα = ο γιατρός που ήρθε για την υπερκόπωσή μου ήταν περαστικός
Έπαιζα και μπάσκετ = Απέναντι από το γραφείο που διάβαζα είχα αφίσα του ΝΒΑ
Σημασία έχει η ποιότητα και όχι η ποσότητα μελέτης = Διάβαζα ακόμα και στην τουαλέτα
Το παν είναι η οργάνωση = Μόνο ράσο που δεν φόρεσα
Δεν στερήθηκα την παρέα μου = Έλυνα ασκήσεις μαζί με άλλους 2 φύτακλες
Πήγαινα πολλές βόλτες = Τη διαδρομή σπίτι - σχολείο - φροντιστήριο

Παρά τα παραπάνω: Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Τα ίδια και τα ίδια κάθε χρόνο, οι πρώτοι των πρώτων μιλούν για την πρωτιά τους προσπαθόντας να μας πείσουν ότι δεν ξεσκίστηκαν στο διάβασμα. Λες και δεν υπάρχουν και άλλα παιδιά που αξίζουν.
Συγχαρητήρια σε όλους όσους προσπάθησαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Μου έχει κάνει εντύπωση πως δεν γίνεται διαφήμιση για τους πρώτους των πρώτων φοιτητών που τελειώνουν σε κάθε Τμήμα στα ακριβή έτη σπουδών για να γελάσουμε λίγο με τα ποσοστά. Επίσης, πόσοι φοιτητές περνάνε μάθημα στην εξεταστική με ιδιωτικό φροντιστήριο ή ιδιαίτερο. Τα Πανεπιστημιακά φροντιστήρια θα έπρεπε να διαφημίζουν τις επιτυχίες τους. Όπως επίσης και φροντιστήρια έτοιμων εργασιών, διπλωματικών εργασιών για πτυχίο και για μεταπτυχιακό. Στην Ελλάδα είμαστε. Ντρεπόμαστε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
μην είστε σίγουροι οτι όλοι ξεσκίστηκαν τόσο όσο νομίζετε. είναι δυνατόν κάποιος να γράψει καλά χωρίς να ξενυχτήσει ούτε μια φορά και να έχει δύο ώρες πάνω κάτω ελεύθερο χρόνο κάθε μέρα, και ακόμα παραπάνω τα ΣΚ. για μένα ένα 60% παίζεται στο κατά πόσο προσέχεις και κατανοείς πλήρως αυτά που διδάσκεσαι, και ένα 40% στη γκάμα των ασκήσεων που έχεις λύσει, δίνοντας πάντα προσοχή. εγώ αν διάβαζα όλη μέρα δεν θα είχα πετύχει πάντως. άσε που είναι απίστευτα κουραστικό να διαβάζεις συνεχώς.

πολλοί συμμαθητές διάβαζαν πολλαπλάσιες ώρες από τις δικές μου και δυστυχώς δεν πέτυχαν. υπάρχει διάβασμα και διάβασμα λοιπόν, οπότε θα διαφωνήσω με τον δία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
μπράβο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
μην είστε σίγουροι οτι όλοι ξεσκίστηκαν τόσο όσο νομίζετε. είναι δυνατόν κάποιος να γράψει καλά χωρίς να ξενυχτήσει ούτε μια φορά και να έχει δύο ώρες πάνω κάτω ελεύθερο χρόνο κάθε μέρα, και ακόμα παραπάνω τα ΣΚ. για μένα ένα 60% παίζεται στο κατά πόσο προσέχεις και κατανοείς πλήρως αυτά που διδάσκεσαι, και ένα 40% στη γκάμα των ασκήσεων που έχεις λύσει, δίνοντας πάντα προσοχή. εγώ αν διάβαζα όλη μέρα δεν θα είχα πετύχει πάντως. άσε που είναι απίστευτα κουραστικό να διαβάζεις συνεχώς
Συμφωνώ απόλυτα. Ο διπλανός μου στη 3η λυκείου διάβαζε το μισό από τους περισσότερους αριστούχους που ξέρω. Τις ασκήσεις του τις έκανε στα διαλείμματα ή στα μαθήματα που πετούσαμε αετό (δλδ τα μη-κατεύθυνσης). Δεν υπήρχε Σ/κ που να μη βγήκε να δει μπάλα. Αποτέλεσμα; 19400, νομική Θεσσαλονίκης.

Υ.Γ: Απάντησή μου από ποστ μου σε άλλο θέμα. Ο τύπος διάβαζε περίπου το διπλάσιο από εμένα, το οποίο σημαίνει 2 φορές το ελάχιστο, άρα... λίγο. Πήγαινε για <1500 μόρια.
Oταν έδινα πανελλήνιες, ένας φίλος μου πήγαινε για τα μόρια σου. Τελικά έβγαλε 18 κάτι (πέρασε πληρ. θεσσαλονικης), βλέπει τα μόρια και παίρνει τηλ τον πατέρα του. Το πρώτο πράγμα που τον ρώτησε ο father ήταν <<σίγουρα δεν κοιτούσες τα μόρια του από πάνω;>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

flamingo

Νεοφερμένος

Ο flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αυτοί είναι οι πρώτοι των πρώτων. Νικητές στις πανελλήνιες και στη ζωή. Δύο φορές συγχαρητήρια.:)
https://www.hamogelo.gr/4-1/1643/7-n...maxh-ths-zohs-alla-koi-sth-maxh-ton-Exetaseon
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Οι φοιτητές που μπήκαν δεύτεροι, τρίτοι, τέταρτοι,... στο Τμήμα δεν αξίζουν ειδική αφιέρωση στην εφημερίδα; Δεν διάβασαν;
Και όχι μόνο δεύτεροι,τρίτοι κλπ. Ο καθένας κάνει την δική του προσπάθεια-είτε μεγάλη είτε μικρή-για να περάσει στη σχολή που θέλει,αλλά στην Ελλάδα συνηθίζουμε να επαινούμε κυρίως τα φροντιστήρια για τις ''επιτυχίες'' τους και μόνο 2-3 παραδείγματα μαθητών που αρίστευσαν αλλά το ''μυστικό'' της επιτυχίας τους δεν ήταν το διάβασμα αλλά η οργάνωση. Σαφώς υπάρχουν και εξαιρέσεις ,αλλά βαρέθηκα πραγματικά κάθε χρόνο να βλέπω παιδιά που υποστηρίζουν πως η πρωτιά τους δεν οφείλεται κυρίως στο διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GerwnOnoufrios

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Οι φοιτητές που μπήκαν δεύτεροι, τρίτοι, τέταρτοι,... στο Τμήμα δεν αξίζουν ειδική αφιέρωση στην εφημερίδα; Δεν διάβασαν;

Γιατι αυτοι που μπηκαν 100οι δεν διαβασαν κκαθολου ; Μονο οι πρωτοι πεντε αξιζουν δηλαδη ;;;;;;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Γιατι αυτοι που μπηκαν 100οι δεν διαβασαν κκαθολου ; Μονο οι πρωτοι πεντε αξιζουν δηλαδη ;;;;;;;;;;;;;;;;

Αυτό θέλω να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Μανια αυτη η κοινωνια με τους πρωτους των πρωτων.

Καλυτερος ο πρωτος που πηρε ψωμι απο το νεο φουρνο,καλυτερη η νοικοκυρα που χρησιμοποιησε το νεο καθαριστικο ξεξασπρεξ,καλυτερος αυτος που περασε πρωτος Ιατρικη στη Ζαμπια Αιτωλοακαρνανιας.Ωφου ωφου.

Ειναι κατι περισσοτερο απο προφανες οτι το παραπανω αρθρο ειναι τουλαχιστον ψευτικο.Βλεπεις,τα καθημερινα 12ωρα διαβασματος,τα χιλιαδες ευρω στην παραπαιδεια,οι ελαχιστες ωρες υπνου,οι νευρωτικες κρισεις,οι κρισεις αγχους και πανικου,ε να βλεπεις,ολα αυτα δεν πουλανε.Σκοπιμα λοιπον παραλειφθηκαν.Ποσο πιο ανθρωπινα θα τα εδειχναν ομως αυτα τα παιδια...εν αντιθεσει με το τωρινο ρεπορταζ που μιλα για υπερανθρωπους.Εχει γινει πλεον κοινωνικη αναγκη να βλεπεις ως υπερανθρωπο το παιδι,γιο,κορη,ανηψακι για να καταλαγιαζεις τον εγωισμο σου και συ ο ιδιος #fuck#

Και τι παει να πει πρωτια λοιπον;Βλεπεις,οταν εδωσα και γω πανελληνιες ειχα γραψει και γω πολυ καλα.Τελεια γιοκα'μ οπως θα λεγε και η συγχωρεμενη η γιαγια μου.Και φυσικα κοκορευομουν και περηφανευομουν.
Κοιτωντας τωρα πισω βλεπω την αληθεια.Τι αξια ειχε ο δικος μου βαθμος,μπροστα στο χαμηλοτερο βαθμο του γειτονα.Γιατι εγω ειχα στηριξη απο γονεις,χρημα να διαθεσω για ιδιαιτερο,σταθερο περιβαλλον να βασιστω εν αντιθεσει με το γειτονα που ξεκλεβε ελαχιστο χρονο να διαβασει αφου και οι 2 γονεις του οντας ανεργοι δεν ειχαν χρημα για φροντιστηρια κλπ,εκαναν ολη μερα δουλειες του ποδαριου,ειχαν προβληματα υγειας κλπ.

Οχι,οχι δεν θελω να γινω μελοδραματικος αλλα περιγραφω μια κατασταση που συχνα βλεπουμε τριγυρω εν μεσω κρισης.Μηπως λοιπον θα πρεπε να στρεψει το βημα και το καθε βημα τους ''προβολεις'' επανω σε αυτους,τους πραγματικους πρωτους αν θες,το ταπεινο ''12 και 13'' του γειτονα και του καθε γειτονα που κατορθωσαν βγαλουν παρα τα οσα αντιμετωπιζαν;Και δεν μιλω για μια και δυο περιπτωσεις,δυστυχως.


Ποσο πιο ανθρωπινη θα ηταν αυτη η κοινωνια,που αντιμετωπιζει τα προβληματα αντι να τα καλυπτει επιμελως;.


Υγ Η γεωργια στο πρωτο μηνυμα γοητευοταν απο μικρη απο το χωρο της ιατρικης και της ερευνας,Φανταζομαι,η αγαπη για τον εν λογω χωρο θα της δημιουργηθηκε απο τις ταπες που συνελεγε απο τα τσιτος και τις καρτες γιου γκι ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

x4r7s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Όσους αναφέρει το άρθρο δεν είναι οι χιλιοειπωμένοι "πρώτοι των πρώτων". Οι πιο πολλοί απλά πέρασαν σε "καλή" σχολή και επειδή είναι γνωστοί των δημοσιοκάφρων που δουλεύουν στην εν λόγω φυλλάδα τους έκαναν άρθρο. Σε πάρα πολλές σχολές έχουν εισαχθεί άτομα πρώτα κλπ με βαθμολογίες 19500 άσχετα με το αν η βάση είναι 15000 μόρια. Απλά αυτό πουλάει.

Αυτό που λένε μερικοί για τα ξενύχτια ότι δεν χρειάζονται κλπ είναι καθαρά θέμα αντιληπτικότητας και κατανόησης. Άλλος μπορεί να θέλει 5 λεπτά να μάθει πχ ηλεκτρικές ταλαντώσεις και άλλος 50 ώρες. :P

Εγώ φέτος μπήκα στους μηχανολόγους στο ΕΜΠ χωρίς να ξενυχτίσω ούτε μια φορά ειλικρινά (άσχετα αν δε με έπαιρνε ο ύπνος από το άγχος) και κάθε Σάββατο δεν άνοιγα βιβλίο. Άλλοι συμμαθητές μου ξημεροβραδιάζονταν πάνω από τα βιβλία αλλά δυστυχώς έβγαλαν χαμηλότερη βαθμολογία γιατί τελικά τον Μάιο δεν είχαν καθόλου δυνάμεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Υγ Η γεωργια στο πρωτο μηνυμα γοητευοταν απο μικρη απο το χωρο της ιατρικης και της ερευνας,Φανταζομαι,η αγαπη για τον εν λογω χωρο θα της δημιουργηθηκε απο τις ταπες που συνελεγε απο τα τσιτος και τις καρτες γιου γκι ο.

Τς τς κακίες! :P Πως τα λες έτσι. Αφού όνειρο θεωρείται μόνο η Ιατρική και όχι για παράδειγμα, η Γεωλογία. Γιατί Ιατρική κάνουμε στο σχολείο και όχι Γεωλογία που δεν την γνωρίζουμε! (ειρωνικό σχόλιο) :D Το κοινωνικό κατεστημένο κάνει καλά τη δουλειά του: κάθε χρόνο η ίδια πλύση εγκεφάλου περί πρωτοκλασάτων Τμημάτων. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ο αναπαραγόμενος "ρατσισμός" περί επιστημών έχει καθαρά οικονομικά κίνητρα και όχι κίνητρα προσωπικών θέλω. Βέβαια βοηθάει και η κατευθυνόμενη άγνοια. Αντί η ευκαιρία για Πανεπιστημιακές σπουδές να αποτελέσει κριτήριο προσωπικής βελτίωσης με ανθρωποκεντρικά στοιχεία, έχουν εκφυλιστεί σε "κυνήγι" ματαιοδοξίας. Η εισαγωγή στην Ιατρική και σε συναφή σχολή, καλλιεργείται ως παραλογική. Αφού ο στόχος είναι η υπερβολή, η ανωτερότητα έναντι του συμφοιτητή άλλης επιστήμης με λιγότερα μόρια εισαγωγής. Το όλο πρεστίζ έχει χτιστεί σε καθαρά υλιστικά πρότυπα φθηνής κατανάλωσης και όχι στην αυταξία της ίδιας της επιστήμης. Γι' αυτό και άνθρωποι που μιλούν για την Ιατρική (και συναφή) σαν να κατέκτησαν το διάστημα, δείχνουν πόσο λίγοι είναι για τέτοιες επιστήμες και φυσικά τις ξεφτυλίζουν.

Από την άλλη ακόμη και αυτός με το 12, αν προσπαθήσει πολύ και διαβάσει θα τελειώσει πολύ γρήγορα τις σπουδές του. Το Πανεπιστήμιο είναι μια νέα φάση με τελείως διαφορετική νοοτροπία από το Σχολείο. Δεν παίζει ειλικρινά καθόλου ρόλο αν δεν έμαθε κάποιος τις φαινόλες ή το φαινόμενο Doppler "παπαγαλία για τις πανελλήνιες" τελειώνοντας την Γ' Λυκείου. Η γνώση είναι προσβάσιμη με πολύ εύκολο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κάθε χρόνο η ίδια αναγούλα μόλις διαβάζω τις σούπερ κουλ δηλώσεις τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marialena@

Νεοφερμένος

Η marialena@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
αυτοι που εβγαλαν 19 και κ πηγαν φιλολογια ,στο ταπεινο μαθηματικο ,φυσικο ,βιολογια αψηφωντας τα προτυπα του συστηματος τι ειναι ??δεν ειναι πρωτοι των πρωτων ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top