Tablet ή laptop για συγγραφή διδακτορικού;

MaBer

Νεοφερμένος

Η MaBer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας!
Τον Οκτώβριο ξεκινάω το διδακτορικό μου, και προβληματίζομαι πως θα κάνω περισσότερο λειτουργική την έρευνα, και όλα αυτά. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν γίνεται να γράψει κανείς έρευνα-σημειώσεις-πρόγραμμα μόνο σε ένα εύχρηστο και μικρό ταμπλετάκι ή όλη η δουλειά πρέπει να γίνει στο λάπτοπ; Έχει κανείς πείρα πάνω σε αυτό το θέμα να πει κάποια άποψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαθητης 1995

Νεοφερμένος

Ο Μαθητης 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ευχρηστο ναι αλλα μετα απο αρκετες ωρες κατανταει λιγο κουραστικο.Ομως εχεις μεγαλυτερη ευελιξια απο τα λαπτοπ.Για τις εφαρμογες τωρα παιζει μεγαλο ρολο το λογισμικο που θελεις να χρησιμοποιησεις(android,ios,windows)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Νομίζω πως ένα Ipad θα σε βοηθήσει πολύ στην δουλειά σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
πως γινεται στα 23 να τελειωνεις διδακτορικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
whatever και παλι νωρις ειναι
on topic .Παρε λαπτοπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaBer

Νεοφερμένος

Η MaBer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ευχρηστο ναι αλλα μετα απο αρκετες ωρες κατανταει λιγο κουραστικο.Ομως εχεις μεγαλυτερη ευελιξια απο τα λαπτοπ.Για τις εφαρμογες τωρα παιζει μεγαλο ρολο το λογισμικο που θελεις να χρησιμοποιησεις(android,ios,windows)
Πράγματι, νομίζω πως το ταμπλετάκι είναι λίγο κουραστικό, αλλά πολύ περισσότερο compact. Android χρησιμοποιώ με ένα office app.
Νομίζω πως ένα Ipad θα σε βοηθήσει πολύ στην δουλειά σου
Πανάκριβο όμως... :(
πως γινεται στα 23 να τελειωνεις διδακτορικο
Έκανα ένα λάθος όταν έφτιαχνα το προφίλ και βγήκε αυτή η ηλικία. Ελπίζω να μου συγχωρηθεί...
whatever και παλι νωρις ειναι
on topic .Παρε λαπτοπ
Το χρησιμοποιείς σε παρόμοια φάση και έχεις δει πως είναι καλύτερο ή απλά το λες χωρίς πραγματικά να έχεις συγκρίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει τάμπλετ αλλά δε νομίζω να μπορεί να σε εξυπηρετήσει. Δεν προορίζεται για κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaBer

Νεοφερμένος

Η MaBer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει τάμπλετ αλλά δε νομίζω να μπορεί να σε εξυπηρετήσει. Δεν προορίζεται για κάτι τέτοιο.
Μάλιστα... Οπότε πιστεύεις πως όλη η δουλειά θα βγει με το λάπτοπ, λογικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλιστα... Οπότε πιστεύεις πως όλη η δουλειά θα βγει με το λάπτοπ, λογικά;
Με το λάπτοπ ναι εννοείται. Το τάμπλετ δεν έχει τπτ παραπάνω από λογισμικό το αντίθετο μάλιστα. Είναι και μεταφέρσιμο μια χαρά δε βλέπω λόγο να πάρεις τάμπλετ ό,τι budget και αν έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaBer

Νεοφερμένος

Η MaBer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Με το λάπτοπ ναι εννοείται. Το τάμπλετ δεν έχει τπτ παραπάνω από λογισμικό το αντίθετο μάλιστα. Είναι και μεταφέρσιμο μια χαρά δε βλέπω λόγο να πάρεις τάμπλετ ό,τι budget και αν έχεις.
Εντάξει, ευχαριστώ πολύ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Το χρησιμοποιείς σε παρόμοια φάση και έχεις δει πως είναι καλύτερο ή απλά το λες χωρίς πραγματικά να έχεις συγκρίνει;
Το λεω επειδη τα tablet ειναι πρακτικα αχρηστα περα απο το να παιζεις κανα game να περναει η ωρα.Τι να κανεις στο στο ταμπλετ? να γραψεις? μετα τις πρωτες 100 λεξεις θα θες να το πεταξεις στον τοιχο. Να κρατας σημειωσεις?Υπαρχει το χαρτι γιαυτο. Με τα ιδια σχεδον λευτα περνεις ενα basic laptop και κανεις οτι χρειαζεται


Επισης σε μαθητικο φορουμ εισαι. Μην εχεις την απαιτηση οι χρηστες να εχουν εμπειρια απο διδακτορικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
Έχω και λαπτοπ, και ταμπλετ και η απάντησή μου είναι, κανένα από τα 2!

Η συγγραφή της διπλωματικής μου για το ΜΒΑ έγινε σε desktop με 23άρα οθόνη, και σπαστό φούλ πληκτρολόγιο και δεν το μετάνιωσα στιγμή.

Αν θες οπωσδήποτε λαπτοπ, να έχει 17άρα οθόνη Full HD (1920 x 1080 pixels) να μη βράσει το μάτι σου.

Αν θες τώρα ένα ταμπλετάκι έτσι επικουρικά, πας αναγκαστικά σε Samsung note 10.1" με την γραφίδα S-Pen. Αλλά μη νομίζεις ότι θα σημειώσεις κάτι παραπάνω από σκόρπιες ιστορίες κλπ. Πχ εγώ διαβάζω κανα PDF ή γράφω τα ψώνια του σουπερμάρκετ ή κάνω σημειώσεις για τις δουλειές μου. Με τίποτα δε θα έγραφα thesis στο tablet. Για κανένα λόγο, είναι πρακτικά ακατόρθωτο. Έχε το το πολύ πολύ για να διαβάζεις κανα paper και να σημειώνεις με τη γραφίδα (υπογραμμίσεις κλπ) με το Annotate PDF. Έτσι δε θα εκτυπώνεις και χαρτιά. Άντε και κανα μίνι spreadsheet / μικρή συλλογή δεδομένων / γκάλοπ.

Αλλά ως εκεί.

Για τη συγγραφή, ή λαπτοπ με μεγάλη και καλή οθόνη, ή desktop.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaBer

Νεοφερμένος

Η MaBer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Το λεω επειδη τα tablet ειναι πρακτικα αχρηστα περα απο το να παιζεις κανα game να περναει η ωρα.Τι να κανεις στο στο ταμπλετ? να γραψεις? μετα τις πρωτες 100 λεξεις θα θες να το πεταξεις στον τοιχο. Να κρατας σημειωσεις?Υπαρχει το χαρτι γιαυτο. Με τα ιδια σχεδον λευτα περνεις ενα basic laptop και κανεις οτι χρειαζεται
Οκ.

Επισης σε μαθητικο φορουμ εισαι. Μην εχεις την απαιτηση οι χρηστες να εχουν εμπειρια απο διδακτορικα
Δεν έχω καμία απάιτηση, γνώμες ζήτησα σε ένα δημόσιο φόρουμ. Χαλάρωσε, έχεις πολλά νεύρα... :P

Έχω και λαπτοπ, και ταμπλετ και η απάντησή μου είναι, κανένα από τα 2!

Η συγγραφή της διπλωματικής μου για το ΜΒΑ έγινε σε desktop με 23άρα οθόνη, και σπαστό φούλ πληκτρολόγιο και δεν το μετάνιωσα στιγμή.

Αν θες οπωσδήποτε λαπτοπ, να έχει 17άρα οθόνη Full HD (1920 x 1080 pixels) να μη βράσει το μάτι σου.

Αν θες τώρα ένα ταμπλετάκι έτσι επικουρικά, πας αναγκαστικά σε Samsung note 10.1" με την γραφίδα S-Pen. Αλλά μη νομίζεις ότι θα σημειώσεις κάτι παραπάνω από σκόρπιες ιστορίες κλπ. Πχ εγώ διαβάζω κανα PDF ή γράφω τα ψώνια του σουπερμάρκετ ή κάνω σημειώσεις για τις δουλειές μου. Με τίποτα δε θα έγραφα thesis στο tablet. Για κανένα λόγο, είναι πρακτικά ακατόρθωτο. Έχε το το πολύ πολύ για να διαβάζεις κανα paper και να σημειώνεις με τη γραφίδα (υπογραμμίσεις κλπ) με το Annotate PDF. Έτσι δε θα εκτυπώνεις και χαρτιά. Άντε και κανα μίνι spreadsheet / μικρή συλλογή δεδομένων / γκάλοπ.

Αλλά ως εκεί.

Για τη συγγραφή, ή λαπτοπ με μεγάλη και καλή οθόνη, ή desktop.-
Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα απάντηση, σε ευχαριστώ πολύ!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top