Ένα "CV" ένα "WC" και μια συνέντευξη επιλογής!!!

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Νεαρέ αναγνώστη για τέσσερα + χρόνια διάβασες - ξαναδιάβασες και ξαναδιάβασες, πήρες τελικά το πτυχίο ίσως τέλειωσες και τον στρατό και τελικά ήρθε η ώρα της κρίσης. Όλοι σου η πορεία μέχρι σήμερα:

  • Βαθμοί απολυτηρίου... Λυκείου, Γυμνασίου, Δημοτικού αλλά όχι Νηπιαγωγίου(γιατί εμείς ήμασταν πάντα άντρες και γεννηθήκαμε μεγάλοι):eek:
  • Επιτεύγματα και υποτροφίες φοιτητικών ετών ή αριθμός καταναλωθέντων ποτών...
  • Βαθμοί πτυχίου, τα γνωστά 5άρια, 6άρια ή 9άρια...
  • Αγγλικά, Γερμανικά, Ιταλικά, Ποντιακά, Βλάχικα και ότι άλλο ομιλείς...(πλήν της γλώσσας του σώματος):P
  • Πιστοποιήσεις κουμπιουτερομηχανών, πιστοποιήσεις μικρές, πιστοποιήσεις μεγάλες, πιστοποιήσεις όλων των είδών...
  • Φωτογραφία προσώπου ή ολόσωμη με μαγιώ ή χωρίς...;)
  • Σάλτσες προσωπικότητας, συνέπειας, τιμιότητας και εργατικότητας...
  • Και τέλος ίσως και το μόνο αληθινό και ουσιαστικό: To όνομα και το επίθετό σου!!!

...περνάνε με γραμματοσειρά "Times New Roman" σε 2 φύλλα χαρτί ή σε μια φόρμα e-mail και παίρνουν τον δρόμο για την Ιθάκη. Σαφώς μικρέ και πολυμήχανε "Οδυσσέα", πρόκειται για την εταιρία στην οποία ευελπιστείς να γίνεις μέλος της ή και δούλος της πολλές φορές. Σημασία δεν έχει βέβαια τι περιμένεις εσύ, αλλά τι περιμένει από σένα το άτομο που θα διαχειριστεί το βιογραφικό σου. Άν τελικά ήσουν τυχερός και χτύπησε το κινητό σου ακούγοντας κάποιον κύριο με σοβαροφάνεια να σου λέει:

Γειά σας είμαστε από την "Χ" εταιρία και θα θέλαμε να κλείσουμε ημέρα και ώρα συνάντησης για συνέντευξη μαζί σας",

...τότε συγχαρητήρια "ΚΕΡΔΙΣΑΤΕ". Ναι σωστά κερδίσατε 2-3 μέρες άγχους και προετοιμασίας, για το τι θα βρείτε μπροστά σας και ποιες θα είναι οι πιθανές ερωτήσεις που θα σας τεθούν.

Στο παρόν θέμα λοιπόν μπορούν όλοι να μοιραστούν τις εμπειρίες, τις αποτυχίες ή και τις επιτυχίες, μιας τέτοιας συνέντευξης, καθώς επίσης να αναλυθούν οι επιχειρηματικές τακτικές επιλογής προσωπικού και γενικά να απαντηθεί η ερώτηση:

"Για ποιόν λόγο μια εταιρία προβαίνει σε συλλογή βιογραφικών?"

Αφήνοντας το θέμα να κυλήσει ομαλά και χωρίς αυθαίρετα μηνύματα, με σκοπό την κόντρα και την διαμάχη στο φόρουμ, θα παραθέσω και εγώ εν καιρώ την προσωπική μου άποψη, διευκολύνοντας όσο μπορώ τον κάθε υποψήφιο συνεντευξιαζόμενο(interviewee).

Υ.Γ. Τελικά δεν μας είπατε, το "CV" πήγε εκεί που έπρεπε? ή μήπως πετάχτηκε στο "WC"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Xaxaxa ωραίο και χιουμοριστικό. Να πώ εγώ πώς η συνέντευξη συναντάται σε αρκετές εταιρίες σήμερα, απλά ελάχιστες ξέρουν να τις οργανώσουν σωστά. Προσωπικά έκανα λίγες συνεντεύξεις γιατί από την στιγμή που προσλήφθηκα, έπαψα να ασχολούμαι. Γενικά έγινε ένας σχολιασμός για τις σπουδές μου και την πιθανή προϋπηρεσία μου και τίποτα το ιδιαίτερο. Ακόμα σημαντικό ρόλο παίζουν και οι γνωριμίες, οι οποίες μπορούν να σε σπρώξουν λίγο καλύτερα μέσα στον χώρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Ξέχασες 2 σημαντικά : εργασιακή εμπειρία και τεχνικές γνώσεις που σχετίζονται με το αντικείμενο της δουλειάς.

Ειδικά το 2ο θέλει ιδιαίτερη προσοχή. Καλό είναι όσο γίνεται να αποφευχθούν τα ψέμματα. Συνήθως γίνονται ερωτήσεις που αφορούν αυτά που λες στο βιογραφικό ότι γνωρίζεις.
Απ την άλλη, αν σε μία αγγελία δεις ότι η εταιρία ζητάει γνώση του Χ αντικειμένου, το οποίο εσύ δε το κατέχεις καλά αλλά νοιώθεις σίγουρος πως μέχρι να έρθει η ώρα της συνέντευξης προλαβαίνεις να το διαβάσεις και να το μάθεις, μάλλον αξίζει να πάρεις το ρίσκο και να το προσθέσεις στο βιογραφικό.

Βαθμοί απολυτηρίου... Λυκείου, Γυμνασίου, Δημοτικού

Πλάκα κάνεις προφανώς όταν λες για απολυτήριο Γυμνασίου (για Δημοτικού δε το συζητάμε :P)
Και προφανώς αναφέρεσαι σε βιογραφικό που προορίζεται για την 1η σου σημαντική δουλειά.
Για λίγο πιο μεγάλες ηλικίες, όταν έχεις κάποια αξιοπρεπή προϋπηρεσία λίγων ετών, η 2βάθμια εκπαίδευση δεν αξίζει καν να αναφερθεί στο βιογραφικό.



Φωτογραφία

όχι υποχρεωτικά


Νεαρέ αναγνώστη για τέσσερα + χρόνια διάβασες - ξαναδιάβασες και ξαναδιάβασες, πήρες τελικά το πτυχίο ίσως τέλειωσες και τον στρατό


Στον εαυτό σου μιλάς; :P Μιας και η ηλικία σου αντιστοιχεί ακριβώς σε 4 χρόνια σπουδών + στρατός.


θα παραθέσω και εγώ εν καιρώ την προσωπική μου άποψη, διευκολύνοντας όσο μπορώ τον κάθε υποψήφιο συνεντευξιαζόμενο(interviewee).

Μόνο να βοηθήσεις θες; Δε σε ενδιαφέρει να βοηθηθείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Πλάκα κάνεις προφανώς όταν λες...

Α το κατάλαβες?

Απ την άλλη, αν σε μία αγγελία δεις ότι η εταιρία ζητάει γνώση του Χ αντικειμένου, το οποίο εσύ δε το κατέχεις καλά αλλά νοιώθεις σίγουρος πως μέχρι να έρθει η ώρα της συνέντευξης προλαβαίνεις να το διαβάσεις και να το μάθεις, μάλλον αξίζει να πάρεις το ρίσκο και να το προσθέσεις στο βιογραφικό.
Τι είδους αντικείμενο θα είναι αυτό που θα μπορέσεις να το μάθεις σε λίγες μέρες μέχρι να έρθει η συνέντευξη? Το μέγιστο που μπορεί να διαρκέσει μια διαδικασία αποστολής βιογραφικού και συνέντευξης είναι 3 μήνες το πολύ. Ειδικά το να μάθεις κάτι διαβάζοντας για συνέντευξη εργασίας είναι σχεδόν άτοπο στον κλάδο μου. Π.χ. σε λογιστικές θέσεις υπάρχουν απαιτήσεις π.χ. για γνώση γ' κατηγορίας ή γνώση τεχνικών επιχειρήσεων ή π.χ. γνώση ενός λογισμικού συγκεκριμένου, είναι αδύνατον να μάθεις κάτι από αυτά διαβάζοντας, τώρα αν εσύ προέρχεσαι από κάποια θεωρητική σπουδή και σου ζητάνε κάτι που μαθαίνεται με διάβασμα ημερών ή ενός-δύο μηνών, οκ.


Και προφανώς αναφέρεσαι σε βιογραφικό που προορίζεται για την 1η σου σημαντική δουλειά. Για λίγο πιο μεγάλες ηλικίες, όταν έχεις κάποια αξιοπρεπή προϋπηρεσία λίγων ετών, η 2βάθμια εκπαίδευση δεν αξίζει καν να αναφερθεί στο βιογραφικό. Όχι το θέμα αναφέρεται σε οποιαδήποτε συνέντευξη επιλογής, είτε πρώτης είτε τελευταίας. Υπάρχει λόγος να αναφέρεις και κάποια στοιχεία της μέσης εκπαίδευσης, όταν πρόκειται για συγκεκριμένες θέσεις εργασίας. Διακρίσεις εκείνης της ηλικίας, συμμετοχή σε οργανώσεις και συλλόγους αναφέρονται συχνά σε βιογραφικά, όχι για να αποδείξουν συνήθως τυπικά προσόντα, αλλά συμπληρωματικά στοιχεία χαρακτήρα(π.χ. κοινωνικοποίησης).

Μιας και η ηλικία σου αντιστοιχεί ακριβώς σε 4 χρόνια σπουδών + στρατός. Η ηλικία των 23 + 1/2 χρόνων είναι κάτι το σχετικό, για άλλους μεταφράζεται απλά σε μόλις 25 περασμένα μαθήματα και 6 έτος σπουδών, για άλλους δε μεταφράζεται σε πτυχιούχο και νυν μεταπτυχιακό φοιτητή, ειδικά αν μπήκες στο πανεπιστήμιο στα 17 μισό. Όσο για τον στρατό, είναι κάτι πεπερασμένο για μένα διπλή (Ελληνική + Γερμανική) υπηκοότητα.

Μόνο να βοηθήσεις θες; Δε σε ενδιαφέρει να βοηθηθείς? Φυσικά και με ενδιαφέρουν και τα δύο, αν και το φόρουμ είναι μαθητικό-φοιτητικό και πιθανότερο είναι το πρώτο, ωστόσο φυσικά και περιμένω να ακούσω και άλλες ενδιαφέρουσες προσεγγίσεις, αν υπάρξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Η δουλειά σε καφετέρια πιάνεται; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Η δουλειά σε καφετέρια πιάνεται; :D

Φυσικά Chaos, θα αναφερθεί ο σερβιτόρος ως: "Υπεύθυνος διανομής και πωλήσεων". Αν μάλιστα ήσουν και μπάρμαν, τότε μπορείς να αναγράψεις το: "Χημικός αναμίξεων αλκοολούχων ποτών" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Τι είδους αντικείμενο θα είναι αυτό που θα μπορέσεις να το μάθεις σε λίγες μέρες μέχρι να έρθει η συνέντευξη? Ειδικά το να μάθεις κάτι διαβάζοντας για συνέντευξη εργασίας είναι σχεδόν άτοπο στον κλάδο μου

Ο καθένας για τον κλάδο του και τη θέση εργασίας που τον ενδιαφέρει μπορεί να κρίνει καλύτερα αν αξίζει ή όχι να πάρει το ρίσκο να φουσκώσει λίγο το βιογραφικό του με μικρά ψέμματα.
Με το "διάβασμα" δεν αναφερόμουν υποχρεωτικά σε κάτι θεωρητικό. πχ λες ότι μπορεί να ζητάνε γνώση συγκεκριμένου λογισμικού. Ίσως κάποιος με πρακτική εξάσκηση να προλαβαίνει να μάθει να το χειρίζεται. Όχι τέλεια, αλλά θα μπορούσε μετά να προσθέσει στο βιογραφικό ένα bullet : "Μικρή εμπειρία στη χρήση του τάδε λογισμικού". Θα μου πεις τι θα κερδίσεις αν η περιγραφή της θέσεις εργασίας σου ζητάει να είσαι expert? Ποτέ δε ξέρεις, κερδίζεις πόντους, δεν είναι σίγουρο ότι η εταιρία θα καταφέρει να βρει υποψήφιο εργαζόμενο που να καλύπτει 100% όλα τα απαιτούμενα τεχνικά skills.

anyway, για να μη τα πολυλογώ, να ξανατονίσω αυτό που είπα και στο προηγούμενο post : να είστε έτοιμοι να απαντήσετε σε οποιαδήποτε ερώτηση που μπορεί να σχετίζεται με αυτά που γράφετε στο βιογραφικό ότι γνωρίζετε.

Όχι το θέμα αναφέρεται σε οποιαδήποτε συνέντευξη επιλογής, είτε πρώτης είτε τελευταίας. Υπάρχει λόγος να αναφέρεις και κάποια στοιχεία της μέσης εκπαίδευσης, όταν πρόκειται για συγκεκριμένες θέσεις εργασίας

Δεκτή κάθε άποψη, νομίζω ότι το cv πρέπει όσο γίνεται να διατηρείται μικρό και να περιορίζεται σ' αυτά που ενδιαφέρουν τον εργοδότη. Γνωρίζω συγκεκριμένη περίπτωση υποψηφίου που πέρασε επιτυχώς από συνέντευξη και τον προσλάβανε, αλλά του ζήτησαν να τους ξαναστείλει updated βιογραφικό αφαιρόντας συγκεκριμένα κομμάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Δεν είναι σίγουρο ότι η εταιρία θα καταφέρει να βρει υποψήφιο εργαζόμενο που να καλύπτει 100% όλα τα απαιτούμενα τεχνικά skills.

Με 70% ανεργία των νέων και 30% γενική, πιστεύεις πώς δυσκολεύεται πολύ να βρει τους κατάλληλους? Το βιογραφικό είναι απαράβατος κανόνας, να μην περιέχει ψέματα, ούτε καν τα πιο μικρά. Να είσαι σίγουρος πως θα φανούν από την πρώτη όχι μέρα εργασίας, αλλά ώρα εργασίας. Η ειλικρίνεια είναι το μόνο στο οποίο μπορείς να εστιάζεις σε τέτοιες περιπτώσεις.

Αν ωστόσο καταφέρεις και περάσεις στα μουλοχτά, προσόντα και ικανότητες χωρίς να φανεί, τότε είσαι λογικά πολύ ταλαντούχος και πολυμήχανος, ώστε π.χ. με πολύ κόπο στα κρυφά(πηγαίνοντας σπίτι) να καταφέρεις να καλύψεις το κενό σου. Αυτό από μόνο του είναι θετικό, ακόμα και αν σε ανακαλύψει ο επιχειρηματίας, γιατί θα σημαίνει ότι σε αυριανές δύσκολες καταστάσεις εργασίας(άγνωστες για σένα), θα μπορέσεις να ανταποκριθείς και να αυτοδημιουργήσεις. Αυτό το καταφέρνουν πολλοί λίγοι και δεν είναι η μάζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Με 70% ανεργία των νέων και 30% γενική, πιστεύεις πώς δυσκολεύεται πολύ να βρει τους κατάλληλους?

Στο δικό μου κλάδο (πληροφορική), ναι είμαι σίγουρος πως υπάρχουν εταιρίες που δυσκολεύονται να βρουν υποψήφιο που να καλύπτει 100% αυτά που ζητάνε. Οπότε δε περιμένουν από ένα εργαζόμενο να αποδόσει από την 1η μέρα στο 100% των δυνατοτήτων του.
Σε μία δουλειά ο εργαζόμενος προσφέρει τις γνώσεις του αλλά μαθαίνει κιόλας καινούρια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Στο δικό μου κλάδο (πληροφορική), ναι είμαι σίγουρος πως υπάρχουν εταιρίες που δυσκολεύονται να βρουν υποψήφιο που να καλύπτει 100% αυτά που ζητάνε. Οπότε δε περιμένουν από ένα εργαζόμενο να αποδόσει από την 1η μέρα στο 100% των δυνατοτήτων του.

Δεν το νομίζω φίλε μου, σε εταιρία Πληροφορικής εργάζομαι εδώ και 6 μήνες και η προσφορά εργασίας είναι υπερβολική. Για μια θέση έρχονται 3.000+ βιογραφικά. Μπορεί να βρει η κάθε εταιρία ότι θέλει και σε πολύ συμφέρουσες εργοδοτικές τιμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Δεν το νομίζω φίλε μου, σε εταιρία Πληροφορικής εργάζομαι εδώ και 6 μήνες και η προσφορά εργασίας είναι υπερβολική. Για μια θέση έρχονται 3.000+ βιογραφικά. Μπορεί να βρει η κάθε εταιρία ότι θέλει και σε πολύ συμφέρουσες εργοδοτικές τιμές.

Δεν είπα ότι ΟΛΕΣ οι εταιρίες δυσκολεύονται να βρουν προσωπικό που να καλύπτει τα προσόντα που ζητάνε.
Όπως εσύ λες την άποψή σου με βάση ότι έχεις δει, έτσι κι εγώ είχα στο μυαλό μου συγκεκριμένα παραδείγματα εταιριών όταν έγραψα το προηγούμενο ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top