Δίλημμα: Επιλογή κατεύθυνσης και μετέπειτα πορεία σπουδών

Θεωρητική ή Τεχνολογική Κατεύθυνση;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)
  • Θεωρητική

  • Τεχνολογική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Να κανεις αυτο που θελεις χωρις να προσπαθησεις να πεισεις για την αξια του μελλοντικου σου επαγγελματος!!Αυτο θελεις,θελεις να παρεις πτυχιο,ειναι σημαντικο για σενα και οφειλουν να σε βοηθησουν(οπως μπορουν,για οσο μπορουν) να το αποκτησεις!! Ειναι καθαρα προσωπικο σου ζητημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αν και λίγο δύσκολα θα το βγάλει από το μυαλό του ( έτσι είναι οι γονείς), προτείνω να συζητήσεις μαζί του. Να του πεις ότι δε σε ενδιαφέρει αυτό το επάγγελμα και πως αν δε σου αρέσει κάτι ίσως και να μη τα καταφέρεις.Το επάγγελμα πρέπει να είναι καθαρά δική σου επιλογή γιατί εσύ θα το εξασκήσεις. Ξέρω ότι πιθανότατα δε θα το βγάλει από το μυαλό του εύκολα και μάλλον θα σε ενοχλεί μέχρι και την ημέρα της συμπλήρωσης του μηχανογραφικού μέχρι που σε κάποια φάση θα αρχίσεις κι εσύ να έχεις αμφιβολίες για τις επιλογές σου. Οι γονείς πιστεύουν ακόμα πως πας χαμένη αν επιλέξεις κάτι με λιγότερα μόρια ή μικρότερο κύρος. Προσπάθησε πάντως. :)

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση niek! Θα το προσπαθήσω ( ξανά) . Ξέρω ότι θα συνεχίσει να με ενοχλεί βέβαια... Και πίστεψέ με, υπήρξαν ( και θα υπάρξουν σίγουρα και στο μέλλον) στιγμές που είπα: ''μωρέ, λες να έχει δίκαιο τελικά; Μήπως πάω να κάνω βλακεία;'' όμως μετά σκέφτομαι πως όντως, ότι κάνεις πρέπει να το αγαπάς. Αν δεν το αγαπάς δεν θα έχει ποτέ αποτέλεσμα.

Να κανεις αυτο που θελεις χωρις να προσπαθησεις να πεισεις για την αξια του μελλοντικου σου επαγγελματος!!Αυτο θελεις,θελεις να παρεις πτυχιο,ειναι σημαντικο για σενα και οφειλουν να σε βοηθησουν(οπως μπορουν,για οσο μπορουν) να το αποκτησεις!! Ειναι καθαρα προσωπικο σου ζητημα!

Σε ευχαριστώ πολύ Σπύρο και για την γρήγορη απάντηση και για τα λόγια σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γεια σας! Και καλό μήνα σε όλους :flowers:
Ξέρω πως θα ακουστεί τελείως χαζό.. Όμως θέλω την βοήθειά σας για να βγάλω από το μυαλό των γονιών μου την νομική. Έχω επιλέξει την ομάδα των ανθρωπιστικών σπουδών ( θεωρητική) με στόχο την γερμανική φιλολογία. Ο μπαμπάς μου κυρίως, ξινίζει με την ιδέα της φιλολογίας και μου λέει πως επειδή και με τον λόγο δεν έχω πρόβλημα και οι βαθμοί μου είναι άριστοι να μπω στην νομική όχι για να γίνω δικηγόρος αλλά να ασχοληθώ σε κάτι πάνω στην πολιτική, το διεθνές δίκαιο κλπ. Εγώ, μόνο στο άκουσμα όλων αυτών βγάζω σπυράκια καθώς εδώ και 3 χρόνια έχω αποφασίσει τι θέλω να κάνω ακόμα και αν αυτό δεν έχει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση καθώς πιστεύω πως ναι μεν είναι σημαντικός παράγοντας αλλά όχι ο σημαντικότερος. Θέλω λοιπόν να τον κάνω να σταματήσει να με ''ενοχλεί'' με την νομική.

Να τους το βγάλεις από το μυαλό λίγο δύσκολα έως απίθανο, οι γονείς θέλουν πάντα το καλύτερο για τα παιδιά τους και στην προκειμένη περίπτωση ένα μικρό δίκιο τους το δίνω, γιατί μιλάμε για την Νομική και την Φιλολογία και μάλιστα την γερμανική. Βέβαια τείνουν να ταυτίζουν την έννοια "το καλύτερο" με το "προσοδοφόρο", αφήνοντας αποφάσεις παιδιών για ένα επάγγελμα που θα εξασκούν 40 χρόνια στην απέξω...
Υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδυάσεις την νομική με την γερμανική φιλολογία και να είστε όλοι ευχαριστημένοι? Σε παρακολουθώ βέβαια κοντά 3 χρόνια τώρα και θεωρώ το να αλλάξεις γνώμη σχετικά με τα γερμανικά λιγότερο πιθανό από το να πάθεις αμνησία :P, αλλά τουλάχιστον θα γλιτώσεις από ΠΟΛΛΗ γκρίνια. Εάν όχι, απλά τους κάνεις μια κουβέντα που τους λες ξεκάθαρα ότι για τα επόμενα 2 χρόνια εσύ θα βάλεις τα δυνατά σου και για να μην έχετε προστριβές να συζητήσετε ξανά αυτό το θέμα όταν θα κάνεις το μηχανογραφικό. Ενδιάμεσα σπόντες, καβγάδες, συζητήσεις, κλάματα, μόνο κακό θα σας κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Γεια σας! Και καλό μήνα σε όλους :flowers:
Ξέρω πως θα ακουστεί τελείως χαζό.. Όμως θέλω την βοήθειά σας για να βγάλω από το μυαλό των γονιών μου την νομική. Έχω επιλέξει την ομάδα των ανθρωπιστικών σπουδών ( θεωρητική) με στόχο την γερμανική φιλολογία. Ο μπαμπάς μου κυρίως, ξινίζει με την ιδέα της φιλολογίας και μου λέει πως επειδή και με τον λόγο δεν έχω πρόβλημα και οι βαθμοί μου είναι άριστοι να μπω στην νομική όχι για να γίνω δικηγόρος αλλά να ασχοληθώ σε κάτι πάνω στην πολιτική, το διεθνές δίκαιο κλπ. Εγώ, μόνο στο άκουσμα όλων αυτών βγάζω σπυράκια καθώς εδώ και 3 χρόνια έχω αποφασίσει τι θέλω να κάνω ακόμα και αν αυτό δεν έχει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση καθώς πιστεύω πως ναι μεν είναι σημαντικός παράγοντας αλλά όχι ο σημαντικότερος. Θέλω λοιπόν να τον κάνω να σταματήσει να με ''ενοχλεί'' με την νομική.

Λοιπόν μία είναι η λύση.....:D πες τους με πείσατε θέλω νομική και όταν γράφεις πανελλήνιες για να σου το πω απλά κάνε έτσι τα πράγματα ώστε να μην μπεις νομική :whistle:
Άρα μετά τι έμεινε ? 2η επιλογή γερμανική φιλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Να τους το βγάλεις από το μυαλό λίγο δύσκολα έως απίθανο, οι γονείς θέλουν πάντα το καλύτερο για τα παιδιά τους και στην προκειμένη περίπτωση ένα μικρό δίκιο τους το δίνω, γιατί μιλάμε για την Νομική και την Φιλολογία και μάλιστα την γερμανική. Βέβαια τείνουν να ταυτίζουν την έννοια "το καλύτερο" με το "προσοδοφόρο", αφήνοντας αποφάσεις παιδιών για ένα επάγγελμα που θα εξασκούν 40 χρόνια στην απέξω...
Υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδυάσεις την νομική με την γερμανική φιλολογία και να είστε όλοι ευχαριστημένοι? Σε παρακολουθώ βέβαια κοντά 3 χρόνια τώρα και θεωρώ το να αλλάξεις γνώμη σχετικά με τα γερμανικά λιγότερο πιθανό από το να πάθεις αμνησία :P, αλλά τουλάχιστον θα γλιτώσεις από ΠΟΛΛΗ γκρίνια. Εάν όχι, απλά τους κάνεις μια κουβέντα που τους λες ξεκάθαρα ότι για τα επόμενα 2 χρόνια εσύ θα βάλεις τα δυνατά σου και για να μην έχετε προστριβές να συζητήσετε ξανά αυτό το θέμα όταν θα κάνεις το μηχανογραφικό. Ενδιάμεσα σπόντες, καβγάδες, συζητήσεις, κλάματα, μόνο κακό θα σας κάνουν.

Υπάρχει ένας τρόπος, αλλά προϋποθέτει μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. :P Μπορεί να φοιτήσει στη γερμανική φιλολογία, να επιλέξει την ειδίκευση της γλωσσολογίας, και να συνεχίσει έξω με μεταπτυχιακές σπουδές στη δικαστική γλωσσολογία (forensic linguistics). Ή, τουλάχιστον, μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτό το επιχείρημα στους γονείς της. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Να τους το βγάλεις από το μυαλό λίγο δύσκολα έως απίθανο, οι γονείς θέλουν πάντα το καλύτερο για τα παιδιά τους και στην προκειμένη περίπτωση ένα μικρό δίκιο τους το δίνω, γιατί μιλάμε για την Νομική και την Φιλολογία και μάλιστα την γερμανική. Βέβαια τείνουν να ταυτίζουν την έννοια "το καλύτερο" με το "προσοδοφόρο", αφήνοντας αποφάσεις παιδιών για ένα επάγγελμα που θα εξασκούν 40 χρόνια στην απέξω...
Υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδυάσεις την νομική με την γερμανική φιλολογία και να είστε όλοι ευχαριστημένοι? Σε παρακολουθώ βέβαια κοντά 3 χρόνια τώρα και θεωρώ το να αλλάξεις γνώμη σχετικά με τα γερμανικά λιγότερο πιθανό από το να πάθεις αμνησία :P, αλλά τουλάχιστον θα γλιτώσεις από ΠΟΛΛΗ γκρίνια. Εάν όχι, απλά τους κάνεις μια κουβέντα που τους λες ξεκάθαρα ότι για τα επόμενα 2 χρόνια εσύ θα βάλεις τα δυνατά σου και για να μην έχετε προστριβές να συζητήσετε ξανά αυτό το θέμα όταν θα κάνεις το μηχανογραφικό. Ενδιάμεσα σπόντες, καβγάδες, συζητήσεις, κλάματα, μόνο κακό θα σας κάνουν.
Ούτε εγώ αντέχω τους καβγάδες! Όλα συνδυάζονται αν θέλεις το θέμα είναι πως δε θέλω να ασχοληθώ με το δίκαιο κλπ. Με ενοχλεί σαν σχολή. Δεν είμαι και του διαβάσματος, δεν μπορώ να στρώσω τον κώλο μου πάνω από μισή ώρα πως να το κάνουμε:P
Λοιπόν μία είναι η λύση.....:D πες τους με πείσατε θέλω νομική και όταν γράφεις πανελλήνιες για να σου το πω απλά κάνε έτσι τα πράγματα ώστε να μην μπεις νομική :whistle:
Άρα μετά τι έμεινε ? 2η επιλογή γερμανική φιλ.
:hehe: :hehe: Ρε το έχω σκεφτεί:P. Όμως αν τους πω οκ θα πάω νομική: 1. Θα κάνουν όνειρα:P 2. θα φανεί πως πέρασε το δικό τους 3. Είμαι πεισματάρα άρα όχι:whistle:
Υπάρχει ένας τρόπος, αλλά προϋποθέτει μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. :P Μπορεί να φοιτήσει στη γερμανική φιλολογία, να επιλέξει την ειδίκευση της γλωσσολογίας, και να συνεχίσει έξω με μεταπτυχιακές σπουδές στη δικαστική γλωσσολογία (forensic linguistics). Ή, τουλάχιστον, μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτό το επιχείρημα στους γονείς της. :P

Ενδιαφέρουσα η γλωσσολογία αλλά σαν την διδακτική δεν έχει :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marySHERlocked

Νεοφερμένος

Η marySHERlocked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marySHERlocked

Νεοφερμένος

Η marySHERlocked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Νομίζεις δηλαδη οτι η θεωρητική προσφέρει περισσότερες πιθανότητες για εύρεση εργασίας; Και για ποιες σχολές απο αυτο το πεδίο αναφέρεσαι συγκεκριμενα; :P Το θεμα ειναι να κανεις κατι που να αγαπάς, μονο ετσι θα γίνεις καλη σε αυτο και θα εχεις πιθανότητες να βρεις δουλεια. Στην παρούσα φαση τα περισσοτερα επαγγέλματα στην ίδια μοίρα βρίσκονται. Μετα απο χρονια πού ξερεις; Ισως αλλάξει κατι.
Αυτο για το CERN δεν ακούγεται άσχημο. Είχαμε παει εκπαιδευτική εκδρομη εκει με το σχολειο πριν δυο χρονια και απασχολούσαν και μερικούς Έλληνες εκει.Και απ'ο,τι θυμαμαι, τοτε ζητούσαν και αρκετούς μηχανικούς. Ψάξε και αυτη την πιθανότητα ;)
Ευχαριστω για την απαντηση σου:) Η αληθεια ειναι πως σκεφτομουν σχολεσ οπως η ψυχολογια , τα παιδαγωγικα και η αγγλικη φιλολογια. Το να δουλεψω σαν μηχανικος η αληθεια ειναι πως δεν με ενθουσιαζει σαν ιδεα...πιο πολυ με ενδιαφερει η ερευνα παρα η επισκευη;)Το οτι εχω τοσεσ πολλες επιόγες με μπερδευει αφανταστα!!! Επισης οσο και αν θελω να διαλεξω αυτο που μου αρεσει και να μην υπολογισω τη χρηματικη απολαβη , με βαση τα σημερινα δεδομενα μου ειναι πολυ δυσκολο.Να φανταστεις πως το πραγματικο μου ονειρο ειναι να γινω ηθοποιος αλλα δεν θελω να χαραμισω αυτα τα εικοσαρια σε ενα καταδικασμενο επαγγελμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Η θετικη εχει πολλα περισσοτερα τμηματα. Μην ξεχνας οτι με τα πεδια εχεις και οικονομικα, υγειας κλπ. αν και σε αυτα περνας και απο θεωρητικη. Διαβασα βεβαια πανω οτι σαρεσουν τα φυσικομαθηματικα. Και τελος παντων, μπηκα στη συζητηση επειδη διαβασα που λες οτι σ'αρεσει η ηθοποια. Καταδικασμενο επαγγελμα δεν ξερω αν ειναι αλλα αν εισαι καλη μαθητρια το να τα παρατησεις ολα γι αυτο δεν θα ηταν σοφο. Ωστοσο, μια αδελφη μιας φιλης μου που σπουδαζει νομικη αθηνας ως χομπι και για να βγαλει καποια χρηματα επαιζε κομπασος (ετσι πιστευω λεγεται) σε γνωστες τηλ. σειρες οπως μοντερνα οικογενεια. Και θελω να σου πω οτι αν ειναι το ονειρο σου μην το αφησεις εντελως, μπορει να σου προκυψουν ευκαιριες απλα αυτο ειναι απο τα επαγγελματα που θελουν υπομονη. Καλη τυχη σε ο,τι κι αν κανεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaBu

Νεοφερμένος

Η MariaBu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Παιδιά εγώ θέλω να πάρω Θετική και απο εκεί σκέφτομαι Ναυτιλιακά αλλά δεν ξέρω ποσο μέλλον έχει αυτο το επάγγελμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Techadsp

Νεοφερμένος

Η Techadsp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα ,
Φετος θα παω Β' λυκειου και εχω αποφασισει να παω στην θετικη "κατευθυνση" καθως δινω και εγω με το νεο συστημα . Εχω κλιση στις φυσικες επιστημες και τα πηγαινω μια χαρα στα μαθηματικα . Οσον αφορα ομως τη γ' λυκειου δεν ξερω αν πρεπει να επιλεξω το 2ο επιστημονικο πεδιο (θετικων και τεχνολογικων επιστημων) επειδη δεν το'χω καθολου με τη χημεια . Θα ηθελα να μπω σε μια σχολη που να εχει σχεση με την πληροφορικη κατα 90% (δεν ειμαι αποφασισμενη) η πολυτεχνικα γενικως, φυσικο , ακομα και οικονομικα μου αρεσουν, τελος παντων δεν εχω αποφασισει ακομα. Το 5ο επιστημονικο πεδιο ( επιστημες οικονομιας και πληροφορικης) εχει Μαθηματικα , Αοθ, Αεππ και εκθεση οποτε μου φαινεται ευκολη και υπαρχουν καποια πανεπιστημια που θα με ενδιεφεραν αρκετα , στην αλλη ομως με χημεια φυσικη μαθηματικα και εκθεση (που θα ειχα περισσοτερες επιλογες) δεν θα ηταν τοσο ευκολα καθως θα ειχα και την χημεια.. και τα μαθηματικα που θεωρουνται δυσκολα. Εσεις τι μου προτεινετε; Ρωταω γιατι αν ειναι να μπω στο επιστημονικο πεδιο των θετικων θα πρεπει να δουλεψω λιγο τη χημεια αφου εχω πολλα κενα και δεν το κατεχω καθολου. *Αναφερομαι περισσοτερο σε αυτους που γνωριζουν το νεο συστημα.*
Υ.Γ. επισης θα ηθελα να προσθεσω οτι στο μελλον θα ηθελα να ασχοληθω με κατι το οποιο εκτος απ'το να μου αρεσει να μου προσφερει και μια αξιοπρεπη δουλεια .. :hmm:
Ευχαριστω :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jimlar867

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπερα ,
Φετος θα παω Β' λυκειου και εχω αποφασισει να παω στην θετικη "κατευθυνση" καθως δινω και εγω με το νεο συστημα . Εχω κλιση στις φυσικες επιστημες και τα πηγαινω μια χαρα στα μαθηματικα . Οσον αφορα ομως τη γ' λυκειου δεν ξερω αν πρεπει να επιλεξω το 2ο επιστημονικο πεδιο (θετικων και τεχνολογικων επιστημων) επειδη δεν το'χω καθολου με τη χημεια . Θα ηθελα να μπω σε μια σχολη που να εχει σχεση με την πληροφορικη κατα 90% (δεν ειμαι αποφασισμενη) η πολυτεχνικα γενικως, φυσικο , ακομα και οικονομικα μου αρεσουν. Το 5ο επιστημονικο πεδιο ( επιστημες οικονομιας και πληροφορικης) εχει Μαθηματικα , Αοθ, Αεππ και εκθεση οποτε μου φαινεται ευκολη και υπαρχουν καποια πανεπιστημια που θα με ενδιεφεραν αρκετα , στην αλλη ομως με χημεια φυσικη μαθηματικα και εκθεση (που θα ειχα περισσοτερες επιλογες) δεν θα ηταν τοσο ευκολα καθως θα ειχα και την χημεια.. και τα μαθηματικα που θεωρουνται δυσκολα. Εσεις τι μου προτεινετε; Ρωταω γιατι αν ειναι να μπω στο επιστημονικο πεδιο των θετικων θα πρεπει να δουλεψω λιγο τη χημεια αφου εχω πολλα κενα και δεν το κατεχω καθολου. *Αναφερομαι περισσοτερο σε αυτους που γνωριζουν το νεο συστημα. :hmm:
Ευχαριστω :D:D

Γεια σου!!...Στις πανελληνιες να ξερεις δεν υπαρχουν ευκολα μαθηματα...ευκολα γινονται μεσα απο το διαβασμα που κανεις...τωρα για κατευθυνση στη τριτη επελεξε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο..και μετα κοιτα τα μαθηματα...τα μαθηματικα θετικης με τα μαθηματικα οικονομιας και πληροφορικης ειναι ακριβως ιδια(βεβαια αυτο ειναι σχετικο καθως μπορει να υπαρξει αλλαγη στην υλη)....το 5ο πεδιο εχει αρκετες επιλογες απο αυτα που σου αρεσουν....η τελικη επιλογη ειναι δικη σου ομως..οποτε διαλεξε μια σχολη που να σου αρεσει πραγματικα και μην ανησυχεις που δεν εχεις αποφασισει ακομα...με το καιρο κατι θα σκεφτεις..οτιδηποτε απορια εχεις ευχαριστως να απαντηθει!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmanu313

Νεοφερμένος

Η Ονομάζομαι Εμμανουέλα αλλά μπορείς να με λες και Εμμ-α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Από ό,τι ξέρω με το νέο σύστημα που αναθεωρήθηκε πρόσφατα, στην τρίτη λυκείου θα υπάρχουν 5 δέσμες που θα κληθείς να αποφασίσεις ποια θα ακολουθήσεις (1 ή 2 δέσμες). Λοιπόν υπάρχουν 5 διαφορετικές ομάδες προσανατολισμού/δέσμες (>>>
1. ανθρωπιστικές & νομικές σπουδές
2. Θετικές & τεχνολογικές επιστήμες
3. Επιστήμες υγείας
4.Παιδαγωγικών σπουδών
5. Σπουδών οικονομίας & πληροφορικής)
και κάθε δέσμη έχει 3 μαθήματα. Επίσης θα εξετασθείς σε ένα ακόμα μάθημα επιλογής, όμως έχει την δυνατότητα να επιλέξεις ακόμη μία ομάδα προσανατολισμού/δέσμη ώστε να έχεις περισσότερες επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Καλησπερα ,
Φετος θα παω Β' λυκειου και εχω αποφασισει να παω στην θετικη "κατευθυνση" καθως δινω και εγω με το νεο συστημα . Εχω κλιση στις φυσικες επιστημες και τα πηγαινω μια χαρα στα μαθηματικα . Οσον αφορα ομως τη γ' λυκειου δεν ξερω αν πρεπει να επιλεξω το 2ο επιστημονικο πεδιο (θετικων και τεχνολογικων επιστημων) επειδη δεν το'χω καθολου με τη χημεια . Θα ηθελα να μπω σε μια σχολη που να εχει σχεση με την πληροφορικη κατα 90% (δεν ειμαι αποφασισμενη) η πολυτεχνικα γενικως, φυσικο , ακομα και οικονομικα μου αρεσουν, τελος παντων δεν εχω αποφασισει ακομα. Το 5ο επιστημονικο πεδιο ( επιστημες οικονομιας και πληροφορικης) εχει Μαθηματικα , Αοθ, Αεππ και εκθεση οποτε μου φαινεται ευκολη και υπαρχουν καποια πανεπιστημια που θα με ενδιεφεραν αρκετα , στην αλλη ομως με χημεια φυσικη μαθηματικα και εκθεση (που θα ειχα περισσοτερες επιλογες) δεν θα ηταν τοσο ευκολα καθως θα ειχα και την χημεια.. και τα μαθηματικα που θεωρουνται δυσκολα. Εσεις τι μου προτεινετε; Ρωταω γιατι αν ειναι να μπω στο επιστημονικο πεδιο των θετικων θα πρεπει να δουλεψω λιγο τη χημεια αφου εχω πολλα κενα και δεν το κατεχω καθολου. *Αναφερομαι περισσοτερο σε αυτους που γνωριζουν το νεο συστημα.*
Υ.Γ. επισης θα ηθελα να προσθεσω οτι στο μελλον θα ηθελα να ασχοληθω με κατι το οποιο εκτος απ'το να μου αρεσει να μου προσφερει και μια αξιοπρεπη δουλεια .. :hmm:
Ευχαριστω :D:D
Υπάρχει σχολή που περιλαμβάνει μαθηματικα φυσική χημεία και βιολογία λέγεται τμήμα φυσικών επιστημών και εφαρμοσμένων μαθηματικών και εντάσσεται στο επιστημονικό πεδίο θετικών σπουδών.Αλλά εκει δεν υπάρχει σίγουρι επαγγελματική αποκατάσταση μόνο σε κάποιο φροντιστήριο ή ιδιαίτερα με όχι και τόσο σίγουρη δουλειά και με χαμηλό μισθο.Τώρα απο εκεί και πέρα οσον αφορά τα οικονομικά να σου πώ οτι μπορείς να τελειώσεις λογιστική και χρηματοοικονομική (ΤΕΙ ή ΑΕΙ) και μετά να κάνεις μεταπτυχιακό στη ελεγκτική και γίνεσαι περιζήτητη στο κλάδο με αρκετά καλό μισθό και σίγουρη δουλειά στις ελεγκτικές εταιρείες της χώρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costd

Νεοφερμένος

Ο costd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γειά σας!
Είμαι μαθητής της Β' Λυκείου.....και έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα επιστημονικά πεδία ..Καταρχάς είμαι θετική κατεύθυνση. Λοιπόν εγώ θα ήθελα να επιλέξω τρίτο επιστημονικό πεδίο και πέμπτο (χωρίς κάποια απώλεια μορίων, στο πέμπτο)..θα ήθελα να μου πείτε αν αυτό είναι εφικτό και αν ναι ποια μαθήματα πρέπει να επιλέξω. ..Δηλαδή ενδιαφέρομαι για ιατρική και για στρατιωτικές ή αστυνομικές σχολές !!!! ;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisk99

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.
Φέτος θα πάω 2α λυκείου, και δεν είμαι σίγουρος τι κατεύθυνση να παω.

Αρχικά να πω ότι θέλω να ασχοληθώ με υπολογιστές (μάλλον προγραμματισμό ή κάτι τέτοιο) και για αυτό επέλεξα Θετική τον Μάιο.
Μας είπαν όμως ότι αν θέλουμε αλλάζουμε τώρα τον Σεπτέμβριο.

So, το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ ΚΑΘΟΛΟΥ τα μαθηματικά.
Δεν μου αρέσουν και έχω πολλά κενά + δεν μπορώ να κάτσω να τα διαβάσω εύκολα...
Θέλω όμως να ασχοληθώ με υπολογιστές και αυτό γίνεται μέσω θετικής, σωστά?

Στα αρχαία και την ιστορία τα πάω πολύ καλύτερα...
Τι να επιλέξω λοιπόν?
:/:

Btw μέσο όρο βγάζω γύρω στο 16 χωρίς να διαβάζω πολύ (Θα αρχίσω πιο πολύ διάβασμα φέτος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

odysseaspan

Νεοφερμένος

Ο odysseaspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Θεωρητική ---> γίνεσαι δικηγόρος, δάσκαλος , αρχαιολόγος
Θετική ---> Ιατρός , φαρμακοποιός , οδοντίατρος κτλ.
Τεχνολογική ---> φυσικός , μαθηματικός , προγραμματιστής , μηχανικός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Θετική ---> Ιατρός , φαρμακοποιός , οδοντίατρος κτλ.
Τεχνολογική ---> φυσικός , μαθηματικός , προγραμματιστής , μηχανικός

Τεχνολογική δεν υπάρχει. Από θετική στη Β' μπορείς να κάνεις όλα αυτά στη Γ', με τη διαφορά ότι για να γίνεις προγραμματιστής, οικονομολόγος κλπ κλπ υπάρχει η κατεύθυνση Οικονομίας - Πληροφορικής :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisk99

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ωραία πες ότι πάω θετικη για να περασω εκει, τι να κανω για τα μαθηματικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Εξάσκηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top