Δίλημμα: Επιλογή κατεύθυνσης και μετέπειτα πορεία σπουδών

Θεωρητική ή Τεχνολογική Κατεύθυνση;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)
  • Θεωρητική

  • Τεχνολογική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Έχω κάνει ένα αλλά ήταν πριν απο 3 μηνες και ειχα διαφορετικες προτιμησεις... Οταν ειχα την ευκαιρια να κανω μαθημα ενιωσα το συναισθημα: ''αυτο θελω να κανω στη ζωη μου''... Το φιλολογικο παντως το σκεφτομαι σοβαρα γιατι εχει καλα μεταπτυχιακα, διδακτορικα κλπ... Ο Φυσικος σου που παει για Διδακτωρ παιρνει λεφτα απο το παν/μο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Blonde angel καλησπερα :)
Αν καταλαβα σωστα , θα δωσεις με το νεο συστημα οπου , στο ΓΕΛ τουλαχιστον εχει μονο θετικη και θεωρητικη . Αυτο που προτεινω εγω να κανεις ειναι να συνεχισεις σε καποιο επαλ και να δωσεις ευκολοτερα πανελληνιες για καποιο ΤΕΙ που ετσι κι αλλιως και αξιολογες σχολες υπαρχουν και δε θελει να ξεσκιστεις στο διαβασμα , χωρις αυτο να σημαινει οτι δε πρεπει να καταβαλεις προσπαθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Καλησπερα,
Είμαι μαθητής της Α' Λυκείου και μέχρι πέρσι ήμουν φουλ προς τεχνολογική ή θετική μεριά. Αυτό γιατί δεν τα πήγαινα ιδιαίτερα καλά στα φιλολογικά μαθήματα και γιατί δεν ασχολιόμουν κιόλας. Όμως από φέτος που κάνουμε ιστορικά κείμενα στα Αρχαία άρχισα να τα λατρεύω και ο φιλόλογος στο φροντιστήριο μου λεει πως άνετα θα μπορούσα να ακολουθήσω την Θεωρητική αν το ήθελα. Απο την άλλη, ο μαθηματικός μου λέει ότι αν πάω Θεωρητική θα χαραμιστώ γιατί θα πήγαινα πολύ καλά, σχεδόν άριστα, στην Τεχνολογικη/Θετική. Αυτό συμβαίνει και με τον μαθηματικό και τον φυσικό (που μας κάνει χημεία) στο σχολείο. Στον έλεγχο μου είδα οτι τα πάω εξισου καλα και στους δύο κύκλους μαθημάτων. Ακομη, όταν έχω ελευθερο χρόνο και θέλω να διαβάσω κάτι αυτό σίγουρα θα είναι Αρχαία... Από σχολές με ενδιαφέρουν Φιλολογία, Νομική και ΔΕΣ (Παντειου μαλλον) απο τη Θεωρητική και Μαθηματικο, Φυσικο απο Τεχνολογική. Το ονειρό μου είναι να γίνω ακαδημαϊκός ή καθήγητης μέσης εκπαίδευσης σε φροντιστήριο όμως δικηγόρος, νομικός συμβουλος ή διπλωμάτης θα ήταν εξίσου ωραια επαγγέλματα. Ακόμη με ενδιαφέρει και το ΤΞΓΜΔ όμως είναι στην Κέρκυρα και όντας ήδη σε μικρή σχετικά πολη θα ήθελα να περάσω στην Αθήνα. Κάθε συμβουλή και πρόταση είναι ευπροσδεκτη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΥΓ: Εννοείται πως αν πάω Θεωρητική και δεν έπιανα Νομική, Φιλολογία ή ΔΕΣ θα δήλωνα το ΤΞΓΜΔ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Τι δουλειά θες να κάνεις οταν μεγαλώσεις? Και μη μου πεις 50 δουλειές, μία διαλέγουμε σ αυτή τη ζωή άσχετα αν μας αρέσουν πολλά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Είπα πως θέλω να γίνω ακαδημαϊκός ή καθηγητής στη μέση εκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Capellini

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Τι θα διδάσκεις όμως ;
Να διδάσκεις και Φυσική και μαθηματικά το καταλαβαίνω (αν βγάλεις όμως και τις δυό σχολές)
αλλά να διδάσκεις Νομικά και Μαθηματικά ταυτόχρονα ; Ακούγεται λίγο περίεργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Αυτό ειναι το θέμα... Δε γνωριζω... Το προβλημα μου είναι οτί πιστευω ότι αν διαλέξω μια κατεύθυνση θα χάσω τη γνώση που θα μου παρέχονταν αν πήγαινα στην άλλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angell ♥

Νεοφερμένος

Ο angell ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ειμαι μαθητρια Α λυκειου και δεν εχω αποφασισει τι κατευθυνση να παρω. Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι τα οικονομικα ομως δεν ειμαι σιγουρη ακομα. Μ'αρεσει και η ιατρικη και η νομικη. Δεν μπορω να αποφασισω. Να παω οικονομικα απο θεωρητικη κατευθυνση για να εχω και τη Νομικη; Οι προοπτικες για σπουδαστες οικονομικων απο θεωρητικη ειναι καλες; Γενικοτερα τα οικονομικα πηγαινουν καλα; Μου αρεσει και η Ιατρικη αλλα φοβαμαι την ανατομια. Τι να κανω; Ειμαι μπερδεμενη! Βοηθεια!
:hmm::eek::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Αρχικά να αποφασίσεις με γνώμονα το τι σου αρέσει και οχι με το τι πάει καλά,είσαι 16 ετών,μέχρι να τελειώσεις την σχολή σου και να βγεις στην αγορά εργασίας θα έχουν περάσει minimum 7-8 χρόνια.
Αρχικά πρέπει να ξεκαθαρίσεις κάτι στο μυαλό σου διότι όλες οι σχολές του 5ου πεδίκου ''οικονομικά'' λέγονται.
Αν ενδιαφέρεσαι να σπουδάσεις σε τμήμα οικονομικής επιστήμης τότε θα σου έλεγα να μην επιλέξεις θεωρητική κατεύθυνση γιατί θα τα βρεις πολύ δύσκολα με τα πανεπιστημιακά μαθηματικά και στατιστική.
Αν ενδιαφέρεσαι για σπουδές τύπου διοίκηση επιχειρήσεω,μάρκετινγκ κ.λ τότε ναι μπορείς να ακολουθήσεις τον δρόμο που είπες γιατί εκεί οι μαθηματικές απαιτήσεις είναι πολύ normal.
Καλές αποφάσεις να πάρεις και κάθε επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Τα οικονομικα ειναι καλη σχολη και εχει μια χαρα προοπτικες στο μελλον.Τα πραγματα πανε καλα για τους οικονομολογους.Ιατροι πολλοι φευγουν εξωτερικο ,και νομικοι για δουλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lo3i010615

Νεοφερμένος

Η Lo3i010615 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας! Πάω Β λυκείου σε ΕΠΑ.Λ.
Γνωρίζει κανείς εαν ισχύει ότι με την β'ομάδα στις πανελλήνιες του χρόνου έχω πρόσβαση σε ΑΕΙ ;

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Eχεις και μαλιστα σε οποιαδηποτε σχολη, σαν το γενικο λυκειο. Δεν εχει ανακοινωθει κατι διαφορετικο. Για που ενδιαφερεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lo3i010615

Νεοφερμένος

Η Lo3i010615 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ:·) Aladdin
Εμμ δεν έχω κατασταλάξει ακόμη σε κάτι αλλα πάντα ήθελα να γίνω δικηγόρος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaBu

Νεοφερμένος

Η MariaBu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Καλησπέρα , απο το τέλος της χρονιάς που μας είχαν δώσει ένα χαρτί να συμπληρώσουμε για την κατεύθυνση που ενδιαφέρομαι να ακολουθήσω για την Β' λυκειου τάξη( ενδεικτικά ) μέχρι και τώρα μέσα του καλοκαιριού με βασανίζει η σκέψη το επάγγελμα που θα ακολουθήσω!. Απο Σεπτέμβρη θα πρέπει να έχω επιλέξει κατεύθυνση ανάλογα με της σπουδές που θα ακολουθήσω..
Και το ερώτημα ειναι " τι να σπουδάσω;" , θέλω απο την μια να περάσω οικονομικα ( ασχετα οτι ειμαι αρκετά πεσμένη στην φυσικη και στα μαθηματικά αλλά ελπίζω με το φροντιστήριο που θα αρχίσω να εξελιχθώ ) στο πανεπιστημιο πειραια γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια , αλλά απο την άλλη ενδιαφέρομαι και για πολιτικες επιστημες και διεθνεις σχεσεις , αλλα δεν πιστεύω ότι στο μέλλον θα βρω δουλειά.. , επίσης έχει περάσει απο το μυαλό μου να περάσω για κοινωνική λειτουργός αλλα πάλι φοβάμαι οτι θα πεινάσω..
είμαι σε απόγνωση και της τελευταίες μερες που η Ελλάδα περνάει τόσες δύσκολες και κρίσιμες μέρες με επηρεάζει αρνητικά για το μέλλον μου! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Οπως βλεπεις τα πραγματα ειναι πολυ ρευστα σημερα.Μην σκεφτεσαι ως κυριο κριτηριο την αποκατασταση και τις απολαβες γιατι δεν ξερει κανενας πως θα ειναι τα πραγματα σε 5-6 χρονια οταν δηλαδη βγεις στην αγορα εργασιας.Προσπαθησε να βρεις τι σου αρεσει και δωσ΄του να καταλαβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaBu

Νεοφερμένος

Η MariaBu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Οπως βλεπεις τα πραγματα ειναι πολυ ρευστα σημερα.Μην σκεφτεσαι ως κυριο κριτηριο την αποκατασταση και τις απολαβες γιατι δεν ξερει κανενας πως θα ειναι τα πραγματα σε 5-6 χρονια οταν δηλαδη βγεις στην αγορα εργασιας.Προσπαθησε να βρεις τι σου αρεσει και δωσ΄του να καταλαβει.

Ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marySHERlocked

Νεοφερμένος

Η marySHERlocked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε δυο μηνες απο τωρα θα αναγκαστω να παρω μια πολυ σημαντικη αποφαση για την οποια δεν ειμαι ακομα ετοιμη. Μιλαω για την επιλογη κατευθηνσης στη Β' λυκειου. Ειμαι μαθητρια του 19-20 ( και αν εχω ορεξη μονο του 20:)).
Αγαπω τα μαθηματηκα και τη φυσικη , ενω αντιθετα απεχθανομαι τα αρχαια και την ιστορια. Παρ' ολα αυτα φοβαμαι πως η θετικη κατευθηνση δεν μου προσφερει και τοσες πολλες εναλλακτικες για ευρεση εργασιας. Τωρα τελευταια βεβαια εχω αρχισει να επεξεργαζομαι ενα σχεδιο και θα ηθελα τη συμβουλη σας. Θελοντας να συνδιασω τις δυο αγαπεσ μου , (φυσικη και μαθηματικα ), σκεφτικα να δωσω εξετασεις με σκοπο να περασω σε σχολη σαν φυσικος και να διαλεξω και τα τμηματα μαθηματικων τα οποια προσφερονται. Βεβαια ξερω οτι δεν υπαρχει αμεση επεγγελματικη αποκατασταση αλλα ουτε εμενα με ενδιαφερει το να διδαξω αμεσα. Αυτο το οποιο σκεφτομουν ηταν να παρακολουθ ησω την τριμηνη εκεπαιδευση την οποια προσφερει το CERN. Τι μου προτεινετε ? Μηπωσ το σχεδιο ειναι πολυ ανωριμο και πλασματικο ? Θα χρειαζομουν τη συμβουλη σας...Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Νομίζεις δηλαδη οτι η θεωρητική προσφέρει περισσότερες πιθανότητες για εύρεση εργασίας; Και για ποιες σχολές απο αυτο το πεδίο αναφέρεσαι συγκεκριμενα; :P Το θεμα ειναι να κανεις κατι που να αγαπάς, μονο ετσι θα γίνεις καλη σε αυτο και θα εχεις πιθανότητες να βρεις δουλεια. Στην παρούσα φαση τα περισσοτερα επαγγέλματα στην ίδια μοίρα βρίσκονται. Μετα απο χρονια πού ξερεις; Ισως αλλάξει κατι.
Αυτο για το CERN δεν ακούγεται άσχημο. Είχαμε παει εκπαιδευτική εκδρομη εκει με το σχολειο πριν δυο χρονια και απασχολούσαν και μερικούς Έλληνες εκει.Και απ'ο,τι θυμαμαι, τοτε ζητούσαν και αρκετούς μηχανικούς. Ψάξε και αυτη την πιθανότητα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γεια σας! Και καλό μήνα σε όλους :flowers:
Ξέρω πως θα ακουστεί τελείως χαζό.. Όμως θέλω την βοήθειά σας για να βγάλω από το μυαλό των γονιών μου την νομική. Έχω επιλέξει την ομάδα των ανθρωπιστικών σπουδών ( θεωρητική) με στόχο την γερμανική φιλολογία. Ο μπαμπάς μου κυρίως, ξινίζει με την ιδέα της φιλολογίας και μου λέει πως επειδή και με τον λόγο δεν έχω πρόβλημα και οι βαθμοί μου είναι άριστοι να μπω στην νομική όχι για να γίνω δικηγόρος αλλά να ασχοληθώ σε κάτι πάνω στην πολιτική, το διεθνές δίκαιο κλπ. Εγώ, μόνο στο άκουσμα όλων αυτών βγάζω σπυράκια καθώς εδώ και 3 χρόνια έχω αποφασίσει τι θέλω να κάνω ακόμα και αν αυτό δεν έχει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση καθώς πιστεύω πως ναι μεν είναι σημαντικός παράγοντας αλλά όχι ο σημαντικότερος. Θέλω λοιπόν να τον κάνω να σταματήσει να με ''ενοχλεί'' με την νομική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Αν και λίγο δύσκολα θα το βγάλει από το μυαλό του ( έτσι είναι οι γονείς), προτείνω να συζητήσεις μαζί του. Να του πεις ότι δε σε ενδιαφέρει αυτό το επάγγελμα και πως αν δε σου αρέσει κάτι ίσως και να μη τα καταφέρεις.Το επάγγελμα πρέπει να είναι καθαρά δική σου επιλογή γιατί εσύ θα το εξασκήσεις. Ξέρω ότι πιθανότατα δε θα το βγάλει από το μυαλό του εύκολα και μάλλον θα σε ενοχλεί μέχρι και την ημέρα της συμπλήρωσης του μηχανογραφικού μέχρι που σε κάποια φάση θα αρχίσεις κι εσύ να έχεις αμφιβολίες για τις επιλογές σου. Οι γονείς πιστεύουν ακόμα πως πας χαμένη αν επιλέξεις κάτι με λιγότερα μόρια ή μικρότερο κύρος. Προσπάθησε πάντως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top