Δίλημμα: Επιλογή κατεύθυνσης και μετέπειτα πορεία σπουδών

Θεωρητική ή Τεχνολογική Κατεύθυνση;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)
  • Θεωρητική

  • Τεχνολογική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!:hello: Εμπιστεύομαι απόλυτα τις γνώμες των μελών και έτσι θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις όλων σας σε ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και μήνες και αυτό είναι... η επιλογή κατεύθυνσης και το αν θα δώσω ή όχι πανελλήνιες!:/:

Αρχικά να αναφέρω πως ενδιαφέρομαι να κάνω σπουδές που αφορούν παραϊατρικά επαγγέλματα. Δυστυχώς δεν είμαι καλή μαθήτρια και αυτό γιατί απλά...δεν το έχω με το διάβασμα!:( Η αρχική μου επιλογή ήταν η θετική κατεύθυνση όπου υπάρχει το 3ο πεδίο με τα παραϊατρικά επαγγέλματα, απόφαση που ανατράπηκε αμέσως καθώς είδα πως τα επαγγέλματα που στοχεύω χρειάζονται 17.000 και 14.000 μόρια, που αποκλείεται να μαζέψω στις πανελλήνιες.:( Τα μαθηματικά και η χημεία είναι δυστυχώς τα μαθήματα όπου έχω τις χειρότερες επιδώσεις και για αυτό δεν σκοπεύω να επιλέξω θετική κατεύθυνση εάν δεν δώσω πανελλήνιες. Από την άλλη η τεχνολογική κατεύθυνση μου φαίνεται κάπως καλύτερη διότι έχει και πιο "θεωρητικά" μαθήματα, όμως και πάλι τα μαθηματικά είναι μεγάλο κομμάτι της. Τα μαθήματα που έχω τις καλύτερες επιδώσεις είναι η λογοτεχνία και η έκθεση (δεν έκανα ποτέ φροντιστήριο και είχα πάντα 19) αλλά νομίζω πως δεν είμαι για θεωρητική κατεύθυνση καθώς θέλει πολύ διάβασμα και εγώ μόλις δω βιβλίο αρχαίων ανατριχιάζω.:P Δεν θέλω οι γονείς μου να δώσουν τόσα λεφτά σε ιδιαίτερα και να μην καταφέρω να περάσω πουθενά, γιατί μετά αν δεν καταφέρω να περάσω σε κάποιο πανεπιστήμιο/τει, δεν θα υπάρχουν χρήματα για να πάω σε κάποια ιδιωτική σχολή. Θέλω να επιλέξω τι θα κάνω προτού αρχίσει η σχολική χρονιά.:worry:

Σκέφτομαι να πάρω το απολυτήριο λυκείου και να μην δώσω πανελλήνιες.:/: Είδα πως σε κάποια ιδιωτικά ιδρύματα υπάρχουν σπουδές σε παραϊατρικά επαγγέλματα αλλά δεν είναι σίγουρο πως θα σε επιλέξουν να μπεις, γεγονός που με κάνει να νιώθω μεγάλη ανασφάλεια. Επίσης από ότι έχω καταλάβει τα μαθήματα πραγματοποιούνται στην Αγγλική γλώσσα, σωστά;:(

Όποιος μπορεί να μου πει μια γνώμη θα του ήμουν ευγνώμων! Ευχαριστώ πάρα πολύ που διαβάσατε το τεράστιο κείμενο... :bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex evangelou

Νεοφερμένος

Ο alex evangelou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Η άποψη μου ειναι να ακολουθησεις τη τεχνολογική κατευθυνση ,που απο οτι καταλαβα σου αρεσει πιο πολυ απο ολες και να διαλεξεις στην γ λυκειου ως μαθημα επιλογης τη βιολογια γενικης παιδειας .Ετσι θα ανοιξεις το 3ο πεδιο που σου αρεσει και τα μαθηματα βαρυτητας θα ειναι η βιολογια γενικης και η εκθεση(που εχεις και καλες επιδοσεις).Επιπλέον πιστεύω οτι πρεπει οπωσδηποτε να δωσεις πανελληνιες ,ασχετα απο το αποτελεσμα που θα καταφερεις .Τελος ,εφοσον σκεφτεσαι τις ιδιωτικες σχολες,εχε στο νου σου να παρεις ενα αρκετα καλο απολυτηριο και να ενα καλο διπλωμα στα αγγλικα
Καλη επιτυχια σε ο,τι και αν επιλεξεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάααρα πολύ για την άμεση απάντηση!!! Ειλικρινά με βοήθησες πάρα πολύ να ξεκαθαρίσω τις σκέψεις μου και να δω το θέμα πιο σφαιρικά! :happy: Προτιμώ την τεχνολογική γιατί όπως είπες και εσύ γιατί μπορώ να δώσω έχοντας ανοίξει το 3ο πεδίο αλλά και αν δεν δώσω πιστεύω πως με αυτήν την κατεύθυνση θα βγάλω καλύτερο βαθμό απολυτηρίου από ότι θα έβγαζα από τις άλλες δύο. Δυστυχώς δεν έχω τις δυνατότητες για να πάρω πτυχίο αγγλικών πάνω από το lower, καθώς όπως προείπα δεν το έχω με το διάβασμα -πιο συγκεκριμένα έχω θέμα με την συγκέντρωση και την απομνημόνευση, που δύσκολα αντιμετωπίζονται- :(. Απλά όπως είπα και στο πρώτο μου post δεν θέλω να δοθούν τόσα χρήματα σε ιδιαίτερα μαθήματα και τελικά να μην μπορέσω να περάσω πουθενά μέσω πανελληνίων εξετάσεων. Νομίζω το πρόβλημα είναι πως έχω πολλές επιλογές, αν είχα λιγότερες θα αποφάσιζα πιο γρήγορα. (:P) Και πάλι σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.:bigarmhug

Ευχαρίστως να ακούσω και άλλες απόψεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Για Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ή Ηλεκτρολόγος Μηχ. και Μηχ Υ/Η λογικά πάνε από Τεχνολογική έτσι?! Δεν θέλω ΕΠΑΛ ή ΟΑΕΔ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kon97

Νεοφερμένος

Η kon97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!
ΗρθεΓε και η δικη μου σειρα φετος να παω δευτερα λυκειου!!! δυστυχως ομως ειμαι σε διλλημα για την κατευθυνση που θα διαλεξω! :/
Το προβλημα μου ειναι οτι με ενδιαφερουν σχολες που ειναι οι περισσοτερες στο πρωτο πεδιο ( πχ. ψυχολογια, παιδαγωγικα, βρεφονηπιοκομεια, νηπιαγωγος περισσοτερο αυτα) και λιγοτερες σχολες απο το τριτο πεδιο (πχ. μαιευτικη, εργοθεραπεια, λογοθεραπεια)
Σε αυτη την περιπτωση πια κατευθυνση παιρνουν? Τοσο καιρο προετοιμαζομουν να παω θετικη κανοντας μαθηματα φυσικης μαθηματικων... η αληθεια ειναι πως φοβαμαι τα αρχαια λιγο.... οι δικοι μου, μου λενε να μην παω θεωρητικη γιατι δεν θα παρω γνωσεις που θα μου χρησιμευσουν στην υπολοιπη ζωη μου... ειμαι πολυ μπερδεμενη.... :/ ποια ειναι η γνωμη σας για ολα αυτα???

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Σε αυτό το link μπορείς να δεις ποιες κατευθύνσεις και ποια πεδία χρειάζονται για κάποια συγκεκριμένα επαγγέλματα.

https://www.anodos.edu.gr/Lykeio/Epilogi.htm

Για Ψυχολογία θέλει Θεωρητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!
ΗρθεΓε και η δικη μου σειρα φετος να παω δευτερα λυκειου!!! δυστυχως ομως ειμαι σε διλλημα για την κατευθυνση που θα διαλεξω! :/
Το προβλημα μου ειναι οτι με ενδιαφερουν σχολες που ειναι οι περισσοτερες στο πρωτο πεδιο ( πχ. ψυχολογια, παιδαγωγικα, βρεφονηπιοκομεια, νηπιαγωγος περισσοτερο αυτα) και λιγοτερες σχολες απο το τριτο πεδιο (πχ. μαιευτικη, εργοθεραπεια, λογοθεραπεια)
Σε αυτη την περιπτωση πια κατευθυνση παιρνουν? Τοσο καιρο προετοιμαζομουν να παω θετικη κανοντας μαθηματα φυσικης μαθηματικων... η αληθεια ειναι πως φοβαμαι τα αρχαια λιγο.... οι δικοι μου, μου λενε να μην παω θεωρητικη γιατι δεν θα παρω γνωσεις που θα μου χρησιμευσουν στην υπολοιπη ζωη μου... ειμαι πολυ μπερδεμενη.... :/ ποια ειναι η γνωμη σας για ολα αυτα???

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια!!! :)
Αστειεύονται προφανώς με το υπογραμμισμένο.

Αφού θες σχολές του 1ου πεδίου που απαιτούν απο μέτρια εως υψηλή βαθμολογία, προτιμότερο θα είναι να επιλέξεις θεωρητική και στη γ'λυκείου να δώσεις βιολογία γενικής , ώστε να μπορείς να εισαχθείς στις σχολές του 3ου πεδίου που μας ανέφερες και δεν απαιτούν υψηλή βαθμολογία(έτσι εξισταθμίζεις την απώλεια μορίων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Αφού θες σχολές του 1ου πεδίου που απαιτούν απο μέτρια εως υψηλή βαθμολογία, προτιμότερο θα είναι να επιλέξεις θεωρητική και στη γ'λυκείου να δώσεις βιολογία γενικής , ώστε να μπορείς να εισαχθείς στις σχολές του 3ου πεδίου που μας ανέφερες και δεν απαιτούν υψηλή βαθμολογία(έτσι εξισταθμίζεις την απώλεια μορίων).

Θα συμφωνήσω! Και εγώ σκοπεύω να κάνω το αντίστοιχο, με τη διαφορά πως θα πάρω τεχνολογική κατεύθυνση και στην γ' θα επιλέξω βιολογία γενικής -όπως μου πρότεινε παραπάνω και ο alex evangelou-. Εξάλλου γλυκιά μου kon97 είναι καλύτερο να επιλέξεις μόνη σου την κατεύθυνση που πιστεύεις πως θα τα πας καλύτερα και που σε ενδιαφέρει περισσότερο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Για Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ή Ηλεκτρολόγος Μηχ. και Μηχ Υ/Η λογικά πάνε από Τεχνολογική έτσι?! Δεν θέλω ΕΠΑΛ ή ΟΑΕΔ..

Ναι, ναι από Τεχνολογική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
οι δικοι μου, μου λενε να μην παω θεωρητικη γιατι δεν θα παρω γνωσεις που θα μου χρησιμευσουν στην υπολοιπη ζωη μου...
Ολες οι γνώσεις είναι χρήσιμες στη ζωή σου αν και στη γ λυκείου δεν παίρνεις και πολλές γνώσεις.Απλά παπαγαλίζεις.Και δυστυχώς αυτό συμβαίνει σε όλες τις κατευθύνσεις.Εγώ προσπαθώ φέτος εκτός του να γράψω καλά να μάθω και πολλά καινούργια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kon97

Νεοφερμένος

Η kon97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!!!
Αποφασισα να παω θεωρητικη με στοχο τη ψυχολογια! ευχομαι να τα καταφερω!!! :) ευχομαι και για εσας οτι καλυτερο!!! :)
οι δυο αυτες χρονιες που μενουν θα ειναι δυσκολες!!!
σας ευχομαι καλη δυναμη, καλο κουραγιο και καλη επιτυχια!!!!! :) :) :) :*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!!!
Αποφασισα να παω θεωρητικη με στοχο τη ψυχολογια! ευχομαι να τα καταφερω!!! :) ευχομαι και για εσας οτι καλυτερο!!! :)
οι δυο αυτες χρονιες που μενουν θα ειναι δυσκολες!!!
σας ευχομαι καλη δυναμη, καλο κουραγιο και καλη επιτυχια!!!!! :) :) :) :*

Επίσης καλό κουράγιο:) Εύχομαι να καταφέρεις να πετύχεις τον στόχο σου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Πιστεύω πως είναι αρκετά δύσκολο τελικά για έναν άνθρωπο να διαλέξει και να σπουδάσει αυτό που πραγματικά θέλει. Σε δυο εικοσιτετράωρα αρχίζει για μένα η Α' Λυκείου και τα συναισθήματα μου είναι ανάμικτα. Απ'τη μια χαίρομαι που ανοίγει ένα νέο κεφάλαιο στη ζωή μου, απ'την άλλη έχω αγχωθεί αφάνταστα αφού μετά το τέλος της φετινής χρονιας, θεωρούμαι πλέον "μεγάλο παιδί" ή δεν ξερω 'γω τι και αναγκάζομαι να επιλέξω κατεύθυνση. Δε νομίζω πως ο είμαι ο μόνος που αγαπά εξίσου τα μαθήματα της θεωρητικής όσο και εκείνα της θετικής. Η φετινή χρονιά βέβαια, ελπίζω θα με κατευθύνει προς την κατεύθυνση που μου ταιριάζει, μάλλον η θετική, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Εδώ και ενάμιση χρόνο μου έχει κατσικωθεί να γίνω γιατρός. Αυτολεξεί οι σκέψεις μου, "το σπουδαιότερο επάγγελμα", "γοητευτικό και ζωτικής σημασίας". Ναι, αλλά πως μπορώ να είμαι σίγουρος πως τα λόγια μου αυτή τη στιγμή δεν είναι λόγια του αέρα, πως μπορώ να είμαι σίγουρος ο,τι δεν παίρνω βιαστικές αποφάσεις τις οποίες θα μετανιώσω μετέπειτα στη ζωή μου, επηρεασμένος απ'την κοινωνική θέση του γιατρού και υποσυνείδητα σκεπτόμενος το χρήμα και την "μούρη" που θα πουλάω; Δίνω το επάγγελμα της ιατρικής σαν παράδειγμα. Πως είναι δυνατόν σε ένα διάστημα τριών ετών να έχω κάνει την σωστή απόφαση, όταν είμαι ακόμα ένα ανώριμο δεκαεκτάχρονο που ο εγκέφαλος του βρίσκεται ακόμα στη διαδικασία πήξης; Θέλω να είμαι ευτιχισμένος, να κάνω αυτό που θέλω, αλλά δεν είμαι σίγουρος τι θέλω, περνάω απο στάδια αμφιβολίας συνεχώς και αυτό δεν θα έχει αλλάξει σε τρία χρόνια που θα περάσω σε όποια σχολή περάσω. Και κλείνω θέτοντας ξανά το ίδιο ερώτημα. Πως γίνεται ένας νεαρούλης που ακόμα τρώει απ'τη μαμά του και ζει με τα λεφτά του μπαμπά να πάρει μια τόσο καθοριστική για τη ζωή του απόφαση σε ένα τόσο σύντομο χρονικό διάστημα; Αν δεν κατανοείτε τι θέλω να πω, σας απαντώ απο τώρα, ούτε εγώ δεν ξέρω. Μαμημένη εφηβεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MsBonita31

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Λογικο ειναι να νιωθεις ετσι, μν ανησυχεις ολοι μας τα περναμε. Εγω θα μπω τωρα 2α λυκειου και καθε βδομαδα αλλαζω γνωμη για το ποια σχολη θελω να ακολουθησω( και παντα λεω τωρα κατασταλλαξα, εκει θα παω :P). Κοιτα να αποφασισεις ποια κατευθυνση θα επιλεξεις και για το επαγγελμα εχεις ακομα χρονο μν αγχωνεσαι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Από 1η γυμνασίου ο στόχος μου δεν άλλαξε, η φαρμακευτική με μάγευε από τότε. Και αυτό θα κάνω. Είναι μια χρόνια εύκολη και αξιοποίησέ την κάνοντας όνειρα για το μέλλον, θα σε βοηθήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που τα περνάει, Τάσε97 ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Όπως και να 'χει στην Α Λυκείου τίθενται βάσεις στη Φυσική και στα Μαθηματικά που χρειάζονται οπωσδήποτε στη συνέχεια (ιδιαίτερα στα Μαθηματικά) . Τότε καταλαβαίνεις (με τη προυπόθεση ότι έχεις όρεξη για μελέτη) αν μπορείς να ακολουθήσεις θετική ή τεχνολογική κατεύθυνση. Άσε που έχεις και τα Αρχαία τα οποία σου τη δίνουν αν είσαι ντουγρού για Θετικές σπουδές. Έτσι μόνο εύκολη χρονιά δεν θα την χαρακτήριζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εμένα βασικά η Α Λυκ με μπέρδεψε :P Γιατί απο κει που δεν ήθελα να βλέπω τα αρχαία τώρα τα λατρεύω :P Το θέμα είναι να θέσεις ενα στόχο. Μετά ο κόσμος να χαλάσει θα προσπαθήσεις να τον πετύχεις. Όσο δύσκολες εποχές και να είναι τα όνειρα είναι ΔΩΡΕΑΝ.
Α και μη νομίζεις οτι είναι μια χαλαρή τάξη. Έχει δυσκολίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Γεια σας! Ειμαι μαθητης της Α Λυκειου, οπως προδιδει και το προφιλ μου, και ειμαι σε τεραστιο διλημμα για την κατευθυνση που θα παρω. Το ονειρο μου ειναι ή να γινο καθηγητης ΜΕ ή ακαδημαϊκος. Μου αρεσουν τα Μαθηματικα και η Χημεια και λατρευω τη Φυσικη. Ακομη, λατρευω τα Αρχαια και πιστευω και τα Λατινικα, αν επιλεξω Θεωρητικη, επειδη θα τα δω ως ξενη γλωσσα, που τις λατρευω! Απο τη Θεωρητικη με ενδιαφερουν η Φιλολογια και το ΤΞΓΜΔ Κερκυρας ενω απο την Τεχνολογικη (Τ1 συγκεκριμενα, αν ειναι να αποφγουμε την παπαγαλια να την αποφυγουμε τελειως) το Χημικο και το Φυσικο. Εχω σκεφτει να τελειωσω μια σχολη και να δωσω κατατακτηριες ωστε να μπω σε μια αλλη.. Πχ Φιλολογια και Χημικο. Ο φιλολογος στο φροντιστηριο μου εχει προτεινει την ακαδημαϊκη καριερα και με εντυπωσιασε γενικοτερα... Το κακο ειναι οτι εκτος απο Πολιτικη Παιδεια και Βιολογια δεν υπαρχει καποιο μαθημα που να μην μου αρεσει. Τελος, αν και ξερω οτι δεν θα επρεπε να ειναι παραγοντας, στο φροντιστηριο εχω γαματο Φυσικο και Μαθηματικο και αυτος εχω βρει και γαματο καθηγητη για τα μαθηματα της Τ1 (τον εχω στο σχολειο και κανει φροντιστηρια). Υπαρχει καποιος τροπος να περιορισω τις επιλογες; Σας ευχαριστω προκαταβολικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Μπορείς να κάνεις κάποια Τεστ Επαγγελματικού Προσανατολισμού που συνήθως τα δίνουν στα φροντιστήρια.

Ο Φυσικός μου στο φροντιστήριο πάει για Διδακτορικό στην Φυσική. Τώρα εάν θέλεις και εσύ μεγάλες επιτυχίες, διάλεξε Φυσική ή Χημεία (δηλαδή Θετική) και άρχισε, τέσσερα χρόνια πανεπιστήμιο, 4 μεταπτυχιακό και το διδακτορικό πόσο είναι...

Στα 30 θα διδάσκεις σε Πανεπιστήμιο... με καλά λεφτά -.-

Τώρα βέβαια είσαι στο νέο σύστημα, εκεί τα πράγματα είναι δύσκολα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top