Κύβος του Ρούμπικ: Ένας αιώνιος γρίφος

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.

Εντάξει. Πολύ ωραίος ο κύβος του Ρούμπικ. Έχω διαβάσει ότι όταν πρωτοεμφανίστηκε (1974 νομίζω) σε όλη τη Γη οι άνθρωποι είχαν κυριευτεί από υστερία να τον λύσουν. Κάποιοι πολύ λίγοι που τα κατάφεραν έβγαλαν βιβλία με τη λύση και πλούτισαν. Σήμερα, δε βλέπω να είναι και τόσο σπουδαίο το να βρεις τον αλγόριθμο στο διαδίκτυο, να εξασκηθείς και μετά να κάνεις τη φιγούρα σου. Το έκανα αυτό όταν πήγαινα στο δημοτικό. Μάλιστα τον είχα ανοίξει και του έβαλα βαζελίνη για να γλυστρά γρήγορα χωρίς να σκαλώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_98

Νεοφερμένος

Ο Nikos_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
τον είχα ανοίξει και του έβαλα βαζελίνη για να γλυστρά γρήγορα χωρίς να σκαλώνει.
εγώ του έχω βάλει σπρέι σιλικόνης γιατί η βαζελίνη μαυρίζει μετά από λίγο καιρό χαχαα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
ειδα ενα σχετικο βιντεο στο youtube και την επομενη μερα το ελυσα.ε αργοτερα τον ελυνα σε δυο λεπτα αλλα δεν πηγαινε παραπανω γιατι θα σπαγε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Βασικά είχα πορωθεί με αυτόν πριν 2 μήνες περίπου...κάψιμο κανονικό..το έλυνα σε 1-1.5 λεπτό...τώρα το έχω ψιλοξεχάσει...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
βαλτε κανα βιντεο δικο σας η με τεχνικες να δουμε
εγω ειχα παρει εναν 2χ2 στο δημοτικο αλλα δεν μπορουσα να τον λυσω με τιποτα,τωρα με εχετε ψησει και ξαναρχιζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν υπάρχει κανείς που να ασχολείται πλέον,ορίστε τα κατορθώματα μου.

Ασχολούμαι μόνο με τον κλασικό 3x3.

Best: 18 sec
Average 25 sec

Μέθοδος: CFOP

Δεν γνωρίζω κανέναν αλγόριθμο από f2l,ότι κάνω το κάνω inituitive.Από OLL γνωρίζω μόνο τους 7 βασικούς με όλα τα edges πάνω.Και από PLL πάλι λίγα πράγματα,ξέρω όλα τα edge permutations το A-perm από τρεις γωνίες και άλλους 3 αλγορίθμους που δεν τους χρησιμοποιώ γιατί δεν τους έχω εξασκήσει.Αυτό που με βοήθησε στους χρόνους είναι ένα πολύ φτωχό Look ahead στο f2l και το γεγονός ότι μπορώ να εισάγω τα ζευγάρια σε όλες τις υποδοχές χωρίς rotation,κάτι που κατάφερα με πολληηη εξάσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top