Γενικές Απορίες περί Φυσικής

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Δε βρήκα σχετικό θέμα και επειδή γενικά προκύπτουν συχνά απορίες σχετικά με τη φυσική έκανα καινούριο θέμα ώστε να ρωτάμε ότι μας απασχολεί.Ίσως κάποιος ξέρει να απαντήσει...
Ας αρχίσω:
Γιατί το spin του ηλεκτρονίου,η γωνιακή του ταχύτητα δηλαδή δημιουργεί μαγνητικό πεδίο;Πως προκύπτει αυτό;Είναι ιδιότητα του Ηλεκτρομαγνητισμού;Ξέρω ότι οι θεμελιώδης δυνάμεις αλληλεπιδρούν μέσω σωματιδίων τα οποία εκπέμπονται και απορροφούνται, χονδρικά,άλλα δε ξέρω πως να το συσχετίσω με το spin.Βασικά γιατί το ηλεκτρόνιο και γενικά τα υποατομικά σωματίδια έχουν spin και πώς γίνεται αυτό να παράγει το πεδίο;:hmm:

Edit: Σχετικό βίντεο αν και πάλι δεν απαντά το γιατί:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,487 μηνύματα.
Δε βρήκα σχετικό θέμα και επειδή γενικά προκύπτουν συχνά απορίες σχετικά με τη φυσική έκανα καινούριο θέμα ώστε να ρωτάμε ότι μας απασχολεί.Ίσως κάποιος ξέρει να απαντήσει...
Ας αρχίσω:
Γιατί το spin του ηλεκτρονίου,η γωνιακή του ταχύτητα δηλαδή δημιουργεί μαγνητικό πεδίο;Πως προκύπτει αυτό;Είναι ιδιότητα του Ηλεκτρομαγνητισμού;Ξέρω ότι οι θεμελιώδης δυνάμεις αλληλεπιδρούν μέσω σωματιδίων τα οποία εκπέμπονται και απορροφούνται, χονδρικά,άλλα δε ξέρω πως να το συσχετίσω με το spin.Βασικά γιατί το ηλεκτρόνιο και γενικά τα υποατομικά σωματίδια έχουν spin και πώς γίνεται αυτό να παράγει το πεδίο;:hmm:

Edit: Σχετικό βίντεο αν και πάλι δεν απαντά το γιατί:

Παρεμφερείς απορίες είχα κι έχω κι εγώ, (όπως π.χ. γιατί τα φωτόνια να έχουν αυτήν την ταχύτητα που έχουν) και απάντηση δεν έχω βρει(και δε νομίζω να υπάρξει).Anyway,βρήκα αυτό (αναφέρει τη σχετικότητα ως κάποιου είδους εξήγηση για παραγόμενα Η/Μ πεδία από κινούμενα ηλεκτρόνια): www.physicsforums.com/showthread.php?t=57712 και www.physicsforums.com/showthread.php?t=184619. Επίσης μπορεί να αναφέρει κάτι στο λήμμα της wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_waves. Πιστεύω πως τελικά είναι κάποια θεμελιώδη ιδιότητα του ηλεκτρομαγνητισμού που δεν επιδέχεται περαιτέρω εξήγηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαθητης 1995

Νεοφερμένος

Ο Μαθητης 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δε βρήκα σχετικό θέμα και επειδή γενικά προκύπτουν συχνά απορίες σχετικά με τη φυσική έκανα καινούριο θέμα ώστε να ρωτάμε ότι μας απασχολεί.Ίσως κάποιος ξέρει να απαντήσει...
Ας αρχίσω:
Γιατί το spin του ηλεκτρονίου,η γωνιακή του ταχύτητα δηλαδή δημιουργεί μαγνητικό πεδίο;Πως προκύπτει αυτό;Είναι ιδιότητα του Ηλεκτρομαγνητισμού;Ξέρω ότι οι θεμελιώδης δυνάμεις αλληλεπιδρούν μέσω σωματιδίων τα οποία εκπέμπονται και απορροφούνται, χονδρικά,άλλα δε ξέρω πως να το συσχετίσω με το spin.Βασικά γιατί το ηλεκτρόνιο και γενικά τα υποατομικά σωματίδια έχουν spin και πώς γίνεται αυτό να παράγει το πεδίο;:hmm:

Edit: Σχετικό βίντεο αν και πάλι δεν απαντά το γιατί:
Δες εδω https://en.wikipedia.org/wiki/Ampère's_circuital_law και μετα εδω https://en.wikipedia.org/wiki/Electron στο interactions
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top