Εξετάσεις SAT

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,

Ξέρει κανείς τι είναι οι εξετάσεις SAT;
Και κυρίως που τις δίνεις;
Πως μπορείς να προετοιμαστείς;
Και πως σε βοηθούν στο να μπεις σε ενα καλο πανεπιστημιο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλά ρε παιδιά κανένας δεν ξέρει τίποτα για αυτήν την εξέταση;;;;;;
Η αλήθεια έιναι πως ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση σε κανένα καλό αμερικάνικο πανεπιστήμιο...
Τώρα τελειώνω την Β λυκείου αλλά έχω την εντύπωση ότι οι αιτήσεις πρέπει να υποβάλλονται νωρίς χώρια ότι πρέπει να κάνω κάποια προετοιμασία...
Γι'αυτό χρέιάζομαι πληροφορίες το σηντομότερο δυνατό... Δεν έχει κάνει αίτηση κάποιος παλιότερα ή να έχει δωσει αυτές τισ SATA;;;
Παρακαλώ βοηθήστε......;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hvairline

Νεοφερμένος

Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Τα ΣΑΤ ειναι εξετασεις που δινουμε για εισαγωγη σε Αμερικανικα Πανεπιστημια.Πρεπει να κανεις δηλωση για αυτες τις εξετασεις το συντομοτερο δυνατον, η ιστοσελιδα; www.collegeboard.com .Απ'οτι ξερω στην Ελλαδα δεν υπαρχουν προγραμματα προετοιμασιας ,οτι κανεις μονος σου.Μπορεις να παρεις πληροφοριες για την εξεταση απο την παραπανω ιστοσελιδα.Γενικατα διακρινεται σε τρια μερη ; Math,Critical Reading,Writing.Αν εχεις καποια επαφη με μαθηματικα θα σου φανουν γελοια+απαιτειται αριστη γνωση αγγλικων.Στην αμερικη για ποια πανεπιστημια ενδιαφερεσε?Εχεις αμερικανικη υπηκοοτητα?Αν οχι να ξερεις οτι μονο τα τοπ δινουν οικονομικες βοηθειες και δεν ειναι δυσκολο να μπεις σε αυτα.Αιτησεις στελνουμε για το Class of 2015(εσυ δηλαδη) στις αρχες Σεμπτεμβριου 2010.Ελπιζω να βοηθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως είμαι "δυνατος" μαθητής και γνωρίζω πολύ καλά την αγγλική γλώσσα (έχω Proficiency), αλλά δεν ξέρω την ύλη του ΣΑΤ... και έχω αρκετές απορίες σχετικά με αυτές τις εξετάσεις... Πχ που διεξάγονται;;;;;;;;;;;
Εσύ θα δώσεις/έχεις δώσει;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hvairline

Νεοφερμένος

Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Τα αγγλικα του ΣΑΤ δεν εχουν καμια σχεση με τα αγγλικα του Προφισενσι ,ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.Για τα αγγλικα του ΣΑΤ χρειαζετε κριτικη ικανονοτητα στα αγγλικα οπως και συνδυασμο πραγματων,σου συνιστω να δεις την σελιδα που σου εστειλα για να καταλαβεις.Εχει και οδηγιες προετοιμασιας.Στην Ελλαδα αυτες διεξαγονται στην Αθηνα και συνηθως στο Αμερικανικο Κολλεγιο.Εγω εδωσα περσι και μπηκα και τον Σεμπτεβριο παω να σπουδασω Αμερικη.Εσυ αν επιτρεπετε γιατι θες να σπουδασεις στην Αμερικη?Αν εχεις αλλη απορια ,ρωτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Αλήθεια;;; Μπράβο!!!!! Σε ποιο πανεπιστημιο/σχολή;;;;;;; Πως ήταν οι εξετάσεις;;;;;;;;;; Και που βρήκες υλικό για προετοιμασία;;;;;;;; Είχες κάποιο βιβλίο;;;;;;;;;; Α και πότε έδωσες;;; Τέλος Νοεμβρίου;;;;;;;;;;;
Εγώ ενδιαφέρομαι για βιολογικό ή φαρμακευτικό........
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.......:):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_aerospace

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εμπεσός (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
έδωσα ΣΑΤ τώρα τον Μάιο που μας πέρασε. ετοιμάζομαι για class of 2015 τώρα. τα μαθηματικά θα σου φανούν εύκολα αλλά πρόσεχε, κρύβουν παγίδες. μπορεί να ξέρεις το γνωστικό αντικείμενο αλλά να κυκλώσεις την λαθος απάντηση γιατί κρύβουν παγίδες όπως είπα. τώρα το πιο δύσκολο κομμάτι για μένα στο ΣΑΤ είναι η έκθεση και τα κείμενα. η έκθεση δύσκολη, γιατί πρέπει μέσα σε 25 λεπτά να την γράψεις. εγώ πήρα 4 στα 6 που είναι καλός βαθμός. μετά τα κείμενα, αν και ξέρω αγγλικά πολύ καλά δυσκολεύτηκα πολύ. μπορεί να είναι κείμενα από τον 19 αιώνα, με λέξεις που δεν τις έχεις δει ποτέ στην ζωή σου. τρελές λέξεις που δεν θα τις ξαναχρησιμοποιήσεις ποτέ. η επόμενη εξεταστική είναι στις 9 Οκτωβρίου. έχεις χρόνο να προετοιμαστείς. αγόρασε βίβλία από to amazon. παρε the official study apo to collegeboard kai to The Princeton Review, 2010 edition. αν διαβάσεις αυτά τα βιβλία θα πας καλά. το σημαντικότερο όμως είναι να κάτσεις να διαβάσεις δύσκολα κείμενα και να μάθεις δύσκολες.

τις δίνεις σε διάφορα μέρη της ελλάδα. αθήνα Θεσσαλονίκη λάρισα, κτλ. γράφεσαι ονλινε από το σιτε tou colleboard. εύκολο ειναι. εγω έδωσα το american community school of athens.

ο ρόλος των εξετάσεων αυτών είναι για να δουν τα πανεπιστήμια, τι είδους μαθητής είσαι. μπορεί κάποιος με 500 να μπεί στο ΜΙΤ και κάποιος με 800 να μην μπεί. είναι πολύ υποκειμενικά τα πράγματα.

τέλος πάντων, ότι θες στείλε μου PM, γιατί δεν μπαίνω συχνά στο forum. αν θες να σου εξηγήσω και το σύστημα το αμερικάνικο γιατί το έχω ψάξει πολύ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Μιας και έχω αποφασίσει ότι θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό (Ηνωμένο Βασίλειο κυρίως),βρήκα τρόπο να μη δώσω πανελλήνιες.
Αντί λοιπόν για πανελλήνιες,μπορείς να δώσεις A-levels,μπορείς όμως να δώσεις και SAT Ι ,SAT II σε συγκεκριμένα μαθήματα και να περάσεις έτσι με qualification αυτές τις εξετάσεις.
Τα πλεονεκτήματα πολλά.
-Δε θα χρειαστεί να διαβάσω για τις πανελλήνιες,κάτι που με γλιτώνει από άχρηστο ανούσιο ρηχό κενό (και πολλά ακόμα επίθετα) διάβασμα (βλ. ΑΟΔΕ).
-Δε θα χρειαστεί να ξοδέψω ένα κάρο μισθούς σε φροντιστήρια.
-Θα βελτιώσω την Αγγλική γλώσσα.
-Θα έχω πιο ευέλικτο ωράριο
-Θα μπορώ να μπω κατευθείαν στο 1ο έτους του πανεπιστημίου που θέλω,και οχι να πεθάνω στο διάβασμα για να καταφέρω απλά να μπω στο προπαρασκευαστικό έτος (αυτή είναι η διαδικασία)
-Απ ότι είδα η προετοιμασία είναι σχετικά γρήγορη,όπως και οι εξετάσεις,οπότε πιθανών να τελειώσω και νωρίς

Έχει κανείς εμπειρία από αυτές τις εξετάσεις;Ξέρει κανείς τίποτα;
Στα Αγγλικά έχω Proficiency Michigan και είμαι καλός μαθητής γενικά.
Μου φαίνεται σωτήρια η λύση.Θα μπορούσα να κάνω αίτηση με αυτές τις εξετάσεις και για Oxbridge,άλλα σκεπτόμενος ρεαλιστικά ξέρω ότι δεν έχω πιθανότητα να μπω επειδή δεν έχω επιτυχίες σε διαγωνισμούς και στοιχεία που θα συνέβαλαν σε ένα "δυνατό" βιογραφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δώσε πανελλήνιες για το χαβαλέ, άλλωστε, και στον ΑΟΔΕ ποτέ δεν ξέρεις, πολλοί που δεν άνοιγαν βιβλίο στάθηκαν τυχεροί κι έγραψαν 15αρια με διάβασμα της τελευταίας στιγμής (έπεσε κομμάτι που διάβασαν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ναι άλλα θα μου ρίξουν το απολυτήριο ενώ θα μπορούσα να το βάλω σαν επιπλέον qualification με πολύ καλό εύκολο σχετικά βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Quan, για τα SAT η πλέον κατάλληλη πηγή πληροφόρησης είναι το college board που τα διοργανώνει. Πριν αποφασίσεις όμως τελεσίδικα ότι πας να δώσεις, θα σου πρότεινα να σιγουρευτείς 100% για
1) τα subject tests - στις ΗΠΑ έχω δει ότι απαιτούνται, πέρα από το κανονικό SAT, τουλάχιστον 2 με την αίτησή σου (δεν γνωρίζω όμως τι ισχύει για UK)
2) τη διάρκεια του τεστ, καθώς τα SAT είναι αρκετά γρήγορη εξέταση και ίσως να μην έχεις συνειδητοποιήσει πόση ώρα θα έχεις στη διάθεσή σου για να απαντήσεις (σου το λέω επειδή είχες θίξει κάποια προσωπικά σου ζητήματα τότε για την προφορική σου εξέταση στις Πανελλαδικές και φοβάμαι ότι ο γρήγορος ρυθμός των SAT ίσως σε δυσκολέψει)
3) και σημαντικότερο: αυτό που λες περί αποφυγής των Πανελλαδικών, από πού προκύπτει? Απ' όσο γνωρίζω ο μόνος τρόπος να παρακάμψεις τις Πανελλαδικές είναι το ΙΒ και, από αυτά που λες, νομίζω ότι η μόνη οδός θα ήταν να είχες πάει εκεί ήδη από πέρσι.
Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι πρέπει να καταλήξεις άμεσα σε συγκεκριμένες αποφάσεις, γιατί αλλιώς θα χάσεις πολύτιμο χρόνο από τη μελέτη σου. Ελπίζω να μην σε στενοχώρησα, όλα όσα είπα σου τα είπα πληροφοριακά και φιλικά και πάντα με επιφύλαξη, καθώς εγώ ΔΕΝ έχω δώσει SAT.
Σου εύχομαι ειλικρινά να πετύχεις τον στόχο σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Επειδη είδα και σε προηγουμενο τοπικ οτι ενδιαφερεσαι για uk, απ'οσο ξερω δεν μπορεις να πας χωρις πανελληνιες ΕΚΤΟΣ και αν δωσεις A LEVELS...(Ή και ΙΒ φυσικα)
Ο φοβος σου για τις πανελληνιες ειναι το ΑΟΔΕ;; Φυσικομαθηματικα να φοβασαι..
Παντως και τα πανεπιστημια π θ σ δεχθουν με Α LEVELS και απολυτηριο χωρις πανελληνιες θα ζητανε πολυ καλο βαθμο απολυτηριου (18-19) οπότε τ διαβασμα δεν τ γλιτωνεις (ως ενα βαθμο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
1) τα subject tests - στις ΗΠΑ έχω δει ότι απαιτούνται, πέρα από το κανονικό SAT, τουλάχιστον 2 με την αίτησή σου (δεν γνωρίζω όμως τι ισχύει για UK)

Nαι το ξέρω,το έχω γράψει ως SAT 2

2) τη διάρκεια του τεστ, καθώς τα SAT είναι αρκετά γρήγορη εξέταση και ίσως να μην έχεις συνειδητοποιήσει πόση ώρα θα έχεις στη διάθεσή σου για να απαντήσεις (σου το λέω επειδή είχες θίξει κάποια προσωπικά σου ζητήματα τότε για την προφορική σου εξέταση στις Πανελλαδικές και φοβάμαι ότι ο γρήγορος ρυθμός των SAT ίσως σε δυσκολέψει)

Έχεις 1 λεπτό για κάθε μια από τις 60 ερωτήσεις του Subject test νομίζω,και είναι πολλαπλής επιλογής.
Γενικά δεν έχω θέμα με το χρόνο,και με εξάσκηση πιστεύω θα εξοικειωθώ
3) και σημαντικότερο: αυτό που λες περί αποφυγής των Πανελλαδικών, από πού προκύπτει? Απ' όσο γνωρίζω ο μόνος τρόπος να παρακάμψεις τις Πανελλαδικές είναι το ΙΒ και, από αυτά που λες, νομίζω ότι η μόνη οδός θα ήταν να είχες πάει εκεί ήδη από πέρσι.
Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι πρέπει να καταλήξεις άμεσα σε συγκεκριμένες αποφάσεις, γιατί αλλιώς θα χάσεις πολύτιμο χρόνο από τη μελέτη σου. Ελπίζω να μην σε στενοχώρησα, όλα όσα είπα σου τα είπα πληροφοριακά και φιλικά και πάντα με επιφύλαξη, καθώς εγώ ΔΕΝ έχω δώσει SAT.
Σου εύχομαι ειλικρινά να πετύχεις τον στόχο σου. :)

Επειδη είδα και σε προηγουμενο τοπικ οτι ενδιαφερεσαι για uk, απ'οσο ξερω δεν μπορεις να πας χωρις πανελληνιες ΕΚΤΟΣ και αν δωσεις A LEVELS...(Ή και ΙΒ φυσικα)

Αν κοιτάξεις στα sties των πανεπιστημίων,έχουν ως τρόπο εισαγωγής και SAT,χωρίς απολυτήριο.
Δες Oxford πχ :

US qualifications
Successful candidates would typically have SAT Reasoning Test scores of at least 700 in Critical Reading, Mathematics and the Writing Paper, or ACT with a score of at least 32 out of 36. We would also expect Grade 5 in three or more Advanced Placement tests in appropriate subjects or SAT Subject Tests in three appropriate subjects at 700 or better.

Δηλαδή σου λέει ότι μια επιλογή είναι ο συνδυασμός : SAT Reasoning και SAT Subject σε 3 μαθήματα με καλούς βαθμούς.Παρομοίως και το Cambridge,και άλλα πανεπιστήμια.Αποφεύγεις έτσι και τα A-levels και τις Πανελλήνιες υποθέτω.Θα στείλω mail να επικοινωνήσω και με τα πανεπιστήμια μόλις καταλάβω αν είναι εφικτό το να γράψω καλά με προετοιμασία μέχρι το Μάιο.

Ευχαριστώ Πολύ,Επίσης! :)


Ο φοβος σου για τις πανελληνιες ειναι το ΑΟΔΕ;; Φυσικομαθηματικα να φοβασαι..
Παντως και τα πανεπιστημια π θ σ δεχθουν με Α LEVELS και απολυτηριο χωρις πανελληνιες θα ζητανε πολυ καλο βαθμο απολυτηριου (18-19) οπότε τ διαβασμα δεν τ γλιτωνεις (ως ενα βαθμο).

Το ΑΟΔΕ είναι απίστευτα βαρετό,και ναι φοβάμαι και τα φυσικομαθηματικά αν και τα πάω καλά.Για να δώσω A levels θέλω και πόσα χιλιάρικα για μια συνολική εξέταση σε ένα μάθημα,οπότε...δύσκολο.Ενώ τα SAT είναι και φτηνά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Δηλαδή σου λέει ότι μια επιλογή είναι ο συνδυασμός : SAT Reasoning και SAT Subject σε 3 μαθήματα με καλούς βαθμούς.Παρομοίως και το Cambridge,και άλλα πανεπιστήμια.Αποφεύγεις έτσι και τα A-levels και τις Πανελλήνιες υποθέτω.Θα στείλω mail να επικοινωνήσω και με τα πανεπιστήμια μόλις καταλάβω αν είναι εφικτό το να γράψω καλά με προετοιμασία μέχρι το Μάιο.
Συγνώμη, ίσως εγώ δεν έχω καταλάβει καλά, αλλά Γ Λυκείου δεν θα πας τον Σεπτέμβρη? Πώς θα προετοιμαστείς μέχρι τον Μάιο, αφού τα SAT πρέπει να τα δώσεις το φθινόπωρο που μας έρχεται για να είσαι εμπρόθεσμος? Οι προθεσμίες του UCAS είναι 15 Οκτωβρίου για Oxbridge και 15 Ιανουαρίου για όλα τ' άλλα.:hmm: Επίσης, νομίζω ότι θες και IELTS στα Αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Με το ίδιο σκεπτικό όμως δε θα μπορούσα να κάνω αίτηση αφού ούτε απολυτήριο έχω,ούτε βαθμούς τετραμήνων.Κάνεις την αίτηση,και τα βάζεις όλα Pending ή βάζεις predicted grades,αν κρίνουν ότι από το reference,το Personal statement και τη γενική εικόνα που έχουν για σένα ότι αξίζεις offer,σου δίνουν conditional offer και εσύ όταν τελειώσεις με τα αποτελέσματα τους τα στέλνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Με το ίδιο σκεπτικό όμως δε θα μπορούσα να κάνω αίτηση αφού ούτε απολυτήριο έχω,ούτε βαθμούς τετραμήνων.Κάνεις την αίτηση,και τα βάζεις όλα Pending ή βάζεις predicted grades,αν κρίνουν ότι από το reference,το Personal statement και τη γενική εικόνα που έχουν για σένα ότι αξίζεις offer,σου δίνουν conditional offer και εσύ όταν τελειώσεις με τα αποτελέσματα τους τα στέλνεις.
Great! :clapup: Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι με τις απαντήσεις μου δεν είχα σκοπό να σε κοντράρω, αλλά να βοηθήσω με τα λίγα που γνωρίζω για το θέμα αυτό. Καλή επιτυχία και πάλι! Επειδή ενδιαφέρει πολλά παιδιά το θέμα, όταν θα ολοκληρώσεις την προσπάθειά σου, άμα θες να μας πεις πώς πήγε. Καλή δύναμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Great! :clapup: Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι με τις απαντήσεις μου δεν είχα σκοπό να σε κοντράρω, αλλά να βοηθήσω με τα λίγα που γνωρίζω για το θέμα αυτό. Καλή επιτυχία και πάλι! Επειδή ενδιαφέρει πολλά παιδιά το θέμα, όταν θα ολοκληρώσεις την προσπάθειά σου, άμα θες να μας πεις πώς πήγε. Καλή δύναμη!

Χαχα ναι κανένα πρόβλημα :D

Ευχαριστώ Επίσης σε ότι κάνεις.:clapup::D

Ναι γενικά σκέφτομαι όταν μπω στο πανεπιστήμιο και έχω πλέον τελειώσει με Όοοοοολα αυτά να κάνω κάποιο guide μεγάλο σαν βιβλίο για όλα αυτά που χρειάζεται να ξέρει κανείς για τις σπουδές στο UK,θα βοηθήσει πολύ κόσμο πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Genesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Είχα δώσει SAT ( για Αμερική όμως) και οφείλω να πω πως είναι φοβερά απαιτητικά.Εξαιρετικά καλό λεξιλόγιο και καλή χρήση της Αγγλικής γλώσσας.Συγκεκριμένα:

SAT I

1) Critical Readng
2) Writing
3) Math

SAT II

Μαθήματα επιλογής, ανάλογα με το τι θέλεις να ακολουθήσεις ( Ιστορία, Λογοτεχνία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Βιολογία κ.λ.π)
Αν θες να ακολουθήσεις Θετικές Επιστήμες (όπως είχα αποφασίσει ) πρέπει να δώσεις μια από τις παρακάτω επιλογές:

α) Math I ή Math II και Φυσική "και" Χημεία
β) Math I ή Math II και Φυσική "και" Βιολογία

Το "και"-> προαιρετικό, μιας και κάποια πανεπιστήμια ζητάνε 2 ή 3 subjects..Το να γράψεις πάνω από 700 δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση.Για να δώσεις τον Μάιο του 2014 θα έπρεπε ήδη να έχεις ξεκινήσει να διαβάζεις..Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά οι εξετάσεις απευθύνονται σε μαθητές που έχουν εξοικειωθεί με το Αμερικάνικο εκπαιδευτικό σύστημα. Βιβλία για προσωπική μελέτη δεν υπάρχουν στην Ελλάδα, παρά μόνο στην Αμερική. Εγώ τα είχα παραγγείλει από Αμερική και μου κόστισαν 300-350 Ευρώ (+μεταφορικά). Δε για φροντιστήριο, όταν είχα ρωτήσει στην Θεσ/νικη, μου είπαν το ποσό των 2500 Ευρώ. Οι εξετάσεις των SAT κοστίζουν αν θυμάμαι καλά ( $51 για τα SAT I και $20-30 για τα SAT II ( ανά μάθημα, για 3 μαθήματα $60-90). Και τώρα σχετικά με την ύλη:

SAT I

-Critical Readng, Writing ( δεν έχει κάποια συγκεκριμένη ύλη.Στο πρώτο πρέπει να είσαι εξοικειωμένος να διαβάζεις ολόκληρα κείμενα στα αγγλικά και απαντάς σε ερωτήσεις με την μέθοδο multiple choice.Στο δεύτερο, οφείλεις να γράφεις σε formal μορφή εκθέσεις, αναπτύσσοντας τις σκέψεις πάνω σε ένα συγκεκριμένο ζήτημα. Η δομή, το λεξιλόγιο και οι τοποθετήσεις πρέπει να αντιστοιχούν σε επίπεδο έκθεσης πανελλαδικών Γ' Λυκείου, αλλά στα Αγγλικά)

-Math ( Αριθμητική, Γεωμετρία (βασικές έννοιες), Πρακτικά προβλήματα)

SAT II ( για Θετικές επιστήμες)

-Math I ( Αριθμητική, Πολυώνυμα, Εξισώσεις και Ανισώσεις, προβλήματα λογικής, Γεωμετρία, Στερεομετρία, Τριγωνομετρία, Εισαγωγή στις συναρτήσεις, Στατιστική & Πιθανότητες, Σειρές, Μιγαδικούς )

-Math II ( Πίνακες, Ανάλυση Δεδομένων, Στατιστική, 3D- Γεωμετρία, Κωνικές τομές, Τριγωνομετρία, Συναρτήσεις (λογαριθμικές, Εκθετικές κλπ), Διανύσματα κλπ)

- Physics ( Κινηματική, Νόμοι του Νεύτωνα, Ενέργεια, Έργο και Ισχύς, Ορμή, Κυκλική κίνηση, Βαρύτητα, Ταλαντώσεις, Θερμοδυναμική, Ηλεκτρισμός & Μαγνητισμός, Κύματα, Οπτική, Ατομική Φυσική, Πυρηνική και Σχετικότητα)

-Chemistry ( Άτομο, ο περιοδικός πίνακας,Μοριακές ενώσεις, Χημικές αντιδράσεις, Στοιχειομετρία, Ιδιότητες Αερίων, Φάσεις ύλης, Θερμοχημεία, Οξέα και Βάσεις, Ηλεκτροχημεία, Οργανική Χημεία)

- Biology - Χωρίζεται σε 2 ( Biology E, Biology M) - ( Μοριακή Βιολογία, Οικολογία, Γενετική, Εξέλιξη, Οργανισμοί)

Ότι χρειαστείς, register για το test, ημερομηνίες και τα σχετικά εδώ: https://sat.collegeboard.org/home

*Επίσης κάτι πολύ σημαντικό *

Επειδή δεν έχεις τελειώσει Αγγλόφωνο σχολείο, οφείλεις να δώσεις επίσης TOEFL ή IELTS (το δεύτερο προτιμάται στην Αγγλία). *Το Profisciency Michigan δεν αναγνωρίζεται*

Πληροφορίες:
IELTS: https://www.ielts.org/
TOEFL: https://www.ets.org/toefl


Καλή σου Επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
@ Genesis
Now, that was awesome!Τέλειο post!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Μιας και έχω αποφασίσει ότι θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό (Ηνωμένο Βασίλειο κυρίως),βρήκα τρόπο να μη δώσω πανελλήνιες.
Αντί λοιπόν για πανελλήνιες,μπορείς να δώσεις A-levels,μπορείς όμως να δώσεις και SAT Ι ,SAT II σε συγκεκριμένα μαθήματα και να περάσεις έτσι με qualification αυτές τις εξετάσεις.
Τα πλεονεκτήματα πολλά.
-Δε θα χρειαστεί να διαβάσω για τις πανελλήνιες,κάτι που με γλιτώνει από άχρηστο ανούσιο ρηχό κενό (και πολλά ακόμα επίθετα) διάβασμα (βλ. ΑΟΔΕ).
-Δε θα χρειαστεί να ξοδέψω ένα κάρο μισθούς σε φροντιστήρια.
-Θα βελτιώσω την Αγγλική γλώσσα.
-Θα έχω πιο ευέλικτο ωράριο
-Θα μπορώ να μπω κατευθείαν στο 1ο έτους του πανεπιστημίου που θέλω,και οχι να πεθάνω στο διάβασμα για να καταφέρω απλά να μπω στο προπαρασκευαστικό έτος (αυτή είναι η διαδικασία)
-Απ ότι είδα η προετοιμασία είναι σχετικά γρήγορη,όπως και οι εξετάσεις,οπότε πιθανών να τελειώσω και νωρίς

Έχει κανείς εμπειρία από αυτές τις εξετάσεις;Ξέρει κανείς τίποτα;
Στα Αγγλικά έχω Proficiency Michigan και είμαι καλός μαθητής γενικά.
Μου φαίνεται σωτήρια η λύση.Θα μπορούσα να κάνω αίτηση με αυτές τις εξετάσεις και για Oxbridge,άλλα σκεπτόμενος ρεαλιστικά ξέρω ότι δεν έχω πιθανότητα να μπω επειδή δεν έχω επιτυχίες σε διαγωνισμούς και στοιχεία που θα συνέβαλαν σε ένα "δυνατό" βιογραφικό.
Μη βάζεις στην ίδια κατηγορία τα μαθήματα κατεύθυνσης, τα A-levels και τα SAT.
Τα δυο πρώτα (ένα από τα δύο συν το απολυτήριο) είναι μέσα στους όρους που σου βάζουν τα πανεπιστήμια στη Βρετανία για να σε κάνουν οριστικά δεκτό.
(Με την ευκαιρία. Είσαι σίγουρος ότι στην περίπτωση των A-levels δεν απαιτείται απολυτήριο μέσω πανελληνίων; )
Τα SAT είναι διεθνείς εξετάσεις για την εισαγωγή στα πανεπιστήμια των ΗΠΑ και του Καναδά. Μόνο επικουρικά βοηθάνε (εμένα σίγουρα με βοήθησαν τα 800άρια που είχα) για να γίνεις αρχικά δεκτός στη Βρετανία. Είναι δηλαδή ένα πρόσθετο συν στο ακαδημαϊκό βιογραφικό σου, για την αρχική αποδοχή σου από τα πανεπιστήμια. Δεν έχουν την ίδια λειτουργία με τα μαθήματα κατεύθυνσης ή τα A-levels.
Η μόνη παράλληλη διαδικασία με τα μαθήματα κατεύθυνσης ή τα A-levels είναι το IB.
Συμπερασματικά,
Δεν έχεις κανένα λόγο να μπεις στη διαδικασία των SAT. Οι απαιτήσεις στη γλώσσα είναι αρκετά μεγάλες. Δεν είναι ακριβώς αυτό που λέμε εξετάσεις για τη γνώση της γλώσσας.
Το ίδιο συμβαίνει και στα μαθηματικά και τη φυσική, στα subjects. Υπάρχουν αντικείμενα που δεν τα κάνουμε στην Ελλάδα. Η ύλη δεν είναι δύσκολη, όμως οι εξετάσεις είναι εξοντωτικές. Στη φυσική έχεις 80-85 ερωτήσεις σε μια ώρα. Χρειάζεται καλή προετοιμασία. Και μην ξεχνάς ότι διαγωνίζεσαι επί ίσοις όροις με Αγγλόφωνους.
Και εν τέλει τα SAT, όπως προανέφερα, από μόνα τους δε σε οδηγούν στα Βρετανικά πανεπιστήμια. Ούτε καν στα κορυφαία Αμερικανικά, ακόμα και αν έχεις μόνο άριστα στα μαθηματικά και στη φυσική, γιατί εκεί χρειάζεται ένα πολύ πλούσιο βιογραφικό (όχι μόνο ακαδημαϊκό), που ετοιμάζεται από το Γυμνάσιο.

Υ.Γ.
Δεν μελέτησα ακόμα το κείμενο. Σύντομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top