Περιορισμοί στη χρήση βίαιων ηλεκτρονικών παιχνιδιών από τους γονείς

Koulianof 11

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος Κούλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ολα αρχισαν στην αρχη της Γ' Γυμνασιου για εμενα οταν αρχισα να παιζω League of Legends (lol) και μετα απο καποιους μηνες η μανα μου ειδε αλλαγη στη συμπεριφορα μου και μου το απαγορεψε...Εγω βεβαια συνεχιζα να παιζω λεγοντας πως αρχισα ενα αλλο παιχνιδια..Ετσι λοιπον εφτασα εδω σημερα και μου απαγορευει ολα τα παιχνιδια που περιεχουν βια! Δεν ειναι αρκετα υπερβολικο αυτο? Τι ισχυει σε εσας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι από τα πιο χαζά πράγματα που έχω ακούσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Koulianof 11

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος Κούλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μπορω να κανω κατι ωστε να με ξανααφησει? Το κακο ειναι οτι δεν εχει θεμα αν περναω πολλες ωρες στο pc...αρκει να μην παιζω ''βιαια'' παιχνιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Το LoL δεν έχει σκηνές βίας. Οπότε γιατί το χαρακτήρισε έτσι; κάτι μας κρύβεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Koulianof 11

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος Κούλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εχει fictional violence και καλα...Δεν ειναι αυτο ειναι οτι επειδη εχω ενα team εγω και λεμε να πηγαινουμε σε go4lol τα ΣΚ και της ειπα οτι θα κανουμε πρποπονηση 2 ωρες τη μερα και μετα απο 2 ωρες μου λεει οτι θα μ το κοψει τελειως και ειδε οτι ενοχληθηκα πολυ και καταλαβε πως ειμαι εξαρτημενος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Βασικά, αν παρατήρησε αλλαγή στην συμπεριφορά σου, θα ήταν μάλλον από το κάψιμο παρά από την βία. Κι εγώ ήμουν σε τέτοια φάση στην ηλικία σου. Αν και δεν με περιόρισαν οι γονείς μου, κατέληξα να αυτοπεριοριστώ στην αρχή της Β λυκείου, διότι είχε παραγίνει. Έπαιζα συνεχώς, ήμουν αντιδραστικός όποτε με διέκοπταν και δεν διάβαζα όσο έπρεπε. Από το καλοκαίρι δεν ξανάπιασα ούτε COD, ούτε Halo, ούτε τίποτα, και ξαφνικά είχα περισσότερο ελεύθερο χρόνο. Δεν είναι εξάρτηση, ακόμη και τώρα που το βλέπω πιο καθαρά, δεν το θεωρώ τόσο σοβαρό. Όμως προσιδιάζει.

Σου προτείνω να απομακρυνθείς λίγο από τα παιχνίδια, γενικά. Μην τα κόψεις, κι εγώ παίζω πού και πού πλέον (στρατηγικής) και χαλαρώνω, αλλά βάλε όριο στον εαυτό σου. Έτσι και θα νοιώθεις λιγότερο την ανάγκη να παίζεις, και θα πείσεις τους γονείς σου ότι δεν χάθηκε κι ο κόσμος αν δουν λίγο αίμα τα ματάκια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mantalo

Νεοφερμένος

Ο τραπεζομάντηλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
εγώπαίζω ΛοΛ 2 Παιχνίδια την ημέρα ΤΟ πολύ.Εξαρτημένος δεν νομίζω να είσαι απλώς θες κάπως να περνάς την ώρα σου τώρα το καλοκαίρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τους κοτσάρεις το "δωδεκαράκι" της Pegi,και τελειώσες.(Άν κρίνω απο την τάξη,πρέπει να είσαι τουλάχιστον 14)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Ολα αρχισαν στην αρχη της Γ' Γυμνασιου για εμενα οταν αρχισα να παιζω League of Legends (lol) και μετα απο καποιους μηνες η μανα μου ειδε αλλαγη στη συμπεριφορα μου και μου το απαγορεψε...Εγω βεβαια συνεχιζα να παιζω λεγοντας πως αρχισα ενα αλλο παιχνιδια..Ετσι λοιπον εφτασα εδω σημερα και μου απαγορευει ολα τα παιχνιδια που περιεχουν βια! Δεν ειναι αρκετα υπερβολικο αυτο? Τι ισχυει σε εσας?
Παρατηρω αυτο που λες σε πολλα παιδια της ηλικιας σου και μικροτερα(ακομη και στον αδερφο μου που για ενα διαστημα ειχε περιορισει τετοιου ειδους παιχνιδια). Βασικα το καλυτερο πιστευω ειναι να βρεις κατι πιο ενδιαφερον να περνας τον χρονος σου. Ειναι καλυτερη μια βολτα,ενας καφες εξω με φιλους και γενικα οτιδηποτε θα γεμιζει τις ελευθερες ωρες προκειμενου να μην ασχολεισαι με παιχνιδια στον υπολογιστη. Σκεψου στο κατω κατω οτι το καλοκαιρι ειναι για να ξεφυγουμε λιγο απο την ''κλεισουρα'' του χειμωνα και οχι για να ειμαστε μεσα στο σπιτι με τοσο ωραιο καιρο.
Επισης,για να φτασει σε σημειο να σου απαγορευσει τελειως ολα τα παιχνιδια σημαινει οτι πραγματι εχει δει καποια αλλαγη στην συμπεροφορα σου. Για εμενα το καλυτερο ειναι να θετει ο καθενας μονος του ορια σε οτιδηποτε κανει και να μην χρειαζεται να επεμβουν οι γονεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Καλά σε κάνει και δε σ' αφήνει. Είναι χαζά παιχνίδια. Εχεις ενα σκατουλακι, του βάζεις αντικείμενα και σκοτώνεις εχθρούς. Βλέπω κάτι καμμένα στα ίντερνετ καφέ με τις ωρες παίζουν τέτοια. Τα λεφτά που θα δώσεις ή τον χρόνο που θα ξοδέψεις γι' αυτά, βγες έξω για καφέ ή έστω μια βόλτα!
Η ζωή είναι έξω απ' το Pc ! Αν καίγεσαι, καλά κάνουν και δε σ' αφήνουν να παίζεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Koulianof 11

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος Κούλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δεν παιζω πολυ τωρα τελευταια...4 γκεημ το πολυ! Και εγω το πιστευω οτι γινεται απο το καψιμο NicolasM! Απλως αν παιζεις Team Deathmatch στο COD δεν θα υπηρχε θεμα να κατσεις 2 λεπτα afk...Στο LoL εχει διαφορα γιατι αν κατσεις 2 λεπτα afk θα χασεις τοσα μινιονς που μπορει να χασεις και το γκεημ...Αλλα δεν ζητω και πολλα...Να παιζω 2 ωρες τη μερα χωρις να με ενοχλουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mantalo

Νεοφερμένος

Ο τραπεζομάντηλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
ε παίξε το βράδυ;) Γιατί δεν βγαίνεις μια βόλτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Koulianof 11

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος Κούλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Βγαινω βολτες ρε!! ειπαμε... Και φιλους εχω...εχω ζωη δεν ειμαι κανα καθυστερημενο να παιζει 24/7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πάει να αρχίσει η γνωστή παπαροσυζήτηση περί gaming. Να το ξεκαθαρίσουμε λίγο. Δεν είναι όλοι ίδιοι:

Κάποιοι γουστάρουν να βάζουν τη χαμηλοκάβαλη-βράκα-φόρμα, τη μπλούζα με το V, να κάνουν το μαλί φράχτη και να πηγαίνουν για clubbing ( ή αλλιώς ψάχνω-κάποιον-να-μου-ικανοποιήσει-τις-κάβλες ) μέχρι το πρωί.

Κάποιοι γουστάρουν να βγαίνουν και να λιώνουν στο ποδόσφαιρό-μπάσκετ μέχρι να μη μπορούν να πάρουν τα πόδια τους.

Κάποιοι γουστάρουν να παίρνουν από κάνα δυο μπουκάλια αλκοόλ και να τη βγάζουν σε σπίτια φίλων χαβαλεδιάζοντας.

Κάποιοι γουστάρουν να λιώνουν βράδια ολόκληρα στο φαψεμπουκ να προσπαθούν να πουλήσουν μούρη ή να πιάσουν γκόμενα.

Κάποιοι γουστάρουν να μπαίνουν skype με φίλους και να παίζουν παιχνίδια στο pc σπάζοντας πλάκα.

Κάποιοι γουστάρουν να αράζουν βράδια στο chat του ischool και να ξίνουν την πέτσα τους.

ΌΛΑ αυτά περιλαμβάνουν συναναστροφή με άλλους. Δε σε κάνει το gaming αντικοινονικό, άλλα πράγματα σε κάνουν. Επίσης όπως στο gaming υπάρχουν υπερβολές, έτσι υπάρχουν και σε όλα τα υπόλοιπα.

Όσον αφορά το οικονομικό, και το ζήτημα πεταμένα λεφτά, εφόσον δε μιλάμε για βασικά πράγματα όπως σίτιση-στέγαση ας το ξανά πούμε αυτό αφού σκεφτούμε πόσα σκάσαμε για το τελευταίο μας smart phone, laptop, ή ακόμα ρούχο και μετά ας μας φταίει και το 10ρικο που θα δώσεις για 2 skins στο LoL.

Και το χιλιοειπωμένο "καλύτερα δώστα για έναν καφέ" είναι μπαρούφα. Εδώ δηλαδή ας πούμε το βρίσκουμε νορμαλ να σκάσεις 4 και 5 ευρώ για κάτι που έχει κόστος κάτω του 10πλάσιου απλά και μόνο επειδή κάθεσαι σε έναν τρέντυ καναπέ; Αν θες να σκάσεις λεφτά θα το κάνεις, με τον οποιονδήποτε τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
φωτια στα παιχνιδια του σατανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Δείξτης τι έχει να πει ο γκουρού

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
προτείνω να πας σε ψυχολόγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
το λολ ειναι παιχνιδι για τον :whatever: αφου δεν εχει ουτε ιστορια ουτε τπτ και οι διαγωνισμοι που γινονται πιστευω οτι δεν βοηθανε κανεναν στην ζωη τους
υπαρχουν πολυ πιο σημαντικα πραγματα που μπορει να κανει ενας ανθρωπος και πρεπει να προσφερει και οχι να καθεται μεσα σε ενα χαζοκουτι
εδω ομως δεν ειναι μονο για το λολ ειναι για ολα τα παιχνιδια και ολους
αυτοι που τα πουλανε δεν σε αναγκαζουν να κεγεσαι
απο μονος σου το κανεις
προσωπικη σκεψη ειναι αυτη και πιστευω οτι δικιο εχει η μητερα σου και οι περισσοτερες μαναδες που γκρινιαζουν για αυτο γτ θελουν να γινουμε κατι στην ζωη μας
οταν θα εχεις σχολειο θα χαζολογας και θα παιζεις 4 games την ημερα που μπορει στην χειροτερη να παρουν 4 ωρες?
καποτε θα το βαρεθεις και θα πεις γτ το εκανα και χαλαγα τοσες ωρες
κανεις δεν ειπε να σταματησουμε τα παιχνιδια αλλα πρεπει να μειωθει η ωρα ( το ιδιο εκανα και εγω )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D εγώ έπαιζα νιντεντο και ποτέ δε με μάλωναν το πρόβλημα είναι ότι και τώρα που μεγάλωσα νιντεντο παίζω ακόμα και αν έχω την επιλογή να παίξω παιχνίδια με αίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ολα αρχισαν στην αρχη της Γ' Γυμνασιου για εμενα οταν αρχισα να παιζω League of Legends (lol) και μετα απο καποιους μηνες η μανα μου ειδε αλλαγη στη συμπεριφορα μου και μου το απαγορεψε...Εγω βεβαια συνεχιζα να παιζω λεγοντας πως αρχισα ενα αλλο παιχνιδια..Ετσι λοιπον εφτασα εδω σημερα και μου απαγορευει ολα τα παιχνιδια που περιεχουν βια! Δεν ειναι αρκετα υπερβολικο αυτο? Τι ισχυει σε εσας?

Δεν ειναι μονο το ειδους του παιχνιδιου αλλα γενικα οσοι παθαινουν εξαρτηση στον υπολογιστη τεινουν να εχουν μια πιο βιαιη και αποτομη συμπεριφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top