Γενικό -  [Παλιό Σύστημα] Βιολογικό από Θετική ή Τεχνολογική;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ChrisDV

Νεοφερμένος

Ο ChrisDV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα σας:no1:!!!!Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να περάσω σε σχολή Βιολογίας αλλα από Τεχνολογική κατεύθυνση;Η θετική μου είναι πολύ δύσκολη λόγο χημείας που δεν τα πάω πολύ καλά!

(Βασικά μπορεί να έχετε δει και προήγουμενα θέματα μου σχετικά με σχολές κτλ, απλά είμαι πολύ μπερδεμένος!)

Ευχαριστώ!!!!!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Μπορεις επιλεγοντας βιολογια γενικης ως 6ο μαθημα.Αλλα θα εχεις απωλεια μοριων.Επιπλεον,θα εχεις κενα στη σχολη σο καθως ορισμενα πραγματα απο την κατευθυνση θεωρουνται γνωστα οταν περασεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChrisDV

Νεοφερμένος

Ο ChrisDV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ευχαριστώ φίλε μου για την γρήγορη απάντηση!Δηλαδή λες να είναι καλύτερα να μην πηγαίνω καλά σε ένα μάθημα (Χημεία) απο το να έχω απώλεια μορίων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Η βιολογία ανήκει και στο 2ο πεδίο οπότε από τεχνολογική έχει πρόσβαση σ αυτό ανεξαρτητα απ το μθμ επιλογής που θα επιλέξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChrisDV

Νεοφερμένος

Ο ChrisDV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Η βιολογία ανήκει και στο 2ο πεδίο οπότε από τεχνολογική έχει πρόσβαση σ αυτό ανεξαρτητα απ το μθμ επιλογής που θα επιλέξει
Ναι αλλά θα έχω κενά όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Σωστο,το ειχα ξεχασει σε ποιο πεδιο ειναι(υπαρχει και στο 3ο).Θα κανεις και χημεια στη σχολη.Καλυτερα,αν θελεις τοσο πολυ βιολογια,προσπαθησε περισσοτερο στη χημεια,ειναι ευκολη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChrisDV

Νεοφερμένος

Ο ChrisDV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Οπότε αναγκαστικά θετική;(αν επιλέξω βιολογία 2ου πεδίου; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
μπορει να εχεις προσβαση και απο το δευτερο πεδιο, αλλα αν θες βιολογικο καλυτερα να πας θετικη γιατι η βιολογια κατευθυνσης προσφερει βασεις που ειναι απαραιτητες για τη σχολη...οπως και η χημεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Κανονικα(κανονικα λεμε)δεν απαιτουνται γνωσεις για κανενα μαθημα στο πανεπιστημιο.Ολα αρχιζουν απ'το 0.Αλλο αν καποιοι καθηγητες κανουν οτι τους καυλωσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Λοιπόν αν παραμείνεις στην τεχνολογική, πιο εύκολα θα πας από το 2ο πεδίο παρά από το 3ο δίνοντας βιολογία γπ (αν βέβαια είσαι καλός σε μαθ και φυσική κατ). Σου προτείνω, αφού δεν πας τη χημεία, να παραμείνεις στην τεχνολογική. Χημεία θα μάθεις μια και καλή όταν θα πας στο τμήμα (και από ό,τι ξέρω δε διδάσκονται και πολλή χημεία), δε χρειάζεται να έχεις καμία βάση ούτε στη χημεία κατ, αλλά ούτε και στην βιολογία κατ, αφού είναι προσβάσιμο το τμήμα και από μαθητές που δεν τα διδάσκονται αυτά τα μαθήματα. Αν πας στη θετική και δεν σου αρέσει η χημεία δε θα γράψεις κατά στις πανελλαδικές και σε αυτό το μάθημα, αλλά και στα υπόλοιπα αφού η χημεία θα σου τρώει πολύτιμο χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Κανονικα(κανονικα λεμε)δεν απαιτουνται γνωσεις για κανενα μαθημα στο πανεπιστημιο.Ολα αρχιζουν απ'το 0.Αλλο αν καποιοι καθηγητες κανουν οτι τους καυλωσει.
γι αυτο το ειπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChrisDV

Νεοφερμένος

Ο ChrisDV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_Bell

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Φιλε chris ημουν στην ιδια κατασταση με σενα περυσι.Τελικα επελεξα την θετικη κατευθυνση και πιστευω ακραδαντα οτι η επιλογη μου με δικαιωσε...Δεν ειναι απαραιτητο να βλεπεις το θεμα τοσο μηχανικα..''θελω την κατευθυνση που με συμφερει περισσοτερο για μετα''..μην ξεχνας οτι θα περασεις μια χρονια κατα την οποια θα εχεις την ευκαιρια να αποκτησεις αρκετες γνωσεις αρκει να δεις τα μαθηματα με καλο ματι;)...ειδικα τη βιολογια της θετικης κατευθυνσης αν σου αρεσει ο κλαδος αυτος πιστευω θα την λατρεψεις!εγω τουλαχιστον οταν εκανα το συγκεκριμενο μαθημα(παιζουν βεβαια παντα ρολο και οι καθηγητες)ενιωθα επιστημονας..Δεν πιστευω οτι καποιος μπορει να ειναι απολυτα σιγουρος για το τι θελει να κανει και εσυ εχεις αλλον ενα χρονο μπροστα σου μεχρι να επιλεξεις..για ποιο λογο λοιπον να αναγκαστεις να υποστεις 1 τυποποιημενο(κατα την οπτικη μου)μαθημα οικονομικης φυσης και μια πληροφορικη αμφιβολου εγκυροτητας μονο και μονο επειδη σου λενε οτι απο κει γραφουν καλυτερα??εισαι διατεθειμενος να χασεις μεγαλο μερος της χρονιας σου για να αποστηθισεις ενα μαθημα(ΑΟΔΕ)το οποιο φανταζομαι δε σ ενδιαφερει ιδιαιτερα..ενω απ την αλλη μπορεις να δεχτεις τις γερες βασεις μιας επιστημης την οποια θες και να σπουδασεις?και μην ανησυχεις για την χημεια..λιγο διαβασμα θελει,δεν ειναι δυσκολη και τα θεματα ειναι ψιλοστανταρ..ουτε εμενα μ αρεσε ποτε,2α λυκειου ειχα γραψει στο σχολειο 8!!!και πανελληνιες εγραψα 19,5 απο μια λαθος διαιρεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
σου προτεινω να πας θετικη οχι γιατι θες βιολογια αλλα γιατι μπορεις να βγαλεις περισσοτερα μορια!συγκεκριμενα σαν μαθηματα βαρυτητας θα εχεις χημεια και βιολογια που το ποσοστο που εγραψε 18-20 σε αυτα ειναι τριπλασιο απο αυτο που αριστευσε σε μαθ-φυσ!μπορει η ιατρικη αθηνων να εχει 19300 και για τα ματια του κοσμου να θεωρειται η πιο υψηλοβαθμη σχολη αλλα στην πραγματικοτητα ειναι πιο δυσκολο να μπεις στους πμ,ημμυ εμπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
σου προτεινω να πας θετικη οχι γιατι θες βιολογια αλλα γιατι μπορεις να βγαλεις περισσοτερα μορια!συγκεκριμενα σαν μαθηματα βαρυτητας θα εχεις χημεια και βιολογια που το ποσοστο που εγραψε 18-20 σε αυτα ειναι τριπλασιο απο αυτο που αριστευσε σε μαθ-φυσ!μπορει η ιατρικη αθηνων να εχει 19300 και για τα ματια του κοσμου να θεωρειται η πιο υψηλοβαθμη σχολη αλλα στην πραγματικοτητα ειναι πιο δυσκολο να μπεις στους πμ,ημμυ εμπ!

Εσυ το χαβα σου:down:Για να περασεις ομως στην Ιατρικη αθηνων,πρεπει να γραψεις αριστα σε ολα.Ενω σε οσα προανεφερες μπορεις να κανεις και μια στραβη σε καποιο μαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
αμαν αυτοι η ημμυ εμπ βαρεθηκα να τους ακουω...αλλες σχολες δ υπαρχουν;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChrisDV

Νεοφερμένος

Ο ChrisDV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Φιλε chris ημουν στην ιδια κατασταση με σενα περυσι.Τελικα επελεξα την θετικη κατευθυνση και πιστευω ακραδαντα οτι η επιλογη μου με δικαιωσε...Δεν ειναι απαραιτητο να βλεπεις το θεμα τοσο μηχανικα..''θελω την κατευθυνση που με συμφερει περισσοτερο για μετα''..μην ξεχνας οτι θα περασεις μια χρονια κατα την οποια θα εχεις την ευκαιρια να αποκτησεις αρκετες γνωσεις αρκει να δεις τα μαθηματα με καλο ματι;)...ειδικα τη βιολογια της θετικης κατευθυνσης αν σου αρεσει ο κλαδος αυτος πιστευω θα την λατρεψεις!εγω τουλαχιστον οταν εκανα το συγκεκριμενο μαθημα(παιζουν βεβαια παντα ρολο και οι καθηγητες)ενιωθα επιστημονας..Δεν πιστευω οτι καποιος μπορει να ειναι απολυτα σιγουρος για το τι θελει να κανει και εσυ εχεις αλλον ενα χρονο μπροστα σου μεχρι να επιλεξεις..για ποιο λογο λοιπον να αναγκαστεις να υποστεις 1 τυποποιημενο(κατα την οπτικη μου)μαθημα οικονομικης φυσης και μια πληροφορικη αμφιβολου εγκυροτητας μονο και μονο επειδη σου λενε οτι απο κει γραφουν καλυτερα??εισαι διατεθειμενος να χασεις μεγαλο μερος της χρονιας σου για να αποστηθισεις ενα μαθημα(ΑΟΔΕ)το οποιο φανταζομαι δε σ ενδιαφερει ιδιαιτερα..ενω απ την αλλη μπορεις να δεχτεις τις γερες βασεις μιας επιστημης την οποια θες και να σπουδασεις?και μην ανησυχεις για την χημεια..λιγο διαβασμα θελει,δεν ειναι δυσκολη και τα θεματα ειναι ψιλοστανταρ..ουτε εμενα μ αρεσε ποτε,2α λυκειου ειχα γραψει στο σχολειο 8!!!και πανελληνιες εγραψα 19,5 απο μια λαθος διαιρεση...

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμβουλή σου!Με βοήθησε πολύ!

Ευχαριστώ και όλα τα παιδιά για τις συμβουλές τους!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Και εγώ αυτό θέλω! Είμαι Τεχνολογική και θέλω να περάω βιολογία! Γίνεται στην Γ Λυκείου να δώσω βιολογία Γ.Π. και να πάρω το 3ο παιδίο ΧΩΡΙΣ να χάσω μόρια, όμως έχω κολλήσει με τη Θετική και θέλω στην τρίτη να αλλάξω κατεύθυνση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
η βιολογια ειναι και στο δευτερο πεδιο αρα μπορεισ να περασεις χωρις να χασεις μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Ναι, αλλά έχω κολλήσει με τη Θετική Κατεύθυνση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top