Γενικό θέμα για σπουδές στη Γερμανία

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
δηλαδή με ένα 18,5 δεν σε δέχονται? το κατώτερο είναι το 19,7 ?? :eek: (για ιατρική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
δηλαδή με ένα 18,5 δεν σε δέχονται? το κατώτερο είναι το 19,7 ?? :eek: (για ιατρική)
Για Χαιδελβεργη βασικα 19,8... Υπηρχαν και χρονιες που καποια οχι και τοσο καλα πανεπιστημια δεχονταν ατομα με 1,4 δηλ. 18,7... Αυτο αλλαζει ομως αναλογως με τη ζητηση και τη χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Εγω πληρωνα στη Χαιδελβεργη 120 ανα εξαμηνο. Αλλα δε θεωρουνταν ακριβως "διδακτρα", οταν μιλαμε για τετοια ποσα, και απο τη στιγμη που τα πανεπιστημια χρηματοδοτουνται απο το κρατος.

Ε σημασία δεν έχει το όνομα,αλλά το γεγονός,ότι ένα Χ ποσό θα το πληρώσεις.
Πάντως,έχω δει στην daad μέχρι και 700 ευρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
@Νικοτεχ

Για να καταλαβω για να σε δεχτουν ιατρικη πχ χαιδελβεργη πρεπει να χει 19,8 μ.ο απο τους βαθμους των πανελληνιων;

Η απο το συμψηφισμα βαθμων πανελληνιων και απολυτηριου;

Το 1ο ειναι πρακτικα αδυνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
@Νικοτεχ

Για να καταλαβω για να σε δεχτουν ιατρικη πχ χαιδελβεργη πρεπει να χει 19,8 μ.ο απο τους βαθμους των πανελληνιων;

Η απο το συμψηφισμα βαθμων πανελληνιων και απολυτηριου;

Το 1ο ειναι πρακτικα αδυνατο.
Στην Daad γραφει οτι απο το 2013 θεωρητικα θα μετραει ο βαθμος προσβασης και οχι αλλο ο βαθμος απολυτηριου. Αλλα και οι ιδιοι εχουν μπερδεψει τα μπουτια τους, επομενως δε μπορω να σου απαντησω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Παντως ετσι ουσιαστικα καποιος δεν θα μπορει να σπουδασει εκει πχ ιατρικη .

Και φυσικα θα υπαρχει τεραστια αδικια εναντι αλλων εθνικοτητων που εισαγονται μονο με το απολυτηριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Παντως ετσι ουσιαστικα καποιος δεν θα μπορει να σπουδασει εκει πχ ιατρικη .

Και φυσικα θα υπαρχει τεραστια αδικια εναντι αλλων εθνικοτητων που εισαγονται μονο με το απολυτηριο!
ακριβως... το γραφω αυτο ετσι κι αλλιως στο αρχικο ποστ... αλλα και σε αυτο η Ελλαδα φταει.. Στη Κυπρο πχ. δεν υπαρχει καποιο χαρτι επισημο, οπως ειναι σε εμας και στις αιτησεις που κανουν στελνουν μονο το βαθμο απολυτηριου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Basilis99

Νεοφερμένος

Ο Basilis99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σας.. Θα ηθελα να με βοηθήσετε πάρα πολυ γιατί δεν βγάζω άκρη σχετικα με την εκπαίδευση της γερμανίας.
Καταρχάς ειμαι απόφοιτος επαλ. Έδωσα παννελαδικες εξετάσης αλλα απέτυχα γιατι δεν διάβασα καλα δηλαδη έγραψα 922 μορια φέτος... αυτον το μηνα έχω αρχίσει μαθηματα γερμανικων σε φροντιστίριο απο την αρχή επίπεδο a1 και σκέφτομαι μεχρι και το b1 εδω στην ελλάδα... το b2 μεχρι το c1 θα το κανω στη γερμανια. Θέλω να μάθω όποιος ξέρει-γνωρίζει πώς μπορώ να σπουδάσω φυσιοθεραπευτής στη γερμανία δηλαδη πληρώνω για να το κανω αυτο η είναι δωρεαν?? επίσης πώς μπορώ να σπουδάσω σε γερμανικό πανεπιστήμιο γερμανική φιλολογία απο επαλ αν υπάρχει αυτη η δυνατότητα (γιατι εχω απολυτήριο και πτυχιο απο επαλ)... και ποιες είναι οι αντιστοιχίες στα ελληνικά απολυτηρια (Ενιαίο/Επαλ) με τα γερμανικά... και ποιο είναι το αντίστοιχο πτυχίο επαλ με αυτο της γερμανίας??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MILENA TON

Νεοφερμένος

Η MILENA TON αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σας θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες για της σπουδές στην γερμάνια..είμαι απόφοιτη ελληνικού λυκείου επαλ τη ισχύει για το απολυτήριο μου στην στην γερμάνια? μπορώ να κάνω κάτι με αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
γεια σας θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες για της σπουδές στην γερμάνια..είμαι απόφοιτη ελληνικού λυκείου επαλ τη ισχύει για το απολυτήριο μου στην στην γερμάνια? μπορώ να κάνω κάτι με αυτό?
Ισχύει ό,τι και για το απολυτήριο γενικού λυκειου . Έχεις καλό βαθμό απολυτηρίου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MILENA TON

Νεοφερμένος

Η MILENA TON αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ναιι 18
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MILENA TON

Νεοφερμένος

Η MILENA TON αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ισχύει ό,τι και για το απολυτήριο γενικού λυκειου . Έχεις καλό βαθμό απολυτηρίου ;

μπορειτε να μου πειτε τι γνωριζεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top