Εκπαίδευση τύπου Matrix σε 30 χρόνια. Πώς φαντάζεστε ένα τέτοιο μέλλον;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το θέμα είναι: Ποιος θα αποφασίζει σε ποιες γνώσεις θα έχουμε πρόσβαση και επίσης ποιος θα αποφασίζει τη μορφή αυτών των γνώσεων; Με αυτή τη μέθοδο θα μπορούσε κάποιος να εμφυτεύσει στην ανθρωπότητα μια διαστρεβλωμένη εκδοχή της αλήθειας.
Γιατί τώρα δεν μπορούν γράφουν βιβλία με διαστρεβλωμένη εκδοχή της αλήθειας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Γιατί τώρα δεν μπορούν γράφουν βιβλία με διαστρεβλωμένη εκδοχή της αλήθειας;

Φυσικά, μόνο που κάποιος διαβάζοντας πολλά βιβλία και χρησιμοποιώντας την κριτική του σκέψη μπορεί να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.

Θεωρητικά αυτό θα μπορεί να το κάνει και ένα άτομο με εμφυτευμένες γνώσεις μόνο που πολύ αμφιβάλλω για το αν άνθρωποι οι οποίοι δεν χρειάστηκε να προσπαθήσουν για να μάθουν θα μπορούν να αναζητήσουν την αλήθεια.

Η εξέλιξη όπως την βιώνουμε σήμερα είναι αποτέλεσμα μιας διαδικασίας σκληρής προσπάθειας και ανταγωνισμού αρχικά των γονιδίων μεταξύ τους και σιγά σιγά των ειδών. Ένα είδος το οποίο σιγά σιγά βασίζεται τόσο πολύ στην τεχνολογία ώστε είναι πρόθυμο να δέχεται κονσερβοποιημένες γνώσεις κατά τη γνώμη μου σταδιακά γίνεται μη βιώσιμο. Φυσικά, γι' αυτό δεν θα φταίει μόνο ο τύπος εκπαίδευσης που συζητάμε εδώ απλώς για μένα φαίνεται να είναι ένα ακόμη λιθαράκι προς αυτή την κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μα κάποιος θα εμφυτεύει και την άποψη του χ ιστορικού και του y αν τον ενδιαφέρει το αντικείμενο. Τώρα που το 90% (των Ελλήνων) δεν έχει διαβάσει κανένα άλλο ιστορικό βιβλίο εκτός από τα σχολικά είναι καλύτερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann:
Ένα είδος το οποίο σιγά σιγά βασίζεται τόσο πολύ στην τεχνολογία ώστε είναι πρόθυμο να δέχεται κονσερβοποιημένες γνώσεις κατά τη γνώμη μου σταδιακά γίνεται μη βιώσιμο.

Μα ήδη είμαστε ένα είδος που δεν θα μπορούσε να επιβιώσει χωρίς την τεχνολογία εδώ και πολλά χρόνια.
Τεχνολογία είναι ακόμα και το μαχαίρι, η ψηστιέρα, τα φάρμακα, και πάρα πολλά άλλα. Τεχνολογία δεν είναι μόνο οτιδήποτε ψηφιακό. Ακόμα και το πρώτο εργαλείο που κατασκεύασε ο άνθρωπος είναι τεχνολογία (της εποχής...).
Και αυτό άλλωστε είναι το προτέρημα μας απέναντι στα ζώα: Η δυνατότητα να χρησιμοποιούμε και να εφευρίσκουμε νέα τεχνολογία. Ούτε τα νύχια μας, ούτε η δύναμη μας.
Και στην τελική, χωρίς γνώσεις (του τύπου που μαθαίνονται από το σχολείο) επιβιώνει κάποιος, χωρίς τεχνολογία όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Μα κάποιος θα εμφυτεύει και την άποψη του χ ιστορικού και του y αν τον ενδιαφέρει το αντικείμενο. Τώρα που το 90% (των Ελλήνων) δεν έχει διαβάσει κανένα άλλο ιστορικό βιβλίο εκτός από τα σχολικά είναι καλύτερα;

Όπως είπα και πριν το θέμα είναι κατά πόσο θα μπορεί κάποιος να μπει στην λογική 'αναζήτησης' της αλήθειας όταν δεν έχει μάθει να προσπαθεί.

Μα ήδη είμαστε ένα είδος που δεν θα μπορούσε να επιβιώσει χωρίς την τεχνολογία εδώ και πολλά χρόνια.
Τεχνολογία είναι ακόμα και το μαχαίρι, η ψηστιέρα, τα φάρμακα, και πάρα πολλά άλλα. Τεχνολογία δεν είναι μόνο οτιδήποτε ψηφιακό. Ακόμα και το πρώτο εργαλείο που κατασκεύασε ο άνθρωπος είναι τεχνολογία (της εποχής...).
Και αυτό άλλωστε είναι το προτέρημα μας απέναντι στα ζώα: Η δυνατότητα να χρησιμοποιούμε και να εφευρίσκουμε νέα τεχνολογία. Ούτε τα νύχια μας, ούτε η δύναμη μας.
Και στην τελική, χωρίς γνώσεις (του τύπου που μαθαίνονται από το σχολείο) επιβιώνει κάποιος, χωρίς τεχνολογία όχι...

Μάλλον δεν το έθεσα σωστά και με παρερμήνευσες. Αυτό που με ανησυχεί δεν είναι η τεχνολογία αυτή καθ΄αυτή αλλά το ότι δεν θα χρειάζεται πλέον νοητική προσπάθεια για την επέκταση των γνώσεων μας. Σε λίγο δεν θα χρειάζεται προσπάθεια για να κινηθούμε και ίσως σε ένα science fiction μέλλον δεν θα χρειάζεται για να σκεφτούμε. Και εδώ να επαναδιατυπώσω: ένα τέτοια είδος κατά τη γνώμη μου ακόμα και αν συνεχίσει να επιβιώνει παραμένει στάσιμο.

Αυτές τις σκέψεις μου δεν πιστεύω φυσικά ότι θα τις δούμε από την πρώτη μέρα που θα εφαρμοστεί αυτός ο τύπος εκπαίδευσης. Αυτό είναι μόνο η αρχή, με τον καιρό όλο και περισσότερες νοητικές διεργασίες θα μπορούν να γίνονται πιο εύκολα και δεν μπορούμε να ξέρουμε μέχρι που θα φτάσει αυτή η 'διευκόλυση'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσωπικά δεν έχω πει ποτέ "αχ, μακάρι να μπορούσα να κάνω fast forward τη σκέψη μου". Έχω πει όμως πολλές φορές "αχ πόσο θα ήθελα να ξέρω αυτά που λέει αυτό το βιβλίο τούτο, αλλά πόσο βαρετό είναι"...

Άλλωστε δεν νομίζω ότι θα εξαλειφθεί εντελώς η manual γνώση. Λογικά θα κοστίζει να μπει σε τέτοια συσκευή ένα βιβλίο, οπότε κάποια βιβλία που απευθύνονται σε μικρότερο κοινό, θα τα διαβάζεις manually (ή τα βιβλία που δεν περιέχουν γνώσεις όπως πχ τα λογοτεχνικά που αναφέρθηκαν παραπάνω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Αυτά που αναφέρεις είναι σωστά για τις πρώτες δεκαετίες εφαρμογής. Μετά δεν μπορούμε να προβλέψουμε τι δυνατότητες παρέμβασης στον εγκέφαλο μας θα έχει η τεχνολογία. Επίσης δεν ξέρουμε πόσο εθισμένοι θα είναι οι άνθρωποι στην εύκολη γνώση έτσι ώστε μετά να δεχτούν και τις εύκολες πράξεις και της "επέκταση τους σκληρού τους" κτλ


Και κάτι ακόμα, (και συγγνώμη αν έχει ήδη αναφερθει) ο εγκέφαλος μας δεν έχει απεριόριστες αποθηκευτικές ικανότητες, γι' αυτό ακριβώς οι αναμνήσεις μας δεν είναι πλήρεις. Έτσι ακόμα και αν τον φορτώναμε με χιλιάδες βιβλία ο ίδιος μας ο εγκέφαλος θα απέρριπτε μέρος αυτής της γνώσης γιατί απλά δεν θα χωρούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
@borat: προφανώς αδυνατώ να σε πείσω ότι εξέλιξη δεν είναι μόνο να ζούμε μέχρι τα 150 και να έχουμε λύση σε όλες τις ασθένειες του υπάρχουν/θα προκύψουν. Δεν λέω ότι δεν είναι εξέλιξη, αλλά λέω ότι δεν είναι αυτοσκοπός (ή δεν θα έπρεπε να είναι κατα τη γνώμη μου!) μια στεγνή διαιώνιση του είδους. Για μένα, η ιδανική μελλοντική κοινωνία περιλαμβάνει και άλλα πράγματα. Για μένα εξέλιξη ενός είδους είναι και η πνευματική του υπόσταση (απλοϊκό παράδειγμα... για μένα εξέλιξη είναι ότι πλέον όλα τα παιδιά πάνε σχολείο ενώ ακόμα και στους παππούδες μας οι αναλφάβητοι του δυτικού κόσμου ήταν πάρα πολλοί). Δεν προσπαθώ να σε πείσω, ξέρω ότι στον κλάδο μου (μας), είμαι μάλλον μειοψηφία παρά κανόνας αναφορικά με τις απόψεις μου οπότε δεν έχει νόημα ίσως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτά που αναφέρεις είναι σωστά για τις πρώτες δεκαετίες εφαρμογής. Μετά δεν μπορούμε να ξέρουμε τι δυνατότητες παρέμβασης στον εγκέφαλο μας θα έχει η τεχνολογία. Επίσης δεν ξέρουμε πόσο εθισμένοι θα είναι οι άνθρωποι στην εύκολη γνώση έτσι ώστε μετά να δεχτούν και τις εύκολες πράξεις και της "επέκταση τους σκληρού τους" κτλ
Ας ανησυχήσουν οι άνθρωποι τότε.
Μου φαίνεται ανούσιο και επικίνδυνο να καταδικάζουμε μια εξέλιξη επειδή ΜΠΟΡΕΙ να χρησιμοποιηθεί λάθος ή να οδηγήσει σε κάτι λάθος.
Κάθε πρόοδος στην επιστήμη μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με αρνητικό και με θετικό τρόπο. Αλοίμονο αν δεν προόδευε η επιστήμη για αυτό το λόγο.
Και κάτι ακόμα, (και συγγνώμη αν έχει ήδη αναφερθει) ο εγκέφαλος μας δεν έχει απεριόριστες αποθηκευτικές ικανότητες, γι' αυτό ακριβώς οι αναμνήσεις μας δεν είναι πλήρεις. Έτσι ακόμα και αν τον φορτώναμε με χιλιάδες βιβλία ο ίδιος μας ο εγκέφαλος θα απέρριπτε μέρος αυτής της γνώσης γιατί απλά δεν θα χωρούσε.
Καλά τώρα, που κολλάς κι εσύ! Αντί να τα μαθαίνουν όλα μαζί στα 6, θα μπορούσαν να τα μαθαίνουν μια ωρίτσα στην αρχή κάθε χρονιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Ας ανησυχήσουν οι άνθρωποι τότε.
Μου φαίνεται ανούσιο και επικίνδυνο να καταδικάζουμε μια εξέλιξη επειδή ΜΠΟΡΕΙ να χρησιμοποιηθεί λάθος ή να οδηγήσει σε κάτι λάθος.
Κάθε πρόοδος στην επιστήμη μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με αρνητικό και με θετικό τρόπο. Αλοίμονο αν δεν προόδευε η επιστήμη για αυτό το λόγο.

Και αλίμονο αν με κάθε νέα εξέλιξη δεν υπάρχει σκεπτικισμός σχετικά με τους αρνητικούς τρόπους που μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Δεν 'καταδίκασα' την εξέλιξη αυτό που κάνω είναι να προβληματίζομαι σχετικά με τους κινδύνους που κρύβει. Εξέλιξη θεωρούνταν πολλά πράγματα στην εποχή τους μόνο που τώρα έχουμε σταματήσει να τα χρησιμοποιούμε γιατί είναι επικίνδυνα για τον άνθρωπο ή το περιβάλλον κάτι που δεν θα είχε συμβεί αν οι άνθρωποι δεν αντιμετώπιζαν με σκεπτικισμό την εξέλιξη αυτή. Όπως λέω και στο πρώτο ποστ μου, δεν νομίζω ότι θα χρησιμοποιούσα κάτι τέτοιο, δεν λέω ότι ΔΕΝ θα χρησιμοποιούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Άλλο να προβληματιζόμαστε για τους εγγενείς κινδύνους που φέρει μια επιστημονική ανακάλυψη, και άλλο να προβληματιζόμαστε για τους λανθασμένους τρόπους με τους οποίους μπορεί να χρησιμοποιηθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δλδ ολοι θα εχουμε τις ιδιες γνωσεις..?!
Με ιδια τυπικα προσοντα?!
Θα μπορω δλδ να ειμαι δικηγορος και παραλληλα προγραμματιστης..?
Ή δεν εχω εγω καταλαβει κατι σωστα?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δλδ ολοι θα εχουμε τις ιδιες γνωσεις..?!
Με ιδια τυπικα προσοντα?!
Θα μπορω δλδ να ειμαι δικηγορος και παραλληλα προγραμματιστης..?
Ή δεν εχω εγω καταλαβει κατι σωστα?!
Υποθέτω ότι και πάλι θα απαιτούνται κάποια χρόνια σπουδών, για λόγους απόκτησης εμπειρίας. Απλά θα είναι πιο εύκολο να σπουδάσεις παραπάνω αντικείμενα, μιας και λογικά οι σπουδές θα είναι πιο σύντομες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χμμμ και θα γινονται ολοι επιστημονες?! (εδω τωρα και οσο και δυσκολο να ειναι, προς αυτο προσανατολιζονται)
Και με τις τεχνες τι θα γινει...?!
Τι να πω, δεν ξερω, ολα αυτα μου μοιαζουν πολυ μακρινα, και δε ελεγα πως θα ηθελα να ζησω μια τετοια εξελιξη...που σε καμμια περιπτωση δε θεωρω απιθανη υπαρξει μελλοντικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμμμ και θα γινονται ολοι επιστημονες?! (εδω τωρα και οσο και δυσκολο να ειναι, προς αυτο προσανατολιζονται)
Και με τις τεχνες τι θα γινει...?!
Τι να πω, δεν ξερω, ολα αυτα μου μοιαζουν πολυ μακρινα, και δε ελεγα πως θα ηθελα να ζησω μια τετοια εξελιξη...που σε καμμια περιπτωση δε θεωρω απιθανη υπαρξει μελλοντικα...
Γιατί τώρα δεν γίνονται όλοι επιστήμονες; :P

Στα σοβαρά: Όχι, απλά θα είναι πιο γρήγορο να γίνει κανείς. Επίσης και πάλι θα υπάρχουν καλοί και κακοί επιστήμονες, που αυτό είναι το σημαντικό άλλωστε. :)
Ο,τι γίνεται και σήμερα θα γίνεται, απλά πιο γρήγορα πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μου φαίνεται ανούσιο και επικίνδυνο να καταδικάζουμε μια εξέλιξη επειδή ΜΠΟΡΕΙ να χρησιμοποιηθεί λάθος ή να οδηγήσει σε κάτι λάθος.


Παρότι παρακολουθούσα στο θέμα την άντζι με περισσότερο ενδιαφέρον, εδώ δε μπορεί κανείς να έχει αντίρρηση.





Και για να γίνω πάλι σπαστικός...
Σε 30 χρόνια ο κόσμος θα είναι χειρότερος απο σήμερα.




Πς.

To πς σου rempeskes δε το κατάλαβα.:hmm:

Είναι ένα ζήτημα που σκεφτόμουν ν' ανοίξω προσφάτως,
μα αφού εκ των προτέρων δεν θα ενδιέφερε κανέναν
προτίμησα να πιω μια μπυρίτσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Και για να γίνω πάλι σπαστικός...
Σε 30 χρόνια ο κόσμος θα είναι χειρότερος απο σήμερα. ...

Μήπως γίνεσαι υπερβολικός τιμητής του σήμερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Είναι ένα ζήτημα που σκεφτόμουν ν' ανοίξω προσφάτως,
μα αφού εκ των προτέρων δεν θα ενδιέφερε κανέναν
προτίμησα να πιω μια μπυρίτσα.
Nα το ανοίξεις.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Τυχαίο παράδειγμα: Στα 17 μου έκανα ταχύτατους υπολογισμούς και γενικά τα κομπιουτεράκια μου ήταν ανούσια (στις εξετάσεις δεν επιτρέπονταν). Τώρα πια αφού δεν χρειάζεται να κάνω καθημερινούς υπολογισμούς αν μου πεις να κάνω ένα δύσκολο υπολογισμό θα πάρω το κομπιουτεράκι και αν επιμείνεις θα αργήσω πολύ να τον κάνω. Ε, τα μαθηματικά δεν είναι και το φόρτε μου...

Συμπέρασμα: Η διευκόλυνση της ζωής σε μερικές περιπτώσεις προκαλεί οκνηρία. Ας πούμε, δεν μπορείς να μείνεις στη φύση όπως οι πρόγονοι σου. Αυτό δεν είναι και τίποτα κακό... Όμως αν σου εμφυτεύονται γνώσεις απλώς θα αδρανοποιηθεί η κούτρα σου. Τσάμπα χώρο στον εγκέφαλο θα πιάνει η γνώση.

Επίσης, αυτό που προσπαθούν να διδάξουν στα ρημάδια τα πανεπιστήμια (στα σχολεία ούτε λόγος) δεν είναι η εκμάθηση στείρων γνώσεων αλλά η καλλιέργεια κριτικής ικανότητας μέσω της απόκτησης της γνώσης.

Η γνώση απαιτεί θυσίες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top