Διαμονή για σπουδές στη Γερμανία

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Γεια σας,

Μετακομίζω Μόναχο αν όλα πάνε καλά τον Σεπτέμβριο.
Πάω για σπουδές νηπιαγωγού, αλλά πρώτα θα κάνω πρόγραμμα γλώσσας.
Πρέπει άμεσα να βρω κάπου να μείνω .. σε κάποια εστία η κάτι τέτοιο.. στο οποίο να μπορώ να είμαι αποδεκτή και απλά και μόνο επειδή κάνω πρόγραμμα γλώσσας.
Εάν κάποιος έχει κάποια εμπειρία πάνω σε αυτό, ξέρει κάποια σελίδα.. η κάτι και μπορεί να μου δώσει βοήθεια θα χαρώ πολύ να μου σχολιάσει.

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εμενα μου εκανε εντυπωση... Μετακομιζεις Γερμανια για να γινεις νηπιαγωγος??? Τι παραπανω εχουν οι γερμανιδες νηπιαγωγοι δηλαδη! Τουλαχιστον κανε εδω το προπτυχιακο δωρεαν, που ειναι και καλο, και πας γερμανια για δουλεια.. Η, θα πληρωσεις που θα πληρωσεις και θα ξενιτευτεις κιολας, κανε κατι αλλο! Αλλα τεσπα, αφου το εχεις αποφασισει... Καλη τυχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Πρώτον καλύτερα να κάτσω να μάθω τώρα τη γλώσσα και να το σπουδάσω εκεί παρά να το σπουδάσω εδώ και να πρέπει να μάθω μετά την γλώσσα ώστε να μπορώ να εργαστώ. Θεωρώ.
Επίσης εμένα απόφαση μου είναι και θεωρώ πως δεν είναι κακή επιλογή.
Στην πρακτική που θα κάνω σε νηπιαγωγεία όσο το σπουδάζω θα με πληρώνουν κιόλας.
Επίσης την επιλογή του να το σπουδάσω εδώ δεν την θέλω ..και αυτό γιατί δεν είναι μέσα στο πλάνο μου οι πανελλήνιες.
Να πάω ΙΕΚ? Ούτε κατα διάνοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Πρώτον καλύτερα να κάτσω να μάθω τώρα τη γλώσσα και να το σπουδάσω εκεί παρά να το σπουδάσω εδώ και να πρέπει να μάθω μετά την γλώσσα ώστε να μπορώ να εργαστώ. Θεωρώ.
Επίσης εμένα απόφαση μου είναι και θεωρώ πως δεν είναι κακή επιλογή.
Στην πρακτική που θα κάνω σε νηπιαγωγεία όσο το σπουδάζω θα με πληρώνουν κιόλας.
Επίσης την επιλογή του να το σπουδάσω εδώ δεν την θέλω ..και αυτό γιατί δεν είναι μέσα στο πλάνο μου οι πανελλήνιες.
Να πάω ΙΕΚ? Ούτε κατα διάνοια.

Ναι επιλογη σου ειανι και την σεβομαι, απλα γνωμη εκφραζω... Αλλωστε οταν καποιος ηδη ψαχνει για σπιτι σημαιναι οτι το εχει παρει αποφαση,δεν εχει περιθωρια αλλαγης... Καλη τυχη σου ευχομαι!! :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Όπως και να χει σε ευχαριστώ πάρα πολύ :)
Να σαι καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Δεν ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι στο πλανο σου οι πανελληνιες , για να πας στο εξωτερικο πρεπει να δωσεις πρωτα εδω πανελληνιες.Κατι δεν σε ενημερωσαν καλα εσενα.Ακομα και ενας φιλος μου για να φυγει στην Ολλανδια να σπουδασει και ενας αλλος στο Βελγιο στο Λεουβεν για την ακριβεια , τους ζητουσαν βαθμο απο πανελληνιες στην χωρα τους.Οποτε ξανα ενημερωσου σωστα και τα ξαναλεμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Για να λέω πως ψάχνω σπίτι λες να μην τα έχω ψάξει και να μην έχω ενημερωθεί? ... Έτσι πηγαίνω νομίζεις?
Έχω ρωτήσει!
Πανελλήνιες δεν είναι στο πλάνο μου επίσης διότι είχα δώσει πριν 1 χρόνο.
Δεύτερον εκεί που θα πάω τα χουν διαφορετικά..τουλάχιστον στον συγκεκριμένο τομέα.
Θέλουν επίπεδο γυμνασίου..τίποτα το σημαντικό.. και ένα χαρτί γλώσσας..οπότε και πάλι..

Άντε καλημέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Δεν φτανει που ζητας τη βοηθεια μας, αλλα παιρνεις και υφακι? Πλανασαι πλανην οικτρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Την βοήθεια την προσφέρεις επειδή θες ...απο ευγένεια.. και καλοσύνη.
Όχι απο υποχρέωση! Οπότε μη το λες σαν να ζητάω χάρη. Δεν είναι ωραίο.
Ο μόνος λόγος για τον οποίο μπορεί να φάνηκε σαν να είχα ύφος είναι επειδή μου φάνηκε σαν να είχε και ο χρήστης που μου απάντησε πριν. Δεν ήταν απο κακία.. παρά μια αντίδραση.
Και εάν εγώ εχω πάρει τις πληροφορίες μου απο τους αρμόδιους του κλάδου που θέλω να ακολουθήσω εσυ ξέρεις καλύτερα να μου πεις τι ισχύει και τι όχι?
Άλλο ήταν το ερώτημα μου εξαρχής, πράγμα που σημαίνει οτι τα υπόλοιπα εχω φροντίσει να τα γνωρίζω ήδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Το θεμα ειναι να βοηθησεις απο καλοσυνη, αλλα να υπαρχει και η αναλογη ευγενεια απο πλευρα σου. Τελος παντων. Απο τα πανεπιστημια προσφερονται συνηθως στους φοιτητες δωματια απο εστιες, οι οποιες βεβαια δεν ειναι δωρεαν. Τωρα εσυ θα σπυδασεις στο πανεπιστημιο του Μοναχου? Αν οχι, δε ξερω ακριβως τι δυνατοτηες σου παρεχει το συγκεκριμενο "εκπαιδευτικο ιδρυμα" οσον αφορα το θεμα της διαμονης. Πολυ απλα απευθυνσου εκει οπου θα σπουδασεις. Θα σε κατατοπισουν αναλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Λοιπον ψαξε και για τον θεσμο που υπαρχει σε πολλες Ευρωπαικες χωρες(και στην Γερμανια) των Au Pair.Ειναι σαν τις αντιστοιχες ντανταδες στην Ελλαδα,με την διαφορα οτι η οικογενεια στην οποια δινεις τις υπηρεσειες σου σε φιλοξενει(ουσιαστικα μενεις στο σπιτι τους).Ειναι η τελεια δουλεια για νεαρες κοπελες συνηθως,που θελουν μια νεα εμπειρια και μαλιστα ετσι μπορεις να καταλαβεις σε μεγαλο βαθμο την κουλτουρα της χωρας καθως και την Γλωσσα αφου η επικοινωνια μαζι με την οικογενεια ειναι καθημερινης βασης.
Σου σημειωνω οτι δεν ξερω πολλες λεπτομεριες σχετικα με το θεμα,ομως οταν διαβασα την περιπτωση σου αμεσως μου ηρθε στο μυαλο αυτο.Ψαχτο λοιπον στο internet και σε διαβεβαιωνω οτι δεν εχεις να χασεις τιποτα.Σου ευχομαι τα καλυτερα για την προσπαθεια σου,για μια νεα αρχη στο εξωτερικο.Σε ζηλευω που φευγεις!!:P

Αυτα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Καλώς, αν φάνηκα αγενής συγνώμη. Δεν είχα αυτή την πρόθεση.
Οι σπουδές που θα κάνω είναι άλλου τύπου στο Μόναχο . Για να γίνει κανείς νηπιαγωγός εκεί πάει σε επαγγελματική σχολή.
Fachakademie το λένε εκεί.
Κατα τις σπουδές αυτές η κάθε σχολή απο αυτές μπορεί να προσφέρει κάτι δικό της..μια δικιά της κατοικία.. εστία και τα σχετικά.
Αλλά εγώ αρχικά θα κάνω πρόγραμμα γλώσσας για να πάρω το επίπεδο γλώσσας που χρειάζομαι.
Οπότε θέλω να βρώ κάπου να μένω για όσο κάνω την γλώσσα.
Μετά θα μείνω αλλού.
Το δύσκολο είναι να βρείς κάτι στο οποίο μπορείς να μένεις χωρίς να είσαι φοιτητής σε κάποιο πανεπιστήμιο η σχολή.

Λοιπον ψαξε και για τον θεσμο που υπαρχει σε πολλες Ευρωπαικες χωρες(και στην Γερμανια) των Au Pair.Ειναι σαν τις αντιστοιχες ντανταδες στην Ελλαδα,με την διαφορα οτι η οικογενεια στην οποια δινεις τις υπηρεσειες σου σε φιλοξενει(ουσιαστικα μενεις στο σπιτι τους).Ειναι η τελεια δουλεια για νεαρες κοπελες συνηθως,που θελουν μια νεα εμπειρια και μαλιστα ετσι μπορεις να καταλαβεις σε μεγαλο βαθμο την κουλτουρα της χωρας καθως και την Γλωσσα αφου η επικοινωνια μαζι με την οικογενεια ειναι καθημερινης βασης.
Σου σημειωνω οτι δεν ξερω πολλες λεπτομεριες σχετικα με το θεμα,ομως οταν διαβασα την περιπτωση σου αμεσως μου ηρθε στο μυαλο αυτο.Ψαχτο λοιπον στο internet και σε διαβεβαιωνω οτι δεν εχεις να χασεις τιποτα.Σου ευχομαι τα καλυτερα για την προσπαθεια σου,για μια νεα αρχη στο εξωτερικο.Σε ζηλευω που φευγεις!!:P

Αυτα.:)

Να πάω να μένω σε άλλη οικογένεια το έχω σκεφτεί και γώ!
Αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα.. ποτέ δεν θα μπορώ να είμαι σίγουρη τι άνθρωποι είναι αυτοί που με βάλανε σπίτι τους.
Δεν ξέρω..μου δημιουργεί μια ανασφάλεια. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Εννοειται εαν δεν νιωθεις εσυ ανετα δεν το κανεις.Απλα εγω στο προτεινα ως μια οικονομικη και κατα την γνωμη μου ιδιαιτερα ενδιαφερουσα λυση.Βεβαιως τον τελευταιο λογο τον εχεις εσυ.
Καλη τυχη σου ευχομαι σε οτι και αν αποφασισεις!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
[...]Τουλαχιστον κανε εδω το προπτυχιακο δωρεαν, που ειναι και καλο[...]
Και η Γερμανία δημόσια πανεπιστήμια έχει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ισχύει.
Και οι σπουδές μου γίνονται και σε σχολές με δίδακτρα και σε σχολές χωρίς.
Ανάλογα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hliass_1989

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hliass_1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Δεν θελω να σταξω χολη πρωι πρωι αλλα δε μου αφηνεις κ αλλη επιλογη...πλανο, ρεαλιστικο πλανο, για αυτες τις αψυχολογητες κινησεις εχεις?καποιος απο τον περιγυρο σου δεν ηταν σε θεση να σου παρεχει μια κατευθυνση?ουτε καν θα μπω στον κοπο να αιτιολογησω, με καλυψαν προηγουμενα σχολια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Και η Γερμανία δημόσια πανεπιστήμια έχει. ;)

Είναι αλλά σε ορισμένα κρατίδια πληρώνεις δίδακτρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Για να λέω πως ψάχνω σπίτι λες να μην τα έχω ψάξει και να μην έχω ενημερωθεί? ... Έτσι πηγαίνω νομίζεις?
Έχω ρωτήσει!
Πανελλήνιες δεν είναι στο πλάνο μου επίσης διότι είχα δώσει πριν 1 χρόνο.
Δεύτερον εκεί που θα πάω τα χουν διαφορετικά..τουλάχιστον στον συγκεκριμένο τομέα.
Θέλουν επίπεδο γυμνασίου..τίποτα το σημαντικό.. και ένα χαρτί γλώσσας..οπότε και πάλι..

Άντε καλημέρα.
Σου ξανα παταω φρενο στις ελπιδες σου και σου λεω πως θελουν βαθμο πανελληνιων για να πας σε πανεπιστημιο σε Βελγιο Ολλανδια Γερμανια Γαλλια.Οποτε θα ξαναπω να το ψαξεις λιγααααακι καλυτερα :) αν ηταν ετσι κ ο καθε κυριος Ασχετουλης που δεν εδωσε πανελληνιες εδω περα και δεν ξερει την τυφλα του παει και σπουδαζει οτι γουσταρει στο εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Σου ξανα παταω φρενο στις ελπιδες σου και σου λεω πως θελουν βαθμο πανελληνιων για να πας σε πανεπιστημιο σε Βελγιο Ολλανδια Γερμανια Γαλλια.Οποτε θα ξαναπω να το ψαξεις λιγααααακι καλυτερα :) αν ηταν ετσι κ ο καθε κυριος Ασχετουλης που δεν εδωσε πανελληνιες εδω περα και δεν ξερει την τυφλα του παει και σπουδαζει οτι γουσταρει στο εξωτερικο.

Τα πανεπιστημια θελουν πανελληνιες,η κοπελα ομως οτι θελει να σπουδασει νηπιαγωγος. Νηπιαγωγος , οπως και διαφορες αλλες ειδικοτητες , στη γερμανια δεν γινεσαι μεσα απο σπουδες σε πανεπιστημιο αλλα μεσα απο σπουδες σε Fachschule. Το πανεπιστημιο θελει πανελληνιες , το Fachschule (που ειναι πιο πολυ για πρακτικα μαθηματα- κατι σαν το ελληνικο ΤΕΙ) δεν ειμαι σιγουρος αν χρειαζεται καλα καλα απολυτηριο λυκειου ποσο μαλλον πανελληνιες.

αν ηταν ετσι κ ο καθε κυριος Ασχετουλης που δεν εδωσε πανελληνιες εδω περα και δεν ξερει την τυφλα του παει και σπουδαζει οτι γουσταρει στο εξωτερικο.

Και ο κ Ασχετουλης δυστυχως-ευτυχως που δεν ξερει την τυφλα του μπορει να παει να σπουδασει στο εξωτερικο οτι γουσταρει, επειδη τουλαχιστον σε Ηνωμενο Βασιλειο, Αμερικη υπαρχουν ορισμενα πανεπιστημια που παιρνουν κυριολεχτικα τους παντες. Αν και πηγα πολ καλα πανελληνιες θεωρω οτι δεν ειναι αντιπροσωπευτικες των δυνατοτητων που εχει ο καθενας, γι αυτο εγω προσωπικα δεν θεωρω οτι ειναι και τοσο κακο μου υπαρχει αυτη η επιλογη. Ετσι κι αλλιως με πτυχιο η χωρις ο αχρηστος θα φαγωθει στην αγορα εργασιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top