Είναι οι φοιτητές αργόσχολοι;

Eίναι οι φοιτητές αργόσχολοι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 32 49.2%
  • Όχι

    Ψήφοι: 33 50.8%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D
Τι γνώμη έχετε .
Εγώ τα παίρνω συγκριτικά, έχω ζήσει σχολική ζωή, φοιτητική, στρατιωτική και εργασιακή

πιστεύω ότι οι φοιτητές είναι οι πιο αργόσχολοι από όλους....
και οι μαθητές οι πιο σκληρά εργαζόμενοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
οι πιο αργοσχολοι εβερ..τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση αυτο ισχυει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Διαφωνώ με την γενικευμένη άποψη. Ο κάθε φοιτητής επιλέγει εκείνο το "μοντέλο" σπουδών και ζωής που τον εκφράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ρε συ focko, με όλο τον σεβασμό, αλλά έχεις κάνει και στρατό και χαρακτηρίζεις ως αργόσχολους τους φοιτητές? Βέβαια εξαρτάται και από την σχολή στην οποία φοιτούν, αλλά εγώ προσωπικά, και το θέτω έτσι ωμά, μεγαλύτερους κοπριτες από τους καραβανάδες, δεν έχω συναντήσει. Όχι ότι οι φαντάροι δεν ξύνονται, αλλά στην τελική αυτοί υποχρεώθηκαν να στρατευθούν, χώρια πού πληρώνονται με το αστρονομικό ποσό των 8,62 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ρε συ focko, με όλο τον σεβασμό, αλλά έχεις κάνει και στρατό και χαρακτηρίζεις ως αργόσχολους τους φοιτητές? Βέβαια εξαρτάται και από την σχολή στην οποία φοιτούν, αλλά εγώ προσωπικά, και το θέτω έτσι ωμά, μεγαλύτερους κοπριτες από τους καραβανάδες, δεν έχω συναντήσει. Όχι ότι οι φαντάροι δεν ξύνονται, αλλά στην τελική αυτοί υποχρεώθηκαν να στρατευθούν, χώρια πού πληρώνονται με το αστρονομικό ποσό των 8,62 ευρώ.

εγώ έζησα τον στρατό ως οπλίτης είχε ξάπλά αλλά σε καμία περίπτωση δε θα το θεωρούσα πιο χαλαρό από την φοιτητική ζωή.

Και ως επάγγελμα δεν είναι και το καλύτερο μόνο και μόνο ότι κάνουν μεταθέσεις κάθε 2 χρόνια σημαίνει πολλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Σοβαρά μιλάς? Τέλος πάντων, ο καθένας όπως το βλέπει, κι εγώ παρεμπιπτόντως ως οπλίτης τον έζησα. Μετά την σχολή ήταν 9 μήνες ξεκούρασης, χωρίς εννοιες. Έχε υπ'όψιν σου όμως, πώς οι καραβανάδες πληρώνονται για να ξύνονται, ενώ ο φοιτητής αντιθέτως πληρώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ρε συ focko, με όλο τον σεβασμό, αλλά έχεις κάνει και στρατό και χαρακτηρίζεις ως αργόσχολους τους φοιτητές? Βέβαια εξαρτάται και από την σχολή στην οποία φοιτούν, αλλά εγώ προσωπικά, και το θέτω έτσι ωμά, μεγαλύτερους κοπριτες από τους καραβανάδες, δεν έχω συναντήσει. Όχι ότι οι φαντάροι δεν ξύνονται, αλλά στην τελική αυτοί υποχρεώθηκαν να στρατευθούν, χώρια πού πληρώνονται με το αστρονομικό ποσό των 8,62 ευρώ.

Βασικά, οι έφεδροι μακράς θητείας (ΕΜΘ) υπαξιωματικοί ..Επιλοχίες σε καλές εποχές προ μνημονίου πληρώνονταν περί τα 1.500 € το μήνα και η πλειοψηφία εξ' αυτών ζήτημα αν έχει τελειώσει κάποιο λύκειο. Για να μην μιλήσω για γνώσεις χειρισμού Η/Υ. Όμως, η συμπεριφορά τους ως «λογαχοί» είναι τουλάχιστον αστεία. Το αστείο είναι ότι στον Ελληνικό στρατό έχουν φτιάξει ένα «σύστημα» αρμοδιοτήτων που να δείχνει ότι όλα δουλεύουν άψογα και γρήγορα αλλά κανείς δεν κάνει ουσιαστικά τίποτα. Δεν είναι τυχαίο ότι όλα μένουν σε ατελείωτη προετοιμασία και ποτέ σε ολοκληρωμένη μορφή. Επίσης, έχουν φοβερό σύστημα παραδοσιακής γραφειοκρατίας (ατελείωτες καταχωρήσεις δίχως νόημα) και κανονισμούς προ 50 χρόνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Καλά εκτός των ΕΜΘ, οι καλύτερες ήταν κάτι κοπελίτσες από ΣΜΥ, ΣΣΕ ή και ΕΠΟΠ, που το έπαιζαν ιστoρία, είχαν και την απαίτηση να τους μιλάμε στον πληθυντικό και όλη μέρα μαλλί και νύχι. Αχ αθάνατος ΕΣ, τι μού θύμισες ρε focko.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Κατσε ρε μαν να παμε και στρατο και τα ξαναλεμε τοτε...παντως βλεπω οτι υπαρχει τεραστια χαλαρωση στο Πανεπιστημιο(για συγκριση με το σχολειο μπορω να μιλησω μονο για μενα-δεν ξερω τι καναν οι αλλοι ,αλλα για να περασουν στη σχολη μου τουλαχιστον,πρεπει να διαβασαν...λιγο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σοβαρά μιλάς? Τέλος πάντων, ο καθένας όπως το βλέπει, κι εγώ παρεμπιπτόντως ως οπλίτης τον έζησα. Μετά την σχολή ήταν 9 μήνες ξεκούρασης, χωρίς εννοιες. Έχε υπ'όψιν σου όμως, πώς οι καραβανάδες πληρώνονται για να ξύνονται, ενώ ο φοιτητής αντιθέτως πληρώνει.

Δεν είναι όλες οι μονάδες ίδιες Υπαρχουν μονάδες που σε κάνουν να κλαις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Genesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Ναι πιστεύω ότι οι περισσότεροι φοιτητές ακόμη και στο τμήμα μου είναι αργόσχολοι..Άπειρες περιπτώσεις ατόμων, που κάνουν σκονάκια τελευταία στιγμή, παραδίδουν από αλλού εργασίες και αντιγράφουν ασύστολα.. Όμως ευτυχώς υπάρχει και μια μερίδα ατόμων που τους ενδιαφέρει ο τομέας και μπορείς να συνεργαστείς πολύ καλά μαζί τους (διάβασμα, εργασίες κλπ). Πολλές φορές έχω αναρωτηθεί γιατί συμβαίνει αυτό..Πιστεύω ότι το πρόβλημα βρίσκεται στη μέση..Δηλ. οι φοιτητές από την μια δεν μπορούν να αποτινάξουν την νοοτροπία του Λυκείου και οι καθηγητές από την άλλη, που δεν μπορούν να διοργανώσουν σωστά το μάθημα και η ύλη που οφείλεις να διαβάσεις είναι πολύ μεγάλη..Και εννοείται πως δεν λογαριάζουν + 5-6 άλλα μαθήματα που παρακολουθεις επιπλέον. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Acronym56

Νεοφερμένος

Ο Acronym56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
O fockos πεταξε το τυρακι του,aka γενικευση περι αργοσχολων φοιτητων,και εφυγε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
O fockos πεταξε το τυρακι του,aka γενικευση περι αργοσχολων φοιτητων,και εφυγε :P

Συμμετέχω κανονικά στην συζήτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
έβαλα ναι,αλλά χωρίς να εννοώ όλους τους φοιτητές,απλά την πλειοψηφία.
κακά τα ψέμματα,αν σπουδάζεις κοντά στους γονείς ή αν σπουδάζεις μακριά αλλά τον έχεις τον τρόπο σου,,τότε δε σκίζεσαι και για τη σχολή.
και αν ακούσετε κάποιον που μόλις πέρασε σε κάποια σχολή, γιατί είναι χαρούμενος,ελάχιστοι είναι αυτοί που θα σου πουν:επειδή θα ασχοληθώ με αυτό που με ενδιαφέρει.
μάλιστα,εκείνοι,πιθανότατα θα χαρακτηριστούν φυτά και no lifers.
οι περισσότεροι θα πουν:επειδή τελείωσαν οι πανελλήνιες και θα μπω στη φοιτητική ζωή ( 8) )

υγ1 δε μιλάω για κάποιον στο στέκι/αισκουλ,μην πέσετε να με φάτε
υγ2 δεν είμαι άσχετη,έχω αδερφή που σπουδάζει 6 χρόνια στη φιλολογία ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Acronym56

Νεοφερμένος

Ο Acronym56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
έβαλα ναι,αλλά χωρίς να εννοώ όλους τους φοιτητές,απλά την πλειοψηφία.
κακά τα ψέμματα,αν σπουδάζεις κοντά στους γονείς ή αν σπουδάζεις μακριά αλλά τον έχεις τον τρόπο σου,,τότε δε σκίζεσαι και για τη σχολή.
και αν ακούσετε κάποιον που μόλις πέρασε σε κάποια σχολή, γιατί είναι χαρούμενος,ελάχιστοι είναι αυτοί που θα σου πουν:επειδή θα ασχοληθώ με αυτό που με ενδιαφέρει.
μάλιστα,εκείνοι,πιθανότατα θα χαρακτηριστούν φυτά και no lifers.
οι περισσότεροι θα πουν:επειδή τελείωσαν οι πανελλήνιες και θα μπω στη φοιτητική ζωή ( 8) )

υγ1 δε μιλάω για κάποιον στο στέκι/αισκουλ,μην πέσετε να με φάτε
υγ2 δεν είμαι άσχετη,έχω αδερφή που σπουδάζει 6 χρόνια στη φιλολογία ;)


1)Δυστυχως κανεις μια υπεργενικευση.Δεν γνωριζεις ουτε την πλειοψηφια ουτε τι συμβαινει πραγματικα.Νομιζω οτι κρινεις κυριως με βαση την αδερφη σου.Εν αντιθεσει με σενα,εγω που ειμαι φοιτητης δεν νομιζω οτι παιζει ρολο το αν εισαι απο την ιδια πολη.

2)Ολοι δικαιουμαστε να εκφερουμε αποψη.Ωστοσο,αυτη ειναι πολυ λιγοτερο να ειναι πιθανη οταν απεχουμε τοσο απο τα φοιτητικα δρωμενα.Οταν η μονη μας επαφη ειναι ενα συγγενικο προσωπο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Φυσικα και οι φοιτητες ειναι αργοσχολοι και αχρηστα πλασματα. Η πλειοψηφεια τους τουλαχιστον. Και μετα αναρωτιεσαι γιατι δεν παει μπροστα αυτη η χωρα οταν σε λενε, καλα ρε μλκ, τι καθεσαι και διαβαζεις, φοιτητης εισαι, ποτε θα κανεις φοιτιτικη ζωη? ΣΤΑ 30 ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΑ ΤΡΕΧΕΙΣ ΣΤΙΣ ΠΟΡΕΙΕΣ ΝΑ ΚΛΑΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ βλακα καραγκιοζακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Προφανές ότι όσοι απαντούν "Ναι" εξ ιδίων κρίνουν τα αλλότρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Προφανές ότι όσοι απαντούν "Ναι κρίνουν ...

Την ..φοιτητική κοινότητα. Η αποχή από τα μαθήματα και η υπερχείλιση της καφετέριας της Σχολής εν ώρα μαθημάτων, κάτι δείχνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Προφανές ότι όσοι απαντούν "Ναι" εξ ιδίων κρίνουν τα αλλότρια
Δε νομιζω οτι ειναι σωστο αυτο που λες σε ολες τις περιπτωσεις
Αμα σε ενα αμφιθεατρο παταει το 1/4(πολυ λεω; ) της σχολης,πού θα παει το μυαλο του καθενος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
αδεια τα αμφιθεατρα τις περισσοτερες φορες!πληθος φοιτητων που μεσα απο συζητησεις εμαθα οτι δεν εχουν περασει κανενα μαθημα μεχρι στιγμης(ενταξει πρωτο ετος ειμαι ...κ εγω δυο εχω περασει ολα κ ολα..) ..σιγουρα θα υπαρχουν φοιτητες που μονο αργοσχολοι δεν μπορουν να χαρακτηριστουν αλλα τουλαχιστον συμφωνα με αυτο που εγω βιωνω και βλεπω..ισχυει αυτη η γενικευσηη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top