Τμήματα Μετσοβίου Πολυτεχνείου: Βοήθεια στην Επιλογή

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Φίλε μου το τούβλο όπου και να πάει, τούβλο θα μείνει.
εμπεριστατωμένη άποψη και ασφαλές συμπέρασμα μετά από μια επιτρεπτή υπόθεση. not

και ναι μου αρέσει αρκετά περισσότερο η αθήνα. γούστα είναι αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Γεια και από μένα. Το πτυχίο από ένα πανεπιστήμιο δίνει ένα αρκετά μικρό ποσοστό στην επιλογή για τα μεταπτυχιακά με το όνομα του μόνο .Οι παράγοντες που έχουν αυξημένο συντελεστή στην επιλογή μεταπτυχιακών φοιτητών είναι ο βαθμός πτυχίου,το αντικείμενο της διπλωματικής/πτυχιακής και ο βαθμός της, η επιλογή μαθημάτων επιλογής που έχει κάνει ο φοιτητής,τυχόν δημοσιεύσεις του φοιτητή σε συνέδρια,περιοδικά,οι συμμετοχές σε ερευνητικά-εκπαιδευτικά προγράμματα,σεμινάρια,συστατικές επιστολές,τυχούσα εμπειρία σε εργασιακό περιβάλλον,ακόμη και ένα περίεργο χόμπι μπορεί να κάνει την διαφορά. Παράδειγμα: Αν είναι ένας Ημμυ από το ΕΜΠ με βαθμού πτυχίου 8 (τυχαίος αριθμός) με μία μέτρια διπλωματική και "χλιαρές"-τυπικές συστατικές επιστολές και ένας με βαθμό πτυχίο 7,5 από ένα άλλο Ημμυ της Ελλάδας ,με μία διπλωματική σε πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο στην οποία φαίνεται ότι ο φοιτητής εργάστηκε και όντως έχει κάνει μια πολύ αξιόλογη δουλειά,με θερμές συστατικές επιστολές και συμμετοχή σε κάποιο πρόγραμμα, προφανώς ,όπως και εσείς θα πράττατε,θα επιλέξουν τον δεύτερο. (Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ ότι χρειάζονται όλα αυτά για να υπερνικήσεις την διαφορά της μισής μονάδας).Αυτό που λέω είναι ότι πρώτα διαλέγεις αντικείμενο, ώστε τα επόμενα 4-5 χρόνια να έχεις το κέφι και την διάθεση να ασχοληθείς με αυτό και με βάση το αντικείμενο επιλέγεις ποιο ίδρυμα είναι πιο δραστήριο σε ερευνητικό επίπεδο,ώστε να είναι πιο πιθανό να βρεις ανταπόκριση στην επιθυμία σου να κάνεις κάτι παραπάνω. Επίσης κάτι που αγνοείται συχνά είναι ότι στα πανεπιστήμια της περιφέρειας,συνήθως οι ηλικίες των μελών ΔΕΠ είναι πιο μικρές. Ποιος πιστεύετε ότι είναι πιο πιθανό να έχει περισσότερο κέφι για δουλειά και έρευνα, ο 35-40χρόνος ή ο 55-60χρόνος(χωρίς να αποκλείω την αντίθετη περίπτωση);Επομένως ένα σκέτο όνομα,δεν λέει τίποτα.Όποιος έχει εργαστεί σκληρά, σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο και να είναι, θα ανταμειφθεί για την προσπάθεια του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Πάντα βέβαια μπορείς να κάνεις μια διαδρομή του στυλ (τυχαία): προπτυχιακό ΗΜΜΥ Χανιά --> μεταπτυχιακό ΗΜΜΥ ΕΜΠ --> διδακτορικό κάπου έξω --> ό,τι θες

Φυσικά το μεταπτυχιακό δεν απαιτείται πάντα για να κάνεις διδακτορικό (ειδικά αν θες να κάνεις διδακτορικό σε σχολή στην Ελλάδα). Απλώς θέλω να πω ότι δεν χρειάζεται εκεί που ξεκίνησες εκεί και να τελειώσεις. Είναι καλό να δεις πολλά πράγματα.

edit: αν και εδώ που τα λέμε, πρακτικά σου λέω να σπουδάσεις επί πολλά πολλά χρόνια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Φίλε καλησπέρα . Εγω είμαι φοιτητής της Σεμφε και μπήκα οπως και εσυ με μόρια που μου επέτρεπαν να σπουδασω σε όλες τις σχολές . Είπες πως ενδιαφέρεσαι για μαθηματικα , φυσικη , πληροφορικη . Άρα έχεις ξεκαθαρησει τι θες . Σεμφε με κατεύθυνση στα μαθηματικα και ροη στην πληροφορικη . Μαλιστα μιας και έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις 2 ροές παίρνεις και ροη στην εφαρμοσμένη ανάλυση και μαθαίνεις και κάποια οικονομικά ( οικοδομή ανάλυση 1-2-3-4 , χρηματοοικονομικά κτλ ) . Είχα και εγω την ιδια άποψη με σένα οτι δηλαδή το πτυχίο πρεπει να μην σε δεσμεύει για το μέλλον και νομίζω η Σεμφε ειναι ιδανική σε αυτο . Καθε σχολη του ΕΜΠ βέβαια σου δίνει αυτη τη δυνατότητα αλλα καμια αλλη δεν συνδυάζει άριστες γνώσεις μαθηματικών , φυσικής και (θεωρητικής κατα βάση ) πληροφορικής . Οσο αναφορά το επίπεδο θα πάθεις πλάκα με παιδια που μπήκαν με 16.000 και μπορει να ξέρουν η να προσπαθούν πλ περισσότερο απο όλους . Άλλωστε στο αμφιθέατρο λίγοι θα είστε ( αν και στη Σεμφε παρακολουθούν αρκετοί ) . Ελπίζω να βοήθησα και οτι θες πες μ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.D.Papaïoannou

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Παπαϊωάννου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Vikam18: Φαίνεται να κλείνω στις δύο σχολές: ΗΜΜΥ ή ΣΕΜΦΕ και προσπαθώ να αποφασίσω ποια θα δηλώσω πρώτη.
Αυτό που αντιλαμβάνομαι πάντως είναι ότι πρόκειται για παραπλήσιες σχολές. Κι εξηγούμαι: Περιλαμβάνουν αμφότερες μαθηματικά,φυσική,προγραμματισμό, οικονομία ενδεχομένως με τις κατάλληλες επιλογές. Εδράζονται στα ίδια κτίρια ενώ τα μαθηματικά ή η φυσική διδάσκονται σε συνδιδασκαλία. Έχουν και οι δύο σχολές αρκετά δραστήρια φοιτητική κοινότητα.
Ομολογουμένως, δυσκολεύομαι να αποφανθώ. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefan87

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Vikam18: Φαίνεται να κλείνω στις δύο σχολές: ΗΜΜΥ ή ΣΕΜΦΕ και προσπαθώ να αποφασίσω ποια θα δηλώσω πρώτη.
Αυτό που αντιλαμβάνομαι πάντως είναι ότι πρόκειται για παραπλήσιες σχολές. Κι εξηγούμαι: Περιλαμβάνουν αμφότερες μαθηματικά,φυσική,προγραμματισμό, οικονομία ενδεχομένως με τις κατάλληλες επιλογές. Εδράζονται στα ίδια κτίρια ενώ τα μαθηματικά ή η φυσική διδάσκονται σε συνδιδασκαλία. Έχουν και οι δύο σχολές αρκετά δραστήρια φοιτητική κοινότητα.
Ομολογουμένως, δυσκολεύομαι να αποφανθώ. :/:
Καταρχας,ωραιο το avatar,ο Λεων Τολστοι δεν ειναι?Το σεμφε δεν εχει κατοχυρωμενα παγγελματικα δικαιωματα,δεν νομιζω οτι εχουν μεγαλη σχεση το ημμυ με τ σεμφε.Οι μεν ηλεκτρολογοι ή και ηλεκτρονικοι αναλογως και οι δε μαθηματικοι,το μονο κοινο που μπορουν να εχουν σε καποια πεδια ερευνας και μαθηματων.Αλλα αν θες μαθηματικα,καλυτερα διαλεξε ενα καθαρο μαθηματικο τμημα,και επειτα κανεις και ενα μεταπτυχιακο στο Σεμφε και εισαι κομπλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Μοιαζει και στον Δαρβινο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.D.Papaïoannou

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Παπαϊωάννου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Είναι ο Κάρολος Δαρβίνος και η ρήση με την οποία υπογράφω είναι επίσης, όλως παραδόξως, δική του. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
σας παρακαλω αμα δεν γνωριζετε καλυτερα μην μπερδευετε και αποπροσανατολιζετε τα παιδια που βρισκονται σε δυσκολη θεση . Ερχετε ο καθενασ και λεει οτι η σεμφε δεν εχει κατοχυρομενα δικαιωματα . ελεος! Η σεμφε προσφερει ακριβως τα ιδια δικαιωματα με το μαθηματικο(αν επιλεξεις κατευθυνση μαθηματικου ) και με το φυσικο ( αν επιλεξεις κατευθυνση φυσικου ) . Μαλιστα ειναι πολυτεχνειακη , με 59 μαθηματα για πτυχιο εναντι 30-38 που εχουν τα μαθηματικα τμηματα στην ελλαδα και παρεχει επισης πιο ''ευρυ'' πτυχιο . Εχουμε ροη μαθηματικα στην πληροφορικη και κανουμε ενα τεραστιο μερος των μαθηματων μιας σχολης πληροφορικης ενω απο ενα καθαρο τμημα μαθηματικων κανεις 8-9 μαθηματα θεωρητικης πληροφορικης και αυτο ειναι ολο . Φιλε Δαρβινε για να αποφασισεις συγκρινε τα προγραμματα σπουδων και θα καταλαβεις τι θες . Η ΣΗΜΜΥ ειναι ειναι παρα πολυ καλη σχολη αν το αντικειμενο της σε ενδιαφερει . Ομοιος η Σεμφε . Τα μαθηματικα και την φυσικη που θα μαθεις στην Σεμφε δεν θα τα μαθεις στην ΗΜΜΥ οπως και αντιστροφα πολλα πραγματα που θα μαθεις στην ΗΜΜΥ δεν θα μαθεις στη ΣΕΜΦΕ . Εσυ τι θες να σπουδασεις ? μαθηματικος με πολυ καλες γνωσεις πληροφορικης και καλο υποβαθρο στα οικονομικα, την φυσικη κτλ η θες να γινεις ηλεκτρολογος , μηχανικος υπολογιστων , προγραμματιστης κτλ Αν επιλεξεις απο Σεμφε κατευθυνση φυσικου καποιοι κλαδοι οπως η νανοτεχνολογια , τα υλικα , οι ενεργειες κτλ ειναι κοινοι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.D.Papaïoannou

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Παπαϊωάννου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εδώ έγκειται ο προβληματισμός μου. Δεν γνωρίζω τι ακριβώς είναι αυτό με το οποίο θέλω να ασχοληθώ. Αντιλαμβάνομαι ότι αμφότερες οι σχολές προσφέρουν ένα ιδιαίτερα ευρύ φάσμα γνώσεων και προοπτικών εξέλιξης και περιλαμβάνουν αντικείμενα αλληλοσυνδεόμενα πολλές φορές. Θέλω να ασχοληθώ με τα Μαθηματικά και τη Φυσική αλλά δε νομίζω ότι θέλω να τα εξετάσω από σκοπιά αμιγώς φορμαλιστική. Θέλγομαι από τις εφαρμοστικές δυνατότητες μα δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω που διαφέρουν ακριβώς οι σχολές. :hmm:
Πέραν του προφανούς, δηλαδή του τίτλου που αποκτά κανείς έχουν πολλά κοινά σημεία αναφοράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Είναι σε πολλά σημεία διαφορετικές . Η βασική τους διαφορά είναι ότι αντιμετωπίζουν με διαφορετική σκοπιά τα μαθήματα . Η Σεμφε βλέπει τα μαθήματα από την σκοπιά του μαθηματικού (η του φυσικού αντίστοιχα) ενώ οι ΣΗΜΜΥ του μηχανικού . Αυτό από μόνο του διαφοροποιεί τελείως τις σχολές . Να σου δώσω ένα παράδειγμα . Η γραμμική άλγευρα ειναι κοινό μαθημα και στις δύο σχολές . στην σημμυ ομως κάνουν όλη την υλη σε ενα εξάμηνο μιας και δεν τους ενδιαφέρει τοσο η θεωρητική εμβαθυνση στο μάθημα . Εμείς το σπάμε σε δύο εξάμηνα γιατι μας ενδιαφερει περισσοτερο να καταλάβουμε την καθαρά-μαθηματική πλευρά του μαθηματος και οχι απλα να ξερουμε να δουλεύουμε πινακες ως μηχανικοί . Αυτο συμβαίνει σε όλα τα κοινά μας μαθηματα και ειναι λογικό . ενας σημμυτης μαθαίνει μαθηματικά για να τα χρησιμοποιήσει στη δουλειά του ως μηχανικός . ΕΝΑς σεμφιτης πρέπει να ξέρει να τα δουλεύει ως μαθηματικός και για αυτό εμεις ασχολούμαστε και με την ''μαθηματική'' πλευρά της πληροφορικης ( θεωρία αλγορίθμων , κρυπτογραφία , λογική κα) και οχι τόσο με προγραμματισμό και μηχανικη υπολογιστη αν και ερχόμαστε και σε μια επαφή με τον προγραμματισμο αλλα λίγα πράγματα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Μήπως μένεις ήδη στην Αθήνα;
Γιατί δεν έρχεσαι μια μέρα, τώρα που είναι και ανοιχτές οι σχολές λόγω εξεταστικής, να μιλήσεις με φοιτητές και καθηγητές να πάρεις μια ιδέα;

(το ιδανικό θα ήταν να μπορούσες να δεις και κανένα μάθημα)

Σημείωση: δεν είναι κοινά τα κτήρια, αλλά κάποια μαθήματα των ΗΜΜΥ γίνονται σε κτήρια της ΣΕΜΦΕ ("Γενικές Έδρες"), ενώ κάποια μαθήματα γίνονται και με συνδιδασκαλία. Κατά τα άλλα, άλλο πράγμα η κάθε σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.D.Papaïoannou

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Παπαϊωάννου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δε μένω στην Αθήνα, αλλά στα πέριξ της Θεσσαλονίκης.
Μου είναι δύσκολο να έρθω τώρα αλλά έχω κανονίσει αυτή τη βδομάδα συναντήσεις και τηλεφωνικές συνδιαλέξεις με αποφοίτους (συγγενείς και φίλοι) και των δύο σχολών.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι αυτό αν έχεις γνωστούς που έχουν τελειώσει αυτές τις σχολές (και κατά προτίμηση τις ήθελαν). Κατά τα άλλα, υποθέτω τα έχεις βρει ήδη:

forum φοιτητών ΗΜΜΥ: https://shmmy.ntua.gr/
forum φοιτητών ΣΕΜΦΕ: https://www.semfe.gr/

Μπορείς να χαζέψεις τι γράφουν για τα μαθήματά τους ή να τους ρωτήσεις για τις ανησυχίες σου. Νομίζω μάλιστα ο vikam18 ρώταγε πέρσι-πρόπερσι κάποια πράγματα αντίστοιχα με εσένα στο semfe. (εκτός αν είναι σύμπτωση το όνομα και το avatar :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Δε μένω στην Αθήνα, αλλά στα πέριξ της Θεσσαλονίκης.
Μου είναι δύσκολο να έρθω τώρα αλλά έχω κανονίσει αυτή τη βδομάδα συναντήσεις και τηλεφωνικές συνδιαλέξεις με αποφοίτους (συγγενείς και φίλοι) και των δύο σχολών.:whistle:

Φίλε μου , εγώ θα σε συμβουλέψω ότι και ο Npb(ελπίζω να το πέτυχα :P) πριν από 3-4 σελίδες.Δεν θελώ να σου χαλάσω το "παραμύθι" , αλλά θα δεις ότι όποια σχολή και να επιλέξεις, ότι δεν είναι τόσο ρόδινα όλα όσο τα φαντάζεσαι.Για παράδειγμα δεν θα δεις επιστήμονες που νοιάζονται για την επιστημή τους , αλλά πολλούς φοιτητές που απλά θέλουν να βγάλουν την σχολή.

Η χαρά σου και ο ενθουσιασμός σου θα κρατήσει για την σχολή μέχρι το πρώτο εξάμηνο,αν επιλέξεις μια υψηλόβαθμη σχολή και "snob-άρεις" την ΣΕΜΦΕ/Μαθηματικό(δηλαδή επιλέξεις με βάση το κύρος). Γενικά άσε τα περί "αίγλης" και "ακτινοβολίας" που λες.Διάλεξε αυτό που θα σου αρέσει και γράψε τους άλλους.Αν είσαι καλός και με επιμονή διαβάζεις, θα ξεχωρίσεις , να είσαι σίγουρος.

Τρανό παράδειγμα πιστεύω αποτελεί αυτή εδώ η κοπέλα.

https://www.gazzetta.gr/koinonia/art...s-xronia-einai-ellinida-kai-doyleyei-sti-nasa

Λέει ότι σπούδασε Πληροφορική με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική . Δεν νομίζω κάποιος από το ischool να της το είχε προτίνει καθώς όλοι έχουν μανία με τα μόρια και πως θα πάνε σε γκλαμουράτες σχολές.Φίλε μου ευτυχώς (ή δυστυχώς για μερικούς) αυτοί οι άνθρωποι διαπρέπουν και όχι αυτοί που σκέφτονται πως να εκμεταλλευτούν καλύτερα τα μόριά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Mόλις είδα το θέμα και τις πρώτες απαντήσεις σε αυτό μου δημιουργήθηκε η επιθυμία να μπώ και να τρολλάρω, η επιβλητική όμως μορφή του Δαρβίνου μου έκοψε τη φόρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
εγω προτεινω ΗΜΜΥ που εχει διπλα επαγγελματικα δικαιωματα. δεν εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για το εφαρμοσμενων.θα προτεινα σε οσους σκεφτονται αυτη τη σχολη να βαλουν πρωτα η ΄΄καθαρο¨ φυσικο η ΄΄καθαρο΄΄ μαθηματικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
εγω προτεινω ΗΜΜΥ που εχει διπλα επαγγελματικα δικαιωματα. δεν εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για το εφαρμοσμενων.θα προτεινα σε οσους σκεφτονται αυτη τη σχολη να βαλουν πρωτα η ΄΄καθαρο¨ φυσικο η ΄΄καθαρο΄΄ μαθηματικο

Να και ο αντίλογος. Δεν θα διαφωνήσω αλλά ούτε θα συμφωνήσω μαζί οσυ. Γιατί όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Να και ο αντίλογος. Δεν θα διαφωνήσω αλλά ούτε θα συμφωνήσω μαζί οσυ. Γιατί όμως;

επειδη δε γινεται να θελεις να γινεις φυσικος(αντιστοιχα μαθηματικος) και να εχεις τοσα μαθηματα μαθηματικων(αντιστοιχα φυσικης).εκτος αυτου,καλο θα ηταν να τελειωνεις μια σχολη και να ξερεις τι εισαι.
αυτη ειναι φυσικα η αποψη μου,οποιος θελει τη λαμβανει υποψη του,οποιος δεν θελει,τη γραφει στα παλαιοτερα των υποδηματων του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Παπαϊωάννου, αν σ΄αρέσουν αυτές οι σχολές ψάξτες λίγο παραπάνω (κυρίως από φοιτητές αυτών των σχολών και όχι άσχετους) και αν σ΄αρέσουν μην διστάσεις να τις δηλώσεις. Οι συμβουλές στο φόρουμ δεν είναι και οι σωστότερες. Συνηθίζουν να δίνουν συμβουλές παιδιά (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) που δεν έχουν καμμιά γνώση για τις σχολές που σου συστήνουν να αποφύγεις....
Ο MakisH σου έδωσε μια ωραία συμβουλή. Να περάσεις από το ΕΜΠ τώρα που έχουμε εξεταστική και είναι ανοικτές οι σχολές και τα παιδιά όλα εκεί. Θα μάθαινες πολλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top