Άτομα με ειδικές ανάγκες στη γενική εκπαίδευση

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Πιστευεται οτι ειναι καλο αυτο που εχει γινει η καλυτερα λογω δυσκολιων να πηγαινουν σε ειδικα σχολεια;Εχετε /ειχατε τετια ατομα και πως ειναι η συμπεριφορα σας προς αυτα;Πως ειναι οι συμπεριφορα των γυρων σας προς αυτα;Ειναι απομονομενα; Υπηρχε κοριιδια απεναντι τους απο καποιους μην αρχισω χαρακτηρισμους καλυτερα;Οταν βλεπεις τετια περισταστηκα πως πιστευετε οτι πρεπει να αντιδρασεις;Πρεπει οταν βλεπεις οτι το παιδι ουτε καταλαβαινει οτι το κοροιδευουν να του πεις κατι απλα για να ξερει η πρεπει να το αφησεις εστι για να μην πληγωθει;Επισης τι πρεπει να πεις σε τετια παιδια για να μην στεναχωριουνται (λιγο δυσκολο) απο τα σχολια και την κοροιδια που τρωνε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefan87

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Πιστευεται οτι ειναι καλο αυτο που εχει γινει η καλυτερα λογω δυσκολιων να πηγαινουν σε ειδικα σχολεια;Εχετε /ειχατε τετια ατομα και πως ειναι η συμπεριφορα σας προς αυτα;Πως ειναι οι συμπεριφορα των γυρων σας προς αυτα;Ειναι απομονομενα; Υπηρχε κοριιδια απεναντι τους απο καποιους μην αρχισω χαρακτηρισμους καλυτερα;Οταν βλεπεις τετια περισταστηκα πως πιστευετε οτι πρεπει να αντιδρασεις;Πρεπει οταν βλεπεις οτι το παιδι ουτε καταλαβαινει οτι το κοροιδευουν να του πεις κατι απλα για να ξερει η πρεπει να το αφησεις εστι για να μην πληγωθει;Επισης τι πρεπει να πεις σε τετια παιδια για να μην στεναχωριουνται (λιγο δυσκολο) απο τα σχολια και την κοροιδια που τρωνε;
Καλησπερα!Εγω προσωπικα εχω γνωρισει ενα παιδι με συνδρομο Marfan στην πρωτη γυμνασιου,παρολο που ειχε καποια προβληματα με τα ματια του προσπαθουσε ακομα και αν δεν μπορουσε ,να ειναι μεσα σε ολα.Απο την πρωτη μερα μεχρι σημερα ειμαστε οι καλυτεροι φιλοι αν και λογω σπουδων ειμαστε μακρια τωρα...τελος παντων.Την πρωτη μερα που τον γνωρησα ηταν με κατεβασμενο το κεφαλι,φοβοταν να ρωτησει τι γραφει στον πινακα (λογω μιας ανωμαλιας στα ματια απο το συνδρομο),για να μην τον σχολιασουν.Ετσι πηγα καθησα διπλα του,τ λεω <<παιδακι εχεις το προγραμμα>>,μου λεει ναι και τ αντιγραφω ,εμεινε τελευταιος μες στη ταξη γτ περιμενε εμενα,να φυγουμε μαζι.Απο τοτε,οτι χρειαζοταν στον πινακα του ελεγα τι γραφει,και μαλιστα ηταν ο πρωτος μαθητης στο σχολειο καθαρο 20 ολα τα χρονια,και περασε στο ΕΜΠ μηχανολογος μηχανικος.Μια φορα λοιπον ενω ετυχε να μην ειμαστε μαζι του την πεφτουν 2 να μην πω λεγοντας του οτι θα τον δειρουν και τοτε τ βλεπω απο μακρυα και επεμβαινω ,μπηκα στη μεση ,μονο που τ λεω συγκινουμαι.Ηταν πραγματικος φιλος,ειχε καλο χαρακτηρα ,δεν αδικουσε κανεναν,και ειναι ο μοναδικος που εχω παρε δωσε απο τοτε.Υπηρχαν και αλλα 2 παιδια που ειχε ενα ψυχοσωματικο προβλημα και ενα που δεν ειχε κατι(τουλαχιστον δε μ χε αναφερει)ουτε γελαγε,ουτε εκλαιγε ποτε,αλλα ηταν διανοια,μετα ακουσα κατι για αυτιστικο χωρις ναμαι σιγουρος,και ενα που δεν ειχε γονεις απο ορφανοτροφειο το οποιο δεν τ μιλουσαν γιατι δηθεν δεν ειχε τροπους,εκανα παρεα μαυτα τα παιδια και φυσικα δεν τους εκανα χαρη,εγω ειχα να κερδισω πολυ περισσοτερα απο αυτους τελικα,απλως ηταν μοναδικοι,οπως ολοι μας αλλωστε.Και τελικα δεν ειναι ατομα που ειχαν καποιο προβλημα ,ηταν ατομα με ειδικες ικανοτητες,και το λεω αυτο γιατι οντως μπορει να μην μπορουσαν να κανουν καποια πραγματα,αλλα εκαναν αλλα πραγματα καλυτερα απο αλλους.Τι να πω?Εγω ποτε δε κοροιδεψα ατομο που ειχε καποιο προβλημα,αλλα αντιθετως εβλεπα αυτη τη νοοτροπια παντου,γιαυτο πιστευω οτι σαν κοινωνια απεχουμε απο την ανθρωπια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top