Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι άποψη έχετε για το ΕΑΠ (Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο);
Αξίζει ως σπουδές;
Το πτυχίο του είναι ισότιμο με των άλλων δημοσίων πανεπιστημίων;
Τι άποψη έχετε για το ''σπουδές στις φυσικές επιστήμες''(Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Γενετική);
Ξέρω βέβαια άτομο που το τέλειωσε(Διοίκηση Επιχειρήσεων) και δουλεύει σε συνεταιρισμό...

Ακούω απόψεις, ευχαριστώ πολύ
Δημιουργήθηκε με σκοπό να καλύπτονται οι θέσεις του από εργαζομένους, που δεν μπορούν να παρευρίσκονται σε αίθουσες ΑΕΙ. Υπάρχουν νέοι σε ηλικία φοιτητές. Δύσκολο από άποψη ότι έχει πολλές εργασίες έχω ακούσει.
Το αξίζει είναι υποκειμενικό
Είναι ισότιμο δεν χρειάζεται ΔΟΑΤΑΠ
Υπάρχει ομάδα στο φμπ
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και τι σημαίνει αυτό;
Οτι ισχύει το πτυχίο; Σαν Διοικητικός-Οικονομολόγος εργάζεται, όχι σαν μαγείρισσα. Οι ερωτήσεις μου δλδ είναι συγκεκριμένες.
Ισχύει το πτυχίο; Μάλλον ναι.
Οι συγκεκριμένες σπουδές ''Φυσικών Επιστημών''(Μαθηματικά, Φυσικοχημεία, Βιολογία/Γενετική) μου δίνουν επαρκείς γνώσεις ώστε πχ να μπορώ να κάνω ιδιαίτερα σε παιδιά δημοτικού/γυμνασίου; Δεν λέω να γίνω ο νέος Πλάνκ.
Γενικά αξίζει να αφιερώσω χρόνο κ χρήμα σ'αυτές τις σπουδές και γενικότερα στο ΕΑΠ;

1 ΘΕ έχει κόστος 500€, 2 ΘΕ/έτος =1000€/έτος, θέλει 12 ΘΕ χ 500= 6000€ (+ εργαστήρια που πρέπει να κάνω στην Πάτρα)

Για να προετοιμαστώ φέτος για τις πανελλήνιες θέλει 450€/μήνας(Μαθηματικά, Φυσική, Χημεια, Εκθεση) χ 10 μήνες = 4500€ + ιδιαίτερα που θα χρειαστούν και ΑΝ περάσω, δεν είναι βέβαιο. Μετά πρέπει να αλλάξω πόλη, να βρώ νέα δουλειά κτλ και στο Πανεπιστήμιο Ηρακλείου θα κάνω ιδιαίτερα πριν από κάθε εξεταστική, αλλιώς δεν βγαίνει, γιατί θα δουλεύω κιόλας, οπότε σε βάθος χρόνου δλδ 5-6 χρόνια θα πάει τα +3000€ ακόμα τουλάχιστον. Πάνω κάτω τα ίδια είναι απ'ότι βλέπω, απλά στο Παν.Κρήτης θα βγώ ''Μαθηματικός'' στο ΕΑΠ ''Γενικός Φυσικός Επιστήμων'' κατι πιο γενικό.

Θα ήθελα απόψεις από όλους, εμένα η ''τρέλα'' μου είναι οι Φυσικές Επιστήμες, δλδ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ, ΦΥΣΙΚΗ, ΧΗΜΕΙΑ, ΒΙΟΛΟΓΙΑ μ'αρέσουν κ τα 4, πιο πολύ τα Μαθηματικά, αλλά θέλω να κάνω κι'απ'τ'άλλα αν γίνεται.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οτι ισχύει το πτυχίο; Σαν Διοικητικός-Οικονομολόγος εργάζεται, όχι σαν μαγείρισσα. Οι ερωτήσεις μου δλδ είναι συγκεκριμένες.
Ισχύει το πτυχίο; Μάλλον ναι.

Προφανώς ισχύει το πτυχίο και αναγνωρίζεται και κανονικά χωρίς τίποτα απολύτως.
Απλά έτσι όπως το έγραψες, μάλλον υποτιμητικά ακούστηκε και ήθελα να το διευκρινίσω.

κρόσσια τα νεύρα, κρόσσια! :yes:
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω κάτι με το ΕΑΠ, αλλά το παράδειγμα δεν είναι κανόνας. Το ΕΑΠ έχει πάνω κάτω όσους φοιτητές έχει και το ΕΚΠΑ (40-50 χιλιάδες), στα 12 μόνο προγράμματά του. Το ΕΚΠΑ δεν θες να κάτσεις να τα μετρήσεις.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή έχω ανοίξει κι άλλο θέμα, το γνωστό ''Μαθηματικό ή Οικονομικό;'', εγώ ήδη έχω επάγγελμα ως διαφημιστής-πωλητής δλδ αυτό κάνω και αυτό θα συνεχίσω να κάνω. Αν κάτσω σε θρανία για σπουδές μόνο φυσικές επιστήμες θέλω, περισσότερο σαν χόμπι, τώρα αν θα μπορώ να κάνω κ μερικά ιδιαίτερα να βγάζω χαρτζηλίκι οκ δεν με χαλάει. Αυτό δλδ που λέω είναι αν το πτυχίο ''Φυσικές Επιστήμες'' θα έχει αντίκρυσμα, δλδ να το κυνηγήσω φέτος, μήπως με δεχτούν και να ξεκινήσω για σπουδές;
Απλά αναρωτιέμαι πως θα μάθω μαθηματικά και φυσική μέσω αλληλογραφίας;
Κανά βίντεο θα μου στείλουν σε λινκ; Δλδ διαλέξεις κτλ πως λύνονται οι ασκήσεις κτλ;
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Το ΕΑΠ έδειξε πολύ καλή στάση από πλευράς οργάνωσης και διοίκησης εν μέσω του κορονοϊού. Τα μεταπτυχιακά του προγράμματα είναι ισάξια με των δημόσιων πανεπιστημίων. Το πρόβλημα του ΕΑΠ δεν είναι πρόβλημα του πανεπιστημίου, αλλά των φοιτητών. Δηλαδή, επειδή τα μαθήματα γίνονται εξ αποστάσεως και αφήνεται στον φοιτητή να οργανώσει το διάβασμά του μόνος του, είναι σύνηθες να συσσωρεύεται μεγάλη ποσότητα ύλης κοντά στην εξεταστική. Αυτό δεν γίνεται στα δια ζώσης μεταπτυχιακά, αλλά, προφανώς, δεν ευθύνεται το ΕΑΠ για αυτό. Αντιθέτως, η εξ αποστάσεως αυτο-διδασκαλία είναι ο λόγος που το προτιμούν οι περισσότεροι.

Σε προπτυχιακό επίπεδο δεν ξέρω τι διδάσκει. Ξέρω ότι έχει αρκετά τμήματα χωρίς αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα. Εάν σκέφτεσαι για συγκεκριμένο τμήμα του προπτυχιακού, καλό θα είναι να βρεις κάποιον τελειόφοιτο, για να σου πει μερικά πράγματα.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το ΕΑΠ από πλευρά οργάνωσης και διοίκησης είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει στην Ελλάδα! :)
Και σου μιλάει άνθρωπος που έσπασε τη σύμβασή του με αυτό στο πρώτο εξάμηνο.

Επίσης, δεν είχε να προσαρμόσει απολύτως τίποτα, ό,τι έκανε εξακολούθησε να κάνει. Το μόνο που άλλαξε ήταν οι ΟΣΣ, όσες ήταν διά ζώσης. Αν ήταν πρόγραμμα εξ'ολοκλήρου εξ' αποστάσεως ούτε αυτό.

edit: στα υπόλοιπα για τους φοιτητές, συμφωνώ!
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ΕΑΠ έδειξε πολύ καλή στάση από πλευράς οργάνωσης και διοίκησης εν μέσω του κορονοϊού. Τα μεταπτυχιακά του προγράμματα είναι ισάξια με των δημόσιων πανεπιστημίων. Το πρόβλημα του ΕΑΠ δεν είναι πρόβλημα του πανεπιστημίου, αλλά των φοιτητών. Δηλαδή, επειδή τα μαθήματα γίνονται εξ αποστάσεως και αφήνεται στον φοιτητή να οργανώσει το διάβασμά του μόνος του, είναι σύνηθες να συσσωρεύεται μεγάλη ποσότητα ύλης κοντά στην εξεταστική. Αυτό δεν γίνεται στα δια ζώσης μεταπτυχιακά, αλλά, προφανώς, δεν ευθύνεται το ΕΑΠ για αυτό. Αντιθέτως, η εξ αποστάσεως αυτο-διδασκαλία είναι ο λόγος που το προτιμούν οι περισσότεροι.

Σε προπτυχιακό επίπεδο δεν ξέρω τι διδάσκει. Ξέρω ότι έχει αρκετά τμήματα χωρίς αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα. Εάν σκέφτεσαι για συγκεκριμένο τμήμα του προπτυχιακού, καλό θα είναι να βρεις κάποιον τελειόφοιτο, για να σου πει μερικά πράγματα.
Μόνο ένα τμήμα του ΕΛΠ ή ΕΠΟ δεν έχουν δικαιώματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ξέχασα να αναφέρω ότι αν αριστευσεις 8 και πάνω (αν θυμάμαι καλά) στη θεματική είναι τζάμπα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Ξέρω ότι έχει αρκετά τμήματα χωρίς αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα. Εάν σκέφτεσαι για συγκεκριμένο τμήμα του προπτυχιακού, καλό θα είναι να βρεις κάποιον τελειόφοιτο, για να σου πει μερικά πράγματα.

Ποιά ξέρεις ; Μόνο ΕΛΠ και ΕΠΟ δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα πρός το παρόν κάτι περίεργο βέβαια γιατί μιλάμε για ένα δημόσιο Πανεπιστήμιο ισότιμο με τα άλλα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απλά αναρωτιέμαι πως θα μάθω μαθηματικά και φυσική μέσω αλληλογραφίας;
Κανά βίντεο θα μου στείλουν σε λινκ; Δλδ διαλέξεις κτλ πως λύνονται οι ασκήσεις κτλ;

Σου έχω ξαναπεί γίνονται διαλέξεις στην διάρκεια της χρονιάς (ΟΣΣ=Ομαδικές Συμβουλευτικές Συναντήσεις) και γράφεις Γραπτές Εργασίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
οι ΟΣΣ δεν είναι διαλέξεις κανονικά, ασχέτως αν κάποιοι τις κάνουν...
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Το πρόβλημα του ΕΑΠ δεν είναι πρόβλημα του πανεπιστημίου, αλλά των φοιτητών. Δηλαδή, επειδή τα μαθήματα γίνονται εξ αποστάσεως και αφήνεται στον φοιτητή να οργανώσει το διάβασμά του μόνος του, είναι σύνηθες να συσσωρεύεται μεγάλη ποσότητα ύλης κοντά στην εξεταστική.

Στην διάρκεια της χρονιάς γράφεις Γραπτές Εργασίες στις οποίες θα πρέπει να συγκεντρώσεις αθροιστικά τουλάχιστον 20 για να έχεις δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις.

Τώρα εάν κάποιοι φοιτητές δεν μελετούν ή τα έχουν έτοιμα από φροντιστήριο δεν φταίει το ΕΑΠ σε αυτό.Στα συμβατικά πανεπιστήμια οι φοιτητές είναι πιο χαλαροί γιατί δεν είναι αναγκασμένοι να υποβάλλουν υποχρεωτικά γραπτές εργασίες για να συμμετέχουν στις εξετάσεις.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραία, εμένα μου στέλνει το ΕΑΠ 1 ΘΕ Γενικά Μαθηματικά με μεταβλητές, λογισμό κτλ, εγώ πως θα τα μάθω, διαβάζοντας μόνος; Έχει οδηγίες το βιβλίο πως λύνεις ένα πολυώνυμο; Ή υπάρχει οπτικοακουστικό υλικό που βλέπω πχ ενα καθηγητή και τα εξηγεί;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γράφω λες ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ... και τις στέλνω με ταχυδρομείο; Πως ξέρουν αυτοί πως τις έλυσα εγώ; Ποιος με ελέγχει εμένα;
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραία, εμένα μου στέλνει το ΕΑΠ 1 ΘΕ Γενικά Μαθηματικά με μεταβλητές, λογισμό κτλ, εγώ πως θα τα μάθω, διαβάζοντας μόνος; Έχει οδηγίες το βιβλίο πως λύνεις ένα πολυώνυμο; Ή υπάρχει οπτικοακουστικό υλικό που βλέπω πχ ενα καθηγητή και τα εξηγεί;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γράφω λες ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ... και τις στέλνω με ταχυδρομείο; Πως ξέρουν αυτοί πως τις έλυσα εγώ; Ποιος με ελέγχει εμένα;
Το ΕΑΠ (ιδίως στα προπτυχιακά) έχει βιβλία, στα οποία στα στέλνουν. Και όπως κάθε πρόγραμμα μπορεί να σε παραπέμψουν και σε ηλεκτρονικές πηγές. Τις εργασίες τις ανεβάζεις σε ειδική πλατφόρμα του ΕΑΠ, όπου γίνεται και έλεγχος λογοκλοπής. Το δεύτερο είναι αρκετά διαδικαστικό και επουσιώδες, λιγότερο από το πρώτο, δεν νομίζω ότι θα σε επηρεάσει στην απόφαση της φοίτησής σου.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Ωραία, εμένα μου στέλνει το ΕΑΠ 1 ΘΕ Γενικά Μαθηματικά με μεταβλητές, λογισμό κτλ, εγώ πως θα τα μάθω, διαβάζοντας μόνος; Έχει οδηγίες το βιβλίο πως λύνεις ένα πολυώνυμο; Ή υπάρχει οπτικοακουστικό υλικό που βλέπω πχ ενα καθηγητή και τα εξηγεί;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γράφω λες ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ... και τις στέλνω με ταχυδρομείο; Πως ξέρουν αυτοί πως τις έλυσα εγώ; Ποιος με ελέγχει εμένα;

Τις Γραπτές Εργασίες τις γράφεις στο Word και τις υποβάλλεις ηλεκτρονικά όπου γίνεται έλεγχος για λογοκλοπή και εάν αποδειχθεί πως έκανες λογοκλοπή τιμωρείσαι αναλόγως.

Φυσικά και το διδακτικό υλικό το οποίο σου παρέχεται έχει λυμένες ασκήσεις (είναι διαμορφωμένο για εξ αποστάσεως εκπαίδευση),επίσης παραλαμβάνεις CD με Μελέτες Περίπτωσης,Ερωτήσεις Πολλαπλής Επιλογής και φυσικά και διαφάνειες στα πλαίσια των ΟΣΣ,θέματα παλιότερων εξετάσεων κλπ
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τις Γραπτές Εργασίες τις γράφεις στο Word και τις υποβάλλεις ηλεκτρονικά όπου γίνεται έλεγχος για λογοκλοπή και εάν αποδειχθεί πως έκανες λογοκλοπή τιμωρείσαι αναλόγως.

Φυσικά και το διδακτικό υλικό το οποίο σου παρέχεται έχει λυμένες ασκήσεις (είναι διαμορφωμένο για εξ αποστάσεως εκπαίδευση),επίσης παραλαμβάνεις CD με Μελέτες Περίπτωσης,Ερωτήσεις Πολλαπλής Επιλογής και φυσικά και διαφάνειες στα πλαίσια των ΟΣΣ,θέματα παλιότερων εξετάσεων κλπ
Μια διόρθωση, αν δεν κάνω λάθος, όταν ανεβάζεις τις εργασίες το turnitin σου λέει αν έχεις υπερβεί το όριο και δεν σε αφήνει να την ανεβάσεις μέχρι πέσεις κάτω από το επιτρεπτό όριο. Οπότε πώς γίνεται η τιμωρία;
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Το ΕΑΠ (ιδίως στα προπτυχιακά) έχει βιβλία, στα οποία στα στέλνουν.

Και στα Μεταπτυχιακά πιστεύω έχει,τουλάχιστον στο Μεταπτυχιακό στην Τραπεζική που έκανα εγώ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μια διόρθωση, αν δεν κάνω λάθος, όταν ανεβάζεις τις εργασίες το turnitin σου λέει αν έχεις υπερβεί το όριο και δεν σε αφήνει να την ανεβάσεις μέχρι πέσεις κάτω από το επιτρεπτό όριο. Οπότε πώς γίνεται η τιμωρία;


Εμένα δεν μου έχει τύχει να μην την αφήσει να την ανεβάσω.Νομίζω το ακαδημαϊκό έτος 2016-17 δεν υπήρχε ακόμα το Turnitin από το 2017-18 εφαρμόστηκε.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρώτησα τώρα έναν γνωστό μου, που έχει τελειώσει ΕΑΠ, το πτυχίο του είναι κανονικά αναγνωρισμένο απ'το κράτος και δουλεύει ως λογιστής. Είναι ισότιμο με όλων των άλλων πανεπιστημίων.
Λοιπόν, έχει αρχίσει να με ενδιαφέρει αυτό το ΕΑΠ θα το ψάξω...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τώρα το πτυχίο στις φυσικές επιστήμες αν το πάρω θα με κάνει φυσικοχημικό μάλλον με γνώσεις και σε μαθηματικά και βιολογία απ'ότι κατάλαβα, από τα προσφερόμενα μαθήματα που είδα. Μάλλον με καλύπτει περισσότερο απ'το Μαθηματικό Ηρακλείου γιατί αποκτάς πιο σφαιρικές γνώσεις πάνω στις φυσικές επιστήμες, αλλά σίγουρα το κακό θα είναι ότι δεν εξειδικεύεσαι σε κάτι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αυτά είναι τα μαθήματα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΦΥΕ 10 - Γενικά Μαθηματικά Ι

Τόμος Α΄: Λογισμός μίας Μεταβλητής, ΕΑΠ, Πάτρα 1999.

Τόμος Β΄: Λογισμός πολλών Μεταβλητών, ΕΑΠ, Πάτρα

Τόμος ΦΥΕ 14/Α΄: Εισαγωγικές Έννοιες Μαθηματικών, ΕΑΠ, Πάτρα 2003.



ΦΥΕ 12 - Γενική και Ανόργανη Χημεία

Τόμος Α΄: Ατομική Δομή, Περιοδικό Σύστημα, Ιδιότητες Ατόμων, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.

Τόμος Β΄: Χημικός Δεσμός, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.

Τόμος Γ΄: Χημεία Υδατικών Διαλυμάτων, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.

Τόμος Δ΄: Τα Αντιπροσωπευτικά Στοιχεία και οι Ενώσεις τους, ΕΑΠ, Πάτρα, 2008

Τόμος Ε΄: Στοιχεία Μεταπτώσεως και Ενώσεις Εντάξεως, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.



ΦΥΕ 14 - Εισαγωγή στις Φυσικές Επιστήμες

Τόμος Α΄: Εισαγωγικές Έννοιες Μαθηματικών, ΕΑΠ, Πάτρα 2003.

Τόμος Β΄: Εισαγωγική Φυσική: Κλασική Μηχανική, Α΄ Μέρος, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.

Τόμος Β΄: Εισαγωγική Φυσική: Κλασική Μηχανική, Β΄ Μέρος, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.

Τόμος Γ΄: Εισαγωγική Φυσική: Ηλεκτρομαγνητισμός, ΕΑΠ, Πάτρα 2003.

Τόμος Δ: Ταλάντωση και αρμονική κίνηση. Εισαγωγή στη μηχανική ρευστών, ΕΑΠ, Πάτρα 2008



ΦΥΕ 20 - Γενικά Μαθηματικά ΙΙ
Τόμος Α΄: Γραμμική Άλγεβρα, ΕΑΠ, Πάτρα 2004.
Τόμος Β΄: Διαφορικές Εξισώσεις I, ΕΑΠ, Πάτρα



ΦΥΕ 22 - Φυσικοχημεία

Τόμος A΄: Χημική Θερμοδυναμική, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.

Τόμος B΄: Χημική Κινητική, Α΄ Μέρος, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.

Τόμος Β΄: Χημική Κινητική, Β΄ Μέρος, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.

Τόμος Γ΄: Ηλεκτροχημεία, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.

Τόμος Δ΄: Στατιστική Θερμοδυναμική, ΕΑΠ, Πάτρα 2001.

Τόμος Ε΄: Φασματοσκοπία, ΕΑΠ, Πάτρα 2001.



ΦΥΕ 24 - Κλασική Φυσική Ι

Τόμος Α΄: Μηχανική, ΕΑΠ, Πάτρα 2004.

Τόμος Β΄: Θερμοδυναμική, ΕΑΠ, Πάτρα 2000.

Τόμος Γ΄: Ηλεκτρομαγνητισμός, ΕΑΠ, Πάτρα 2000.



ΦΥΕ 30 - Οργανική Χημεία

Τόμος Α΄: Ομόλογες Σειρές, Στερεοχημεία και Μηχανισμοί Οργανικών Αντιδράσεων, ΕΑΠ, Πάτρα 2002.

Τόμος Β΄: Ομόλογες Σειρές, Στερεοχημεία και Μηχανισμοί Οργανικών Αντιδράσεων, ΕΑΠ, Πάτρα 2001.

Τόμος Γ΄: Φασματοσκοπία Οργανικών Ενώσεων, ΕΑΠ, Πάτρα 2000.

Τόμος Δ΄: Βιομόρια: Δομή και Λειτουργικότητα, ΕΑΠ, Πάτρα 2000.



ΦΥΕ 31 - Δομή και Λειτουργία του Κυττάρου

Τόμος Α΄: Κυτταρική Βιολογία, ΕΑΠ, Πάτρα 2000.

Τόμος Β΄: Βιοχημεία, ΕΑΠ, Πάτρα

Τόμος Γ΄: Μοριακή Βιολογία, ΕΑΠ, Πάτρα 2001.



ΦΥΕ 34 - Κλασική Φυσική ΙΙ

Τόμος Α΄: Σχετικότητα, ΕΑΠ, Πάτρα

Τόμος Β1: Ταλαντώσεις και Κύματα. Α΄ ΜΕΡΟΣ, ΕΑΠ, Πάτρα

Τόμος Β2: Ταλαντώσεις και Κύματα. Β΄ ΜΕΡΟΣ, ΕΑΠ, Πάτρα

Τόμος Γ΄: Από την Κλασική στην Κβαντική Φυσική, ΕΑΠ, Πάτρα



ΦΥΕ 40 - Κβαντική Φυσική

Τόμος Α΄: Εισαγωγή στην Πυρηνική Φυσική, ΕΑΠ, Πάτρα 2003.



ΦΥΕ 41 - Η Εξέλιξη των Ιδεών στις Φυσικές Επιστήμες

Τόμος Α΄: Ιστορία της Φυσικής και της Χημείας, ΕΑΠ, Πάτρα 2003.

Τόμος Β΄: Ιστορία της Βιολογίας, ΕΑΠ, Πάτρα 2003.

Τόμος Γ΄: Φιλοσοφία της Επιστήμης, ΕΑΠ, Πάτρα 2003.



ΦΥΕ 42 - Πλανήτης Γη

Τόμος Α΄: Λιθόσφαιρα, ΕΑΠ, Πάτρα 2003.

Τόμος Β΄: Υδρόσφαιρα, ΕΑΠ, Πάτρα 2003.

Τόμος Γ΄: Οικολογία: Από τη Βιόσφαιρα στους Πληθυσμούς, ΕΑΠ, Πάτρα 2003.

Τόμος Δ΄: Ατμόσφαιρα, ΕΑΠ, Πάτρα 2003.

Τόμος Ε΄: Διαστημική Φυσική, ΕΑΠ, Πάτρα 2003.



ΦΥΕ 43 - Γενετική

Τόμος Α΄: Γενετική, ΕΑΠ, Πάτρα 2001.

Τόμος Β΄: Φυσιολογία, ΕΑΠ, Πάτρα 2001.

Τόμος Γ΄: Εξέλιξη, ΕΑΠ, Πάτρα 2001.



ΦΥΕ ΕΦΙ - Εργαστήρια Φυσικής Ι

Εργαστηριακές Ασκήσεις Φυσικής Ι, ΕΑΠ, Πάτρα 2002.

Εργαστηριακό Βοήθημα Φυσικής Ι, ΕΑΠ Πάτρα 2005



ΦΥΕ ΕΦΙΙ - Εργαστήρια Φυσικής ΙΙ

Εργαστηριακό Βοήθημα Φυσικής ΙΙ, ΕΑΠ Πάτρα 2005



ΦΥΕ ΕΧΙ - Εργαστήρια Χημείας Ι ΚΑΙ ΦΥΕ ΕΧΙΙ - Εργαστήρια Χημείας ΙΙ

Εργαστηριακές Ασκήσεις Χημείας, ΕΑΠ, Πάτρα 2003.

Τόμος Β Εργαστηριακές Ασκήσεις Χημείας, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.



ΦΥΕ ΕΒΙ - Εργαστήρια Βιολογίας Ι ΚΑΙ ΦΥΕ ΕΒΙΙ - Εργαστήρια Βιολογίας ΙΙ

Εργαστηριακές Ασκήσεις Βιολογίας, ΕΑΠ, Πάτρα 2004.

Εργαστηριακές Ασκήσεις Βιολογίας ΙΙ, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Ρώτησα τώρα έναν γνωστό μου, που έχει τελειώσει ΕΑΠ, το πτυχίο του είναι κανονικά αναγνωρισμένο απ'το κράτος και δουλεύει ως λογιστής. Είναι ισότιμο με όλων των άλλων πανεπιστημίων.
Λοιπόν, έχει αρχίσει να με ενδιαφέρει αυτό το ΕΑΠ θα το ψάξω...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τώρα το πτυχίο στις φυσικές επιστήμες αν το πάρω θα με κάνει φυσικοχημικό μάλλον με γνώσεις και σε μαθηματικά και βιολογία απ'ότι κατάλαβα, από τα προσφερόμενα μαθήματα που είδα. Μάλλον με καλύπτει περισσότερο απ'το Μαθηματικό Ηρακλείου γιατί αποκτάς πιο σφαιρικές γνώσεις πάνω στις φυσικές επιστήμες, αλλά σίγουρα το κακό θα είναι ότι δεν εξειδικεύεσαι σε κάτι.

Φυσικό θα σε κάνει.Σου παρέθεσα τα επαγγελματικά δικαιώματα χθές.

Στο Π.Δ. 347/2003, ΦΕΚ 315/Α/2003 με το οποίο τροποποιούνται οι διατάξεις του Π.Δ. 50/2001, ΦΕΚ 39/Α/2001 «Καθορισμός των προσόντων διορισμού σε θέσεις φορέων του δημοσίου τομέα», θεσμοθετείται για τον Κλάδο ΠΕ Διοικητικού και/ή Οικονομικού ότι<:«1. Προσόν διορισμού στον εισαγωγικό βαθμό ορίζεται πτυχίο ή δίπλωμα οποιουδήποτε Τμήματος ΑΕΙ της ημεδαπής, περιλαμβανομένων και <των πτυχίων ή διπλωμάτων του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (Ε.Α.Π.) και των Προγραμμάτων Σπουδών Επιλογής (Π.Σ.Ε.), ή ισότιμων σχολών της αλλοδαπής». Στο ίδιο Προεδρικό Διάταγμα το πτυχίο «Σπουδές στις Φυσικές Επιστήμες (Ε.Α.Π.) » ορίζεται ως προσόν διορισμού για τον Κλάδο ΠΕ Περιβάλλοντος.

Επιπλέον, οι απόφοιτοι του συγκεκριμένου προγράμματος Σπουδών έχουν επίσης το δικαίωμα να συμμετέχουν στις διαδικασίες για την πλήρωση θέσεων εκπαιδευτικών στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση καθώς εντάσσονται στο εκπαιδευτικό κλάδο ΠΕ04 Φυσικών Επιστημών.

Το Πρόγραμμα Σπουδών «Σπουδές στις Φυσικές Επιστήμες» παρέχει πιστοποίηση διδακτικής και παιδαγωγικής επάρκειας στους αποφοίτους του καθώς προσφέρει στη διάρθρωσή του τη Θ.Ε. ΕΚΠ63 «Διδακτική των Φυσικών Επιστημών».

Τέλος, οι απόφοιτοι του Προγράμματος Σπουδών «Σπουδές στις Φυσικές Επιστήμες» μπορούν να απασχοληθούν μεταξύ άλλων στην ιδιωτική εκπαίδευση, σε φροντιστήρια και σε εμπορικές επιχειρήσεις.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Hacker13 θα μπορώ να αναλαμβάνω παιδιά γυμνασίου και λυκείου να τους κάνω ιδιαίτερα(κ σε μαθηματικά, κ σε φυσική κ σε χημεία κ σε βιολογία), σύν το ότι θα ''ανοίξει'' το μυαλό μου-αυτός είναι κ ο βασικός σκοπός που θέλω να σπουδάσω. Μ'αρέσει πολύ ως ιδέα, θα πρέπει να τους βρώ εκεί στο ΕΑΠ να μιλήσω μαζί τους, τηλ το πρωι 10 δεν βρήκα κανέναν ξαναπήρα 2μμ πάλι κανείς, έστειλα ε-μαιλ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top