Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Οχι το ανοιχτό πανεπιστήμιο δεν είναι ισάξιο του κανονικού πανεπιστημίου στα επαγγελματικά δικαιώματα.Ας πούμε σπουδάζοντας ελληνικό η ευρωπαικό πολιτισμό παρόλο που κάνεις αρκετά μαθήματα ίδια με αυτά που κάνουν τα τμήματα της φιλοσοφικής δεν έχεις δικαιώματα φιλόλογου η αρχαιολόγου η ιστορικού-ιστορικού της τέχνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος; Γιατί για φυσικό/τεχνολογικό(τι έχει,κάτι θετικών επιστημών) έχω ακούσει για άτομα να διδάσκουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ναί είναι σίγουρο για τις δύο αυτές που λέω.Για τα άλλα δεν ξέρω.Δουλεύουν σε φροντιστήρια και δημόσια εκπαίδευση δηλαδή;Περίεργο μου ακούγεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Δεν ξέρω μήπως ιδιωτικά...

Πάντως κακώς το πανεπιστήμιο έχει συνδεθεί τόσο στενά με την αγορά εργασίας,με έναν Αμερικανό που μίλησα κάποια στιγμή μου πε πως εκεί δεν είναι έτσι,παίρνουν 2 πτυχία και 1 μεταπτυχιακό το ελάχιστο και κάνουν τα πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Είχε τύχει να βρεθώ σε χώρο εργασίας με αρκετούς πτυχιούχους εαπ ελληνικού και ευρωπαικού πολιτισμού.Κάνουν αρκετή ιστορία,φιλοσοφία,λογοτεχνία.Αλλά δεν ξέρουν που να αξιοποιήσουν το πτυχίο τους.Η γνώση καλή είναι σίγουρα αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Δεν το λέω από επαγγελματική άποψη,απλώς πρέπει να αποσυνδεθεί επιτέλους από την αγορά εργασίας το πτυχίο.

Να΄ναι δύο πράγματα ΑΣΧΕΤΑ οι σπουδές και η δουλειά!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τα πτυχία του ΕΑΠ είναι πλήρως ισοδύναμα με εκείνα των υπόλοιπων πανεπιστημίων εφόσον είναι του ιδίου αντικειμένου (π.χ. το πτυχίο πληροφορικής του ΕΑΠ είναι πλήρως ισοδύναμο με το πτυχίο πληροφορικής των υπόλοιπων ελληνικών πανεπιστημίων). Δεν γίνονται μετεγγραφές μεταξύ ΕΑΠ και άλλων Πανεπιστημίων.

Να΄ναι δύο πράγματα ΑΣΧΕΤΑ οι σπουδές και η δουλειά!!!!

Δηλαδή η δουλειά του ιατρού να είναι άσχετη με τις σπουδές ιατρικής; Η δουλειά του μηχανικού να είναι άσχετη με τις σπουδές μηχανικής/μηχανοτεχνίας; Η δουλειά του δικηγόρου να είναι άσχετη με τις σπουδές νομικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jov7

Νεοφερμένος

Η Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Είχε τύχει να βρεθώ σε χώρο εργασίας με αρκετούς πτυχιούχους εαπ ελληνικού και ευρωπαικού πολιτισμού.Κάνουν αρκετή ιστορία,φιλοσοφία,λογοτεχνία.Αλλά δεν ξέρουν που να αξιοποιήσουν το πτυχίο τους.Η γνώση καλή είναι σίγουρα αλλά...

Που δίδασκαν αυτοί που λες;; Αφού δεν έχουν αναγνωρισμένα δικαιώματα πως δίδασκαν; Δεν καταλαβαίνω πολύ μπερδεμένο το πράμα. Δηλαδή σε ιδιωτικό τομέα πχ φροντιστήρια τους δέχονται ;;

Κάποιος που δουλεύει μόνιμος πχ σε δημόσιο τομέα ή ιδιωτικό που δεν έχει καμία σχέση με αυτό που τελείωσε στο ΕΑΠ υπάρχει περίπτωση να ανεβεί μισθολογικά και να πάει στην τάξη από ΔΕ Ή ΤΕ σε ΠΕ;;

Νομίζω ότι κάποιος απόφοιτος ΕΑΠ έχει τουλάχιστον την δυνατότητα να συνεχίσει τις σπουδές του σε κάποιο από τα φιλοσοφικά τμήματα με κατατακτήριες ή με βαθμό πτυχίου και μπαίνει απευθείας στο 5ο εξάμηνο. Ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Δηλαδή η δουλειά του ιατρού να είναι άσχετη με τις σπουδές ιατρικής; Η δουλειά του μηχανικού να είναι άσχετη με τις σπουδές μηχανικής/μηχανοτεχνίας; Η δουλειά του δικηγόρου να είναι άσχετη με τις σπουδές νομικής;
Ιδεολογικά το εννοώ.

Δηλαδή να σπουδάζεις γιατρός/δικηγόρος κτλ επειδή θες,σου αρέσει,πορώνεσαι με αυτό και όχι επειδή θες απλά να δουλέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Αν δεν θές να δουλέψεις ποιός ο λόγος να σκοτωθείς για να πάρεις πτυχίο.Απλά για να λές είμαι γιατρός δικηγόρος φιλόλογος;Αν σου αρέσουν τα διαβάζεις και μόνος σου τότε.Μάλλον θές να πείς ότι δεν πρέπει να συγχέουμε το πανεπιστήμιο απλά και μόνο με το να βρείς την αντίστοιχη δουλειά και ότι ένα πτυχίο έχει και άλλες σημασίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Περίπου αυτό που λες...

Γενικώς η λογική θα έπρεπε να είναι: θέλω να γίνω χ(γιατρός,δικηγόρος κτλ) και από εκεί και πέρα ας δουλέψω και ως περιπτεράς.

Όχι με την έννοια να αρκεστείς και συμβιβαστείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Αν έχεις τελειώσει ιατρική η γενικότερα πανεπιστήμιο και δουλεύεις ώς περιπτεράς παίζει και να σε κοροιδεύουν και να σε λένε αποτυχημένο.Καλό είναι να ασκείς αυτό που σπούδασες η τουλάχιστον να κάνεις μια καλή δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Ναι ρε παιδί μου,αλλά το σκεπτικό των σπουδών πρέπει να'ναι πρωτίστως το επιστημονικό,μορφωτικό και εκπαιδευτικό και όχι το εργασιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Σε αυτό συμφωνώ.Σαφώς έχοντας ένα πτυχίο πανεπιστημίου έχεις αποκτήσει μια καλλιέργεια ανεξάρτητα τι δουλειά θα κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Kαι αυτός πρέπει να'ναι ο στόχος σου.

Η δουλειάς καλώς να έρθει μετά...όχι που μου έχουν κάνει πόσα ΙΕΚ και πουλάνε πτυχία για δουλειά και καλά...

Οπότε βρίσκω το ΕΑΠ να κινείται σαν φιλοσοφία πολύ σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Αυτό το λές επειδή έχεις όρεξη για σπουδές η επειδή δεν έχεις επείγουσες οικονομικές ανάγκες πιθανόν.Οταν θα είσαι κοντά στο πτυχίο και θα θές με κάποιον τρόπο να ανταμειφθούν οι κόποι σου,η θα ψάχνεις για μεταπτυχιακό τότε θα σκέφτεσαι διαφορετικά!Και εγώ όταν ξεκινούσα τις σπουδές μου σκεφτόμουν κάπως έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Λάθος κάνεις,ίσα-ίσα που είμαι ''αιώνιος'',έχω προβλήματα υγείας και το μέλλον μου προβλέπεται πολύ πιο δύσκολο και μαύρο από το δικό σου.

Απλά το σωστό είναι σωστό ανεξαιρέτως με το αν μας αρέσει/βολεύει ή όχι,λοιπόν το πανεπιστήμιο είναι χώρος μελέτης,σπουδών και γνώσεων,όχι βιομηχανία επαγγελματιών και εργαζομένων...

Όπως ήταν δηλαδή περίπου μέχρι το 90.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Α οκ νόμιζα ότι ψάχνεις για σπουδές.Σίγουρα ρε σύ η μόρφωση είναι σημαντική κανείς δεν αντιλέγει.Απλά με ενδιαφέρει τώρα πλέον προσωπικά και το επαγγελματικό.Μακάρι να αποκτήσουν δικαιώματα και οι απόφοιτοι του εαπ διότι όπως μου έλεγαν έχει αρκετό διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Σαφώς και έχει.

Τυπικά έχουν δικαιώματα νομίζω,ουσιαστικά δεν ξέρω,με την έννοια ας πούμε πως αν πάει ένας του ΕΑΠ και ένας του κλασικού παν/μίου για μια θέση αν θα αποκλείσουν αυτόν του ΕΑΠ εξαρχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jov7

Νεοφερμένος

Η Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Περίπου αυτό που λες...

Γενικώς η λογική θα έπρεπε να είναι: θέλω να γίνω χ(γιατρός,δικηγόρος κτλ) και από εκεί και πέρα ας δουλέψω και ως περιπτεράς.

Όχι με την έννοια να αρκεστείς και συμβιβαστείς.
Σε αυτό συμφωνώ καμία δουλειά δεν έιναι ντροπή!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top