Κορίτσια σε πολυτεχνικές σχολές

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
οι κοπελες στο πολυτεχνειο ειναι ειδος προς εξαφανησει .εχει τυχει ο καθηγητης να λεει κυριοι μην μιλατε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Σ'όλο τον πλανήτη έτσι είναι φιλαράκο και όσο πιο αυστηρό και δύσκολο είναι το πανεπιστήμιο τόσο λιγότερες γυναίκες βλέπεις...
Στο φινάλε γιατί να πάει μια κοπέλα σε θετική επιστήμη;;)

Υ.Γ. Εικόνα έχω μόνο από Γερμανία και Ολλανδία όπου σε αμφιθέατρα φίλων erasmιτών στα 200 άτομα δε ξεχώριζες γυναικείο κεφάλι,αλλά αφού ΚΑΙ εκεί είναι έτσι εύκολα βγαίνει το συμπέρασμα πως παρόμοια φάση παίζει παντού...

Σε πληροφορώ πως υπάρχουν πολλοί λόγοι για να παλει κια γυναίκα στις θετικές επιστήμες . Αλλά είναι τέτοια η πλύση εγκεφάλου που έχει γίνει στην κοινωνία γιαντηνθέση του άνδρα και της γυναίκας που ακόμα και οι ίδιες οι γυναίκες που το παίζουν και καλά φεμινίστριες να αυτοαποθαρρύνονται να ασχοληθούν με τέτοιες επιστήμες ιδιαίτερα μηχανολογικές γιατί δεν είναι για αυτές. Λόγοι υπάρχουν απλώς δεν τους βλέπουμε.

Το 14' ? Έχει πλάκα να μου φας δηλαδή τη θέση στο ΕΜΠ. χαχαχα

Νομίζω πως υπάρχει χώρος φια όλους μας χαχαχ!! Καλή επιτυχία!

Και γιατι να μην παει;;; Για να τελειωσεις Πολυτεχνειο ή Φυσικομαθηματικο δηλαδη βασικη προυποθεση ειναι να εχεις @@. Αν ειναι δυνατον... Δεν ειναι για οικοδμη που θελει καμια σωματικη διαπλαση. Διαβασμα θελει!

Λέγοντας οικοδομή ευελπιστώ ότι εννοείς το μέρος της βαριάς χειρονακτικής εργασίας και όχι αυτό των μηχανικών...

οι κοπελες στο πολυτεχνειο ειναι ειδος προς εξαφανησει .εχει τυχει ο καθηγητης να λεει κυριοι μην μιλατε

Ε τώρα που πληθαίνουμε θα αρχίσουν να συνηθίζουν και αυτοί:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
στις αλλες θετικες σχολες στην αθηνα τι παιζει ρε παιδια ? εδω πολυτεχνειο απελπισια...πολυ λιγες...:P

ε αν θελετε μελλοντικα να μην ειναι τα πραγματα τοσο απελπιστικα κοιτατε να μη διαιωνιζετε προκαταληψεις τυπου "και τι να κανει η πριγκιπεσσα αναμεσα στα κατσαβιδια" και αλλες παρομοιες χαζομαρες. παντως οσο περναει ο καιρος και εξελισομαστε (παναθεμα μας) τοσο μειωνονται τετοιες φυλετικες ανισοκατανομες. πχ η μαθηματικος μου μου ελεγε οτι την εποχη που σπουδαζε, στο μαθηματικο αθηνων οι φοιτητριες ηταν μετρημενες στα δαχτυλα, σε αντιθεση με τωρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Υπάρχουν γυναίκες και σε ικανοποιητικό ποσοστό αλλα κατα κανόνα είναι άσχημες. Στη φιλοφική ομως τα πράγματα αντιστρέφονται!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Η φιλη μου που σπουδαζει μηχανικός περιγράφει το αμφιθεατρο ως..... "sausage fest"!!!! :P
Κατα την γνωμη μ παντως ακομα υπαρχει προκαταληψη σε αυτες τις σχολες...ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzatziki lover

Νεοφερμένος

Η tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Ναι κατα κανονα, οι κοπελες ειναι πολυ λιγοτερες απο τους αντρες, αλλα με τα χρονια, ο αριθμος τους αυξανεται ικανοποιητικα. Τι σημαινει δηλαδη οι κοπελες ειναι καλες για νηπιαγωγοι και δασκαλες και οι αντρες καλοι για μηχανικοι και υδραυλικοι; Απο που και ως που οι κοπελες τα καταφερνουν στις ανθρωπιστικες επιστημες και τα αγορια στις χειρωνακτικες; Στη σχολη μου τουλαχιστον οι κοπελες τα πηγαινουν εξισου καλα με τα αγορια και δεν υπαρχουν θεματα σεξισμου ουτε απο την πλευρα καθηγητων ουτε απο την πλευρα των φοιτητων. Επισης οι εργοδοτες μπορει να ζουν στη κοσμαρα τους αλλα αυτο δεν πρεπει να σε κανει να τα παρατησεις. Τουλαχιστον εγω δεν προκειται να το κανω επειδη εχουν συνηθισει τις γυναικες μεσα στην κουζινα, αυτο με πεισμωνει ακομη περισσοτερο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
To Πολυτεχνείο όλες οι σχολές είναι για άντρες εκτός από τους Αρχιτέκτονικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ναι κατα κανονα, οι κοπελες ειναι πολυ λιγοτερες απο τους αντρες, αλλα με τα χρονια, ο αριθμος τους αυξανεται ικανοποιητικα. Τι σημαινει δηλαδη οι κοπελες ειναι καλες για νηπιαγωγοι και δασκαλες και οι αντρες καλοι για μηχανικοι και υδραυλικοι; Απο που και ως που οι κοπελες τα καταφερνουν στις ανθρωπιστικες επιστημες και τα αγορια στις χειρωνακτικες; Στη σχολη μου τουλαχιστον οι κοπελες τα πηγαινουν εξισου καλα με τα αγορια και δεν υπαρχουν θεματα σεξισμου ουτε απο την πλευρα καθηγητων ουτε απο την πλευρα των φοιτητων. Επισης οι εργοδοτες μπορει να ζουν στη κοσμαρα τους αλλα αυτο δεν πρεπει να σε κανει να τα παρατησεις. Τουλαχιστον εγω δεν προκειται να το κανω επειδη εχουν συνηθισει τις γυναικες μεσα στην κουζινα, αυτο με πεισμωνει ακομη περισσοτερο. ;)
Ναι αλλά που οφείλεται αυτό όμως?:hmm:Εκτός του ότι τα κορίτσια πλεον αποφασίζουν να συνεχίσουν σε θετικές σπουδές πηγαίνοντας κόντρα στη γενική αποψη, το να αυξηθεί ο αριθμός των γυναικών σε τέτοιες σχολές παει να πει οτι μειώνεται ο αντιστοιχος αριθμός των αντρών σ'αυτές. Αυτοί που πηγαίνουν? Δε νομίζω ότι έχει αυξηθεί τόσο πολύ η εισαγωγή των αντρών στις ανθρωπιστικές σχολες ετσι ωστε να υπαρξει μια ισορροπία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Νομίζω ότι οι κοπέλες..ρέπουν προς την "πειθαρχημένη" παπαγαλία. Γι' αυτό και έχουν καλά αποτελέσματα κατά γενικό κανόνα σε σπουδές με πολλή θεωρία: καλογραμμένες σημειώσεις, πολλά χρώματα γραφικής ύλης, χρωματιστά τετράδια,..κτλ. Πάνω σ' αυτό χτίστηκε και η μεταπολιτευτική Ελλάδα των Ελληνίδων φιλόλογων, θεολόγων,..και λογής -λόγων, χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπήρξαν μεμονωμένες περιπτώσεις που διέπρεψαν στις θετικές επιστήμες. Δεν είναι επίσης τυχαίο που οι περισσότερες μαθήτριες προτιμούν ή 1ο επιστ.πεδίο ή 3ο επιστ.πεδίο..δηλ., κάτι που να μην απαιτεί θετική σκέψη. Αλλά όπως προείπα, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις. Ακόμη και αν υπάρχει αύξηση των φοιτητριών στο πολυτεχνείο έχει να κάνει με το δημογραφικό προφίλ της χώρας. Νομίζω ότι γεννιούνται περισσότερα θηλυκά μωρά από ότι αρσενικά μωρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα με αυτη την αποψη του npb απολυτα ομως κι ο φοκος σωστα το γραφει αλλα ειναι γενικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Πανω στο θεμα μας παντως,να προθέσω οτι όσο οι γονεις παίρνουν στα παιδακια τους αυτα τα παιχνιδια αν είναι κοριτσάκια


Και αυτά αν είναι αγοράκια


Μην περιμένετε να αλλαξει η εικονα που υπάρχει τωρα στα Πολυτεχνικα Τμηματα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
ειναι γεγονος οτι μαζευουν ψωλαρια ορισμενα πολυτεχνικα τμηματα (κυριως μηχανολογοι κ ηλεκτρολογοι , για τους υπολοιπους δεν θα το λεγα ) αλλα δεν νομιζω αυτο να χαλαει τα κοριτσια ;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzatziki lover

Νεοφερμένος

Η tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
To Πολυτεχνείο όλες οι σχολές είναι για άντρες εκτός από τους Αρχιτέκτονικες

:knife: Οι σχολες του πολυτεχνειου ΗΤΑΝ για αντρες πριν απο 40 χρονια. ΕΙμαστε στο 2013. Πριν απο 40 χρονια, οι γυναικες πηγαιναν νηπιαγωγοι και δασκαλες, επειδη προοριζονταν για να μεγαλωνουν παιδια, ηξεραν πως να συμπεριφερθουν σε παιδια., γενικα θεωρουσαν οτι μονο αυτο μπορουσαν να κανουν σωστα. Αυτη η προκαταληψη εχει εξαλειφθει εδω και καιρο. Μπορω να γινω εξισου καλος ηλεκτρολογος, καλος μηχανολογος και καλος πολιτικος μηχανικος με εσενα και δεν μπορεις να το αμφισβητησεις αυτο. Τι οτι στο παρελθον δεν μπορουσα να γινω, προκληθηκε απο το οτι τα επαγγελματα αυτα θεωρουνταν κατ'εξοχην ανδροκρατουμενα και ηταν πολυ "προχω" για μια γυναικα της εποχης εκεινης να τα ακολουθησει. Εχουμε το ιδιο μυαλο, τον ιδιο τροπο σκεψης και μπορουμε να ειμαστε το ιδιο καλοι σε ολα τα επαγγελματα(εκτος απο εκεινα που απαιτουν μυικη δυναμη, οπου και οι γυναικες υστερουμε), get over it επιτελους!

Ναι αλλά που οφείλεται αυτό όμως?:hmm:Εκτός του ότι τα κορίτσια πλεον αποφασίζουν να συνεχίσουν σε θετικές σπουδές πηγαίνοντας κόντρα στη γενική αποψη, το να αυξηθεί ο αριθμός των γυναικών σε τέτοιες σχολές παει να πει οτι μειώνεται ο αντιστοιχος αριθμός των αντρών σ'αυτές. Αυτοί που πηγαίνουν? Δε νομίζω ότι έχει αυξηθεί τόσο πολύ η εισαγωγή των αντρών στις ανθρωπιστικές σχολες ετσι ωστε να υπαρξει μια ισορροπία...

Δεν παει κανεις κοντρα στην γενικη αποψη, θελω να γινω ηλεκτρολογος, θα γινω ηλεκτρολογος. Δεν παω σε κανενα κοντρα, πραγματοποιω τις επιθυμιες μου, τελος. Και ομως εχει αυξηθει ο αριθμος των ανδρων στις ανθρωπιστικες επιστημες και τουλαχιστον εγω εχω απειρα παραδειγματα που δειχνουν την αυξηση του αριθμου των ανδρων που ακολουθουν την θεωρητικη κατευθυνση. Οι κατευθυνσεις δεν δημιουργηθηκαν με κριτιριο τα 2 φυλα, εισαι καλος στα θεωρητικα, πας θεωρητικη, εισαι καλος στα φυσικομαθηματικα, πας θετικη-τεχνολογικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Νομίζω ότι οι κοπέλες..ρέπουν προς την "πειθαρχημένη" παπαγαλία. Γι' αυτό και έχουν καλά αποτελέσματα κατά γενικό κανόνα σε σπουδές με πολλή θεωρία: καλογραμμένες σημειώσεις, πολλά χρώματα γραφικής ύλης, χρωματιστά τετράδια,..κτλ. Πάνω σ' αυτό χτίστηκε και η μεταπολιτευτική Ελλάδα των Ελληνίδων φιλόλογων, θεολόγων,..και λογής -λόγων, χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπήρξαν μεμονωμένες περιπτώσεις που διέπρεψαν στις θετικές επιστήμες. Δεν είναι επίσης τυχαίο που οι περισσότερες μαθήτριες προτιμούν ή 1ο επιστ.πεδίο ή 3ο επιστ.πεδίο..δηλ., κάτι που να μην απαιτεί θετική σκέψη. Αλλά όπως προείπα, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις. Ακόμη και αν υπάρχει αύξηση των φοιτητριών στο πολυτεχνείο έχει να κάνει με το δημογραφικό προφίλ της χώρας. Νομίζω ότι γεννιούνται περισσότερα θηλυκά μωρά από ότι αρσενικά μωρά.

να χαρω εγω προοδευτικα μυαλα. τα αρσενικα να εντρυφουν στις θετικες επιστημες και τα θυληκα στην καλυτερη των περιπτωσεων να παιζουν με τις ξυλομπογιες τους. ολε! εγω μυαλα δε μπορω να σας αλλαξω αλλα για να απαντησω στον επιφανη εκπροσωπο της θετικης σκεψης npb, θα σε στενοχωρησω. δυστηχως(για σενα) η προοδος των γυναικων δεν ωφειλεται στο "δημογραφικο προφιλ της χωρας". ειναι διαπιστωμενο οτι γεννιουνται περισσοτερα μωρα αγορια απο οτι κοριτσια. ειχα την τυχη να παρακολουθω σχετικο μαθημα δημογραφιας. λυπαμαι. τωρα θα πρεπει να κατσεις να σκαρφιστεις αλλη επιχειρηματολογια ή μηπως να αναθεωρουσες, να το ψαχνες λιγο παραπανω; οχι οχι τι λεω, παω να γραψω στο χρωματιστο μου τετραδιο καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
ο nPb αναφέρει κάποια πράγματα, δεν σημαίνει πως συμφωνεί με αυτά. Δεν νομίζω οτι αποδίδει το φαινόμενο σε βιολογικά αίτια, μάλλον σε κοινωνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κων.

Νεοφερμένος

Η Κων. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Νομίζω ότι οι κοπέλες..ρέπουν προς την "πειθαρχημένη" παπαγαλία. Γι' αυτό και έχουν καλά αποτελέσματα κατά γενικό κανόνα σε σπουδές με πολλή θεωρία: καλογραμμένες σημειώσεις, πολλά χρώματα γραφικής ύλης, χρωματιστά τετράδια,..κτλ. Πάνω σ' αυτό χτίστηκε και η μεταπολιτευτική Ελλάδα των Ελληνίδων φιλόλογων, θεολόγων,..και λογής -λόγων, χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπήρξαν μεμονωμένες περιπτώσεις που διέπρεψαν στις θετικές επιστήμες. Δεν είναι επίσης τυχαίο που οι περισσότερες μαθήτριες προτιμούν ή 1ο επιστ.πεδίο ή 3ο επιστ.πεδίο..δηλ., κάτι που να μην απαιτεί θετική σκέψη. Αλλά όπως προείπα, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις. Ακόμη και αν υπάρχει αύξηση των φοιτητριών στο πολυτεχνείο έχει να κάνει με το δημογραφικό προφίλ της χώρας. Νομίζω ότι γεννιούνται περισσότερα θηλυκά μωρά από ότι αρσενικά μωρά.
Όλα αυτά τα κορίτσια που πάνε στην τεχνολογική και θετική και επιτυγχάνουν είναι τόσες λίγες ώστε να χαρακτηριστούν εξαιρέσεις; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brainiac28

Νεοφερμένος

Ο Brainiac28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
να χαρω εγω προοδευτικα μυαλα. τα αρσενικα να εντρυφουν στις θετικες επιστημες και τα θυληκα στην καλυτερη των περιπτωσεων να παιζουν με τις ξυλομπογιες τους. ολε! εγω μυαλα δε μπορω να σας αλλαξω αλλα για να απαντησω στον επιφανη εκπροσωπο της θετικης σκεψης npb, θα σε στενοχωρησω. δυστηχως(για σενα) η προοδος των γυναικων δεν ωφειλεται στο "δημογραφικο προφιλ της χωρας". ειναι διαπιστωμενο οτι γεννιουνται περισσοτερα μωρα αγορια απο οτι κοριτσια. ειχα την τυχη να παρακολουθω σχετικο μαθημα δημογραφιας. λυπαμαι. τωρα θα πρεπει να κατσεις να σκαρφιστεις αλλη επιχειρηματολογια ή μηπως να αναθεωρουσες, να το ψαχνες λιγο παραπανω; οχι οχι τι λεω, παω να γραψω στο χρωματιστο μου τετραδιο καλυτερα.
δυστυχώς*. Έχεις δίκιο παρόλα αυτά. Άστοχο και δίχως πηγές το σχόλιο του npb περι δημογραφικών στοιχείων κάτι που επιδικνύει κακή προδιάθεση για διάλογο. Η γυναίκα σήμερα μπορεί να γίνει πολύ εύκολα συγκεκριμένα είδη μηχανικών αλλα και μαθηματικών. Και αυτά τα είδη σχετίζονται με το οτι διαθέτει ίδια βιολογική ικανότητα στο να κατανοεί πράγματα του τώρα (φτάνει να προσπαθήσει, που δε συμβαίνει πάντα). Η συνθετική της ικανότητα με κλάδους άσχετους απο εκείνους που διδάσκεται primary, είναι σχετικά ελαττωμένη. Συμπερασματικά συνηθίζει να αγνοεί την out of the box σκέψη και λειτουργεί κυρίως με την δύναμη των manual. Κάτι που έχει τα θετικά του έχει και τα αρνητικά του. Όμως οι απαιτήσεις του σήμερα μπορούν να σε ανεβάσουν σε ικανοποιητικό επίπεδο όντας μεθοδευτής μηχανικός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κων.

Νεοφερμένος

Η Κων. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
To Πολυτεχνείο όλες οι σχολές είναι για άντρες εκτός από τους Αρχιτέκτονικες
Πάντως εμένα στο ηλεκτρονικό μηχανογραφικό μου επέτρεψαν να δηλώσω πολυτεχνικές σχολές ας είμαι κορίτσι. Λέτε να έγινε κάποιο λάθος;:worry::worry: Ανησυχώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Είναι γεγονός οτι οι άντρες κατά μέσο όρο σκέφτονται πιο ορθολογικά από τις γυναίκες για αυτό κιόλας είναι αυτοί που διαπρέπουν στις θετικές και πολυτεχνικές επιστήμες και σε υψηλό επίπεδο (έρευνα,παραγωγικότητα,ιδέες κτλπ) ξεχωρίζουν απο τις γυναίκες με τεράστια διαφορά. Το γεγονός αυτό αποδεικνύεται αν σκεφτείτε οτι το 99% των TOP επιστημόνων ήταν άντρες π.χ Einstein, Newton, Coulomb, Planck, Maxwell, Gauss, Euler κτλπ. Δεν έχει τύχει να γνωρίσω γυναίκα που να διέπρεψε σε θετικές επιστήμες, είναι πολύ πολύ σπάνιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marina.

Νεοφερμένος

Η marina. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Νομίζω ότι οι κοπέλες..ρέπουν προς την "πειθαρχημένη" παπαγαλία. Γι' αυτό και έχουν καλά αποτελέσματα κατά γενικό κανόνα σε σπουδές με πολλή θεωρία: καλογραμμένες σημειώσεις, πολλά χρώματα γραφικής ύλης, χρωματιστά τετράδια,..κτλ. Πάνω σ' αυτό χτίστηκε και η μεταπολιτευτική Ελλάδα των Ελληνίδων φιλόλογων, θεολόγων,..και λογής -λόγων, χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπήρξαν μεμονωμένες περιπτώσεις που διέπρεψαν στις θετικές επιστήμες. Δεν είναι επίσης τυχαίο που οι περισσότερες μαθήτριες προτιμούν ή 1ο επιστ.πεδίο ή 3ο επιστ.πεδίο..δηλ., κάτι που να μην απαιτεί θετική σκέψη. Αλλά όπως προείπα, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις. Ακόμη και αν υπάρχει αύξηση των φοιτητριών στο πολυτεχνείο έχει να κάνει με το δημογραφικό προφίλ της χώρας. Νομίζω ότι γεννιούνται περισσότερα θηλυκά μωρά από ότι αρσενικά μωρά.
Θα διαφωνήσω ως προς τη φυσική ροπή στην παπαγαλία, που ισχυρίζεσαι ότι χαρακτηρίζει τα κορίτσια. Ίσως από μερικές η παπαγαλία να αντιμετωπίζεται ως ένας πιο σίγουρος δρόμος προς την επιτυχία, αλλά αλίμονο αν αυτό αποτελούσε τον κανόνα! Και μια απόδειξη: λες ότι οι περισσότερες μαθήτριες επιλέγουν 1ο ή 3ο επιστημονικό πεδίο. Προφανώς, από το 1ο απουσιάζει η θετική σκέψη (αλλά όχι και η κριτική σκέψη). Αλλά αυτές που επιλέγουν το 3ο πεδίο, πώς ακριβώς καταφέρνουν να εισαχθούν σε τέτοιες σχολές, και ιδιαίτερα τις υψηλόβαθμες, οι οποίες αν και περιλαμβάνουν πολύ αποστήθιση για τον φοιτητή, απαιτούν εξαιρετικές βαθμολογίες σε μαθηματικά-φυσική για το μαθητή που δίνει πανελλήνιες; Επομένως, για τις κοπέλες αυτές, δεν σημαίνει ότι είχαν μεγαλύτερη ροπή στην παπαγαλία από ότι στα θετικά μαθήματα, αλλά για κάποιους λόγους (κοινωνικά στερεότυπα θες, αγάπη για αυτές τις επιστήμες θέλω να πιστεύω εγώ) επέλεξαν 3ο πεδίο.


Τώρα είδα τα επόμενα μηνύματα. Δεν είναι προσωπική επίθεση, οκ;:P Απλώς ο καθένας μπορεί να εκφρασει μια διαφορετική άποψη...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top