Γενικό θέμα για το e-κάπνισμα

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σας διαβάζω και πολύ σας χαίρομαι :)
Θέλω μόνο να κάνω μια ερώτηση....

παίρνετε τα e-τσιγάρα με απώτερο σκοπό να κόψετε εντελώς το κάπνισμα ή απλά για κάτι πιο υγιεινό? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Σας διαβάζω και πολύ σας χαίρομαι :)
Θέλω μόνο να κάνω μια ερώτηση....

παίρνετε τα e-τσιγάρα με απώτερο σκοπό να κόψετε εντελώς το κάπνισμα ή απλά για κάτι πιο υγιεινό? :)

Εγώ προσωπικά και για τα δύο.
Ξεκινάω για το πιο υγιεινό και λέω αν τα καταφέρω να το κόψω εντελώς.
Εσύ προσωπικά είσαι η ηρωίδα μου στην μέθοδο "μαχαίρι". Εγώ δυστυχώς ξανακύλησα και το παίρνω σαν υποκατάστατο μέχρι να βρω ξανά τη δύναμη να το κόψω εντελώς.
Βέβαια, υπάρχει σημαντική περίπτωση να εθιστώ ΚΑΙ στο e-τσιγάρο :)... Το μη χείρον βέλτιστον όμως. Είδωμεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σας διαβάζω και πολύ σας χαίρομαι :)
Θέλω μόνο να κάνω μια ερώτηση....

παίρνετε τα e-τσιγάρα με απώτερο σκοπό να κόψετε εντελώς το κάπνισμα ή απλά για κάτι πιο υγιεινό? :)
Καταρχάς το e-τσιγάρο δεν είναι κάπνισμα, δεδομένου ότι δεν έχει καπνό (tobacco) ;)
Όσον αφορά την ερώτηση σου, εγώ δεν έχω κανένα σκοπό να κόψω το κάπνισμα και όσοι το παίρνουν για αυτό το λόγο καλό θα είναι να το ξανασκεφτούν, μιας και στο site του αναγράφεται ξεκάθαρα:
Gamucci has never been proven to be a smoking cessation device and is not sold or marketed as such. Gamucci is simply an alternative to smoking that offers reduced health risk, freedom to smoke anywhere, no first or second hand smoke, virtually odour free and much cheaper than the cost of traditional smoking.
Προσωπικά το αγόρασα επειδή:
1. Είναι πιο υγειινό
2. Θα μπορώ να καπνίζω μέσα στα Starbucks :redface:
3. Δεν χρειάζεται τασάκι (τέρμα το γραφείο γεμάτο στάχτες και καψίματα, πλέον είναι πεντακάθαρο)
4. Δεν ενοχλεί τους άλλους
5. Είναι πιο φτηνό (ήδη έχω παρατηρήσει μείωση στα έξοδα μου, μιας και πέρα από τα τσιγάρα που αγόραζα και κόστιζαν περισσότερο, κάθε φορά που πήγαινα για τσιγάρα αγόραζα και κάτι άλλο από το περίπτερο και τελικά απ'ότι φαίνεται μαζεύονταν πολλά που δεν υπολόγιζα όταν αναρωτιόμουν "μα που φεύγουν τα λεφτά μου;")
6. Για να μου φύγει ο τσιγαρόβηχας (εκεί δεν έπιασε :/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
μιας και στο site του αναγράφεται ξεκάθαρα:
Gamucci has never been proven to be a smoking cessation device and is not sold or marketed as such.

Και οι τσίχλες και τα patches νικοτίνης λειτουργούν έτσι, όμως σε βοηθάνε να το κόψεις.
Τουλάχιστον σου δίνουν μια αίσθηση ότι παίρνεις τη νικοτίνη...
Για εμένα πιό σημαντικό είναι το γεγονός ότι νιώθεις σαν να κρατάς τσιγάρο στα χέρια σου.
Ο κ. Πιπερόπουλος, καθηγητής επικοινωνιολογίας, κάποτε σε ένα μάθημά του μας είχε εκμυστηρευτεί ότι για τους καπνιστές που θέλουν να το κόψουν αυτό είναι το σημαντικότερο: να απασχολούν τα χέρια τους. Ο ίδιος πρότεινε να κρατάμε και να παίζουμε με ένα στυλό.
Έχοντας στα υπ'όψη ότι υπήρξε συμβουλάτορας της Στάη και του Ευαγγελάτου, εξηγείται εύκολα γιατί τους βλέπουμε σχεδόν μόνιμα με έναν Mont Blanc στα χέρια τους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cap

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Αλλη μια απορία: Τα medium cartridges έχουν περιεκτικότητα 11mg νικοτίνη. Εδώ στην Ελλάδα, τα "βαριά" τσιγάρα έχουν περιεκτικότητα 10mg. Μιλάμε για το ίδιο πράγμα ή στη μια περίπτωση μιλάμε ανά τσιγάρο και στην άλλη ανά cartridge; Γιατί δεν με πείθει το οτι αν καπνίσω μια κάψουλα ειναι σαν να έχω κάνει ένα πακέτο camel/marlboro/whatever! Μήπως κάτι δεν "μετράω" καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Αλλη μια απορία: Τα medium cartridges έχουν περιεκτικότητα 11mg νικοτίνη. Εδώ στην Ελλάδα, τα "βαριά" τσιγάρα έχουν περιεκτικότητα 10mg. Μιλάμε για το ίδιο πράγμα ή στη μια περίπτωση μιλάμε ανά τσιγάρο και στην άλλη ανά cartridge; Γιατί δεν με πείθει το οτι αν καπνίσω μια κάψουλα ειναι σαν να έχω κάνει ένα πακέτο camel/marlboro/whatever! Μήπως κάτι δεν "μετράω" καλά;
Η σύγκριση ανάμεσα στην περιεκτικότητα των 2 προϊόντων δεν είναι σωστή. Παρά το γεγονός ότι χρησιμοποιείται η ίδια διαδρομή για την παράδοση της νικοτίνης, οι δύο μηχανισμοί δράσεις είναι τελείως διαφορετικοί.
Το τσιγάρο αποδίδει την νικοτίνη με την μορφή κολλοειδούς σε αέρια μορφή, μαζί με πολλά προϊόντα ατελούς καύσης. Οι τελευταίες μελέτες δείχνουν ότι ίσως αυτά να είναι υπεύθυνα για το σύνολο της ζημιάς στο αναπνευστικό.
Στο gamucci, παρά το γεγονός ότι η περιεκτικότητα είναι μεγάλη [π.χ. 16mg], η νικοτίνη που αποδίδεται στο κατώτερο αναπνευστικό είναι πολύ περιορισμένη. Για αυτό το λόγο, χρειάζονται και περισσότερες εισπνοές για να πετύχουμε την ίδια ικανοποίηση.
Η σύγκριση ανάμεσα σε 1 gamucci cartridge & σε ένα πακέτο τσιγάρα, από την ομάδα του Gamucci, μπορεί να αιτιολογηθεί για τον υπολογισμό του κόστους...
Κατά την προσωπική μου γνώμη το κόστος δεν μπορεί να υπολογιστεί, μιας και το επόμενο σας τσιγάρο, μπορεί να ξεκινήσει την αλυσιδωτή αντίδραση ενός νεοπλάσματος.
Last, but not least...
8 μέρες tobacco free :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cap

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Πολύ λεπτομερής η ανάλυση, αν και δεν εστίαζα με την ερώτηση τόσο στο θέμα του κοστους όσο στο θέμα της ημερήσιας συνολικής δόσης νικοτίνης. Για την ακρίβεια, ενώ τις τελευταίες ημέρες πριν το Gamucci έκανα 10-15 Silk Cut μπλέ (6mg) την ημέρα, τώρα ανακάλυψα οτι στην ημέρα μέσα φεύγει μια medium cartridge και λίγο ακόμα από μια δεύτερη. Αυτό άραγε σημαίνει οτι έχω αυξησει τη δόση νικοτίνης που λαμβάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Σύμφωνα με το wikipedia, τα silk cut blue, περιέχουν 0,3 mg nicotine. Η ουσία του πράγματος είναι πάντως ότι οι 2 τιμές, δεν μπορούν να συγκριθούν..
Παρεμπιπτόντως, τα τσιγάρα μειωμένης νικοτίνης, aka lights, είναι χειρότερα από τα κανονικά. Ο καπνιστής, παίρνει μεγαλύτερες τζούρες για να έχει τον κορεσμό της νικοτίνης. Παίρνει όμως ταυτόχρονα και πολύ μεγαλύτερες ποσότητες από τις άλλες, 4000+, ουσίες που περιέχει το τσιγάρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παρεμπιπτόντως, τα τσιγάρα μειωμένης νικοτίνης, aka lights, είναι χειρότερα από τα κανονικά. Ο καπνιστής, παίρνει μεγαλύτερες τζούρες για να έχει τον κορεσμό της νικοτίνης. Παίρνει όμως ταυτόχρονα και πολύ μεγαλύτερες ποσότητες από τις άλλες, 4000+, ουσίες που περιέχει το τσιγάρο.

Sorry αλλά αυτό είναι παραπλανητικό. Υπάρχουν καπνιστές που ανέκαθεν κάπνιζαν lights και έχουν συνηθίσει σε αυτά. Εγώ πχ όταν κάπνιζα, κάπνιζα ΠΑΝΤΑ 0.1/1, από τότε που ξεκίνησα. Αυτό που λες ισχύει μόνο για καπνιστές που είχαν συνηθίσει σε κανονικά και έπειτα πήγαν σε lights.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cap

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εμένα πάντως δεν μου βγαίνει από το μυαλό οτι, αν και σαφώς καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες χημικές ουσίες, με το Gamucci παίρνω "λίγο" παραπάνω νικοτίνη. Βεβαια είναι σε εμένα το θέμα, όχι στο Gamucci, με την έννοια οτι το βρίσκω "εύκολο" και ρουφαω συνέχεια.

Τελικά αν καπνίσω ένα πακέτο κανονικά τσιγάρα με περιεκτικότητα 1mg νικοτίνης, πόσα mg θα έχω πάρει σύνολο; 20;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τελικά αν καπνίσω ένα πακέτο κανονικά τσιγάρα με περιεκτικότητα 1mg νικοτίνης, πόσα mg θα έχω πάρει σύνολο; 20;
Αυτή την απορία την έχω κι εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Sorry αλλά αυτό είναι παραπλανητικό. Υπάρχουν καπνιστές που ανέκαθεν κάπνιζαν lights και έχουν συνηθίσει σε αυτά. Εγώ πχ όταν κάπνιζα, κάπνιζα ΠΑΝΤΑ 0.1/1, από τότε που ξεκίνησα. Αυτό που λες ισχύει μόνο για καπνιστές που είχαν συνηθίσει σε κανονικά και έπειτα πήγαν σε lights.

Λοιπόν... Ας δούμε, πού συφωνούμε και πού διαφωνούμε:
Θεωρώ δεδομένο ότι συμφωνούμε ότι το τσιγάρο προκαλεί εξάρτηση. To τσιγάρο διαθέτει επίσης την ιδιότητα να αναπτύσσει αντοχή (tolerance) στον χρήστη. Μία από τις ουσίες κλειδιά σε αυτή την αντοχή είναι και η νικοτίνη.
Εξαιτίας της αντοχής που προκαλείται, ο χρήστης χρειάζεται διαρκώς αυξανόμενες ποσότητες των διαφόρων ουσιών για να πετύχει το ίδιο αποτέλεσμα που είχε νωρίτερα με μικρότερες ποσότητες. Για παράδειγμα φέρνω το λεγόμενο "kick" της νικοτίνης.

Michelle, για παράδειγμα, στην αρχή που ξεκίνησες το κάπνισμα, έκανες από τις πρώτες μέρες 1 με 1 1/2 πακέτο ;

Αν κανείς καπνίσει 1 πακέτο τσιγάρα πόσα mg, θα απορροφήσει ;
- Η επιστήμη που ασχολείται με το συγκεκριμένο ερώτημα είναι η φαρμακολογία, και αποτελεί ερώτημα φαρμακοδυναμικής. Οι παράγοντες που το επηρεάζουν, έχουν να κάνουν σε μεγάλο βαθμό και με τον άνθρωπο. H απάντηση στο παραπάνω δεν είναι καθόλου απλή και διαφέρει πάρα πάρα πολύ από άνθρωπο σε άνθρωπο. Ακόμη και φαρμακολογικό ενδιαφέρον να έχει, κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν έχει ουσιαστικό όφελος στην όποια σύγκριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λοιπόν... Ας δούμε, πού συφωνούμε και πού διαφωνούμε:
Θεωρώ δεδομένο ότι συμφωνούμε ότι το τσιγάρο προκαλεί εξάρτηση. To τσιγάρο διαθέτει επίσης την ιδιότητα να αναπτύσσει αντοχή (tolerance) στον χρήστη. Μία από τις ουσίες κλειδιά σε αυτή την αντοχή είναι και η νικοτίνη.
Εξαιτίας της αντοχής που προκαλείται, ο χρήστης χρειάζεται διαρκώς αυξανόμενες ποσότητες των διαφόρων ουσιών για να πετύχει το ίδιο αποτέλεσμα που είχε νωρίτερα με μικρότερες ποσότητες. Για παράδειγμα φέρνω το λεγόμενο "kick" της νικοτίνης.

Michelle, για παράδειγμα, στην αρχή που ξεκίνησες το κάπνισμα, έκανες από τις πρώτες μέρες 1 με 1 1/2 πακέτο ;
Μα δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Απλά παραπάνω παρουσίασες τα light τσιγάρα ως κάτι που καπνίζεται μόνο από άτομα που έχουν συνηθίσει σε βαριά, και κατά συνέπεια παίρνουν μεγαλύτερες τζούρες, ώστε να έχουν την ίδια ποσότητα νικοτίνης με πριν.
Εγώ είπα ότι αυτό δεν ισχύει πάντα, διότι υπάρχουν άνθρωποι που ανέκαθεν κάπνιζαν lights, οπότε δεν είχαν την ανάγκη να πάρουν μια Χ ποσότητα νικοτίνης από αυτά, ώστε να παίρνουν μεγαλύτερες τζούρες για να την καλύψουν.

Όσον αφορά το γεγονός ότι η κατανάλωση τσιγάρων αυξάνεται με τα χρόνια, αυτό δεν νομίζω να ισχύει μόνο για τα lights...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moysatos_

Νεοφερμένος

Ο moysatos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και επαγγέλεται Γιατρός. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
καλησπερα και καλος σας βρηκα.
ενδιαφερων φενετε το τσιγαρο αυτο,το θεμα ειναι αν αυτα που περιεχει ειναι
ακινδινα.
εχω το smokefree εδω και 3 μερες και δεν εχω βαλει κανονικο τσιγαρο στο στομα μου.
καλο φενετε αλλα αρκετες φορες αισθανομαι μια θολουρα-ζαλαδα.εχω μειωσει το φιλτρο απο high σε low αλλα το ιδιο παλι.

Ποσο σου κραταει περιπου η μπαταρια?
Με ενα φιλτρακι την βγαζεις την ημερα αν υπο θεσουμε οτι καπνιζες 1 πακετο την ημερα?
Ο καπνος ειναι αρκετος?
Γενικα εισαι ευχαριστημενος απο το smokefree? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
εχω το smokefree εδω και 3 μερες και δεν εχω βαλει κανονικο τσιγαρο στο στομα μου.
καλο φενετε αλλα αρκετες φορες αισθανομαι μια θολουρα-ζαλαδα.εχω μειωσει το φιλτρο απο high σε low αλλα το ιδιο παλι.

Για κάνε ένα έλεγχο της πίεσης σου. Μετρήσεις πρωί - απόγευμα για μία εβδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι;;;; Πέρα από τα προβλήματα .....σαν αίσθηση πως είναι;;;; Μοιάζει με κανονικό τσιγάρο ή όχι;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όταν δεν υπάρχει πρόβλημα, σαν αίσθηση είναι φοβερό, καλύτερο από τσιγάρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Όταν δεν υπάρχει πρόβλημα, σαν αίσθηση είναι φοβερό, καλύτερο από τσιγάρο.

τι εννοούμε;;;; ..... Νοιώθεις και γεύση;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
τι εννοούμε;;;; ..... Νοιώθεις και γεύση;;;;
Η γεύση είναι σαν ναργιλέ περισσότερο, ή σαν πουράκια, όχι τόσο σαν τσιγάρο, δεν έχει αυτη τη "σταχτίλα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
δηλαδή να πάρω;;; θα το συνιστούσες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top