Ιατρική: Γνώσεις που αξίζει να μοιραστούμε

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Μιας και είμαστε αρκετοί φοιτητές ιατρικής απ' ό,τι έχω καταλάβει, σκέφτηκα να ανοίξω ένα θέμα στο οποίο μπορούμε να γράψουμε κάτι το οποίο ακούσαμε / διαβάσαμε / σκεφτήκαμε και αξίζει να το ακούσουν και άλλοι συνάδελφοι. Θεωρώ ότι μαθαίνουμε μια επιστήμη της οποίας ο όγκος της απαιτούμενης γνώσης είναι τεράστιος και πρέπει από τα αρχικά έτη της σχολής να μπούμε στο "τρυπάκι", να γίνουμε "σφουγγάρια". Δε νομίζω ότι αξίζει να γράψουμε απαντήσεις τύπου "Στην αφαίρεση της μιτροειδούς δεν κόβουμε τις τριτογενείς χορδές" γιατί δεν ενδιαφέρουν τον καθένα. Κυρίως να εστιάσουμε στα πιο πρακτικά, πιο εφαρμόσιμα και φυσικά όχι στα πολύ λεπτομερή πράγματα. Η άποψή μου είναι ότι η ιατρική βασίζεται σε 5-10 βασικές αρχές και πάνω εκεί στηρίζονται όλα μετά. Ε ας μάθουμε αυτές τις 5-10 αρχές. Να πω μόνο ότι επειδή κάποιοι είμαστε από μικρά έτη (και για να μην τρομάξουν τα πρωτάκια :P) καλό είναι να εξηγούμε λεπτομερώς τι εννοούμε. :P

Ας κάνω την αρχή και ας θέσω το θέμα του "μη βλάπτειν". Ερώτηση: Έρχεται ο κύριος Μπάμπης από πάνω, 60 ετών, φουλ καπνιστής, τρώει τα πάντα, πίνει και κανά τσίπουρο και σου λέει "Πονάω εδώ στο στήθος, φοβάμαι ότι έχω έμφραγμα. Τι να κάνω";
Τι να κάνει; Τι θα κάνατε
Αυτό που θέλω να συζητήσουμε δεν αφορά τόσο ιατρικές πληροφορίες, όσο κρίση. Θα δίνατε ασπιρίνη που μας λένε; Και αν ο κυρ Μπάμπης είχε ανεπάρκεια G6PD και τον στέλναμε σπίτι του πιο νωρίς; Αν δεν είχε έμφραγμα αλλά διαχωρισμό αορτής που η ασπιρίνη θα χειροτέρευε την κατάσταση (καλά θα μου πεις τώρα ότι η ασπιρίνη θα τον σκότωνε στην περίπτωση αυτή);;

Να θυμίσω ότι η ασπιρίνη, το ακετυλοσαλικιλικό οξύ αναστέλλει τη σύνθεση των προσταγλαδινών και κατά συνέπεια των θρομβοξανίων με αποτέλεσμα την αποφυγή δημιουργίας θρόμβων!

Τι θα κάνατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Τα προφανεί, θα του έλεγα να κόψει το κάπνισμα ακαριαία,να προσέχει την διατροφή του αποφεύγοντας trans/κορεσμένα λιπαρά.Να πίνει πολύ νερό και να ελαττώσει ή να σταματήσει την κατανάλωσή οινοπνεύματος.Να περπατάει τουλάχιστον 1/2 ωρα την μέρα με χαλαρούς όμως ρυθμούς.Να μην ξενυχτάει και να ξεκουράζετε.Και να μην στρεσσάρετε

Θα τον ρώταγα για τον τύπο πόνου ή και την περιοδικότητα (λογικά άμα ήξερα περί ιατρικής θα με βοηθούσε)
Και προφανώς να πάει να κάνει ίσως καρδιογράφημα/triplex ή γενικά κάποια εξέταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Μιλάω για επείγουσα κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Αρχικά θα καλούσα ασθενοφόρο (:P),ύστερα θα τον ρώταγα για τα συμπτώματα (κρύος ιδρώτας, ζαλάδα, εμμετός και ανακάτεμα στο στομάχι, ναυτία,νομίζω είναι κάποια του εμφράγματος).Αν τα συμπτώματα ταίριαζαν βάσει πιθανοτήτων θα του έδινα ασπιρίνη.Αφού τον ρώταγα αν έχει κάποια ανεπάρκεια όπως είπες.

Και ύστερα για προγνωστικές εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Dmitsos, εξήγησέ μου λίγο ποια είναι η πάγια θεραπεία που "σας λένε" να εφαρμόσετε στον κ.Μπάμπη.
Είναι, ασπιρίνη και σπίτι;Τι ακριβώς;
Σε ρωτάω, γιατί τα παρακάτω ΔΕΝ ξέρω αν ταιριάζουν στην περίπτωση του κ.Μπάμπη.Παρόλα αυτά έχουν κάποια αξία.

Μιλάω για επείγουσα κατάσταση.
Δεν ξέρω τι θες ν'ακούσεις, όμως θα γράψω μερικές σκέψεις που ίσως ταιριάζουν λίγο στη συζήτηση.
Εσύ, ο φοιτητής ιατρικής και ίσως ο ειδικευόμενος, θα του κάνεις ΟΤΙ εξέταση μπορείς, οτιδήποτε μπορεί να σχετίζεται με την πορεία της υγείας του ή την ανίχνευση προβλήματος που υποδηλώνεται από το παράπονό του.Γιατί;Είσαι νέος και ορεξάτος, θες να βοηθήσεις τον συνάνθρωπο με μεγαλύτερο πάθος, θες να μορφωθείς από το κάθε περιστατικό κτλ.
Όμως, σου λένε, όπως λες, να του δώσεις ασπιρίνη.
Συγγενικό μου πρόσωπο είχε πάει στο νοσοκομείο για κάτι που αποδείχτηκε πολύ ασήμαντο, όμως για καλή του τύχη, το περιέλαβε μια ειδικευόμενη μετά τα μεσάνυχτα και επί ώρες το έτρεχε από δω κι από κει για να του κάνει ότι μα ότι εξέταση θα μπορούσε να κάνει κάποιος ασθενής :P Μιλάμε για ΤΗΝ αφοσίωση στον ασθενή, ΤΗΝ όρεξη για προσφορά, ΤΗΝ διάθεση για εφαρμογή της αψεγάδιαστης ιατρικής φροντίδας στο έπακρο.
Θα το έκανε αυτό κάποιος άλλο γιατρός;Δεν εννοώ κάποιον διευθυντή κλινικής ή άλλον υψηλά ιστάμενο.Ένας γιατρός μέσης ηλικίας, θα πηγαινοέφερνε τον ασθενή από δω κι από κει για να αποκλείσει τα πάντα;Ένας γιατρός που έχει μάθει σε μια ρουτίνα, που του έχουν μάθει κάποια ρουτίνα στις ιατρικές του σπουδές, η οποία θα τον οδηγεί στα περισσότερα περιστατικά.
Δεν ξέρω.
Και τα ερωτήματα είναι τα εξής:
Πρέπει να αποκλείσω όλες τις πιθανές περιπτώσεις που μπορεί να επηρεάσουν την υγεία του ασθενή;Η προφανής απάντηση είναι ΝΑΙ, όμως σκεφτείτε το εξής: Γιατί υπάρχει αυτή η ρουτίνα;Γιατί πρέπει να δώσω ασπιρίνη;Είναι ελάττωμα του ιατρικού επαγγέλματος αυτή η φαινομενική τσαπατσουλιά ή ελάττωμα του συστήματος υγείας που έχουμε;Μήπως δεν είναι ελάττωμα;
Δεν έχω απαντήσεις γι'αυτά, δεν τα έχω συλλογιστεί ποτέ.


ΕΔΙΤ
Α, ο κύριος Μπάμπης μένει ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΑΣ;!Δεν τον γνωρίσαμε στο νοσοκομείο;!
Εγώ νόμιζα ότι έρχεται στο νοσοκομείο, ο τύπος, του δίνουμε ασπιρίνη και τον στέλνουμε να δει Ανίτα Πάνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πρώτα θα καλούσα ασθενοφόρο
μετά θα έβρισκα σφυγμό :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Θα καλουσα ασθενοφορο,και θα ετοιμαζομουν για ΚΑΡΠΑ

μιλησε και ο ταπεινος διασωστης:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Dmitsos, εξήγησέ μου λίγο ποια είναι η πάγια θεραπεία που "σας λένε" να εφαρμόσετε στον κ.Μπάμπη.
Είναι, ασπιρίνη και σπίτι;Τι ακριβώς;
Σε ρωτάω, γιατί τα παρακάτω ΔΕΝ ξέρω αν ταιριάζουν στην περίπτωση του κ.Μπάμπη.Παρόλα αυτά έχουν κάποια αξία.
:hmm:
το drmitsos κάνει έναν εύλογο προβληματισμό βιοηθικης και εσυ γράφεις εντελώς άσχετα πράγματα.
.............
Με μια ασπιρινη μπορει να σωσεις τον κύριο μπαμπη αλλα αν αποδειχθεί δεν είχε εμφραγμα και ο κύριος Μπαμπης τα τιναξεθ τοτε η οικογενεια του θα σε τρέχει στα δικαστήρια.

Το καλύτερο πιστευω για να είσαι νομικά καλυμμένος αφου πρόκειται για μη συγγενικό πρόσωπο ειναι να τον πας αμέσως στο πλησιέστερο κέντρο υγείας για θρομβολυση ή στα eξωτερικα και απο εκει να τον παραπέψουν οι ιατροι για pci αν επιβεβαιωθεί εμφραγμα ή ανάλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Kαλησπέρα και συγγνώμη για την καθυστέρηση, ήμουν εκτός αθηνών και δεν είχα internet.
Λοιπόν, όταν πρωτοέγραψα το ποστ δεν είχα στο μυαλό μου να γίνει τόσο μεγάλο θέμα για την ασπιρίνη. Αυτό που θέλω να συζητήσουμε είναι τις βασικές αρχές που ακολουθούμε αν μας τύχει μια τέτοια περίπτωση εκτός νοσοκομείου, είτε ως φοιτητές είτε ως γιατροί.
Δείτε την αποψή μου.

1) Σκανάρεις με το μάτι τον κυρ Μπάμπη από πάνω μέχρι κάτω, να δεις πως είναι γενικώς, η στάση του σώματός του, το χρώμα του, αν έχει ιδρώσει κλπ.
2) Ρωτάς τι συμβαίνει, προσπαθώντας να καταλάβεις τι απ' αυτά ισχύει και τι είναι φανταστικό και παράγεται λόγω άγχους.
3) ΠΙΕΣΗ. Σημαντικός σταθμός Νο.1. Υπάρχουν άτομα που ζούνε μόνο και μόνο γιατί κάποιος τους πήρε προληπτικά την πίεση.
4) Ρωτάς αν έχει κάποιο πρόβλημα υγείας, αν το έχει ξαναπάθει. (Παράγοντες για στεφανιαία νόσο: σακχαρώδης διαβήτης, κάπνισμα, υπερλιπιδιαιμία, οικογενειακό ιστορικό, ηλικία)
5) Του ζητάς να ξαπλώσει, να δεις εάν έχει δύσπνοια στην ύπτια θέση ή όχι (σημείο πνευμονικής συμφόρησης)

Αξιολογείς τα πάντα και καλείς το ΕΚΑΒ λέγοντας ονοματεπώνυμο, ιδιότητα, ΚΑΙ ΠΙΕΣΗ του κυρ Μπάμπη μαζί με ο,τιδήποτε άλλο μπορεί να φανεί χρήσιμο.
Προσοχή, είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΌ αν πεις "Είμαι με τον κυρ Μπάμπη που πονάει στο στήθος" ή "Είμαι με τον κυρ Μπάμπη με πίεση 80/60 ο οποίος έχει σακχαρώδη διαβήτη, καπνίζει και τώρα πονάει στο στήθος".

Σε καμία περίπτωση, μακριά από νοσοκομείο, χωρίς να είσαι 100% σίγουρος ότι θα κάνεις κάτι σωστό, δεν προχωράς στο να δώσεις φάρμακα κλπ κλπ.
Τώρα ξέρω εγώ εάν ο άλλος ξέρεις ότι έχει καρδιακή ανεπάρκεια και σου' ρθει με δύσπνοια, ωχρότητα και ακούς τους πνεύμονες να σφυρίζουν, ε τότε μάλλον έχει αρχόμενο πνευμονικό οίδημα και του δίνεις lasix και πάλι, μόνο εάν ξέρεις εάν παίρνει ή όχι.

Να συζητήσουμε κάτι πιο ωραίο τώρα. Ξέρει κανείς γιατί προκαλείται ο αντανακλαστικός πόνος; Η απάντηση εβρίσκεται εις την...εμβρυολογία!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Kαλησπέρα και συγγνώμη για την καθυστέρηση, ήμουν εκτός αθηνών και δεν είχα internet.
Λοιπόν, όταν πρωτοέγραψα το ποστ δεν είχα στο μυαλό μου να γίνει τόσο μεγάλο θέμα για την ασπιρίνη. Αυτό που θέλω να συζητήσουμε είναι τις βασικές αρχές που ακολουθούμε αν μας τύχει μια τέτοια περίπτωση εκτός νοσοκομείου, είτε ως φοιτητές είτε ως γιατροί.
Δείτε την αποψή μου.

1) Σκανάρεις με το μάτι τον κυρ Μπάμπη από πάνω μέχρι κάτω, να δεις πως είναι γενικώς, η στάση του σώματός του, το χρώμα του, αν έχει ιδρώσει κλπ.
2) Ρωτάς τι συμβαίνει, προσπαθώντας να καταλάβεις τι απ' αυτά ισχύει και τι είναι φανταστικό και παράγεται λόγω άγχους.
3) ΠΙΕΣΗ. Σημαντικός σταθμός Νο.1. Υπάρχουν άτομα που ζούνε μόνο και μόνο γιατί κάποιος τους πήρε προληπτικά την πίεση.
4) Ρωτάς αν έχει κάποιο πρόβλημα υγείας, αν το έχει ξαναπάθει. (Παράγοντες για στεφανιαία νόσο: σακχαρώδης διαβήτης, κάπνισμα, υπερλιπιδιαιμία, οικογενειακό ιστορικό, ηλικία)
5) Του ζητάς να ξαπλώσει, να δεις εάν έχει δύσπνοια στην ύπτια θέση ή όχι (σημείο πνευμονικής συμφόρησης)

Αξιολογείς τα πάντα και καλείς το ΕΚΑΒ λέγοντας ονοματεπώνυμο, ιδιότητα, ΚΑΙ ΠΙΕΣΗ του κυρ Μπάμπη μαζί με ο,τιδήποτε άλλο μπορεί να φανεί χρήσιμο.
Προσοχή, είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΌ αν πεις "Είμαι με τον κυρ Μπάμπη που πονάει στο στήθος" ή "Είμαι με τον κυρ Μπάμπη με πίεση 80/60 ο οποίος έχει σακχαρώδη διαβήτη, καπνίζει και τώρα πονάει στο στήθος".

Σε καμία περίπτωση, μακριά από νοσοκομείο, χωρίς να είσαι 100% σίγουρος ότι θα κάνεις κάτι σωστό, δεν προχωράς στο να δώσεις φάρμακα κλπ κλπ.
Τώρα ξέρω εγώ εάν ο άλλος ξέρεις ότι έχει καρδιακή ανεπάρκεια και σου' ρθει με δύσπνοια, ωχρότητα και ακούς τους πνεύμονες να σφυρίζουν, ε τότε μάλλον έχει αρχόμενο πνευμονικό οίδημα και του δίνεις lasix και πάλι, μόνο εάν ξέρεις εάν παίρνει ή όχι.

Να συζητήσουμε κάτι πιο ωραίο τώρα. Ξέρει κανείς γιατί προκαλείται ο αντανακλαστικός πόνος; Η απάντηση εβρίσκεται εις την...εμβρυολογία!! :P

Είναι πιο σημαντικό το 2ο, γτ δίνεις περισσότερες info για τον ασθενή σου.

Πάντως, η αντιμετώπιση είναι σωστή. Αν ήσουν στα ΤΕΠ : κλινική εξέταση, ζωτικά σημεία, ΗΚΓ και βλέπεις τι σου δίνουν.

Για τον αντανακλαστικό πόνο : είναι ο πόνος που εμφανίζεται σε μία περιοχή, αλλά προέρχεται λόγω πόνου σε άλλη περιοχή (πχ. ΟΕΜ και βλέπω πόνο σε βραχίονα,τράχηλο,στέρνο). Αν θυμάμαι καλά από φυσιολογία (γτ από εμβρυολογία απλά χέστο :P), ο πόνος πάει και σε άλλη περιοχή επειδή το νεύρο από το οποίο προέρχεται ο πόνος διακλαδίζεται με άλλα νεύρα και στέλνει ώσεις και προς τα μέρη που πάνε τα άλλα νεύρα, άρα και την εμφάνιση του αντανακλαστικού πόνου.

Πάντως, ένα άλλο σημαντικό skill που πρέπει να χετε οι γιατροί είναι : ακούστε τον ασθενή σας. Ακόμη και μαλακία να σας πει, μπορεί να είναι χρήσιμη μέχρι αηδίας. Επίσης, πάντα ευγενικοί απεναντί τους και αποφεύγεται χαρακτηρισμούς τύπου ''παππούλη'', ''το ΟΕΜ στο κρεβάτι 2''. Είναι ''ο ασθενής με το ΟΕΜ, στο κρεβάτι 2''.

ΚΑΙ ΠΟΤΕ, ΜΑ ΠΟΤΕ, ΔΕΝ ΣΧΟΛΙΑΖΕΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ! Ακόμη κι αν έχει δονητή στον πρωκτό του, δεν γελάτε, δεν σχολιάζετε αρνητικά και δεν επιπλήτετε μπροστά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El_Greko

Νεοφερμένος

Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Αν σας φαινεται αυτη η περιπτωση επειγουσα(που ενταξει,ειναι),θα σας πω τι μου εκατσε στον δρομο να δεις τι εστι υπερεπειγον..Προχωραω στον δρομο,ενας τυπος με πορτοκαλι XΤ(650 κυβικα) χωρις κρανος περναει με ταχυτητα απο πισω μου προς εμπρος μου,ενα αμαξι πεταγεται απο ενα στενο και ο οδηγος του XT,απο την συγκρουση,παιρνει 2 τουμπες στον αερα,ανεβηκε γυρω στα 3 μετρα,και βρισκεται απο το σημειο συγκρουσης τουλαχιστον 8 μετρα περα.Ο τυπος προσγειωθηκε μπρουμυτα με το στηθος στο εδαφος.Μεχρι να βγω απο το ψιλοσοκ,ολοι οσοι ηταν στην 62 Μαρτυρων,σε ωρα αιχμης,μαζευτηκαν απο πανω.Αρχισα να πλησιαζω.Ο τυπος ηταν κατω ακινητος.Δυο αντρες απο το μπαχαλο τον γυρισαν ανασκελα,χωρις καμια προσοχη,δηλαδη σταθεροποιηση αυχενα,μεσης κτλ,και εκει ειπα"Θεε,αλλαχ,βουδα,κουδα,βαλε το χερι σου".Πλησιαζω,σκυβω και βλεπω:ενα μεγαλο θλαστικο τραυμα και εκδορες αριστερα στο μετωπο(ελειπε πολυ δερμα και μαλλια),μυτη σπασμενη,δοντια σπασμενα,ενα ειχε καρφωσει στην γλωσσα,θλαστικα τραυματα και εκδορες στον αριστερο ωμο,επιπλεγμενο καταγμα αριστερης κνημης.Ο τυπος δεν φαινεται να αναπνεει,η εστω δεν μπορω να διακρινω καλα(ειναι χειμωνας 7 το απογευμα,δηλαδη σκοταδι)Προσπαθω να βρω αριστερο-δεξιο καρωτιδικο σφυγμο.Τον πουλο.Λεω ηρθε η ωρα για καρπα.Την ωρα που παω να αρχισω μαλαξεις,λεω απο μεσα μου:εχει πεσει με το στηθος.Λες να εχει καταγμα στον θωρακα?Και με μια συμπιεση να του καρφωσω καποιο πλευρο στους πνευμονες και να βρω και μπελα απο πανω?Λεω,εμφυσησεις.Δινω μια mouth to mouth,και ως δια μαγειας,ο αριστερος πνευμονας ειχε κολαψαρει.Εβλεπα μονο εκπτυξη δεξια.Οταν ηρθε το εκαβ,ο τυπος ειχε σφυγμο τελικα αλλα ηταν οριακα.Τον φορτωσαν και φυγανε.Περα απο τις εμφυσησεις δεν εκανα καμια αλλη κινηση,καθως δεν ειχα την ιδιοτητα του φοιτητη ιατρικης τοτε,μονο του επαγγελματια ναυαγοσωστη,και δεν ειχα ιδιαιτερη εμπειρια με τετοιες περιπτωσεις.Θετω το ερωτημα:Αν βρισκοσασταν σε ενα βαρυ τροχαιο,κυριως με οδηγο μηχανης, που ειναι πεσμενος στον δρομο,θα παιρνατε το ρισκο να μπλεχτειτε σε μια κατασταση,που καθως κανεις μας δεν ειναι ακτινοδιαγνωστικο μηχανημα,ισως να προκαλουσατε σοβαρο προβλημα στον τραυματια?Ελπιζω να μην μου ξανακατσει τετοια φαση,καθως ο πολυτραυματιας ειναι εφιαλτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:P το 95% των φοιτητών ιατρικής όταν γινόντουσαν μάρτυρες αυτού του περιστατικού θα κάνανε τους κινέζους

Λοιπόν δουλεύετε ως ειδικευόμενος στον Άγιο Σάββα ασθενής σας τελευταίου σταδίου καρκίνου σας παρακαλεί να του κάνετε ευθανασία
Εσείς τι κάνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
ΘΑ εψαχνα για το γιατρικο του καρκινου μεχρι τελευταιας ανασας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ΘΑ εψαχνα για το γιατρικο του καρκινου μεχρι τελευταιας ανασας

Έχει λέμφωμα non Ηogking έχει κάνει μεταμόσχευση μυελού στον Γενικό Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Πατρών αλλά δυστυχώς δεν πήγε καλά.
πλέον Προσέρχεται στο νοσοκομείο του Αγίου Σάββα ανά τακτά χρονικά διαστήματα για μεταγγίσεις και σχήματα Χημειοθεραπείας τα οποία είναι απλά παρηγοριτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Focko άσε τα πολύ φιλοσοφικά. :p

Γνώση: Σε νεοπλασίες του παγκρέατος είναι καλό να γίνεται αγγειογραφία της άνω μεσεντέριας λόγω της στενής σχέσης που έχουν τα άνω μεσεντέρια αγγεία με το πάγκρεας. Η δεξιά μοίρα της οριζόντιας μοίρας του περνάει μπροστά από την αρχή της άνω μεσεντέριας, ενώ η αριστερή μοίρα βρίσκεται πίσω από την άνω μεσεντέρια.

Οι λεμφαδένες των όρχεων ΔΕΝ αποχετεύουν σε βουβωνικά λεμφογάγγλια....τι σημαίνει αυτό άραγε;;;

Η αριστερή νεφρικά φλέβα περνάει μεταξύ της άνω μεσεντέριας και της κοιλιακής αορτής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τι διαφέρει η υπέρμετρωπια απο την μυωπία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόνο εμένα μου φαίνονται εντελώς βαρετά αυτά του στυλ "ηλικιωμένη γριούλα έπεσε καθώς ψώνιζε ντομάτες απ' τη λαική... ο ακτινολογικός έλεγχος έδειξε κάταγμα μπλα μπλα μπλα..." ή "βλέπετε κύριο χλωμό, που είναι έτοιμος να χάσει τις αισθήσεις του μπλα μπλα μπλα το αίμα του ειναι καφεοειδές και αν ρωτήσεις γιατί δεν σου είπε ότι έπασχε από μπλα μπλα μπλα θα σου πει ότι έπρεπε να το μαντέψεις. Και εν τέλη βρες μου από τι πάσχει". Προσωπικά, μέχρι στιγμής τα θεωρώ εντελώς βαρετά μπροστά στη βιοχημική, μικροσκοπική, χημική, που να έχει να κάνει με το κύτταρο τέλοςπάντων ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kαι δεν πήγαινες Βιολογικό. Τσάμπα μπήκες. Συνήθως στο νοσοκομείο θα έρθουν άρρωστες γριές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kαι δεν πήγαινες Βιολογικό. Τσάμπα μπήκες. Συνήθως στο νοσοκομείο θα έρθουν άρρωστες γριές.
Δεν πιστεύω πως πρέπει να περιοριζόμαστε στο τι γίνεται αναγκαστικά σε ένα ιατρείο ή νοσοκομείο. Γενικά πιστεύω πώς υπάρχουν κι άλλοι διέξοδοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
A δεν ήξερα ότι θες να γίνεις ερευνητής. Με συγχωρείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top