Ασφάλεια ποδηλάτου

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Γεία σας! Πρόσφατα έφερα το ποδήλατο απο το χωριό στην Θεσσαλονίκη και έχω αρχίσει ήδη να κυκλοφορώ πολύ, άλλα ανακάλυψα πως το να κυκλοφορείς με το ποδήλατο στην πολύ ειναι εντελώς διαφορετικό απο τήν άπλα και τήν ασφάλεια του χωριού...Με ενα σύντομο search στο google πειστικα ότι ακόμα και τα 3 λεπτά που το αφήνω έξω απο το σουπερμάρκετ ειναι αρκετά για να κανει φτερά... Άλλα και πάλι, όταν ειναι κλειδωμένο, δεν υπάρχουν τρόποι να το παραβιάσει κάποιος, και μάλιστα σε ελάχιστο χρονο?
Θέλω απλα να ρωτήσω, ποιος ειναι ο ασφαλέστερος τρόπος να ασφαλίζουμε το ποδήλατο, αν το κλειδώνουμε με τι είδους κλειδαριά, και με ποιο τρόπο (πως κανει μπαμ ο άσχετος ο άνθρωπος...:P)...
Φοβάμαι, τι να κανω! Κρίμα ειναι να μου κανει φτερά στις 3 μέρες... :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Γεία σας! Πρόσφατα έφερα το ποδήλατο απο το χωριό στην Θεσσαλονίκη και έχω αρχίσει ήδη να κυκλοφορώ πολύ, άλλα ανακάλυψα πως το να κυκλοφορείς με το ποδήλατο στην πολύ ειναι εντελώς διαφορετικό απο τήν άπλα και τήν ασφάλεια του χωριού...Με ενα σύντομο search στο google πειστικα ότι ακόμα και τα 3 λεπτά που το αφήνω έξω απο το σουπερμάρκετ ειναι αρκετά για να κανει φτερά... Άλλα και πάλι, όταν ειναι κλειδωμένο, δεν υπάρχουν τρόποι να το παραβιάσει κάποιος, και μάλιστα σε ελάχιστο χρονο?
Θέλω απλα να ρωτήσω, ποιος ειναι ο ασφαλέστερος τρόπος να ασφαλίζουμε το ποδήλατο, αν το κλειδώνουμε με τι είδους κλειδαριά, και με ποιο τρόπο (πως κανει μπαμ ο άσχετος ο άνθρωπος...:P)...
Φοβάμαι, τι να κανω! Κρίμα ειναι να μου κανει φτερά στις 3 μέρες... :'(
Πάνω στην κλειδαριά κολλάς ένα χαρτί που να γράφει:
Μην το κλέψετε!
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Πάτα εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.

Εσύ πρέπει να το βάζεις αυτο σε ΌΛΑ τα θρέντ? Επίσης εισαι άτυχος γιατί είμαι απο κινητό και τήν έχω πατήσει άλλη μια φορά... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις, ότι κλειδαριά και να βάλεις πάνω, αν σου το βάλουν στο μάτι, πάει το ποδήλατο. Στην ουσία θέλεις κάτι για να μπορείς να το αφήσεις για 3 λεπτά έξω από το σούπερ μάρκετ. Ψάξε για ατσάλινη κλειδαριά με κωδικό, για να την ανοίξουν θα θελήσει πολυ ώρα και κόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katelovea7

Νεοφερμένος

Η Katelovea7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Βασικά ένας καλός τρόπος είναι να το κλειδώνεις σε εμφανές σημείο που περνάει πολύς κόσμος, ακόμα και δίπλα στην πόρτα του σούπερμάρκετ... Ο κλέφτης ίσως διστάσει να στο πάρει όταν κοιτάει τόσος κόσμος....

Αν πάλι δεν σου αρέσει πάρε ένα pitbull να το παίρνεις μαζί όταν πηγαίνεις για ποδήλατο και αν τολμήσει κανένας να πλησιάσει κακό του κεφαλιού του :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssstratos

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Πρώτο στο google, όπως μάλλον είπε και ο Stelios1997, και ιδιαίτερα πλήρες νομίζω:
https://www.podilates.gr/lock

Αξίζει να διαβάσεις και για την ασφαλή οδήγηση:
https://www.podilates.gr/asfaleia

Θα πρότεινα πάρε ένα πέταλο για αρχή. Αν δεν μπορείς να αντέξεις κάτι ακριβό, ας είναι και φτηνό. Αλλά να είναι πέταλο. Για να το ανοίξεις χρειάζεται είτε κάποιο δυνατό κοπτικό εργαλείο (δηλαδή ενέργεια και χρόνο), είτε ίσως κάποιον γρύλο. Επίσης ψεκάζουν με υγροποιημένα αέρια (π.χ. άζωτο; ) και το χτυπάνε μετά, αλλά ακούγεται υπερβολικά high level. Συρματόσχοινο και αλυσίδα μηχανής τα κόβουν με κόφτη γενικώς. Υπάρχει και το σύστημα της Bordo, αλλά μόνο η χοντρή-βαριά-πανάκριβη έχει νόημα. Οι λεπτές κόβονται εύκολα.

Κατά τα άλλα, προσέχεις πάνω σε τι κλειδώνεις και σε τι μέρος κλειδώνεις. Μην το αφήνεις ποτέ βράδυ και ειδικά σε μέρος χωρίς κόσμο. Στο σπίτι σου βάλτο μέσα, μην το αφήνεις στην είσοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top