[29/5/2013] Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 29 54.7%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 12 22.6%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 3 5.7%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 7 13.2%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 2 3.8%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αναλογα που θα πεσεις.Απο 2 εως 4 θα σου κοψουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γι' αυτό το Β2, γιατί πάτε στα πιο δύσκολα; Δεν έχω δει ενδεικτικές λύσεις, αλλά ορίστε εγώ τι θα κανα:
Code:
true_counter <- 0
ΓΙΑ i ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 100
  ΑΝ ( Π[PLAIN][i][/PLAIN] = ΑΛΗΘΗΣ ) ΤΟΤΕ
    true_counter <- true_counter + 1
  ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

ΓΙΑ i ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ true_counter
  Π[PLAIN][i][/PLAIN] <- ΑΛΗΘΗΣ
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

ΓΙΑ i ΑΠΟ (true_counter + 1) ΜΕΧΡΙ 100
  Π[PLAIN][i][/PLAIN] <- ΨΕΥΔΗΣ
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
Μετράς πόσα "ΑΛΗΘΗΣ" υπάρχουν. Έστω ότι είναι Ν. Στις Ν πρώτες θέσεις λοιπόν βάζεις "ΑΛΗΘΗΣ". Στις άλλες "ΨΕΥΔΕΙΣ". Γιατί πάτε και μπλέκετε με περίεργα πράγματα...

Ουσιαστικά είναι μία ψευδο-ταξινόμηση. Εκμεταλλεύεσαι το γεγονός ότι έχεις binary τιμές: ή αληθής ή ψευδής. Άμα ξέρεις ότι έχεις Ν "αληθής", τότε τα 100-Ν είναι "ψευδής". Ε, καθάρισες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιαννης Κοβ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιαννης Κοβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Κριμα ετσι το ειχα κανει στο προχειρο :/
Τεσπα για οσους τελειωσαν καλο καλοκαιρι και καλα αποτελεσματα!
Παω να διαβασω αοθ να με σωσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonykok

Νεοφερμένος

Ο tonykok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
true_counter <- 0
ΓΙΑ i ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 100
ΑΝ ( Π = ΑΛΗΘΗΣ ) ΤΟΤΕ
true_counter <- true_counter + 1​
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
Π = ΨΕΥΔΗΣ
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΓΙΑ i ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ true_counter
Π <- ΑΛΗΘΗΣ
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
GEORGE ΣΤΟ Γ ΚΑΤΙ, που συγκρινεις πειραζει που τα συγκρινα ΟΛΑ; ΟΛΑ μαζι π.χ Αν (ΜΟ[i,1]>1.8 ΚΑΙ <4) ΚΑΙ (ΜΟ[i,2]>2 ΚΑΙ MO[ι,2]<4) ΤΟΤΕ μπλα μπλα μετα Παλι το ιδιο, ιδιο ΜΟ[i,1], διαφορετικο ΜΟ[i,2], παλι παλι παλι παλι...... περιπου 9 Αλλιως_αν μου βγηκαν, για ολες τις περιπτωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
GEORGE ΣΤΟ Γ ΚΑΤΙ, που συγκρινεις πειραζει που τα συγκρινα ΟΛΑ; ΟΛΑ μαζι π.χ Αν (ΜΟ[i,1]>1.8 ΚΑΙ <4) ΚΑΙ (ΜΟ[i,2]>2 ΚΑΙ MO[ι,2]<4) ΤΟΤΕ μπλα μπλα μετα Παλι το ιδιο, ιδιο ΜΟ[i,1], διαφορετικο ΜΟ[i,2], παλι παλι παλι παλι...... περιπου 9 Αλλιως_αν μου βγηκαν, για ολες τις περιπτωσεις
Δεν με ενδιαφέρει αν είχες και 42 "αν". Εφόσον εκτελείς ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που λέει η εκφώνηση παίρνεις και τα 7. Αλλά προσοχή, να κάνεις ακριβώς αυτό που λέει η εκφώνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Δεν με ενδιαφέρει αν είχες και 42 "αν". Εφόσον εκτελείς ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που λέει η εκφώνηση παίρνεις και τα 7. Αλλά προσοχή, να κάνεις ακριβώς αυτό που λέει η εκφώνηση.

Nαι ακριβως οπως το λεει η εκφωνηση, το θεμα ομως ειναι οτι ειναι μακροσκελη προγραμμα, ενω στο σχολικο βιβλιο λεει "καθε εντολη να ειναι απλη" και γενικα ζηταει συντομια, αρα δεν κοβουν ετσι? (αν τα εχω σωστα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Nαι ακριβως οπως το λεει η εκφωνηση, το θεμα ομως ειναι οτι ειναι μακροσκελη προγραμμα, ενω στο σχολικο βιβλιο λεει "καθε εντολη να ειναι απλη" και γενικα ζηταει συντομια, αρα δεν κοβουν ετσι? (αν τα εχω σωστα)

Κάτι τέτοιες μα#@$ λένε τα σχολικά βιβλία και χαλάνε όλη την μαγεία του προγραμματισμού.Εφόσον αυτό που έφτιαξες κάνει ακριβώς αυτό που ζητάει η εκφώνηση , είναι υποχρεωμένοι ακόμα και με 100 Αν και 50 λούπες βάλεις στο πρόγραμμα να μην σου κόψουν ούτε ένα μόριο.Αυτό νομίζω είναι και η πάγια αρχή που ζητάει το υπουργείο από τους διορθωτές ("οποιαδήποτε επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη θεωρείται αποδεκτή")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Κάτι τέτοιες μα#@$ λένε τα σχολικά βιβλία και χαλάνε όλη την μαγεία του προγραμματισμού.Εφόσον αυτό που έφτιαξες κάνει ακριβώς αυτό που ζητάει η εκφώνηση , είναι υποχρεωμένοι ακόμα και με 100 Αν και 50 λούπες βάλεις στο πρόγραμμα να μην σου κόψουν ούτε ένα μόριο.Αυτό νομίζω είναι και η πάγια αρχή που ζητάει το υπουργείο από τους διορθωτές ("οποιαδήποτε επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη θεωρείται αποδεκτή")

Ευχαριστω Ironboy :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαθητης 1995

Νεοφερμένος

Ο Μαθητης 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παιδες για αυτο ειναι τρομερο μαθημα το αεππ και γενικα η πληροφορικη επειδη δεν υπαρχει συστηματοποιηση(εκτος απο συγκεκριμενα πραγματα π.χ. Αλγοριθμοι ταξινομησης)και χρειαζεται κριτικη σκεψη και οχι μονο διαβασμα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Παιδες για αυτο ειναι τρομερο μαθημα το αεππ και γενικα η πληροφορικη επειδη δεν υπαρχει συστηματοποιηση(εκτος απο συγκεκριμενα πραγματα π.χ. Αλγοριθμοι ταξινομησης)και χρειαζεται κριτικη σκεψη και οχι μονο διαβασμα :p

Συμφωνώ απόλυτα! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos2013

Νεοφερμένος

Ο manos2013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Στο Γ3 για το αμα ειναι εκτος οριων μπορουμε να πουμε :
Αν ΜΟ_Κεφ>2 ή ΜΟ_Ακρ>4 τοτε
Εμφανισε εκτος οριων? 'Η είναι λαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadowstep00

Νεοφερμένος

Ο shadowstep00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Μπορεί να μου πει κάποιος πόσο θα μου κόψουν για αυτό στο Α2?

k <-- 1
ΓΙΑ i ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 4
ΓΙΑ j ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 5
ΑΝ Π[i,j] <> 0 ΤΟΤΕ
Α[k] <-- i
Α[k + 20] <-- j
Α[k + 40] <-- Π[i,j+1]
k <-- k + 1
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

Επειδή αυτό που έκανα εγώ είναι να βάλω στις πρώτες 20 στήλες τις γραμμές, στις επόμενες 20 τις στήλες και στις 20 τελευταίες τις τιμές. Τελικά απο ότι μου είπαν χρειάζονταν να τα βάλλω διαδοχικά πόσο λέτε να μου κόψουν?

Διευκρίνισα με σχόλιο το πως εκχωρώ τα στοιχεία στον πίνακα,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κυνικός

Νεοφερμένος

Ο Κυνικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
το πολυ να σε δωσουν τις μισες, αλλα καπως ασαφης φαινεται το ερωτημα, και το δικο σου σωστο μπορει να το παρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iamtacoc

Νεοφερμένος

Ο Τάσος Ρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Οκ καλά ήταν τα θέματα, έχασα απο θεωρία, γιατί ήμουν εντελώς εκτός στην ερώτηση για την σειριακή αναζήτηση και στα άλλα 2 ερωτήματα θεωρίας δεν είμαι πολύ σίγουρος γι'αυτά που έγραψα (και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ανοίξω το βιβλίο να δω αν είναι σωστά ή λάθος :Ρ ) Τα άλλα απο τα Α και Β τα έκανα σωστά.

Τώρα κάποια ερωτήματα στα Γ και Δ προσωπικά τα θεώρησα αρκετά ασαφή.

Συγκεκριμένα το Γ3 η επεξήγηση ήταν απλά απαράδεκτη και την έκανα λίγο αντισυμβατικά αλλά νομίζω οτι είναι σωστή και στο Δ3 δεν ήμουν σίγουρος για το αν έπρεπε να χρησιμοποιήσω άλλη μεταβλητή για να τερματίζει η επανάληψη οπότε την έβαλα σε αυτή της χώρας καθώς ήταν η μόνη με χαρακτήρες μεταβλητή, επίσης ήταν αρκετά ασαφές πιστεύω για το που έπρεπε να εμφανίζεται το μήνυμα πριν την εκκίνηση της επανάληψης ή κατά τη διάρκεια, το έβαλα κατά τη διάρκεια.

Ψήφισα 15-18 και ελπίζω και πιστεύω οτι έχω γράψει κάπου εκεί ανάμεσα :/

Βέβαια πήγαινα για παραπάνω αλλά δεν πειράζει.

Άντε να δώσουμε και ΑΟΘ να τελειώνουμε. ;)

(Δίνω και αγγλικά αλλά YOLO :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυνικός

Νεοφερμένος

Ο Κυνικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Καλη σου επιτυχια iamtacoc, για οικονομικο πας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo_7_

Νεοφερμένος

Ο geo_7_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ε να σας πω ενας φιλος μου εκανε συναρτηση αντι για διαδικασια , λετε να παρει τιποτα απο τισ 10 μον. , 3 στο Δ3 και 7 στο Δ4??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ε να σας πω ενας φιλος μου εκανε συναρτηση αντι για διαδικασια , λετε να παρει τιποτα απο τισ 10 μον. , 3 στο Δ3 και 7 στο Δ4??

Πιστεύω θα χάσει πάνω από τις μισές, η συνάρτηση επιστρέφει μόνο μια τιμή, είναι πολύ σημαντικό αυτό. Ουσιαστικά είναι ένα από τα δυο πράγματα που πρέπει να θυμάσαι στα υπορπογράμματα, και εφόσον δεν το έλεγε στην εκφώνηση, σημαίνει ότι εξεταζόταν ο μαθητής πάνω σε αυτό το κομμάτι, δηλαδή το τι θα υλοποιήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo_7_

Νεοφερμένος

Ο geo_7_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Αυτο πιστευω και εγω αλλα γενικοτερα απο οτι μου ειπε στο Δ5 το μονο λαθος του ειναι το υποπρογραμμα που χρησιμοποιησε ,, τι να του πεις παει το 90 ..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top