Ποιοι θα δηλώσετε φέτος παραϊατρικές σχολές;

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Συμφωνω , ας επικεντρωθουμε καλυτερα στο θεμα. Συγνωμη αν ξεφυγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Πάντως νομίζω πως με τα χρόνια μαθήτες/φροντηστήρια "πονηρεύοναται" με την έννοια ότι η προετοιμασία γίνεται όλο και πιο σκληρή! Το 2002 ήταν τοοοοοσο τρομερά τα θέματα που η βάση της ιατρικής ήταν κάτω απο 18? Μπα όχι! Απλά τα παιδιά είχαν συνηθίσει να βρίσκουν την κωδική για 10 μόρια και τους την έβαλαν γραμμένη ανάποδα και ταράχτηκαν! Τεσπα εννοώ ότι όσο δυσκολεύουν τα θέματα οι μαθητές θα γίνονται καλύτεροι και οι βάσεις θα διατηρούνται στα ίδια επίπεδα...

Εντάξει, πράγματι άλλη φάση το 2002, εκεί συνέβη ακριβώς αυτό που περιγράφεις!
Αυτό γενικά το σκέφτομαι κι εγώ, κι έχει βάση, αλλά δεν αποκλείει μικρή πτώση.
Πόσο καλά να σε προετοιμάσουν για το Β3;

Βλέπετε, κόλλησα στο Β3... :P
https://pbs.twimg.com/media/BUInVdXCUAArOp-.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Μεγάλο +1 εδώ!
Αυτό ακριβώς συνέβαινε λίγα χρόνια πριν!
Να γράφεις 19.500 και να αμφιβάλλεις για Ιατρική Αθηνών; Φοβερό ψυχολογικό μαρτύριο.

Πολύ καλύτερα φέτος.
Όσοι έκλαιγαν τον Ιούνιο, πετούσαν από χαρά τον Αύγουστο! Το αντίθετο όμως είναι εξουθενωτικό!
Κι εγώ, που απείχα 75 μόρια από Ιατρική Αλεξ/πολης, ανακουφίστηκα μόλις βγήκαν τα στατιστικά, ήξερα πως ήμουν σε Ιατρική!

Η μόνη δική μου διαφωνία είναι πως τα θέματα δεν πρέπει να είναι αλλοπρόσαλλα (και μόνο για τους εξαιρετικούς), αλλά έξυπνα για τους διαβασμένους.
(Γιατί, ως μέλλων γιατρός, να καλούμαι να λύσω ερωτήματα τύπου Β3 για να μην ξενιτευτώ από την πόλη μου; Γιατί να πρέπει να ανταποκριθώ άψογα σε τομείς παράταιρους της μελλοντικής μου επιστήμης; Τέλος πάντων, μάλλον θα υπερβάλλω! Συγχαρητήρια για τη δική σου επιτυχία!)


κοιταξε οντως εξεταζεσαι σε ασχετα πραγματα με αυτα που θα σου χρειαστουν αργοτερα αλλα εφοσον επιλεγεις μια σχολη με τεραστια ζητηση- ανταγωνισμο λογικο ειναι να πρεπει να αποδωσεις τα μεγιστα σε ο,τι θεματα μπουν οσο δυσκολα και να ειναι...και φετος πιστευω με εξαιρεση το β3 στα μαθ κατ και την αδικια που υπηρξε στα μαθηματικα γπ εναντι της βιολογιας γπ τα θεματα ηταν πολυ καλα...ο,τι επρεπε για να υπαρξει σωστη διαβαθμιση και διακριση των καλων απο τους αριστους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος τι να πω για το Β3, από την μία, έχασα μόρια εξαιτίας του, από την άλλη, πιστεύω είναι καλό να επιβραβεύεται και η "έμπνευση" της στιγμής, αν και αρκετοί πιστεύω είχαν ξαναδεί παρόμοια άσκηση και δεν την έλυσαν από έμπνευση. Όπως και να χει, ήταν θέμα για λίγους, οπότε δεν πιστεύω πως πείραξε κανέναν σε ό,τι αφορά την εισαγωγή στο πανεπιστήμιο, μόνο ψυχολογικά.
Τώρα για τα επιλογής, ο καθένας κάνει τις επιλογές του! :P Σίγουρα, πάντα η βιολογία γενικής είναι το περισσότερο "σίγουρο" μάθημα, όμως υπάρχουν και άτομα που δεν ψάχνουν την σιγουριά... Γενικά πιστεύω πως για κάποιον θετ-τεχν, τα μαθ γεν και φυσ γεν είναι τα πιο χαλαρά μαθήματα, άλλη φάση να λύνεις καμιά άσκηση έτσι για χαβαλέ, κι άλλη να διαβάζεις τις χιλιοδιαβασμένες πίπες για να γράψεις βαθμό. Αν μπορείς να υποστείς την βαρεμάρα, βραβεύεσαι με το σίγουρο 18+ της βιο γεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PLACEBO

Νεοφερμένος

Η Παναγιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Μεσσηνία). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αξέχαστο θα μείνει το Β3... Μας βλέπω σε φάση παππούδες και γιαγιάδες με σάλι να λέμε ιστορίες μπροστά από το τζάκι για το πως δεν λύσαμε το Β3...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Αν χάσεις την Ιατρική για ελάχιστα: Οδοντιατρική ή Φαρμακευτική, αναλόγως με τις προτιμήσεις σου και τη μετέπειτα αποκατάστασή σου.

Αν χάσεις την Ιατρική για (πολύ) περισσότερο:

1) Το κοντινότερο στην άσκηση της Ιατρικής είναι η Νοσηλευτική, την οποία μπορείς να ακολουθήσεις μέσω του Α.Ε.Ι. Νοσηλευτικής, του οποίου η βάση είναι προσεγγίσιμη.
2) Το κοντινότερο στο θεωρητικό υπόβαθρο της Ιατρικής - αλλά με εξ'ολοκλήρου διαφορετικό προσανατολισμό - είναι η Βιολογία, με επίσης πιο εύκολα προσεγγίσιμη βάση.
(Οι απόφοιτοι των παραπάνω Σχολών είναι και συχνοί (ίσως οι συχνότεροι) υποψήφιοι Κατατακτηρίων, ενώ έχουν και "αντβαντάζ" στην περίπτωση που δώσουν Κατατακτήριες.)
3) Ενδιαφέρουσες παραϊατρικές σπουδές είναι επίσης αυτές της Φυσικοθεραπείας ή της Μαιευτικής, ενώ ενδιαφέρουσες "απόμακρα" παραϊατρικές σπουδές είναι αυτές της Διατροφολογίας, της Εργοθεραπείας και της Λογοθεραπείας.

Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε όλα τα βιολογικά (συμπεριλαμβανομενου και του ΒΕΤ των Ιωαννίνων), όταν λες πιο εύκολα προσεγγίσιμη βάση και από την φαρμακευτική ας πούμε, γιατί πάντα το βιολογικό της Αθήνας ( και της Θεσσαλονίκης νομίζω) ήταν πολύ κοντά στις φαρμακευτικές ( κάποτε αρχές 2000 είχε και μεγαλύτερη βάση). Ειδικά η νοσηλευτική ΑΕΙ είχε πάντα γύρω στα χίλια μόρια απόσταση από το τελευταίο βιολογικό (της Κρήτης συγκεκριμένα).
Πάντως μία καλή επιλογή για την κοπέλα εκτός όλων των προαναφερθέντων και με την πιο προσεγγίσιμη βάση είναι το χημικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε όλα τα βιολογικά (συμπεριλαμβανομενου και του ΒΕΤ των Ιωαννίνων), όταν λες πιο εύκολα προσεγγίσιμη βάση και από την φαρμακευτική ας πούμε, γιατί πάντα το βιολογικό της Αθήνας ( και της Θεσσαλονίκης νομίζω) ήταν πολύ κοντά στις φαρμακευτικές ( κάποτε αρχές 2000 είχε και μεγαλύτερη βάση). Ειδικά η νοσηλευτική ΑΕΙ είχε πάντα γύρω στα χίλια μόρια απόσταση από το τελευταίο βιολογικό (της Κρήτης συγκεκριμένα).
Πάντως μία καλή επιλογή για την κοπέλα εκτός όλων των προαναφερθέντων και με την πιο προσεγγίσιμη βάση είναι το χημικό.

Οι περισσότεροι συσχετισμοί παραμένουν, οι απόλυτοι αριθμοί αλλάζουν. Για την ακρίβεια (βάσεις '13):

Ιατρική Δ.Π.Θ.: 18.090
Φαρμακευτική Ε.Κ.Π.Α. και Α.Π.Θ.: 17.800
Βιολογικό Ε.Κ.Π.Α.: 17.400
Βιολογικό Κρήτης: 16.700
Νοσηλευτική Ε.Κ.Π.Α.: 15.900

Συνεπώς, τα Βιολογικά είναι μάλλον περισσότερο προσεγγίσιμα από όσο παλαιότερα. [Αλήθεια, ποια χρονιά είχες μπει εσύ;]

Το Χημικό - κρίνοντας από'μένα - είναι ενδιαφέρουσα επιλογή, αλλά δύσκολα ανταποκρίνεται στα γούστα όσων αρχικά θέλουν Ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Φέτος ήρθε και η δική μου σειρά να δώσω πανελήνιες! Ακολουθώ τη θετική κατεύθυνση και θέλω να περάσω Ιατρική. Το θέμα μου όμως είναι ότι ενώ είμαι αρκετά καλή στα περισσότερα μαθήματα, αντιμετωπίζω πολλές δυκολίες στα Μαθηματικά και στη Φυσική Κατεύθυνσης . Βασικά αισθάνομαι σαν να μην τα καταλαβαίνω καθόλου και αυτό με έχει αγχώσει πάρα πολύ σε σημείο που να λέω ότι δεν θα πετύχω το στόχο μου (και είναι ακόμα Σεπτέμβριος).:( Για το λόγο αυτό προσπαθώ να βρω και άλλες εναλλακτικές σχετικά με το τι σχολές θα δηλώσω. Όμως, αυτό που θα περάσω θα ήθελα να έχει κάποια σχέση με ιατρική, τουλάχιστον όσο το δυνατό γίνεται. Μπορεί η ιατρική να είναι αυτό που θέλω, αλλά πρέπει να βρω και άλλες λύσεις, όμως δεν ξέρω τι :/:

Νοσηλευτικη,η καλυτερη επιλογη.Και με δυνατοτητα κατατακτηριων επειτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Νοσηλευτικη,η καλυτερη επιλογη.Και με δυνατοτητα κατατακτηριων επειτα.

ΝΑΙ.Νοσηλευτικη και κατατακτηριες και ιατρικη και αγροτικο και αναμονη για ειδικοτητα και ειδικοτητα.
Στα 40 θα αρχίσει να δουλεύει.Στα 45 θα κάνει και παιδί.Τέλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
ΝΑΙ.Νοσηλευτικη και κατατακτηριες και ιατρικη και αγροτικο και αναμονη για ειδικοτητα και ειδικοτητα.
Στα 40 θα αρχίσει να δουλεύει.Στα 45 θα κάνει και παιδί.Τέλεια.

Yπαρχει καποιος νομος που της απαγορευει να δουλευει ως νοσοκομα ταυτροχρονα;Στα 22 χρηματακια θα βγαζει.

Τελος,το νοσηλευτικο προσωπικο διαμορφωνει ετσι τις ωρες ωστε να παρακολουθουν στη σχολη οσοι νοσηλευτες εχουν περασει με κατατακτηριες.

Στα 35 θα ειναι ετοιμη γιατρος και με παιδια και με μπακγραουντ νοσηλευτριας που της δινει σημαντικο ατου σε πρακτικο επιπεδο εναντι των γιατρων.Χρονια τωρα εκατονταδες νοσηλευτες τον εχουν επιχειρησει αυτο το μοτιβο και τα εχουν καταφερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Yπαρχει καποιος νομος που της απαγορευει να δουλευει ως νοσοκομα ταυτροχρονα;Στα 22 χρηματακια θα βγαζει.

Τελος,το νοσηλευτικο προσωπικο διαμορφωνει ετσι τις ωρες ωστε να παρακολουθουν στη σχολη οσοι νοσηλευτες εχουν περασει με κατατακτηριες.

Στα 35 θα ειναι ετοιμη γιατρος και με παιδια και με μπακγραουντ νοσηλευτριας που της δινει σημαντικο ατου σε πρακτικο επιπεδο εναντι των γιατρων.Χρονια τωρα εκατονταδες νοσηλευτες τον εχουν επιχειρησει αυτο το μοτιβο και τα εχουν καταφερει.

Καλά.Νόμος δεν υπάρχει αλλά πρακτικά δεν γίνεται.
Και για το αν στα 35 θα είναι έτοιμη γιατρός θα μπορούσα να βάλω στοίχημα πως δε θα είναι.
18+ 4 χρόνια νοσηλευτική + 1 χρόνο για κατατακτήριες +6 χρόνια ιατρική +1 χρόνο χοντρικά για αγροτικό κλπ + 3 χρόνια αναμονή(και λίγα μπορεί να λέω για κάποιες ειδικότητες) + 4 χρόνια η ειδικότητα=37 ετών βγαίνει γιατρός στην κοινωνία.Και μέχρι να αποκατασταθεί ή να μπει στο επάγγελμα βάλε άλλα 1-2 χρόνια.
Καλά 40.
Μετά όλη η ζωή είναι μπροστά της.

Μόνο αν έχει τρέλα κανείς με την ιατρική αξίζει να το κάνει νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά.Νόμος δεν υπάρχει αλλά πρακτικά δεν γίνεται.
Και για το αν στα 35 θα είναι έτοιμη γιατρός θα μπορούσα να βάλω στοίχημα πως δε θα είναι.
18+ 4 χρόνια νοσηλευτική + 1 χρόνο για κατατακτήριες +6 χρόνια ιατρική +1 χρόνο χοντρικά για αγροτικό κλπ + 3 χρόνια αναμονή(και λίγα μπορεί να λέω για κάποιες ειδικότητες) + 4 χρόνια η ειδικότητα=37 ετών βγαίνει γιατρός στην κοινωνία.Και μέχρι να αποκατασταθεί ή να μπει στο επάγγελμα βάλε άλλα 1-2 χρόνια.
Καλά 40.
Μετά όλη η ζωή είναι μπροστά της.

Μόνο αν έχει τρέλα κανείς με την ιατρική αξίζει να το κάνει νομίζω.

Ξεχνας 3 βασικα. Πρωτον δεν εχουν ολες οι ειδικοτητες αναμονη. Επιπλεον μπορει μια ειδικοτητα που τωρα εχει μεγαλη αναμονη σε καποια χρονια να μην εχει καθολου. Εξαλου μεχρι το σταδιο της ειδικοτητας θα περασει καιρος...
Δευτερον ο ειδικευομενος γιατρος πληρωνεται και σχετικα καλα με βαση την σημερινη οικονομικη κατασταση.
Τριτον το αγροτικο δεν ειναι πια υποχρεωτικο.

ΥΓ Υπαρχει και η λυση του εξωτερικου για ειδικοτητα. Και φανταζομαι θα εχεις ακουσει οτι πληρωνονται πολυ καλα στα ξενα νοσοκομεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ξεχνας 3 βασικα. Πρωτον δεν εχουν ολες οι ειδικοτητες αναμονη. Επιπλεον μπορει μια ειδικοτητα που τωρα εχει μεγαλη αναμονη σε καποια χρονια να μην εχει καθολου. Εξαλου μεχρι το σταδιο της ειδικοτητας θα περασει καιρος...
Δευτερον ο ειδικευομενος γιατρος πληρωνεται και σχετικα καλα με βαση την σημερινη οικονομικη κατασταση.
Τριτον το αγροτικο δεν ειναι πια υποχρεωτικο.

Τα ξέρω όλα αυτά.Και οι ειδικότητες που δεν έχουν αναμονή είναι ελάχιστες.Κάτι γενική ιατρική και κάτι τέτοιες που δεν έχουν ζήτηση.Και στο μέλλον μη γίνουν και χειρότερα.Από τη σλοβακία και τη ρουμανία μιλούνια έρχονται οι γιατροί κάθε χρόνο.
Με αυτά που αναφέρεις πως παίρνουν στην ειδικότητα δε μπορείς να κάνεις οικογένεια.Ισα ισα να την βγάζεις είναι.
Μέχρι πόσο χρονών θα σπουδάζει?Και στην τελική πότε θα ζήσει και λίγο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Καλά.Νόμος δεν υπάρχει αλλά πρακτικά δεν γίνεται.
Και για το αν στα 35 θα είναι έτοιμη γιατρός θα μπορούσα να βάλω στοίχημα πως δε θα είναι.
18+ 4 χρόνια νοσηλευτική + 1 χρόνο για κατατακτήριες +6 χρόνια ιατρική +1 χρόνο χοντρικά για αγροτικό κλπ + 3 χρόνια αναμονή(και λίγα μπορεί να λέω για κάποιες ειδικότητες) + 4 χρόνια η ειδικότητα=37 ετών βγαίνει γιατρός στην κοινωνία.Και μέχρι να αποκατασταθεί ή να μπει στο επάγγελμα βάλε άλλα 1-2 χρόνια.
Καλά 40.
Μετά όλη η ζωή είναι μπροστά της.

Μόνο αν έχει τρέλα κανείς με την ιατρική αξίζει να το κάνει νομίζω.

Ε κανεις καποια σημαντικα λαθη.Και πρακτικα γινεται και απο ολα.Οπως ειπα,υπαρχει διευκολυνση απο την υπηρεσια.

Το αγροτικο δεν θα το χρειαστει,γιατι ηδη θα ειναι διορισμενη ως νοσοκομα (-1 χρονο )

3 χρονια για αναμονη ειναι υπερβολικα πολλα.Μπες αυτη τη στιγμη που μιλουμε να δεις τις αναμονες.Αυτη τη στιγμη.Στην πλειοψηφια των ειδικοτητων σε 1 χρονο θα εχει βρει θεση.Προφανως,δεν μιλαω για πλαστικη χειρουργικη αλλα για ειδικοτητες που θα μπορει να ανταπεξελθει εχοντας ηδη οικογενεια.

Πολλα μαθηματα θα της αναγνωριστουν στη σχολη.Κοινως δεν θα τα επαναλαβει.Καποιο χρονο δεν θα κερδισει απο κει;

Δεν ειπα οτι ειναι ευκολο.Καθολου ευκολο δεν ειναι να πας αθηνα-θεσ/νικη μεσω αεροδρομιου ηρακλειου.Αλλα αυτα τα χρονια θα δουλευει και θα αυτοσυντηρειται ανετα.Κατι που ειναι και το νοημα σημερα νομιζω.Εξ'αλλου κανεις ιατρος με ονομα ετσι οπως το εννοεις δεν ειναι κατω των 55.Ολοι απο καπου ξεκινουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

frpan96

Νεοφερμένος

Η frpan96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές :) Εχω αρχισει ηδη να σκεφτομαι ολα οσα μου προτείνατε και μέχρι στιγμής τείνω περισσότερο προς βιολογικό και φαρμακευτική. Το κομμάτι της έρευνας μου φαινεται πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να του δώσω μια ευκαιρία, για αυτό θα δηλώσω σχολές που μπορούν να με βοηθήσουν να το κάνω.

Καλή επιτυχία σε όσους δίνουν φέτος! Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george91095

Νεοφερμένος

Ο george91095 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές :) Εχω αρχισει ηδη να σκεφτομαι ολα οσα μου προτείνατε και μέχρι στιγμής τείνω περισσότερο προς βιολογικό και φαρμακευτική. Το κομμάτι της έρευνας μου φαινεται πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να του δώσω μια ευκαιρία, για αυτό θα δηλώσω σχολές που μπορούν να με βοηθήσουν να το κάνω.

Καλή επιτυχία σε όσους δίνουν φέτος! Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια :D
Άν θες όντως να περάσεις ιατρική, κάνε τα πάντα για να περάσεις. Δε λεώ, καλό είναι να σκεφτόμαστε εναλλακτικές σε περίπτωση αποτυχίας, αλλά ας επικεντρωνόμαστε στον στόχο μας!
Καλό κουράγιο την φετινή χρονιά και καλή επιτυχία στις εξετάσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

When the night

Νεοφερμένος

Ο When the night αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θελω να περασω διατροφη και διαιτολογια.Είμαι ασχετος με την χημεια.Θα τα καταφερω τα μαθηματα αν δωσω προσοχη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

zodkos

Νεοφερμένος

Ο zodkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Yπαρχει καποιος νομος που της απαγορευει να δουλευει ως νοσοκομα ταυτροχρονα;Στα 22 χρηματακια θα βγαζει.

Τελος,το νοσηλευτικο προσωπικο διαμορφωνει ετσι τις ωρες ωστε να παρακολουθουν στη σχολη οσοι νοσηλευτες εχουν περασει με κατατακτηριες.

Στα 35 θα ειναι ετοιμη γιατρος και με παιδια και με μπακγραουντ νοσηλευτριας που της δινει σημαντικο ατου σε πρακτικο επιπεδο εναντι των γιατρων.Χρονια τωρα εκατονταδες νοσηλευτες τον εχουν επιχειρησει αυτο το μοτιβο και τα εχουν καταφερει.

Δε νορίζω να υπάρχουν πολλοί φοιτητές ιατρικής που θα δέχονταν να δουλέψουν ως νοσηλευτές . Μάλλον τους σνομπάρουν τους νοσηλευτές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Δε νορίζω να υπάρχουν πολλοί φοιτητές ιατρικής που θα δέχονταν να δουλέψουν ως νοσηλευτές . Μάλλον τους σνομπάρουν τους νοσηλευτές

So fucking true.

Οι φοιτητές ιατρικής θεωρούν τους νοσηλευτές ως την τελευταία αλυσίδα στην τροφική αλυσίδα του νοσοκομείου.

Έλα, όμως, που όταν βρεθούν σε δύσκολη κατάσταση, ο νοσηλευτής θα τους ξελασκάρει (στο 95% των περιπτώσεων) και θα τον έχουν πιει ακαδημαϊκά, δεδομένου ότι όταν τελειώνουν την σχολή είναι εξοπλισμένοι με γνώσεις και δεξιότητες. Ιατρική δεν είναι μόνο η θεωρία, αλλά και η τέχνη. Και την τέχνη, σε πολύ μεγάλο βαθμό, την κατέχουν οι νοσηλευτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Παιδια, για καποιον που ειναι αριστος στη Βιολογια, αλλα ετσι και ετσι στα υπολοιπα θετικα, ποια παραιατρικη σχολη θα προτεινατε? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top