[24/5/2013] Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 54)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 30 55.6%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 14 25.9%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 5 9.3%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 3 5.6%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 1.9%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Και ποιός δεν θέλει να γράψει καλά ; Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν , ειδικά όταν έχεις και το άγχος σου .
Όσο για αυτό που είπες (γιατί το έχεις ξαναπεί σε άλλο θέμα) ότι διάβασες μόνο το Πάσχα και πήγες και έγραψες τέλεια δεν νομίζω να το εννοείς ... Τέτοια ψέματα λέγονται και πολλοί θεωρούν ότι η Διοίκηση είναι ένα γελοίο μάθημα που με λίγο διάβασμα καταφέρνεις και γράφεις !!! Άλλωστε εσύ το είπες είναι ένα μάθημα σαν όλα τα άλλα ...

Δεν θελουν ολοι να γραψουν καλα.Υπαρχουν πολλοι που αδιαφορουν εντελως.Οσο αφορα για μενα,δεν εχω κατι να αποδειξω σε σενα καο στον.καθενα εδω μεσα..ενα μονο θα πω..Μάρτυρες είναι και η οικογένεια μου και οι καθηγητές μου.Εγω πάνω απο 1 ωρα την ημερα δεν διαβασα ποτε και ειδικα αοδε μεχρι το πασχα ειχα βγαλει τα 3/4 του πρωτου κεφαλαιου μονο. Μονο το πασχα καθομουν και διαβαζα 3-4 ωρες την ημερα αοδε για να το βγαλω ολο.τελικο αποτελεσμα 19,7 και συνολοκα 17.5 χιλιαδες μοριακια!το μαθημα δεν ειναι γελοιο απλα ειναι 50 σελιδες.απαξ και μπορεσεις να τις μαθεις αριστευεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Και από που κι'ωσπού θεωρείται αυτό το Σ-Λ παγίδα?

Όσο αφορά αυτό που λες fockos δεν ισχύει. Όποιος θέλει να γράψει 20, διαβάζει και γράφει.
Εγώ όλη τη χρονιά είχα βγάλει το 1ο κεφάλαιο και όχι ολόκληρο. Έκατσα λοιπόν το πάσχα και το έβγαλα όλο το βιβλίο.
Είναι ένα μάθημα όπως όλα τα άλλα. Επίσης, είναι ένα μάθημα που σε ανεβάζει πολύ.
Είναι αδικαιολόγητο όμως να σου πέφτουν 3 ερωτήσεις εκ των οποίων οι 2 ήταν ΚΑΡΑΣΟΣΑΡΕΣ και η άλλη ήταν από το κεφάλαιο που μόλις απο το 2011 έχει μπεί στην ύλη μας, πολύ απλά Σ-Λ και πολλαπλής που ακόμα και ένας αδιάβαστος μπορούσε να γράψει και να βγαίνουν και να λένε για ΑΝΤΙΣΟΣ και για ΠΑΓΙΔΕΣ.

Φίλε μου δεν ειναι το ίδιο όλοι με σένα. Εσυ μπορει να έχεις την ικανότητα να απομνημονευεις εγω δεν την έχω και για να μάθω κατι πρέπει να το κάνω επαναλήψεις. Αυτο που λέω ειναι ότι δεν επιτρεπεται κάποιος που δίνει Πανελλαδικές να μην γραφει πάνω απο 19 στο μάθημα αυτο. Εσυ αν το κατάφερες αυτο μπράβο σου αλλα δε μπορούν να το κάνουν αυτο όλα τα παιδια . Οι περισσοτεροι δεν ειναι σαν και εσένα αλλα σαν και εμένα.

Ο λόγος που πέρασα ιατρικη κατατακτηριες ήταν επειδή διάβασα άριστα τα ευκολα..Και επιφανειακά τα δύσκολα ... Και άφησα τα δύσκολα για τους άλλους.


Για αυτο λέω στα παιδια να διαβάσουν το αοδε τέλεια ώστε να ει αι σίγουρα για έναν άριστο βαθμο και ας κλέψουν λίγο το χρόνο απο την φυσικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Δεν θελουν ολοι να γραψουν καλα.Υπαρχουν πολλοι που αδιαφορουν εντελως.Οσο αφορα για μενα,δεν εχω κατι να αποδειξω σε σενα καο στον.καθενα εδω μεσα..ενα μονο θα πω..Μάρτυρες είναι και η οικογένεια μου και οι καθηγητές μου.Εγω πάνω απο 1 ωρα την ημερα δεν διαβασα ποτε και ειδικα αοδε μεχρι το πασχα ειχα βγαλει τα 3/4 του πρωτου κεφαλαιου μονο. Μονο το πασχα καθομουν και διαβαζα 3-4 ωρες την ημερα αοδε για να το βγαλω ολο.τελικο αποτελεσμα 19,7 και συνολοκα 17.5 χιλιαδες μοριακια!το μαθημα δεν ειναι γελοιο απλα ειναι 50 σελιδες.απαξ και μπορεσεις να τις μαθεις αριστευεις.

ΟΚ αφού το πιστεύεις ... :) Δεν με απασχολεί και ιδιαίτερα να αποδέιξω ότι αυτός ο τρόπος διαβάσματος στο συγκεκριμένο μάθημα δεν ισχύει . Και αν ακόμη έγινε με εσένα , είναι μία εξαίρεση και όχι ο κανόνας ...
Όσο για αυτό που είπες ότι κάποιοι αδιαφορούν και δεν θέλουν συνειδητά να γράψουν καλά , θα διαφωνήσω . Κανένας δεν αδιαφορεί για το μέλλον του και όταν έρχεται η ώρα των εξετάσεων όλοι τρέχουν μήπως και γράψουν κάτι από τα SOS ή κοιτάνε των ώρα των εξετάσεων αριστερά και δεξιά μήπως τους πει κάποιος κανένα Σ-Λ . Όλοι έχουμε δώσει και τα ξέρουμε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Και ποιός δεν θέλει να γράψει καλά ; Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν , ειδικά όταν έχεις και το άγχος σου .
Όσο για αυτό που είπες (γιατί το έχεις ξαναπεί σε άλλο θέμα) ότι διάβασες μόνο το Πάσχα και πήγες και έγραψες τέλεια δεν νομίζω να το εννοείς ... Τέτοια ψέματα λέγονται και πολλοί θεωρούν ότι η Διοίκηση είναι ένα γελοίο μάθημα που με λίγο διάβασμα καταφέρνεις και γράφεις !!! Άλλωστε εσύ το είπες είναι ένα μάθημα σαν όλα τα άλλα ...
Γιατί να λέει ψέματα;
Εγώ πέρυσι είχα βγάλει το 1ο κεφ του ΑΟΔΕ τον Φεβρουάριο ή Ιανουάριο και μετά το ξανάπιασα στα χέρια μου 1 βδομάδα πριν δώσω. Αποτέλεσμα 20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Εγώ πέρυσι είχα βγάλει το 1ο κεφ του ΑΟΔΕ τον Φεβρουάριο ή Ιανουάριο και μετά το ξανάπιασα στα χέρια μου 1 βδομάδα πριν δώσω. Αποτέλεσμα 20.

Συγχαρητήρια !!! Εμένα γιατί μου το λές ;
Άποψη μου είναι ότι η Διοίκηση δεν βγαίνει με μία ώρα διάβασμα per day , μετά το Πάσχα .
Πολλοί θέλουν να διαβάζουν από νωρίς γιατί δεν προλαβαίνουν να τα αφομοιώσουν .
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(Όσο για τα δύο τελευταία κεφάλαια τί έκανες ; Γιατί το πρώτο είναι λίγες σελίδες !!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Συγχαρητήρια !!! Εμένα γιατί μου το λές ;
Άποψη μου είναι ότι η Διοίκηση δεν βγαίνει με μία ώρα διάβασμα per day , μετά το Πάσχα .
Πολλοί θέλουν να διαβάζουν από νωρίς γιατί δεν προλαβαίνουν να τα αφομοιώσουν .
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(Όσο για τα δύο τελευταία κεφάλαια τί έκανες ; Γιατί το πρώτο είναι λίγες σελίδες !!!)

Μάλλον υπήρξε παρερμήνυεση. Είπα ότι πρίν το πάσχα η συνολική προετοιμασία μου για τις πανελλήνιες (όλα τα μαθήματα) δεν ξεπερνούσε την μια ώρα/ημέρα.
Συγκεκριμένα στο ΑΟΔΕ, μέχρι το Πάσχα είχα βγάλει μόνο το 1ο κεφάλαιο (και αυτό όχι ολόκληρο) και κάθισα μέσα στο Πάσχα και το έβγαλα όλο.
Μάλιστα σε αυτές τις 10 μέρες κατάφερα να το κουτσοβγάλω και επανάληψη.

Δεν είναι και δα τόσο δύσκολο και ακατόρθωτο όσο το εμφανίζεις.
Επαναλαμβάνω 50 σελίδες είναι. Ρώτα τους θεωρητικάριους για πότε μαθαίνουν 50 σελίδες! :P Θα γελάσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Συγχαρητήρια !!! Εμένα γιατί μου το λές ;
Στο λέω επειδή χαρακτήρισες τον άλλον ψεύτη..
Άποψη μου είναι ότι η Διοίκηση δεν βγαίνει με μία ώρα διάβασμα per day , μετά το Πάσχα .
Πολλοί θέλουν να διαβάζουν από νωρίς γιατί δεν προλαβαίνουν να τα αφομοιώσουν .
Συμφωνώ
(Όσο για τα δύο τελευταία κεφάλαια τί έκανες ; Γιατί το πρώτο είναι λίγες σελίδες !!!)
Το 2ο έχει 3-4 σελίδες.
Στο 3ο ρίσκα επειδή δεν έμαθα αυτολεξεί ότι μπήκε στις προηγούμενες πανελλαδικές + στον οεφε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Συγχαρητήρια !!! Εμένα γιατί μου το λές ;
Άποψη μου είναι ότι η Διοίκηση δεν βγαίνει με μία ώρα διάβασμα per day , μετά το Πάσχα .
Πολλοί θέλουν να διαβάζουν από νωρίς γιατί δεν προλαβαίνουν να τα αφομοιώσουν .
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(Όσο για τα δύο τελευταία κεφάλαια τί έκανες ; Γιατί το πρώτο είναι λίγες σελίδες !!!)


Ρε δεν ειναι τιποτα το ΑΟΔΕ. Εγω προσωπικα διαβαζα μονο Δευτερες και Πεμπτες (τοτε ειχαμε ΑΟΔΕ τις επομενες μερες) κανα μισαωρο, ( το πασχα,χριστουγεννα,διακοπες,σαββατοκυριακα, αλλες καθημερινες τιποτα) και στο τελος απλα διαβασα αυτες τις 1,5 μερες που ειχαμε. Δεν χρειαζεται ΤΟ διαβασμα που λετε ουτε φροντιστηρια! πανω απο 19 γραφεις ανετα και χωρις πολυ διαβασμα (με την προϋποθεση να διαβαζες ολη τη χρονια λιγο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosmon1994

Νεοφερμένος

Ο giorgosmon1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ με κανέναν από όσους λέτε ότι βγαίνει με λίγο διάβασμα...
Εμένα μου βγάλε την ψυχή μέχρι να μάθω να τα λέω όπως ακριβώς τα λέει μέσα. Μέχρι και πριν 20 μέρες καθόμουν να το μαθαίνω γιατί δεν έβγαινε.
Άμα ήταν τόσο εύκολο όλοι της τεχνολογικής θα το αγαπούσανε.
Αν δειτε τα ποσοστά επιτυχίας(18 έως 20) πέρυσι θα δείτε ότι είναι 30%. Δηλαδή το άλλο 70% δεν έποιασε 18-20
(αν και λέτε ότι είναι εύκολο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ με κανέναν από όσους λέτε ότι βγαίνει με λίγο διάβασμα...
Εμένα μου βγάλε την ψυχή μέχρι να μάθω να τα λέω όπως ακριβώς τα λέει μέσα. Μέχρι και πριν 20 μέρες καθόμουν να το μαθαίνω γιατί δεν έβγαινε. Άμα ήταν τόσο εύκολο όλοι της τεχνολογικής θα το αγαπούσανε.
Αν δειτε τα ποσοστά επιτυχίας(18 έως 20) πέρυσι θα δείτε ότι είναι 30%. Δηλαδή το άλλο 70% δεν έποιασε 18-20
(αν και λέτε ότι είναι εύκολο)

Συμφωνώ απόλυτα ... Η διοίκηση είναι το χειρότερο μάθημα που υπάρχει στην Τεχνολογική Κατεύθυνση .
Τα μόνα θετικά είναι , για εμένα προσωπικά , ότι δεν με έριξε στο γενικό και ότι δεν θα το ξαναδώ ποτέ ...
Άλλωστε , σε αυτό το μάθημα κόβουν με το παραμικρό .
Μία λέξη να μην γράψεις όπως ακριβώς την λέει μέσα στο βιβλίο (ούτε καν βοήθημα) σε κόβουν χωρίς να το καταλάβεις ...
Τώρα τί λένε οι υπόλοιποι δεν θέλω άλλο να το ζαλίσω , γιατί θα αρχίσουν και τις αναφορές και δεν έχει νόημα στην τελική .:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν δειτε τα ποσοστά επιτυχίας(18 έως 20) πέρυσι θα δείτε ότι είναι 30%. Δηλαδή το άλλο 70% δεν έποιασε 18-20
(αν και λέτε ότι είναι εύκολο)

18 - 20 33,80%
15 - 17,9 19,98%

Αυτό μας κάνει 34+20=54% πάνω από τους μισούς μαθητές έγραψαν από 15 και πάνω, που είναι τεράστιο ποσοστό για πανελλήνιες, συνεπώς είναι εύκολο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Μην τρελαθουμε ρε παιδια, το ΑΟΔΕ δυσκολο? Λιγο διαβασμα θελει και καθαρισες, το αγαπημενο μου μαθημα ηταν οντως, αφου με λιγο διαβασμα παιρνεις μεγαλο βαθμο, πανω απο 19.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Δεν είναι και δα τόσο δύσκολο και ακατόρθωτο όσο το εμφανίζεις.
Επαναλαμβάνω 50 σελίδες είναι. Ρώτα τους θεωρητικάριους για πότε μαθαίνουν 50 σελίδες! :P Θα γελάσουν!

Και είναι σωστό για κάποιον που έχει τόσα πρακτικά μαθήματα όπως Φυσική , Οικονομία , Μαθηματικά Γενικής και Κατεύθυνσης να βγάζει και ένα τόσο θεωρητικό μάθημα ; Είναι θέμα χαρακτήρα .
Αν κάποιος τα καταφέρνει στην παπαγαλία από μικρός , καλά γράφει στη διοίκηση ... Για τους υπόλοιπους ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Επιτρέψτε και σε μένα να πω τα εξής :
Το ΑΟΔΕ , καλώς ή κακώς, έχει μετατραπεί σε μάθημα αποστήθισης. Άρα, ο καθένας ανάλογα με τις ικανότητές του στην αποστήθιση, αξιολογεί το βαθμό δυσκολίας του. Πάντως να σημειώσω ότι αν και οι συατάσεις είναι να το μαθαίνετε κατά λέξη, εντούτοις στη βαθμολόγηση δεν υπάρχει τόσο μεγάλη αυστηρότητα όπως περιγράφεται.
Εγώ θα σας πω ένα μόνο, που για μένα έχει πολύ μεγάλη αξία : Το ΑΟΔΕ επβραβεύει κατά 99% τον καλά διαβασμένο μαθητή. Σε αντίθεση με άλλα μαθήματα όπου μπορεί να έχεις λύσει χιλιάδες ασκήσεις και να βρεθείς μπροστά σε κάτι ... εξωγήινο στις πανελλαδικές και να χάσεις μονάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Καθηγήτριά μου!:clapup:
Για 'μένα η καλύτερη που υπάρχει!Με έκανε να αγαπήσω τις ΑΟΘ και να θέλω να είμαι σε οικονομική σχολή!Απλά εξαιρετική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top