[24/5/2013] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 30 75.0%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 1 2.5%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 5.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
ευκολα 19 οποιος ξερει
θα ανεβουν οι βασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
ριχνω πολυ γελιο στο ischool.
Eιλικρινα...
Τα θεματα δεν ηταν ευκολα ηταν παρα πολλα με τσιμπημενο Γ3 και θεωρημα Δ.
Ειλικρινα ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ για να τα λυσω ολα..:confused::confused:
Δεν το ειχα ξαναπαθει αυτο..:redface::redface:

Πηγα στο φροντιστηριο και μου ειπαν πως τα θεματα ηταν τσιμπημενα και για καλα προετοιμασμενους με πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ επεξηγηση..Δεν ξερω πως τα ειδατε εσεις αλλα ετσι λενε και οσοι εχω μιλησει..
Μαλιστα μου ειπε πως με μεγαλα φροντιστηρια που εχει μιλησει στην Αθηνα και με γνωστους πολλα παιδια δεν προλαβαν καν να πανε στο θεμα Δ ποσο μαλλον να το ολοκληρωσουν.Οποτε τι λεμε?

Βεβαια στο ischool ειμαστε οι πιο γαματοι:P

Εχω γραψει αρκετα καλα και ειμαι ευχαριστημενη με τον εαυτο μου δεδομενο των θεματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Έχασα το tRNA, είμαι κάπου στο 19-19,2, είναι ένας πολύ καλός βαθμός αλλά είμαι φουλ απογοητευμένος. Ήθελα καθαρό 20 για να έχω ελπίδες για Ιατρική ΑΠΘ και δεν το έγραψα. Ο Νο1 στόχος χάθηκε και τώρα πάμε για τους υπόλοιπους...
σωστά,τι να πουν κι αυτοί που γράψαν 18,99....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MixLazarKal

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
εχασα μονο τα τμηματα του dna μετα απο την επιδραση ecori γτ ειπα 4.. και στο β τις 2-3 γραμμες που μιλανε για συνεχη εγχυση λεμφοκυτταρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
αυτό που πάντα μα ΠΑΝΤΑ όλοι εδώ μέσα σε κάθε μάθημα (και στα δύσκολα μάλιστα) ψηφίζουν 18-20 ότι έγραψαν;
θα ψηφίσω κι εγώ 18-20 τώρα εδώ βιολογία να τελειοποιηθεί το τρολλάρισμα (δεν είμαι θετική :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Οποιος γράψει κάτω απο 19.9 με τέτοια γελοια θέματα της τελευταίας δεκαετίας, απλά ήταν τουρίστας όλη τη χρονιά.


Επαναλαμβάνεσαι συνέχεια...Ακόμα και αστείο να φαινόταν σε μερικούς αρχικά,τώρα κατάντησε πολύ βαρετό και ανόητο.

αυτό που πάντα μα ΠΑΝΤΑ όλοι εδώ μέσα σε κάθε μάθημα (και στα δύσκολα μάλιστα) ψηφίζουν 18-20 ότι έγραψαν;
θα ψηφίσω κι εγώ 18-20 τώρα εδώ βιολογία να τελειοποιηθεί το τρολλάρισμα (δεν είμαι θετική :P )

Εσύ δεν ήσουν που έλεγες ότι δε θα μπαίνεις καθόλου μέσα, ότι κανενας στο σπιτι σου δε θα σου μιλουσε, οτι ειστε σε κατασταση συναγερμου και αλλα τετοια?Ηξερες απο την αρχη οτι παρουσιαζονται υψηλοι βαθμοι και ομως μπηκες να τα δεις.Και εκτος απο αυτο κανεις και χαζομαρες βαζοντας ψηφο σε μαθηματα που δεν εδωσες.Πολυ εξυπνο εκ μερους σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Σύμφωνα με τις λύσεις του Βακάλη, έπρεπε να γράψουμε όλα τα χαρακτηριστικά του γενετικού κώδικα για να απαντήσουμε στο Δ2; :|

2 μονάδες έπιανε η επεξήγηση, τι άλλο να θέλανε εκτός από πορεία μεταγραφής, κωδικώνια έναρξης / λήξης και συμπληρωματικότητα RNA/DNA?

Κατά τ' άλλα καλά θεματάκια ήταν, υπολογίζω ένα -3/100 καλού κακού γιατί πάντα χάνω κάτι από αιτιολογήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Και εγώ αυτά έγραψα. Αναμένουμε...

Κάτι άλλο:
Στο Γ3 έγραψα σαν ένα παράγοντα την μετάλλαξη. Λέτε να μου το πάρουν σωστό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Εσύ δεν ήσουν που έλεγες ότι δε θα μπαίνεις καθόλου μέσα, ότι κανενας στο σπιτι σου δε θα σου μιλουσε, οτι ειστε σε κατασταση συναγερμου και αλλα τετοια?Ηξερες απο την αρχη οτι παρουσιαζονται υψηλοι βαθμοι και ομως μπηκες να τα δεις.Και εκτος απο αυτο κανεις και χαζομαρες βαζοντας ψηφο σε μαθηματα που δεν εδωσες.Πολυ εξυπνο εκ μερους σου...
τώρα εγώ πρέπει να ζητήσω συγγνώμη για το ότι δεν ημουν τοσο απολυτη τελικα σ'ενα θεμα που αφορα καθαρα εμενα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Πως πηγατε σημερα??? Φανταζομαι και ελπιζω καλα δεν ηταν πολυ δυσκολα, εμοιαζαν πολυ με τα περσινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
αιτια που δεν ισχυουν οι νομοι του μεντελ: οχι αλληλομορφα, μεταλλαξη, εξωσωματικη, αλλος πατερας απο αυτον των δεδομενων, διζυγωτια.
σας επιτρεπω να λιωσετε στα γελια!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Απ'όλα αυτά μόνο το όχι αλληλόμορφα δεν κατάλαβα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Απ'όλα αυτά μόνο το όχι αλληλόμορφα δεν κατάλαβα. :hmm:
θυμαμαι που κατι ελεγε κατω απο τον 2ο νομο μεντελ για μια προυποθεση ωστε να ισχυει...
(γιατι τα υπολοιπα-εκτος μεταλλάξης- ισχυουν?:whistle:. πραγματικα δεν ξερω γιατι θνησιγονα κ.λ.π. δεν μου περασαν ΚΑΝ απο το μυαλο:hmm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ισχύουν αλλά δεν αλλάζουν τους νόμους του Mendel. Με το άλλος πατέρας ξεράθηκα πάντως. Σόρρυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
λοιπον πολλαπλα αλληλομορφα, θνησιγονα, μη μονογονιδιακος χαρακτηρας, μεταλλαξη, γονιδια που εδραζονται στο ιδιο χρωμοσωμα ( αυτο που λεει κατω απο τον δευτερο νομο ;) ) συνεπικρατη, ατελως επικρατη.. διαλεγετε και γραφετε... Να τονισω εδω οτι ειναι πολυ ευκολο θεμα αυτο, στο βιβλιο ,μετα τους νομους του μεντελ, η επομενη ενοτητα εχει τιτλο " οταν τα γονιδια τροποποιουν τις αναλογιες τον νομων του Μεντελ" η κατι τετοιο και αναφερει 5 ακριβως περιπτωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
αιτια που δεν ισχυουν οι νομοι του μεντελ: οχι αλληλομορφα, μεταλλαξη, εξωσωματικη, αλλος πατερας απο αυτον των δεδομενων, διζυγωτια.
σας επιτρεπω να λιωσετε στα γελια!!;)
Μόλις έπεσα από την καρέκλα.

Σύμφωνα με τις λύσεις του Βακάλη, έπρεπε να γράψουμε όλα τα χαρακτηριστικά του γενετικού κώδικα για να απαντήσουμε στο Δ2;
Δε νομίζω ρε Ιάσονα, για 2 μόρια εγώ έγραψα κανόνες συμπληρωματικότητας και δικαιολόγησα τα άκρα (αντιπαράλληλο κλπ.).

Χαρακτηριστικά γενετικού κώδικα κλπ. έγραψα στην αιτιολόγηση του Δ3 που ήταν και βαρβάτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Ισχύουν αλλά δεν αλλάζουν τους νόμους του Mendel. Με το άλλος πατέρας ξεράθηκα πάντως. Σόρρυ.

λοιπον πολλαπλα αλληλομορφα, θνησιγονα, μη μονογονιδιακος χαρακτηρας, μεταλλαξη, γονιδια που εδραζονται στο ιδιο χρωμοσωμα ( αυτο που λεει κατω απο τον δευτερο νομο ;) ) συνεπικρατη, ατελως επικρατη.. διαλεγετε και γραφετε... Να τονισω εδω οτι ειναι πολυ ευκολο θεμα αυτο, στο βιβλιο ,μετα τους νομους του μεντελ, η επομενη ενοτητα εχει τιτλο " οταν τα γονιδια τροποποιουν τις αναλογιες τον νομων του Μεντελ" η κατι τετοιο και αναφερει 5 ακριβως περιπτωσεις

Μόλις έπεσα από την καρέκλα.


Δε νομίζω ρε Ιάσονα, για 2 μόρια εγώ έγραψα κανόνες συμπληρωματικότητας και δικαιολόγησα τα άκρα (αντιπαράλληλο κλπ.).

Χαρακτηριστικά γενετικού κώδικα κλπ. έγραψα στην αιτιολόγηση του Δ3 που ήταν και βαρβάτη.
Νομιζω ειναι και ασκηση του βιβλιου ποτε αλλαζουν οι αναλογιες...
Μου εχει τυχει σε ασκηση αυτο με τον πατερα και δεν μου ερχοταν εκεινη την στιγμη κατι αλλο:redface: Χαιρομαι που σας εφτιαξα τη διαθεση!:D
Δηλαδη παιρνω 1/5(μεταλλαξη)ε?:confused:
Παντως τοσα χρονια σχολικη καριερα, 1η φορα βλεπω 12 και 14 μορια σε ενα ερωτημα!:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GivAS

Νεοφερμένος

Ο GivAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ , ενώ πήρα 2 περιπτώσεις στο Γ2 , κατάφερα ( άγνωστο το πως) να απορρίψω την αυτοσωμική .... Πόσο λέτε να μου κόψουν ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Λύσεις από ΠΕΒ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
έτυχε τώρα να έχω νετ κι έβλεπα τις απαντήσεις σας...
τι κινέζικα κάνατε μια χρονιά βρε παιδιά; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top