[20/5/2013] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 58)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 35 60.3%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 13 22.4%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 2 3.4%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 2 3.4%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 6 10.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Να πεις για τον Λινναιο αυτον καθαυτον, obviously not. Αλλα να γραψεις οτι το τυπολογικο κριτηριο εφαρμοζεται και για τα ειδη, αυτα που μοιαζουν μεταξυ τους αποτελουν ενα γενος κλπ κλπ ναι...
Εγώ τα έγραψα αυτά στο Δ1.
Σκέφτηκα να τα βάλω και στο Δ3 αλλά είπα αρκούν μια φορά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Εγώ τα έγραψα αυτά στο Δ1.
Σκέφτηκα να τα βάλω και στο Δ3 αλλά είπα αρκούν μια φορά! :D

Δεν χριάζονταν στο Δ1, αν και το να γράψεις παραπάνω δεν προσμετράται αρνητικά. Αυτό που χρειαζόταν στο Δ1 είναι το να αναφέρεις την σχέση του μήκους των κλάδων, με την εξελικτική συγγένεια που εμφανίζουν οι οργανισμοί και το τι σημαίνει το σημείο τομής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Βιολογία και να γράψεις παραπάνω δε σου κόβουν, αρκεί να γράψεις αυτά που χρειάζεται.
Στη συγκεκριμένη ερώτηση, τη χυμική ήθελε. Αν έγραφες και το 1ο στάδιο, κλάιν δε πρόκειται να σου κόψουν τίποτα.
Πχ και στην ομοιόσταση, ξέρω αρκετούς που έγραψαν και το παράδειγμα με τους 36.6 και όλη τη διαδικασία. Και που το έγραψαν δεν τρέχει κάτι, δε πρόκειται να σου κόψουν κάτι :)

Μακάρι να είναι έτσι γιατί αυτό με το παραπάνω το έκανα κι εγώ στο Δ1. Δηλαδη δεν εγραψα μονο το σκυλος-λύκος αλλά συνέχισα μέχρι την πάπια. Με την σειρά δηλαδή τα περισσοτερο συγγενικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Παντως μαλακιες θεματα,δεν ξερω,φετος ως τωρα ποιοτικα γαμιουνται.

Στην εκθεση,θεμα που μας εβαζαν στην Πρωτη Δημοτικου.
Στην βιολογια,κανενα θεμα κρισης,απλως να ηξερες να κατεβασεις το αποσπασμα απο το βιβλιο και εισαι οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Μακάρι να είναι έτσι γιατί αυτό με το παραπάνω το έκανα κι εγώ στο Δ1. Δηλαδη δεν εγραψα μονο το σκυλος-λύκος αλλά συνέχισα μέχρι την πάπια. Με την σειρά δηλαδή τα περισσοτερο συγγενικα.

Κι εγώ το ίδιο, έτσι για την περίπτωση που το γραπτό μου πέσει σε κανέναν ούλτρα-παρ@ρα. Δεν ήταν απαραίτητο όμως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Παιδιά, η απάντηση στο Δ1 ποια είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Παντως μαλακιες θεματα,δεν ξερω,φετος ως τωρα ποιοτικα γαμιουνται.

Στην εκθεση,θεμα που μας εβαζαν στην Πρωτη Δημοτικου.
Στην βιολογια,κανενα θεμα κρισης,απλως να ηξερες να κατεβασεις το αποσπασμα απο το βιβλιο και εισαι οκ.

Ναι μωρέ, περιμένεις εσύ την Βιο γενικής για να σκεφτείς και να χρησιμοποιήσεις την κρίση σου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Τι μαλακια αυτο με την αμμωνια,με αναγκασε να γραψω ολο την αζωτοδεσμευση + λιπασματα + αμειψισπορα-αγραναπαυση
Νομιζω μονο αζωτοδεσμευση και αποικοδομηση ηθελε αφου εδινε και 6 μοναδες, αν ηθελε και τα αλλα θα επιανε 10 μοναδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Η άσκηση με τις πάπιες υπάρχει ακριβώς η ίδια στο βοήθημα του Μπαχαράκη. Μα ακριβώς η ίδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Παιδιά, η απάντηση στο Δ1 ποια είναι;

Εν συντομία: σκύλος-λύκος
Για αιτιολόγηση έπρεπε να αναφέρεις:
1) τι δηλώνει το σημείο τομής
2) τι δηλώνει το μήκος των κλάδων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Νομιζω μονο αζωτοδεσμευση και αποικοδομηση ηθελε αφου εδινε και 6 μοναδες, αν ηθελε και τα αλλα θα επιανε 10 μοναδες.

Καταρχας,ηταν λαθος διατυπωμενη η ερωτηση.Δεν ξερω τι σκατα ηθελε,εγω εγραψα οτι κομματι ειχε μεσα την λεξη ''αμμωνια'' :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hobo

Νεοφερμένος

Η hobo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
ποια ειναι η απαντηση στο ερωτημα.. Να εξηγήσετε τις διαδικασίες στην παραπάνω ανοσοβιολογική απόκριση, από τη
στιγμή που ενεργοποιούνται τα βοηθητικά Τ-λεμφοκύτταρα μέχρι την παραγωγή και την
έκκριση μεγάλης ποσότητας αντισωμάτων.............παντωσ στο φροντιστηριο ανοδοσ σθμπεριλαμβανοθν και το πρωτο σταδιο τησ ανοσοβιολογικησ αποκρισησ....αν δεν το γραπσουμε χανονται μορια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Εγώ στην ερώτηση με τον άνθρακα με την θερμοκρασία που έλεγε έκανα το λάθος να περιγράψω όλο το φαινόμενο του θερμοκηπίου.Θα μου πάρουν όλη την άσκηση λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
ποια ειναι η απαντηση στο ερωτημα.. Να εξηγήσετε τις διαδικασίες στην παραπάνω ανοσοβιολογική απόκριση, από τη
στιγμή που ενεργοποιούνται τα βοηθητικά Τ-λεμφοκύτταρα μέχρι την παραγωγή και την
έκκριση μεγάλης ποσότητας αντισωμάτων.............παντωσ στο φροντιστηριο ανοδοσ σθμπεριλαμβανοθν και το πρωτο σταδιο τησ ανοσοβιολογικησ αποκρισησ....αν δεν το γραπσουμε χανονται μορια?
Προφανώς και όχι. Στο βιβλίο μάλιστα αναφέρεται ξεκάθαρα ποιο στάδιο είναι αυτό "από τη στιγμή που ενεργοποιούνται τα βοηθητικά Τ-λεμφοκύτταρα" και είναι το στάδιο 2α, τουτέστιν χυμική ανοσία.

Καταρχας,ηταν λαθος διατυπωμενη η ερωτηση.Δεν ξερω τι σκατα ηθελε,εγω εγραψα οτι κομματι ειχε μεσα την λεξη ''αμμωνια''

Καλα έκανες, είσαι καλυμμένος απο παντού, αν και τώρα που το σκέφτομαι η αμειψεισπορά ή τεσπα όπως γράφεται, δεν αναφέρει την λέξη αμμωνία νομίζω



Γενικά πάντως ρε παιδιά για ΤΑ ΕΞΤΡΑ ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΝ (με την προϋπόθεση ότι είναι σωστά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Δεν χριάζονταν στο Δ1, αν και το να γράψεις παραπάνω δεν προσμετράται αρνητικά. Αυτό που χρειαζόταν στο Δ1 είναι το να αναφέρεις την σχέση του μήκους των κλάδων, με την εξελικτική συγγένεια που εμφανίζουν οι οργανισμοί και το τι σημαίνει το σημείο τομής.
Εγώ έγραψα εκείνα του Λινναίου, σχεδίασα ξανά το φυλογενετικό με τρόπο τέτοιο ώστε να φαίνονται ξεκάθαρα οι βαθμίδες ταξινόμησης, είπα ότι σκύλος και λύκος έχουν κοινό πρόγονο τον 4 στο ίδιο γένος κι άρα είναι πιο συγγενικοί απ τους υπόλοιπους που δεν έχουν τόσο πρόσφατο κοινό πρόγονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristi1111111

Νεοφερμένος

Η kristi1111111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πολύ!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hobo

Νεοφερμένος

Η hobo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
ευχαριστω για την απαντηση .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristi1111111

Νεοφερμένος

Η kristi1111111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
έπρεπε η t γράψεις η ερώτηση ήταν συνδυαστική..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Νομιζω μονο αζωτοδεσμευση και αποικοδομηση ηθελε αφου εδινε και 6 μοναδες, αν ηθελε και τα αλλα θα επιανε 10 μοναδες.

Μιας και το λες αναφερω μικρη λεπτομερεια να μου πειτε αποψη. Στο κομματι από την ατμοσφαιρικη αωτοδεσμευση δεν εγραψα το "ειτε με το ατμοσφαιρικο οξυγονο σχηματιζοντας νιτρικα ιοντα". Πήρα δηλαδή μονο το κομμάτι που αναφερόταν στην αμμωνια+εκκενωσεις+μεταφερονται με τη βροχη.
Ο καθηγητης μου μου ελεγε μη γραφεις περιττα, βαθμολογειται και η κριση σου κτλ κτλ...
Δεν ξέρω...Τελικα καλύτερα να τα γράφεις όλα και να σε καλυμμένος και ας σου κοψει και μια-δυο μοναδες στο συνολο για τα παραπανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top